KIZIM

Uygulamayi silin tv‘den tabletten telefonlardan... koskocaman oda oyuncak dolu diyorsunuz bence yarisini alin ve saklayin ... olanla oynasin bir kac ay sonra odadakileri saklayin öbürlerini cikarin ... cok fazla oyuncak olunca cocuklar sasiriyor :)

Benim kızimda onu izlemisti ve aynı şekilde hep onları örnek verip onlar gibi olmasını istiyordu hep sürekli siz beni sevmiyorsunuz falan demeye başladı ki her istedigini yaparım hatta onlarin evine gidelim diye aglamaya bile baslamisti.ama artık o aileye bende gıcık olmaya başladım en son kızım herkes bir değil herkesin yaşam tarzı farklı kimseye ozenme kendi hayatınla mutlu ol herkes seni çok seviyor dedim,senin kadar oyuncağı olmayan kıyafeti olmayan çocuklar var dedim. Hatta du afrikadaki çocukları gösterdim bak bunlar yemek bile bulamıyorlar aç kalmışlar dedim çok şükür kızım akıllı bi kız her dediğimi anlayabiliyor anladı ve bidaha ozenmedi onlara şuanda da almak istediği ikinci bişeyi alalım dediğim zaman alma anne diyebiliyor oyuncaklarini mahallede olmayanlara kendi goturup veriyo. Baya etkisi oldu yani.

benimkiler 5 ve 2 yasindalar.

haftaici TV yasak normalde,
sadece tatillerde dede babanne falan gelirse mecburen yasak kalkiyor,
haftasonu genelde izinleri var ama buyuk zaten kucugun uyku saatinde izliyor, kucuk de erken uyanirsa falan maruz kaliyor.

diger zamanlarda hic sorun olmuyor, cunku izin vermeyecegimi biliyorlar, o yuzden denemiyorlar :)

simdi dede var evde, delinmedik kural kalmadi,
bu hafta gidecek,
muhtemelen bir sonraki hafta sanslarini deneyecekler,
ama en gec bir haftaya eski rutine donecekler.

siz de kurallarini koymali ve esnetmemelisiniz.

dil egitimi icin cizgi film izletmek yerine sarki dinletebilirsiniz (iste yilbasi gecti mesela yilbasi zamani yilbasi sarkilari gibi) veya oyunlar oynatabilirsiniz(yine sarkili oyunlar guzel, simon says... tarzi oyunlar).

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.

Kanalda hata değil , izleyen ve izlettirende , 4 yaşındaki çocuğu tablete ve internete alıştırmakta hata etmişsinz

Sayın anne; kızınızın elinde o video kanalını izlemek için sayısız imkan var.sadece bir telefon olayı filan değil.Ayrıca video izleyerek vakit gecirmek hic kaliteli değil.Oynadığınız oyunlar geliştirici ama bi oda dolusu oyuncak yanlış davranış.

YouTube telefon ya da tabletinden kaldırın sizin indirdiğiniz eğitici videolar dışında izleyemesin ben telefonumu bulduğunda alıp izlediği için kaldırdım ki benim ki daha iki yaşında bir kaç kez görünce farketti hep izlemek istedi ama ben şimdiden silerek önlem aldığımı düşünüyorum

Evet geçen gün oturdum kanalı inceledim. Ben de baştaki videolar ile sondaki videolar arasındaki ev farkına dikkat ettim. Benim psikolojimi bile sarstı videolar. Sürekli kadının sesi zihnimin içinde.
Bide kız çocuğunu sürekli havuzda çeken var yahu bütün izleyenler masum çocukmu sırf para için çocuğu binlerce insanın gözüne sokmak niye hiçmi büyümeyecek bu önemli olmak duygusu bitince ne olacak o çocuk

sizi anlayabiliyorum benım kızımda şuan 4 yaşında..özellıkle geçen yıl bu youtube kanallarından çok çektik.hergün izliyordu kendı kendıne kanalları gezerek.bir süre sonra gözünde tik oluştu o gün aldım elinden telefonumu ve birdaha vermedim.doktorada götürdüm ve ondanda duydu artık telefon izlememesı gerektiğini.
ilk bir hafta kadar eksıklıgını hissetti ama alıstı..
eskiden de etkinlik yapar oynardık ama günde en az 1 saat izlerdi.burda kendıme öz eleştir yapacagım,telefonumu vermemelıydım.bu bagımlılgından kurtulduktan sonra daha verimli ve kaliteli vakıt geçirmeye başladık.birşey izleyeceksek tv.de bir çizgi film açıp ailece tv keyfi yapıuyoruz..
biraz biz büyüklerde hata var aslında.özellıkle çalışan anneler akşam biraz ayaklarını uzatıp dinlenmek veya dizi izlemek adına veriyoruz cocukların elıne telefon tablet ve sonra neden böyle bagımlı oldu bu cocuk diyoruz..ben hatamı farkettim ve geri döndüm çok şükür.gözleri hassas olmasa ve o tik başlamasaydı belki hala her akşam telefonumu verip izlemesine izin verecektim.
çocuklarla daha fazla zaman geçirerek onları bu alışkanlıktan koparabiliriz.
sadece biraz daha zaman ayırıp sabırlı olmak lazım..

Daha yası küçük onunla oyunlar oynayarak ilgisini baska yönlere Çekerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bu yaz ağzında çok yanlış şeyler duydum. Ablamın çocuklarıyla parka falan gitti -16 yaşındaki yiğenimle birlikte-. Dangalak demeyi öğrenmiş. Unutturana kadar canım çıktı. Oje falan çok büyük bir mesele değil. Ben de kullanıyorum. Bana özenip yapmıyor. Yaşıtlarında gördüğü zaman bitti aynısını istiyor. Haftasonu bir defalığına sürdüm. Sürmeden önce konuştum, anlattım. Bitti. Bir diğer hafta başka bir şeyle geldi. Başka bir hafta başka bir şey ile geliyor. Bu sene sınıflarında bir öğrenci var. Onda ne görüyorsa yapıyor, rol model alıyor. Sanırım aralarında sessiz bir savaş gibi bir şey var. Kızım aslan burcu ve tam bir aslan burcu çocuğu.
Of off belli yani aslan burcu oldugu :) guzellikle konusa konusa bikmadan usanmadan yanlis oldugunu soyleyerek kotu huylardan uzak tutmaya calisicaz annelik boyle bisey iste cok guzel oldugu kadar zor bi gorev :)

Çok bilmiyorum ama o takip ettiği kanalı engelleme gibi bir imkan varsa onu yapın derim. Veya bi pedagogdan yardım almanızı tavsiye ederim.

Benim kızım hiç sevmiyor Trt çocuk. Disnep seviyor biraz pijamaskeliler falan ama onları da ben sevmiyorum. Peppa pig seviyor, netflixden onu açıyorum bazen veya Sarah ve ördekçik var onu.

Başta direnç gösteriyorlar ama kararlı olum. Beraber belirlediğiniz çiZgi film dışında birşey iZlemeSine kesinlikle izin vermeyin. Eline telefon, tablet vs vermeyin. Kontrolun sizde olabileceği şekilde birşeyler izlemesine izin verin.

evet o bela bizdede var. Olmaz olasıca gamze videolarımız yerin dibine batasıca masal öykü lerimiz. Akıl tututması yaşayan anne ler ve hiç utanmadan ağzı g..tü başka oynayıp o saçmalıkları çeken alet olan babalar. Ne yaptımsa silemedim engel olamadım.

Çocuklar maalesef bu paylaşımlardan çok etkileniyor sürekli benim kızlarda aynı şeyleri söylemeye başladı yok oyuncak isteği yok video çekmek isteği annecim onlar bu yolu para kapısı yapmış reklam karşılığı bu kadar oyuncak alıyorlar çocuklarıyla bir olup, veli olarak işe gitmeyip bu yolla geçinme çabasındaki insanlar yanlış bir davranış bu diye bir konuşma yapmalısınız artık anladığı kadar çünkü yaşı küçük

Cok erken baslamis internet bagimliligi.
Tamam her cocukta tablet var ama her cocuk sizin ki gibi bagimli degil .
sizin ki 4 yasinda abartmis bence

Bastan bu kadarina izin vermeseydiniz keske

O videolarin gercek olmadigini tiyatro yaptiklarini falan soyleyin
Isteklerini yapamayacaginizi o oyincaklari alamayacaginizi soyleyin.
Intermeti kapatin
Tableti yasaklayin bir sure.

Baska yapacak birsey.yok

Arkadaşlar öncelikle hepinize cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bilinçsiz bir anne değilim. Kızım engelli bir çocuk ve iki yaşına kadar evdeydi. İki yaşına dek yazları havuza indik, parka götürdüm kollarım dayandığı kadar oynattım. Anne-çocuk oyun gruplarına katıldık. Fakat, kış geldiği zaman eve kapanıyordu ve malum sebeplerden ötürü yürüyemediği için özgüveni gelişmesi açısından evde ona güvenli bir oyun alanı oluşturduk. Kendi başına hareket edebilmesi, bana bağımlılığını azaltmak için ve iki yaşına kadar aldığımız tüm oyuncaklar eğitici oyuncaklardı. Yukarıdaki yorumlarda da belirttiğim gibi belli aralıklarla bir kısmını kaldırıp, bir kısmını oyun alanında bırakıyordum dönüşümlü olarak. O eğitici oyuncakların oldukça faydasını gördük. İki yaşına geldiği ve ilk protezi takıldığı zaman sosyalleşebilmesi için kreşe verdik ve tahminimizden fazla olumlu dönüş aldık. En çok da kendini ifade edebilmeyi öğrendi. Sürekli onunla konuşsak da konuşma becerisi gelişmemişti.

Konuda da belirttiğim gibi eline tablet vereyim çekileyim bir kenara gibi bir durum asla söz konusu olmadı. Tablete videolu şarkılar veya peppa pig indiriyordum. Günde bir defa tek bölümlük peppa izliyordu, şarkılarla da birlikte oyun oynuyorduk. Zaten bu konudaki bilimsel araştırmalar da çocuklar bu teknolojilerin içine doğduğu için yasaklanmaması günde belli bir süre eğitsel içerikler ile tablet veya telefonlarla ebeveyn eşliğinde zaman geçirmesi gerektiği yönünde. Yani al çocuuuum şu tableti bak keyfine durumu olmamalı bizde de hiçbir zaman olmadı. Özellikle bebeklik çağında eğitsel oyunların veya uygulamaların motor becerilerini geliştirdiği de bilimsel olarak araştırılmıştı. Fakat bunlar çocuğun ayına veya yaşına uygun şeyler olmalı. Biz de hep öyle kullandık. Yani ben tamamen yasaklamaktan yana değilim. Çünkü bu çocuklar teknolojinin içine doğuyor. Önemli olan dengeli kullanmak. Takip etmek diye düşünüyorum. Tıpkı ergenlik döneminde bir çocuğa yasaklar getirerek anne babasının arkasından yasaklanan şeyleri yapması gibi hiçbir farkı yok.

Arkadaşlar Haziran'da doğum yaptım ve o dönemde ablam kaldı yanımda. O sürede kontrolü elden kaçırdım biraz. Daha sonra kızım için şehir dışına ailemin yanına gittik ve o sürede ablama falan gittiğimde ipler biraz daha gevşedi. Bir ay orada kaldım ve eve dönerken tableti annemde bıraktım. Evde iki tablet daha var ama kızım onlara dokunmaması gerektiğini biliyor. Benim ve babasının bilgisayarı var, asla onlardan bir şey izlemeyi talep etmez. Annemde bıraktığımız tablette kızımın değil, bize bir yerden hediye gelmiş küçük bir tabletti. Tableti annemde bıraktım çünkü o zaman tableti kızımdan çok 9 yaşındaki ve 6 yaşındaki yiğenim kullandı. Şarj sorunu falan olmaya başladığında bir baktım içinde tonlarca saçma sapan oyun. Benim Y.tube hesabımdan türlü türlü yapılan yorumlar. Abone olunan kanallar. Kızımın kullandığı tüm eğitici içerikleri hafıza doldukça silmiş saçma sapan şeyler yüklemişler. Defalarca bu konuda uyarmama rağmen baktım aynı şeye devam etmişler tablete format attım ve annemde bıraktım. O zaman zaten kızımın etkilendiğini fark ettim. Evet evde teknolojik alet çok ama bunları kimlerin kullanabileceği belli. Televizyonda Y.tube'dan şarkı açtığım zaman önerilerde görüp o kanalları buldu diye düşünüyorum. Günde yarım saat maksimum kırk dakika çizgi film veya oyun oynama hakkı var ve bunları tek seferde yapmaz çoğunlukla. Saat beşte evde oluyor. Uyumak isterse bir yarım saat bir saat uyuyor. Sonra babası geliyor yemek yiyoruz. Sofrayı birlikte kurup, birlikte topluyoruz. Bazen ben bebeği emzirmeye gidiyorum babası ile topluyorlar. Babası ile veya hep birlikte oyun oynuyoruz, haftada bir defa ya benimle ya babası ile ya da hep birlikte animasyon film izliyoruz. Oyuncakları ile kendisi oyun kuruyor. Dikkat süresini çok iyi kullanabiliyor. Motor becerileri gelişmiş durumda. Kendi ihtiyaçlarını kendi gidermesi konusunda destek oluyorum. Ellerini yüzünü kendisi yıkıyor, dişlerini kendisi fırçalıyor. Sesli türkçe ve yabancı dilde kitaplarımız var, çadırına girip dinliyor veya benim ona anlattığım gibi oyuncaklarına güya anlatıyor, hadi dinleyelim diyor. Etkinlik yapıyor, beraber oyun oynuyoruz. Sadece son iki buçuk aydır dengemiz şaştı. Öncesinde doyumsuzluk gibi bir durum söz konusu değildi. Oyuncakları hâlâ yeni gibi pırıl pırıldı. Bu yaz yiğenimle beraber oyuncaklarını boyamışlar, gereken konuşmayı yaptım ve bir daha tekrar etmedi. Oyun odasının bir bölümü oyun alanı diğer bölümü benim kitaplığım, çalışma masam vs var. Çalışma masamda resme olan ilgimden dolayı çeşit çeşit boyama malzemeleri var, hiçbirine elini sürmez. Çünkü birbirimizin eşyalarına saygı göstermeyi ve izinsiz dokunmamayı artık öğrendi. Ben kendim kitap okuma delisiyim. Tv ile falan işim olmaz. Zaten kitap yazıyorum. Sadece netflixden takip ettiğim diziler var ara sıra izliyorum. Yani çocuk evde kitap okuyan ebeveyn ile büyüyor. Babası da arada sırada okur ve çoğunlukla belgesel izler.

Çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz dedikten sonra özellikle belirttim iki aydır robot istediğini ve almadığımızı. En son yazın temmuz ayında scooter aldık o da istemesinin ardından bir 2.5-3 ay geçmişti sanırım öyle alındı kardeşi doğduktan sonra. Kardeşi doğduğu dönemde kardeşi hediye almış gibi birkaç oyuncak aldık o zamandan beri eve yeni oyuncak vs girmedi. Bir de dayısı bu kasım ayında ona minik ponyler almış. Keşke bana sorsaydın evde vardı, dedim. Biz çocuğumuzu sinemaya, tiyatroya, çömlek atölyelerine götürüyoruz. Son 6-7 aydır sekteye uğradı. Hem okul hem kardeşi falan derken kısmet olmuyor.

Okuldaki kılık kıyafer olayına gelirsek eğer. Orası eğitim yuvası. Evet yaşları küçük oje falan tasvip etmiyorum. Özellikle okulu arayıp şu şu çocuk diye şikayet etmedim. Her ay okul tarafından aranıyoruz. Öğretmenleri ve branş öğretmenleri ile ayrıca görüşüyoruz. Okul tarafından arandığımda ve sorulduğunda belirttim isim de vermedim. Başka velilerden de aynı şikayeti aldıklarını belirttiler. Kılık kıyafet, saç, kişisel bakım konusunda oldukça titiz bir kurum. Eğer çocuğumun tırnakları boyanmış şekilde eve geliyorsa ve o boya günlerce çıkmıyorsa, saçları her gün arkadaşı tarafından açılıyor, kızlar saçlarını toplamaz deniyor ise elbette sorun ederim. Oyuncak gününde okula gönderdiğimiz oyuncağı eve geldiği zaman bu erkek oyuncağı ben artık bununla oynamak istemiyorum diyorsa orada dur derim. Ben hiçbir zaman çocuğuma cinsiyetçi yaklaşımda bulunmadım. Arabaları çok seviyordu. Kızlar araba ile oynamaz demedim. Okula getirdiği de konuşan köpeğiydi. Kaldı ki bu sene kılık kıyafet konusunda okul fazlası ile ısrarcı. Okulun kendi okul eşofmanları var. Okula onlar ile gönderilmesi konusunda defalarca uyarı mesajı aldık -ki bu konuda hiç şikayet falan etmedim.

Ödev konusuna gelecek olursak. Bu okulların kayıt sistemi ile kullandığı eğitici bir uygulama. Haftalık olarak mesela dinozorlar ile ilgili kısa cümlelerden oluşan resimli eğitici sesli kitaplar. Her gün bir defa dinletiyor ve tekrar ettiriyoruz. Dil eğitiminin çocuklarda erken yaşlarda başladığını ben değil uzmanlar söylüyor. Ödev yapar gibi yapılmıyor bu kaldı ki bizimkisi farklı dilleri çok seviyor. İngilizceyi net konuşamıyor ama anlıyor. Rusçayı eğitimini almadığı halde kısmen bazı kelimeleri anlıyor. İspanyolca sayıları 10'a kadar sayabiliyor. Bunların hiçbirini dayatarak ben yaptırmıyorum, öğren diye ısrar etmiyorum kendisi o tarz eğitsel uygulamaları seviyor. Çocuk bu robot değil ki dayatarak bir şeyleri yaptıralım.

Dediğim gibi son iki aydır falan bahsettiğim problemleri yaşıyoruz ve sorduğum soru da buna yönelikti. Bununla ilgili problem yaşayan anneler varsa nasıl çözüm getirdiklerini öğrenmek istedim. İnterneti kapattığımı ama bunun çözüm gibi görünse de çözüm olmadığını belirttim. Dengeyi tekrar kurmaya çabalıyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Yankı dimi o çocuk? :KK51:

Fenalık geldi "Ay Yankı baak" sesinden. Ama yemek yedirirken açıp katlanıyorum o sese..
Ama asıl mesele kuzeni ve onun annesinin sesi. Çok iticiler..
Başkaları da var da hiç açmayayım. Elalem youtuber olmuş..

Bazen "hadi oğlum başka şey aç" diyorum. Benimki daha 29 aylık çok şükür artık sıkılıp bırakıyor.
Yemek bitince ben de alıyorum telefonu elinden zaten..

Vermemek de çare tabi ama başka türlü hiç yemiyor ne kadar oyun yaparsan yap.
Zaten bizim elimizde telefon varken çocuğa vermemek imkansız.. :işsiz:

Benim kardeşim 17 yaşında ve youtube videolarından kafasını kaldırmıyor. Küçükken ona yemek yedirebilmek için video izletiyorduk şimdi de yemek yerken hep video izliyor. Kara delik gibi büyük küçük herkesi içine çekiyor. Tanıdığımızın çocuklarına birkaç günlüğüne bakmam gerekti. Çocuklar 3 yaşında ve ikizler. Oyun oynatmaya çalışıyorum oynamıyorlar. Oyuncaklarını ailesi çok güzel seçmiş kendimi kaptırıp oynuyorum bakıyorum çocuklar katılmıyor bana. Meğer youtube istiyorlarmış. İkisinin eline de birer telefon verdim ve şok oldum. Telefonu alıp oldukları yere çöktüler izlemeye başladılar. Devamlı videoları geçiyorlar videodan videoya atlıyorlar. Çocukların ne izlediğini kontrol etmenin imkaaanı yok. Ellerine telefonu bir şekilde geçirip açıyorlar yoksa krizlere giriyorlar. Çocukla ne kadar ilgilenirseniz ilgilenin mutlaka video izlemek istiyorlar. İzledikleri videolara bakıyorum insanın iq seviyesini düşürüyor. Şimdiki çizgifilmler, videolar izledikçe çocukları salak ediyor gibi geliyor bana. Bunu durdurmanın bir yolu yok sanki bilmiyorum.

Arkadaşlar öncelikle hepinize cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bilinçsiz bir anne değilim. Kızım engelli bir çocuk ve iki yaşına kadar evdeydi. İki yaşına dek yazları havuza indik, parka götürdüm kollarım dayandığı kadar oynattım. Anne-çocuk oyun gruplarına katıldık. Fakat, kış geldiği zaman eve kapanıyordu ve malum sebeplerden ötürü yürüyemediği için özgüveni gelişmesi açısından evde ona güvenli bir oyun alanı oluşturduk. Kendi başına hareket edebilmesi, bana bağımlılığını azaltmak için ve iki yaşına kadar aldığımız tüm oyuncaklar eğitici oyuncaklardı. Yukarıdaki yorumlarda da belirttiğim gibi belli aralıklarla bir kısmını kaldırıp, bir kısmını oyun alanında bırakıyordum dönüşümlü olarak. O eğitici oyuncakların oldukça faydasını gördük. İki yaşına geldiği ve ilk protezi takıldığı zaman sosyalleşebilmesi için kreşe verdik ve tahminimizden fazla olumlu dönüş aldık. En çok da kendini ifade edebilmeyi öğrendi. Sürekli onunla konuşsak da konuşma becerisi gelişmemişti.

Konuda da belirttiğim gibi eline tablet vereyim çekileyim bir kenara gibi bir durum asla söz konusu olmadı. Tablete videolu şarkılar veya peppa pig indiriyordum. Günde bir defa tek bölümlük peppa izliyordu, şarkılarla da birlikte oyun oynuyorduk. Zaten bu konudaki bilimsel araştırmalar da çocuklar bu teknolojilerin içine doğduğu için yasaklanmaması günde belli bir süre eğitsel içerikler ile tablet veya telefonlarla ebeveyn eşliğinde zaman geçirmesi gerektiği yönünde. Yani al çocuuuum şu tableti bak keyfine durumu olmamalı bizde de hiçbir zaman olmadı. Özellikle bebeklik çağında eğitsel oyunların veya uygulamaların motor becerilerini geliştirdiği de bilimsel olarak araştırılmıştı. Fakat bunlar çocuğun ayına veya yaşına uygun şeyler olmalı. Biz de hep öyle kullandık. Yani ben tamamen yasaklamaktan yana değilim. Çünkü bu çocuklar teknolojinin içine doğuyor. Önemli olan dengeli kullanmak. Takip etmek diye düşünüyorum. Tıpkı ergenlik döneminde bir çocuğa yasaklar getirerek anne babasının arkasından yasaklanan şeyleri yapması gibi hiçbir farkı yok.

Arkadaşlar Haziran'da doğum yaptım ve o dönemde ablam kaldı yanımda. O sürede kontrolü elden kaçırdım biraz. Daha sonra kızım için şehir dışına ailemin yanına gittik ve o sürede ablama falan gittiğimde ipler biraz daha gevşedi. Bir ay orada kaldım ve eve dönerken tableti annemde bıraktım. Evde iki tablet daha var ama kızım onlara dokunmaması gerektiğini biliyor. Benim ve babasının bilgisayarı var, asla onlardan bir şey izlemeyi talep etmez. Annemde bıraktığımız tablette kızımın değil, bize bir yerden hediye gelmiş küçük bir tabletti. Tableti annemde bıraktım çünkü o zaman tableti kızımdan çok 9 yaşındaki ve 6 yaşındaki yiğenim kullandı. Şarj sorunu falan olmaya başladığında bir baktım içinde tonlarca saçma sapan oyun. Benim Y.tube hesabımdan türlü türlü yapılan yorumlar. Abone olunan kanallar. Kızımın kullandığı tüm eğitici içerikleri hafıza doldukça silmiş saçma sapan şeyler yüklemişler. Defalarca bu konuda uyarmama rağmen baktım aynı şeye devam etmişler tablete format attım ve annemde bıraktım. O zaman zaten kızımın etkilendiğini fark ettim. Evet evde teknolojik alet çok ama bunları kimlerin kullanabileceği belli. Televizyonda Y.tube'dan şarkı açtığım zaman önerilerde görüp o kanalları buldu diye düşünüyorum. Günde yarım saat maksimum kırk dakika çizgi film veya oyun oynama hakkı var ve bunları tek seferde yapmaz çoğunlukla. Saat beşte evde oluyor. Uyumak isterse bir yarım saat bir saat uyuyor. Sonra babası geliyor yemek yiyoruz. Sofrayı birlikte kurup, birlikte topluyoruz. Bazen ben bebeği emzirmeye gidiyorum babası ile topluyorlar. Babası ile veya hep birlikte oyun oynuyoruz, haftada bir defa ya benimle ya babası ile ya da hep birlikte animasyon film izliyoruz. Oyuncakları ile kendisi oyun kuruyor. Dikkat süresini çok iyi kullanabiliyor. Motor becerileri gelişmiş durumda. Kendi ihtiyaçlarını kendi gidermesi konusunda destek oluyorum. Ellerini yüzünü kendisi yıkıyor, dişlerini kendisi fırçalıyor. Sesli türkçe ve yabancı dilde kitaplarımız var, çadırına girip dinliyor veya benim ona anlattığım gibi oyuncaklarına güya anlatıyor, hadi dinleyelim diyor. Etkinlik yapıyor, beraber oyun oynuyoruz. Sadece son iki buçuk aydır dengemiz şaştı. Öncesinde doyumsuzluk gibi bir durum söz konusu değildi. Oyuncakları hâlâ yeni gibi pırıl pırıldı. Bu yaz yiğenimle beraber oyuncaklarını boyamışlar, gereken konuşmayı yaptım ve bir daha tekrar etmedi. Oyun odasının bir bölümü oyun alanı diğer bölümü benim kitaplığım, çalışma masam vs var. Çalışma masamda resme olan ilgimden dolayı çeşit çeşit boyama malzemeleri var, hiçbirine elini sürmez. Çünkü birbirimizin eşyalarına saygı göstermeyi ve izinsiz dokunmamayı artık öğrendi. Ben kendim kitap okuma delisiyim. Tv ile falan işim olmaz. Zaten kitap yazıyorum. Sadece netflixden takip ettiğim diziler var ara sıra izliyorum. Yani çocuk evde kitap okuyan ebeveyn ile büyüyor. Babası da arada sırada okur ve çoğunlukla belgesel izler.

Çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz dedikten sonra özellikle belirttim iki aydır robot istediğini ve almadığımızı. En son yazın temmuz ayında scooter aldık o da istemesinin ardından bir 2.5-3 ay geçmişti sanırım öyle alındı kardeşi doğduktan sonra. Kardeşi doğduğu dönemde kardeşi hediye almış gibi birkaç oyuncak aldık o zamandan beri eve yeni oyuncak vs girmedi. Bir de dayısı bu kasım ayında ona minik ponyler almış. Keşke bana sorsaydın evde vardı, dedim. Biz çocuğumuzu sinemaya, tiyatroya, çömlek atölyelerine götürüyoruz. Son 6-7 aydır sekteye uğradı. Hem okul hem kardeşi falan derken kısmet olmuyor.

Okuldaki kılık kıyafer olayına gelirsek eğer. Orası eğitim yuvası. Evet yaşları küçük oje falan tasvip etmiyorum. Özellikle okulu arayıp şu şu çocuk diye şikayet etmedim. Her ay okul tarafından aranıyoruz. Öğretmenleri ve branş öğretmenleri ile ayrıca görüşüyoruz. Okul tarafından arandığımda ve sorulduğunda belirttim isim de vermedim. Başka velilerden de aynı şikayeti aldıklarını belirttiler. Kılık kıyafet, saç, kişisel bakım konusunda oldukça titiz bir kurum. Eğer çocuğumun tırnakları boyanmış şekilde eve geliyorsa ve o boya günlerce çıkmıyorsa, saçları her gün arkadaşı tarafından açılıyor, kızlar saçlarını toplamaz deniyor ise elbette sorun ederim. Oyuncak gününde okula gönderdiğimiz oyuncağı eve geldiği zaman bu erkek oyuncağı ben artık bununla oynamak istemiyorum diyorsa orada dur derim. Ben hiçbir zaman çocuğuma cinsiyetçi yaklaşımda bulunmadım. Arabaları çok seviyordu. Kızlar araba ile oynamaz demedim. Okula getirdiği de konuşan köpeğiydi. Kaldı ki bu sene kılık kıyafet konusunda okul fazlası ile ısrarcı. Okulun kendi okul eşofmanları var. Okula onlar ile gönderilmesi konusunda defalarca uyarı mesajı aldık -ki bu konuda hiç şikayet falan etmedim.

Ödev konusuna gelecek olursak. Bu okulların kayıt sistemi ile kullandığı eğitici bir uygulama. Haftalık olarak mesela dinozorlar ile ilgili kısa cümlelerden oluşan resimli eğitici sesli kitaplar. Her gün bir defa dinletiyor ve tekrar ettiriyoruz. Dil eğitiminin çocuklarda erken yaşlarda başladığını ben değil uzmanlar söylüyor. Ödev yapar gibi yapılmıyor bu kaldı ki bizimkisi farklı dilleri çok seviyor. İngilizceyi net konuşamıyor ama anlıyor. Rusçayı eğitimini almadığı halde kısmen bazı kelimeleri anlıyor. İspanyolca sayıları 10'a kadar sayabiliyor. Bunların hiçbirini dayatarak ben yaptırmıyorum, öğren diye ısrar etmiyorum kendisi o tarz eğitsel uygulamaları seviyor. Çocuk bu robot değil ki dayatarak bir şeyleri yaptıralım.

Dediğim gibi son iki aydır falan bahsettiğim problemleri yaşıyoruz ve sorduğum soru da buna yönelikti. Bununla ilgili problem yaşayan anneler varsa nasıl çözüm getirdiklerini öğrenmek istedim. İnterneti kapattığımı ama bunun çözüm gibi görünse de çözüm olmadığını belirttim. Dengeyi tekrar kurmaya çabalıyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

bizde de dede geldigi an dengeler tamamen sasiyor,
sizde de benzer durum olmus,

tek caresi tamamen kuralliyasama gecmek bana kalirsa,
artik bu kanal izlenmeyecek diyebilirsiniz veyahut,
sadece pazar gunleri tek bir bolum izlenecek, cumartesileri bir film, haftaici de sadece okul odevleri olursa bakilacak...
gibi tanimlayabilirsiniz kurallarinizi.

X