Kızım

Nergiz11

Hayat bi gün, o gün bugün.
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2019
303
1.911
Merhaba hanımlar. Sorunum aslında yeni değil ama artık tükendiğimi hissediyorum ve belki işime yarayacak bi fikir olur diye yazmaya karar verdim. İki yaşında bi kızım var. Kızım doğduğundan beri gece sağlıklı bir uykumuz yok. Mesela dün gece altı defa uyandı. Yemek yemek istemiyor. Sevdiği şeyler iki üç çeşitle sınırlı, onları da reddediyor sık sık. Sürekli yarı aç geziyor. Ne yapsam olmadı. Çeşit çeşit yemekler denedim olmadı. Bu açlığını emerek bastırmaya çalışıyor. Artık büyüdüğü için sütümün kalitesi de doyuruculuğu da azaldı. Emiyor on dk sonra tekrar açlığı hissedip saldırıyor memeye. Çocuk ne gece uykusu alıyor ne de sağlıklı besleniyor. Bu yuzden çok sağlıksız ve bünyesi zayıf. Sık hastalanıyor ve hastalıkları çok uzun suruyor. İyileşemiyoruz on onbeş gun. Sütten kesmeye çok çalıştım ama hep başarısız oldum. Konuşarak anlatarak kesmeyi denedim olmadı. Azalta azalta keseyim dedim olmadı. Göğsüme salça sürdüm, lavaboyu gösterip "yıka" dedi. Sarı sabır taşı aldım sürdüm, ağzına alıp çıkarıp alıp çıkarıp göğsü yavaşça temizleyip emmeye devam etti. Salça sürüp yara bandı yapıştırdım memeler UF olmuş açıyorlar yazık, ellemeyelim iyileşsinler diyerek uzak tutmaya çalıştım ama sureklı açıp bakmak istiyor, en sonunda salçayı silmek aklına geldi ıslak mendille silip içti sütünü. Bana mısın demiyor. Çarelerim tükendi. Başka ne yapabilirim kesmek için. Çocuk gunduz surekli dibimde, meme için ağlıyor, gece deseniz yine rahat yok. Açlıktan uyanıp ağlıyor eme eme sabaha kadar göğüslerim sızım sızım sızlıyor. Bi gece olsun rahat bi uyku uyumadım arkadaşlar. Kafayı yemek uzereyim. Aşırı stresliyim surekli bana yapışıp emmek istemesic yaptığım yemekleri ısrarla reddetmesi, gece durmadan uyanıp memeyle uyuması. Artık tahammülüm kalmadı deli olucam korkuyorum. Çok sinirliyim sürekli sesimi yükseltiyorum. Nasıl çözeriz bu emzirme durumunu?

doktorunuza danistiniz mi ?
2 yas icin sutten kesmek icin acele etmenize gerek yok aslinda ama belki doktorunuz istah acici yontemler onerebilir.

Sutten kesecekseniz de bu yontemlerdense azaltarak kesin, belirledigin emme ogunlerinden baska emzirmeyin.
Eger cok aglayip idare edemiyorsaniz da birinden destek alin.
Benim iki cocugumda da esim geceleri uyuttu, bir hafta kadar surmustu gece sutten kesmesi bu sekilde, anne olunca otomatik emme istegi oluyor ama baba olunca zaten baska sekilde uyuyorlar.

ayni durumdayiz ustelik biz memeyi bir sekilde kestik ama daha kotu olducunku bu kez de mama icmeye basladi ve mamayi da kesmeyi denedigimjzde kabizliktan makat catlaklarindan 3 ay hastanelerden eve gelemedik mecburen mama veriyoruz simdi. ben o yuzden memeyi kes o zaman yer laflarina inanmiyorum o laflara kanip telef ettim cocugun barsaklarini yemeyecekse yemiyor ne yazikki....

bir gun gevecek elbet diye telkin ediyorum

Aynı benim büyük oğlum gibi ayyni bakın abartmıyorum iki yaşındaki çocukla yapışık gezerdik gece sabaha kadar memedeydi ben bı gun tam kararlı bı şekilde kestim öyle salça falan hiç denemedim bana saçma geliyor siz deneyio biraktikca kararlı olmadığınız için nasılsa emerim diye düşünmüş çocuk bı kere kararlı olun ben ikisinede yara bandı yapıştırıp ellemesine izin vermemiştim güzelce konuşup anlattım ilk gün gece yirmi dakika ağladı hiç bişey yapmadım sarıldım sadece sabırla bekledim ikinci gün on dakika ağladı ama karşısında kararlı bı anne olunca ısrarcı olamiyolar üçüncü gün tamamen unutmuştu gündüz istediklerinde de benim halimden tavrından bile kararlı olduğmu hissettiği için ısrarcı olamadı. Siz bence çok taviz vermişsiniz sizede yazık.

Canım aynı süreçleri yaşadım,tıpatıp aynısı 10dk da bir emerdi,gecemiz gunduzumuz yoktu.yıldim artık emzirirken sinirden dudaklarımı ısırıp kanatiyordum o derece:KK43: kararlı olacaksın,emdiği kadar emmiş zaten,2 yaş kesmek için ideal..ilk 2-3 gece aglasada kendini paralasada memeyi verme,bunu hem kendi iyiliğin için hemde bebeğin iyiliği için yapıyorsun,sohbet et sarıl okşa sevdigi yiyecekleri teklif et,babası gezdirsin,direneceksin,kararlı olacaksın,başka yolu yok...bende ikna edeyim aman azalta azalta keseyim diye çok denedim olmadı ters tepti,daha çok zıvanadan çıktı.memeden kesince en fazla 1 hafta sonra uykusuda yemeside düzeliyor bizzat yaşadim

Benim kizim da 23 aylik su an. Ben 22 aylikken kestim. Çünkü istahsiz, emmeye guvendigi icin yemek yemeyen bir bebekti.

Yan yana yatiyoruz. Gece boyu benim memintolar açık, sırt ustu yatar vaziyette uyuyordum, kizim da agzinda meme yari uyur yari uyanik geceyi geciriyorduk. Birini emer digerini minciklardi. Yara olmustu artik hep. Çok bunalmis durumdaydim ben de.

Benim eşim askeri personel ve su an dogu gorevinde. Ayri sehirlerdeyiz. İzne geldigi zamana denk getirdim. Bir gün sabahtan aksama kadar disaridaydik. Disarida olunca aklina hic gelmiyor benim kizimin. Aksamina da yine oyalanacagi, cocuklarin oldugu bir eve gitmistik. O gun geceye kadar hic aklina gelip de istememisti. Ben de firsat bu firsat dedim ayiralim.

O aksam babasi uyuttu. Tabi uyumakta cok zorlandi. Namna der emmek isteyince. Namna bitmis artik sen abla oldun. Ablalar yemek yiyerek karinlarini doyurur dedik. İlk gece zaten yorgun oldugu icin uyudu. Ama cok uyandi. Ben baska odada yattim. Gece uyanip anne diye aglamis, namna degil de. Annen icerde uyuyor demis esim. Birkac gece boyle devam ettik.

Gunduz surekli mesgul olacagi cocuklu ortamlardaydik. Gece de uykuya gecmeye cok zorlandigi zaman ciktik disariya, arabada uyuttuk. Bir hafta kadar babasiyla uyudu. Tabi yine istiyordu aklina geldikce ozellikle uykusu geldikce. Süt bitmis artik, namna degil onlar memis oldu dedik her seferinde. Acip bakti. Dikkatini dagittik hemen.

Cok duskun bir cocuktu bir ay boyu durup durup sordu. Acti bakti. Namna degil memis dedi kendi kendine. Evet kizim, sen abla oldun artik yasasiiiiiin dedim dikkatini dagittim.

Kararli olmak cok onemli. Biraktirma zamaninda oyalamaniz lazim surekli. Normal yemek yiyen cocuklarla bir arada olabilirse aklina emmek gelmez, cocuklarla birlikte yemek yer. Kuzenleri falan varsa mesela bir arada kalabilirlerse guzel olur. Veya anneanne, babaanne yardim edebilirse daha kolay olur. Gece de esinizle uyursa emmeden uyumaya alisir. Uyumadan once de karnini doyurabilirseniz daha rahat edersiniz.

Ben eline elma, havuc, armut falan da kesip vermistim cok aclik hissetmesin diye. Geze geze yiyordu.

Hepinize teşekkür ederim. Annem gelecek üç gün bende kalacak. Bu üç günü iyi değerlendirip kesebiliriz belki beraber. Anladım ki tek başıma hayatta kesemem sütten. Yardım lazım bana. Gunduz Oyalayacak, gece ağladığında yatıştıracak biri olmadan yapamam. Şuan ben bunları yazarken bile emiyo . Bi oturup bi kalkıyo emerken, bi göğsüm ağzında diğerini de tırnaklarıyla mahvetti oynaya oynaya. Bu rezilliğin artık son bulması lazım.

Merhaba hanımlar. Sorunum aslında yeni değil ama artık tükendiğimi hissediyorum ve belki işime yarayacak bi fikir olur diye yazmaya karar verdim. İki yaşında bi kızım var. Kızım doğduğundan beri gece sağlıklı bir uykumuz yok. Mesela dün gece altı defa uyandı. Yemek yemek istemiyor. Sevdiği şeyler iki üç çeşitle sınırlı, onları da reddediyor sık sık. Sürekli yarı aç geziyor. Ne yapsam olmadı. Çeşit çeşit yemekler denedim olmadı. Bu açlığını emerek bastırmaya çalışıyor. Artık büyüdüğü için sütümün kalitesi de doyuruculuğu da azaldı. Emiyor on dk sonra tekrar açlığı hissedip saldırıyor memeye. Çocuk ne gece uykusu alıyor ne de sağlıklı besleniyor. Bu yuzden çok sağlıksız ve bünyesi zayıf. Sık hastalanıyor ve hastalıkları çok uzun suruyor. İyileşemiyoruz on onbeş gun. Sütten kesmeye çok çalıştım ama hep başarısız oldum. Konuşarak anlatarak kesmeyi denedim olmadı. Azalta azalta keseyim dedim olmadı. Göğsüme salça sürdüm, lavaboyu gösterip "yıka" dedi. Sarı sabır taşı aldım sürdüm, ağzına alıp çıkarıp alıp çıkarıp göğsü yavaşça temizleyip emmeye devam etti. Salça sürüp yara bandı yapıştırdım memeler UF olmuş açıyorlar yazık, ellemeyelim iyileşsinler diyerek uzak tutmaya çalıştım ama sureklı açıp bakmak istiyor, en sonunda salçayı silmek aklına geldi ıslak mendille silip içti sütünü. Bana mısın demiyor. Çarelerim tükendi. Başka ne yapabilirim kesmek için. Çocuk gunduz surekli dibimde, meme için ağlıyor, gece deseniz yine rahat yok. Açlıktan uyanıp ağlıyor eme eme sabaha kadar göğüslerim sızım sızım sızlıyor. Bi gece olsun rahat bi uyku uyumadım arkadaşlar. Kafayı yemek uzereyim. Aşırı stresliyim surekli bana yapışıp emmek istemesic yaptığım yemekleri ısrarla reddetmesi, gece durmadan uyanıp memeyle uyuması. Artık tahammülüm kalmadı deli olucam korkuyorum. Çok sinirliyim sürekli sesimi yükseltiyorum. Nasıl çözeriz bu emzirme durumunu?

Canim benim oglumda 3 yasina kadar emdi. Gece 8 kere uyaniyordu 2 saat ust uste uyuyamazdim beni emzik niyetine kullaniyordu. Yemek yemiyordu. Sonra yaşli bir doktora gittik. Doktor sen kendinide strese sokmussun cocuguda dedi. Oglumu karsisina aldi bak artik sen büyüdün annenin memesi yara oldu ilac sürdum artik emmek yok dedi. Cocuklar kücük ama doktorlarin soylediklerini cok önemsiyorlar.O gece emme diye uyandu su icirdim uyandikca. Ertesi gece 3 kere sonraki gece 2 su derken uyanmamaya başladi. Cocuk senin yaşadigin stresten etkileniyor. Doktor buz bulgur tarhanayla büyüdük avakadoylami büyüdük bak doktor oldum dedi. Ben emojili resimli tabak bardak aldim yemeklerini süslüyordum. Uzun zaman masada 2 kaşık yedi zorlamadim yemegi masada biraktim.oynarken 2 kasik tv izlerken 3 kasik derken midesi genisledi. Mesela kahvalti etmek istemiyordu sabah tereyagiyla tarhana yapip icine saf zeytinyagi koyup peynir eziyordum icine. Yemedigi sebzeleri corbalarina koyuyordum. Bazen yemegi saklama kabina koyup parka götürüyordum az az yedikce cigneme güdüsü gelisir ve midesi genişler. Birde sabah 1 kasik keciboynuzu pekmezi yedirip üstünede yarim cay bardagi portakal suyu verdim kilosu toparladi. Kendini yipratma bende hep diyordumki bu çocuk bana anne açıktim dermi 1 gün diye. Bugün okuldan alirken ögretmeni cok güzel yemeklerini bitiriyor dedi.

Canim benim oglumda 3 yasina kadar emdi. Gece 8 kere uyaniyordu 2 saat ust uste uyuyamazdim beni emzik niyetine kullaniyordu. Yemek yemiyordu. Sonra yaşli bir doktora gittik. Doktor sen kendinide strese sokmussun cocuguda dedi. Oglumu karsisina aldi bak artik sen büyüdün annenin memesi yara oldu ilac sürdum artik emmek yok dedi. Cocuklar kücük ama doktorlarin soylediklerini cok önemsiyorlar.O gece emme diye uyandu su icirdim uyandikca. Ertesi gece 3 kere sonraki gece 2 su derken uyanmamaya başladi. Cocuk senin yaşadigin stresten etkileniyor. Doktor buz bulgur tarhanayla büyüdük avakadoylami büyüdük bak doktor oldum dedi. Ben emojili resimli tabak bardak aldim yemeklerini süslüyordum. Uzun zaman masada 2 kaşık yedi zorlamadim yemegi masada biraktim.oynarken 2 kasik tv izlerken 3 kasik derken midesi genisledi. Mesela kahvalti etmek istemiyordu sabah tereyagiyla tarhana yapip icine saf zeytinyagi koyup peynir eziyordum icine. Yemedigi sebzeleri corbalarina koyuyordum. Bazen yemegi saklama kabina koyup parka götürüyordum az az yedikce cigneme güdüsü gelisir ve midesi genişler. Birde sabah 1 kasik keciboynuzu pekmezi yedirip üstünede yarim cay bardagi portakal suyu verdim kilosu toparladi. Kendini yipratma bende hep diyordumki bu çocuk bana anne açıktim dermi 1 gün diye. Bugün okuldan alirken ögretmeni cok güzel yemeklerini bitiriyor dedi.

Biz de toparlarız inşaAllah kendimizi. Gece su içirmeyi deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Yaa memeye ulasmaktaki azmine cok guldum❤ hayatta hep boyle kararli olsun😄
Ayni 2 yas bende var suan. Emmesi yemesi uykusu ayni sizin kiziniz gibi. Bizimkinde hastalanma olayi pek yok ama sukur. Bir de ben sutumuzun hala cok faydali oldugunu dusunuyorum.
Onun birakasi yok hic ama siz cok cok bunalmissiniz belli ki. Yazik size boyle gitmez. Ben bazen cok cok yoruldugumda kizim memeler cok yoruldu biraz dinlenip sut yapsinlar diyorum. Ilk mirin kirin ediyor ama ikna oluyor. Gecenlerde bir gece uyandiginda memelerim artik iflas etmis durumdaydi ve annecim simdi meme yok ben sana su vereyim meme sabah uyaninca dedim. Oy oyyy 1 saat agladi su ice ice. Sanirim boyle boyle kesilir.
Bol bol sevgi sevkat gostermeyi ihmal etmeyin bu surecte. Sarilin oynayin. Onlar icin hayat memat meselesi bu meme konusu.
Meme birakmakla ilgili cocuk kitaplari var, onlardan da destek alabilirsiniz.

Ya ben bugun bu konuyu açtıktan sonra bi kesme denemesi yapayım dedim yine. Ve tabi sık sık istedi emmek. Oyaladım sarıldım öptüm, hoşuna gidecek sözler ettim, kucağımda sevdim bol bol, en son hikaye anlatarak ayağımda uyuttum. Ve oldu arkadaşlar, saatlerce emmedi ve uyudu. Uyanacak muhtemelen ama, direnicem emzirmemek için. Su vererek sarılarak birşeyler anlatıp aklını meşgul ederek oyalamayı planlıyorum. Eşim de yardımcı olucak gerekirse. Bakalım bu geceyi nasıl tamamlayacağız. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum hem güç verdiniz hem fikir verdiniz.

Gece 6 kere mi uyanıyor.valla süpermiş.
Benimki 3yaşında hala 10kere kalkar enaz.
2 yaşına kadar gece 10dk da bir 20dk bir kalktı.
Ne bebekken uyudu ne de şimdi uyuyo.
Nefret edio uykudan.
Çare yok , ya sabır çek...

benımde kızım şuan 2,5 yaşında. 1,5 yaş civarında artık göğüslerimi dediğiniz gibi emzik niyetine kullanmaya başlamıştı geceleri zaten cok sık uyanan bır cocuk ben hep memeden ötürü oldugunu düşünüyorudm (değilmiş tabıkı hala cok sık uyanır ) bır gun canıma tak dedı eşime dedim ben bıraktırcam bunu. hemde yanındayken o aglarken sarılarak öperek koklayarak meme vermeyerek . bır gece uyandıgında babası ılgılendı benı ıstedı tabıkıde aglamak kı ne aglamak allahım sankı etınden et koparcasına susmuycak yanı cocuk eşimde dedi yazıktır günahtır emsin daha küçük ,tabıkı bende cok kararlı degılmısım demekkı daha baslamadan o gece bitti. 22 aylığa kadar sabbrettim bir gün yıne canıma tak dedı ama daha önceki denememden anladım ki ben bunu beraberken yapamayacağım. en iyisi eski usul cocuguayırmak benden. 3 gün babanesinde kaldı.(ama ben çalıştıgım için kızım benden ayrı kalmaya alışkındı o yuzden cok zorlamadı ) öylece memeyi bıraktık. eve döndüğünde istedi tabiki ama hiç çok zorlamadı. güzelce anlatınca dinleyip dinleyip sustu . ama ben hiç mememi mıncıklamasına oynamasına müsade etmedim bana cok sacma gelıyor bunlar. tamam cocuk kendını emerken anne sıcaklıgında guvende hıssedıyor ama memenınde bır amacı var sadece amacına hızmet etmelı bence.
kararlı olmak önemli galibabunu yapamıyorsanız en iyi çözümde cocugu kendıınızden ayırmak. bizim bir reflü yatagmız vardı kızım onda sallanarak uyumaya alışmıştı arabada tatilde heryerde yanımızda taşıyorduk mecburen . babanesi uyuturken onsuz uyuyabılıyor ama bız uyutacagmız zaman onsuz uyumuyordu . çünkü anne baba kıyamıyordu.. gak dese aman aglamasın sallaıyalımda uyuyuversın dıyorduk. bir gun yıne canıma tak dedi :) sakladım yatagı dede götürmüş dedim dedim. o gece yatacxagmız vakıt ınanılmaz agladı duymadım susmasını bekledım sustuktan sonrada anlattım guzelce sen buyudun artık sıgmıyorsun kendı kendıne uyuyabılırsın bence sarılarak uyumak cok daha keyıflı dedım tamam dedı o gece oyle uyuduk bır dahada sormadı yatagını :)
aynı şekilde emzik mevzumuz var. o yakın zaman son 1 ay öncesine kadar artık inanılmaz düşmüştü emziğe önceden sadece uyurken emen cocuk son zamanlrad sürekli ağzında istşyoru. onda pek ısrarcı olmadım zamanı gelınce bırakır heralde diyordum. ama bır gun akşam işten eve geldıgımde babanesıyle emzık yuzunden kavga edıyoru neymiş efendim yedek emziğni istiyormuş :) aldım ıkısını sakladım cebime biranda aklımda yokkken senmısın aglıyan dedım. yok sana emzık dedım ben yedek emzıgı goturdum kopeklere attım dedım. otekınıde tuvalete atarmış gbi yaptım sıfonu çektim. gittiler dedim. yenı hamıleydım buarada. yıne tabıkıde felaket agladı :)= duymadım aglarken susmasını bekledım sustuktan sonra anlattım guzelce bak kızım sen artık buyudun abla oluyorsun bebekler emer emzık kardesın emcek artık dedım vs vs dınledı hep guzelce. o gece yatarken cok uzuldum ama cunku mememe bıle bu kadar ıcerlememıstı. ıannırmısınız yatarken hanı sessız sessız ıcten ıcten aglarsınız ya oyle agladı yavrum günlerce. ama kararlı oldum onun ıyılıgı ıcındi bu vermedım tabıkıde. emzıgı cok ıstedı ozellıkle yatma vaktı gelınce hep ıstedı ama aglamadı hıc yanı durumun farkında aslında ama hep bır sansını denedı:) bır keresınde baba soyle yerını nolursun bır kere emeyım demıs :) yavrum ya. sımdı tamamen unuttu.
velhasıl onemlı olan kararlı olmak ve cocuga guzelce anlatabılmek. bırde bence yaş kavramıda cok onemlı hersey zamanı gelınce daha kolay oluyor. umarım yardımcı olabılmısımdır.

sütten keseyim hapur hupur her pisirdigimi yiyecek yanilgisina kapilmayin
ama sizinde sagliginiz icin uyku sart oyuzden tek seferde kesip atin ve istikrarli olun

Evet gece naptıysam olmadı susturamadım uyutamadım ağlamaları kesilmedi, eşimi de asla istemedi ve yine emzirdim arkadaşlar. Gunduz vermiyorum idare ederiz dünki gibi. Geceyi de annemi bekliycem, annemde sakinleşir muhakkak

benımde kızım şuan 2,5 yaşında. 1,5 yaş civarında artık göğüslerimi dediğiniz gibi emzik niyetine kullanmaya başlamıştı geceleri zaten cok sık uyanan bır cocuk ben hep memeden ötürü oldugunu düşünüyorudm (değilmiş tabıkı hala cok sık uyanır ) bır gun canıma tak dedı eşime dedim ben bıraktırcam bunu. hemde yanındayken o aglarken sarılarak öperek koklayarak meme vermeyerek . bır gece uyandıgında babası ılgılendı benı ıstedı tabıkıde aglamak kı ne aglamak allahım sankı etınden et koparcasına susmuycak yanı cocuk eşimde dedi yazıktır günahtır emsin daha küçük ,tabıkı bende cok kararlı degılmısım demekkı daha baslamadan o gece bitti. 22 aylığa kadar sabbrettim bir gün yıne canıma tak dedı ama daha önceki denememden anladım ki ben bunu beraberken yapamayacağım. en iyisi eski usul cocuguayırmak benden. 3 gün babanesinde kaldı.(ama ben çalıştıgım için kızım benden ayrı kalmaya alışkındı o yuzden cok zorlamadı ) öylece memeyi bıraktık. eve döndüğünde istedi tabiki ama hiç çok zorlamadı. güzelce anlatınca dinleyip dinleyip sustu . ama ben hiç mememi mıncıklamasına oynamasına müsade etmedim bana cok sacma gelıyor bunlar. tamam cocuk kendını emerken anne sıcaklıgında guvende hıssedıyor ama memenınde bır amacı var sadece amacına hızmet etmelı bence.
kararlı olmak önemli galibabunu yapamıyorsanız en iyi çözümde cocugu kendıınızden ayırmak. bizim bir reflü yatagmız vardı kızım onda sallanarak uyumaya alışmıştı arabada tatilde heryerde yanımızda taşıyorduk mecburen . babanesi uyuturken onsuz uyuyabılıyor ama bız uyutacagmız zaman onsuz uyumuyordu . çünkü anne baba kıyamıyordu.. gak dese aman aglamasın sallaıyalımda uyuyuversın dıyorduk. bir gun yıne canıma tak dedi :) sakladım yatagı dede götürmüş dedim dedim. o gece yatacxagmız vakıt ınanılmaz agladı duymadım susmasını bekledım sustuktan sonrada anlattım guzelce sen buyudun artık sıgmıyorsun kendı kendıne uyuyabılırsın bence sarılarak uyumak cok daha keyıflı dedım tamam dedı o gece oyle uyuduk bır dahada sormadı yatagını :)
aynı şekilde emzik mevzumuz var. o yakın zaman son 1 ay öncesine kadar artık inanılmaz düşmüştü emziğe önceden sadece uyurken emen cocuk son zamanlrad sürekli ağzında istşyoru. onda pek ısrarcı olmadım zamanı gelınce bırakır heralde diyordum. ama bır gun akşam işten eve geldıgımde babanesıyle emzık yuzunden kavga edıyoru neymiş efendim yedek emziğni istiyormuş :) aldım ıkısını sakladım cebime biranda aklımda yokkken senmısın aglıyan dedım. yok sana emzık dedım ben yedek emzıgı goturdum kopeklere attım dedım. otekınıde tuvalete atarmış gbi yaptım sıfonu çektim. gittiler dedim. yenı hamıleydım buarada. yıne tabıkıde felaket agladı :)= duymadım aglarken susmasını bekledım sustuktan sonra anlattım guzelce bak kızım sen artık buyudun abla oluyorsun bebekler emer emzık kardesın emcek artık dedım vs vs dınledı hep guzelce. o gece yatarken cok uzuldum ama cunku mememe bıle bu kadar ıcerlememıstı. ıannırmısınız yatarken hanı sessız sessız ıcten ıcten aglarsınız ya oyle agladı yavrum günlerce. ama kararlı oldum onun ıyılıgı ıcındi bu vermedım tabıkıde. emzıgı cok ıstedı ozellıkle yatma vaktı gelınce hep ıstedı ama aglamadı hıc yanı durumun farkında aslında ama hep bır sansını denedı:) bır keresınde baba soyle yerını nolursun bır kere emeyım demıs :) yavrum ya. sımdı tamamen unuttu.
velhasıl onemlı olan kararlı olmak ve cocuga guzelce anlatabılmek. bırde bence yaş kavramıda cok onemlı hersey zamanı gelınce daha kolay oluyor. umarım yardımcı olabılmısımdır.

Gerçekten kararlı olmak çok önemli . Benim kızımın meme sevgisi bambaşka bişey. Memeleri öpmeden kapatmaz. Memelere sarılır kolunu atar bildiğin üstüne sarrıp sarmalar. Cici yapar okşar sever. Memeyle arasında arkadaş gibi bi bağ var . Ayırma denemelerimiz çok üzücü geçiyo hep

Emmeye çok düşkün çocuklar daha zor ayriliyor.

Yatmadan biberonla sut vermeyi deneyebilirsiniz belki emme ihtiyacini karsilar. Çoğu kisi bana bunu onermisti. Gerci sonradan bir de biberon biraktirmayla ugrasirsiniz bu sefer. Benim kizim hic kabul etmedi biberon. Bir de gece aglayinca teninize temas ettirin. Boynunuzda yatsin biraz. Belki sakinlesir. Ama ortam degisikligi ve size yardimci olabilecek birinin olmasi şart bence. Sizinle bas basa kaldikca aklina emmek gelecek illa ki. Dikkatini dağıtması için cevrede sevdigi birilerinin olmasi yardimci olur.

Ben tek basima olsaydim mumkun degil biraktiramazdim. Kahvaltidan yemekten kalkar emmeye giderdik. Herkes gulerdi keyif kahvesi gibi keyif emmesi yapiyor cocuk diye. Gece zaten hic uyumazdi adam gibi. Etrafinizda birilerinin olmasi isinizi kolaylastiracak bence. Babasi yardimci olmuyor mu?

Emmeye çok düşkün çocuklar daha zor ayriliyor.

Yatmadan biberonla sut vermeyi deneyebilirsiniz belki emme ihtiyacini karsilar. Çoğu kisi bana bunu onermisti. Gerci sonradan bir de biberon biraktirmayla ugrasirsiniz bu sefer. Benim kizim hic kabul etmedi biberon. Bir de gece aglayinca teninize temas ettirin. Boynunuzda yatsin biraz. Belki sakinlesir. Ama ortam degisikligi ve size yardimci olabilecek birinin olmasi şart bence. Sizinle bas basa kaldikca aklina emmek gelecek illa ki. Dikkatini dağıtması için cevrede sevdigi birilerinin olmasi yardimci olur.

Ben tek basima olsaydim mumkun degil biraktiramazdim. Kahvaltidan yemekten kalkar emmeye giderdik. Herkes gulerdi keyif kahvesi gibi keyif emmesi yapiyor cocuk diye. Gece zaten hic uyumazdi adam gibi. Etrafinizda birilerinin olmasi isinizi kolaylastiracak bence. Babasi yardimci olmuyor mu?

Benim kızımda biberon emzik hiç istemedi. Zaten dediğiniz gibi onun da bıraktırması söz konusu olacak bu defa. Hiç girmeyelim o topa . Ailem uzakta ama iki gune gelecek annem kalmaya. Uykusuzluk beni mahvetti. Tek başıma gece uğraşamıyorum ağlamalarıyla krizleriyle. Eşim yardım etmek istiyor ama kızım onu istemiyor o anlarda malesef, yoksa bu iş belki çoktan çözülmüştü.

Çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Saatli emzirebilirsiniz. Bence hatanız her defasında pes etmek olmuş. Bebek hayır demenizi şu an tabii ki kabullenmiyor çünkü daha önce hayır demişsiniz ama yine de yapmışsınız

X