KIZIM

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.

Bir dönem benim kızım da (kısıtlı da olsa) T.be. da vakit geçirdi. İlk zamanlar masum gibi ama sonrası uyuşturucu gibi etkisi altına alıyor.

Benim kızım da aynı sizin kızınız gibi onu alsana bunu alsana deyip durdumtu o dönem.

Kendi oynaması gereken oyuncağı, evciliği yada her hangi bir oyunu oynamazken, başkalarının oynamasını izliyor. Ne kadar kötü birşey bu. Zaten aynı oyuncaktan almış olsanız da oynamayacak. Çünkü o oynamak değil izlemek istiyor.

Ben telefonumdan Y.be sildim. Evde interneti kapattırdım. Bilgisayarı kaldırdım. Zaten akşama kadar bilgisayar başındayım. Evde lazım olduğunda telefondan giriyorum. İlk bir kaç gün diretti. Ama yasak koyduğumu söylemedim. İnternet yok, telefon bozuk gibi şeylerle geçiştirdim. Sonra alıştı. Şimdi hiç istemiyor. Sadece çok nadir inst. da yemek videoları izliyor o kadar :)

Yasak koymadan, sanki teknik nedenlerden açılmıyor gibi yapın. Henüz çok küçük çabuk alışacaktır yeni duruma. Zaten ilgili oyun oynayan bir ailesiniz anladığım kadarı ile. Birkaç gün sonra herşey yoluna girer.

Bir dip not: İnternet üzerinden çocukları etkileyecek bu tarz kanalların kesinlikle kapatılması gerekiyor. Kemal Sunal'ın eşşekoğlueşşek kelimesini bipliyorlar ama her türlü rezilliğe, yozlaşmaya, çürümeye, ahlaksızlığa çanak tutan bütün programlara kimse ses çıkarmıyor.

Son zamanlarda Müge Anlıdaki olayın tv de bu kadar açık yaşanması da bana göre gereksiz. Zaten adli makamlar ve emniyet bu işi takip etmesi gerekirken neden bütün pislik insanların beyinlerine sokuluyor. Filmler keza öyle. Aldatma, ihanet, şiddet, silah, kavga, tecavüz, bunların hepsi o kadar rahat işleniyor ki, üstelik bunları insanların özendiği beğendiği karakterleri oynatarak yapıyorlar, Gençler gerçeklikten uzak, hayal aleminde yaşamaya alışıyor. Aşkı, sevgiyi, evliliği hep filmlerdeki gibi zannediyor. Delikanlılığı filmelerdeki mafya adamları gibi zannediyorlar. Sonrasında ülkemizin geldiği hal. Bir bataklık var ve toplum olarak oraya doğru itiliyoruz maalesef.

Bu konudan muzdarip olan herkes için yeni bir Google Play uygulamasından bahsetmek istiyorum.
YouTube, çocuk uygulamasında istediğiniz çizgi filmleri seçmenize imkan tanıyor.
YouTuber yayını yapan kanalları engellemek mümkün açıkcası erken çocukluk uzmanı olarak o tip yayınların ebeveyn eşliğinde bile olsa, çocuk 9-10 yaşında bile olsa, kesinlikle izletilmemesi gerektiğini düşünüyorum
kaldı ki okul öncesi dönemde çok daha yanlış bir yaklaşım olmuş.
Ebeveyn ve karar mercii olan biziz Arkadaşlar, lütfen bunun farkına varalım ve henüz
4 yaşındaki bir çocukla başedemez duruma getirmeyelim kendimizi.
Cok tesekkur ederim.hemen indirdim kizim 7 yasinda.sadece bazi cizgi filmleri engelle bolumunu bulamadim .size minnettarim

Olabilir vallahi bilmiyorum ama o arkadaşı tarafından dışlanıyor sanırım. Son zamanlarda okuldan çok mutsuz geliyor. Sabah okula gitmek istemiyor. Cuma günü arkadaşlarım benimle oynamıyor diye ağladı. Bir savaş gibi bir şey var okulda anlamadım. Bu hafta okula gideceğim bakalım nedir durum öğreneceğim. Geçen sene sınıfta bir çocuk sürekli eski siteden arkadaşımın çocuğunu eziyordu. Kendi veli grubumuzda konu açıldığında diğer çocuklarında benzer hareketler sergilediğini, fazla hırçınlaştıklarını fark ettik. Çocuk bunları da çevreden görüyor tabii ki. Arkadaş oğlunu bu sene başka bir okula verdi. Çocuğu dışlıyor, arkadaşlarıyla oynatmıyormuş. Velileri sürekli uyarılmış ama sonuç alınamadı. Bu sene de bizim ki herhalde yeni gelen öğrenci tarafından benzer şeylere maruz kalıyor. Bakalım bir öğretmeniyle konuşayım nedir ne değildir anlayacağım.
Yani bu şekilde başka sorunların da olduğu aşikar. Benim kız komşuya oynamaya gitmişti. Cico bello mu ne öyle bir bebek varmış bizimki bayılmış. İstedi olmaz dedim. Günlerce söyledi durdu. Sonra ödül koymak istedim ve söylemiş bulundum. Sonra bir baktım internete çok pahalı şaşırdım kaldım. Şimdi de unuttu gitti :) okulda etekli saçları örgülü değişik tokalarla gelen arkadaşları var. Benimki her sabah atkuyruğu ister, akşamdan ne hazırladıysam onu giyer. Bence sizin işiniz bu konuda şöyle zor: algılarını açmışsınız bir kere. Çocuk şu an halihazırda ilgi duyduğu şeylere yöneltiyor dikkatini, alışmış çünkü ve o şeylere meyletmiş durumda. Özel okuldan alsanız daha sağlıklı olabilir bence. Böyle bol harcama yapmayan yaşıtlarıyla bir araya getirmenizi öneririm.

Cocuk buyutmek cok zor degil mi..

Sizi bir konuda haksiz buldum, kizinizin gittigi okulda baska bir sinif arkadasinin oje surmesini sikayet etme konusunda. Cocuklar cevreden ne gorseler aynisini yapmak istiyorlar, ayni seye sahip olmak istiyorlar ki sizinde zaten sikayetci oldugunuz konu bu.
Bu sikayetlerinizi bahsettiginiz kanali sikayet ederek, oje suren kizi sikayet ederek cozemezsiniz.
Kizinizi her seyden izole edemeyeceginize gore, etkilesim halinden oldugu bir cok seyden etkilenecek ve siz bunlarin etkilerini sikayet ederek bertaraf edemeyeceksiniz.
Yapmaniz gerekeni aslinda sizde biliyorsunuz, taviz tavizi dogurur. Tum tavizleri keseceksiniz. Cocuklar tum isteklerini aglayarak yaptiriyorlar, umursamayin. Bu sizi kotu bir anne yapmaz.
" o bir cocuk ve ben onun annesi olarak onun icin neyin iyi oldugunu biliyorum ve kizimin iyiligi icin aglamasi gerekiyorsa aglayabilir." Diye dusunup kararli olacaksiniz.
Baba eve geldikten sonra tv basina gecip film aciyorsa, sizin ve esinizin elinde surekli telefon goruyorsa bunu basaramazsiniz ama. Tv bir duzen oturtana kadar evde hic acilmayacak ve sizde kizinizin yaninda cok elzem olmadikca telefonlarinizi elinize almayacaksiniz. En bastan sizin ornek olmaniz lazim.

Ve keske egitimi-yabanci dil icin ya da baska bir sey- videolarla vermeye calismasaydiniz. 2 yasindan beri peppa pig izlemeseydi mesela. Zaten bu yaslar birseylerin egitimini vermek icin cok erken. Suan sadece hayati izleyerek, yasayarak kesfetmesi gerekir. Enerjisini parklarda yasitlariyla oynayarak gecirmesi gerekir mesela. Evde resim falan yapabilir yani boyle seyler. Biliyorum her gun parklara goturmek icin, ya da her gun farkli bir aktivite icin firsat olmuyor ama alternatif olarak 4 yasindaki bir cocugun 3 yildir okula gonderilmesi(kres/anaokulu), ve simdi ingilizce egitimi icin odev yapmasi bana cok erken geldi. Calistiginiz icin zorunluluktan dolayi verdiyseniz o ayri tabi, oyle bir not okumadigim icin calismadiginizi dusunerek bu yorumu yazdim.

Kileriniz varsa evdeki oyuncaklari oraya kaldirabilirsiniz. Kizinizin goremeyecegi bir yer iyi olur. Babaninda tavri cok onemli,genelde iste olduklari icin cocuklarla cok vakit geciremiyorlar ve ilgilerini cocuklarina oyuncak vs alarak gostermeye calisiyorlar. Surekli birseylere sahip olan cocuklarin materyalist ve doyumsuz olma riskleri var, bence uzun bir sure bir seyler almayin.

Kucuk bir bebeginiz daha varmis. Maddi durumunuzun iyi oldugunu yazmissiniz, ev islerinizde yardimci olacak biri var mi? Ev islerini yapacak bir yardimciniz olsa, cocuklarla daha verimli vakit gecirme sansiniz olur.

Dilerim en kisa zamanda bu donemleri atlatirsiniz.

Cok tesekkur ederim.hemen indirdim kizim 7 yasinda.sadece bazi cizgi filmleri engelle bolumunu bulamadim .size minnettarim
Rica ederim faydalı olduysam ne mutlu bana.
Ayarlar kısmına bakar mısınız?
Ordan seçme ve engelleme yapabilirsiniz.

Henüz bizimki doğmadı, pek de fikrim yok ama madem izlediklerinden bu kadar etkileniyor, başka hayatlar görmesini sağlayın. Küçük yaşta çobanlık yapan birini, ne bileyim çamurdan oyuncak yapan birini. İhtiyaç sahibi birileri görsün, sahip olduklarının ne kadar fazla olduğunu, çoğu kişinin bunların hayalini dahi kuramadığını görsün. Çocuk onu görüyor, normal olanı o sanıyor, ne yapsın? Gerekirse bir yardım derneği aracılığıyla aile ziyaretleri falan yapın.

1.5 yıl önce büyük kızım 7 küçük kızım 2 yaşındayken tam anlattığınız gibi tam bi internet ve youtube delisi olmuşlardı.

Evde internet bağlantısı,tablet ve eşimle bizim akıllı telefonlarımız vardı.

Bir akşam yine bi kızların tablet-telefon savaşının ortasında bastım çığlığı.

İnternetin modemini söktüm,kendi telefonumu kırdım,tableti de kırdım.

Nerdeyse 2 sene olacak öyle rahatız ki.

Zeka oyunlarının piri olduk hepimizde.3.5 yaşındaki kızım bile çok güzel mangala oynuyo.

Ben iki yıldır piyasadaki 'asker telefon'larından kullanıyorum.

Şarjım tam 3 gün gidiyor,dakika başı bildirim gelmiyor ve en güzeli çocuklar elimdeki telefona saldırmıyor.

Şiddetle tavsiye ederim.

En azından çocuklarmız büyüyene kadar

Son düzenleme:
Başkalarının çektiği videolar ve çocukları sizi ilgilendirmez ama kendi çocuğunuzu bunlar yaşanmadan kontrol edebilirdiniz. Eline tablet tutuşturup peşini bırakan, eve oyuncak yığan sizsiniz. Nedense kendinizi hiç eleştirmemişsiniz...

Ya lütfen izletmeyin. O kadar üzülüyorum ki tablet internet bagımlısı çocuklara. Bir süre direnç gösterir ama unutacaktır sabırlı ve kararlı olun. O kanalı da buldum yazık ya valla yazık

Kadının sesine gıcık oldum. Çocuk garibim bir ne oluyor anne havasında haberi yok ilerde utanacak belki

Sildim. Google Play'i gizledim. Yine buldu ve klavye sesli arama ile yükledi. Kuzenlerinden öğrendi ben yazın bebekle hastanede yatarken.

bir kere yeni nesil çocuklar için bu tarz aygıtlar onların uzvu gibi. evde varsa ve evdeki diğer bireyler kullanıyorsa bunu çocuktan engellemek imkansıza yakın. aynı kola içerken sen içme ama demek gibi bir şey.
benim de 4 yaşında bir oğlum var. evdeki tv eski tip düz LCD ekran, internete felan bağlanmıyor. özellikle yenilemiyoruz. tablet felan almıyoruz. telefonlara uygulama indirmiyoruz. laptop da eşim oğlan uyuduktan sonra açıp yapıyor işini sonra kaldırıyor.
bir şey izleneceği zaman laptopu televizyona bağlıyoruz bizim kontrolümüzde oluyor.
akşamları da max 1 saat normal tv den çizgi film izliyor.
siz çocuğun ebeveynisiniz. engel olamıyoruz deme gibi bir lüksünüz yok maalesef. gerekiyorsa o tv ler değişir, o tabletler evden kaldırılır vs vs.
ödevi de varsa sadece ödev zamanı kaldırdığınız yerden çıkarırsınız sonra tekrar alırsınız elinden.
bence çok zor mevzular değil.
bir önerim de şu yönde.. ben oğluma oyuncak kesinlikle almıyorum. her gün veya gün aşırı harçlık veriyorum 1-2 lira. kendisi biriktiriyor. yaklaşık 1 senedir. sonra açıp sayıyoruz istediği şeyin bedeline erişmişse gidip alıyoruz. zaten birikmesi 4-5 ayı bulduğu için çok az oyuncak almış oluyoruz. benim sadece kitap ve eğitim materyali konusunda kısıtım yok onları biz alıyoruz ne kadar isterse.

Merhaba, iyi akşamlar.

Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bir kısmını okudum ama şu kadar yazayım . O kanallardan birine benim 8 yaşında ki oğlum takıntılı hergün 30 dk izni var . Benim oğlumda o oyunları benimle oynuyor . En son evde demir paslandırıyorduk :)
Ondan önce renkli drajeleri duşakabine dizdik gökkuşağı yaptık .Her gün bir deney peşindeyiz. Şu an hayvanlara taktı . Evde 5-6 tane tarantula beslemek istiyor . Hepsinin deri değişimine şahit olmak istiyormuş..
Tablet yasak . okulla birlikte alıp tatilde geri veriyorum .
Süre koyun ve makul istek olarak gördüklerinizi yapın

Küçük çocukların videolarına bende denk geldim aman allahım şiveli konuşmalar saçma sapan hareketler gerçekten yetiskinleri bile salak eder o videolar

2 arkadaşım var birinin kızı 48 birinin ki 45 aylık. Ve bahsettiğiniz videolardan ikisinin kizida izliyorlar. Kademeli olarak azaltmanizi bu süre sonrada hiç acmamanizi tavsiye ederim. Mesela ilk açtığında dikkatini çeken başka bişeye yonlendirin. Zamanla unutur. Gerçekten video daki çocuğun sesinden bana bile gına geliyor. Artık apartmanda büyüyen çocuklar için oyunlar iyice kısıtlı. En azından kreş yaşına kadar devamlı ilgilenmek gerekiyor. Kendileri oyun kurmayı bile bilmiyorlar

Ne zaman tablet telefon gibi şeylerle 15 dk dan fazla vakit geçirse kızım da aşırı sinir, huysuzluk oluyordu. Toptan kaldırdım o varken telefonuma bile bakmam. Ablasıyla kontrollü çizgi film izler. Bu şekilde yaptığimizdan beri çok uysal ve kendi kendine oyun kuruyor. Bence hayatından çıkarın tamamen elbet unutucak

4 yaşında çocuk neden video izliyor ki. benim yeğenim daha küçük ve elinden telefon düşmüyor. yani bu durumu ona alıştıran sizsiniz. gerçekten üzülüyorum ya çocuklar telefon için kendini paraladığında.

Merhaba, iyi akşamlar.

Aynı durumdayım :KK43: hatta bizimki bir üst levelde, kanal kurmak istiyor :KK43:

Konunuzu ilgiyle takip ediyorum..

benim kizimda 13 aylik tabi o oyuncak istemiyor cocuk sarkilari dinlerken dans etmeyi seviyor ama bazen ciddi anlamda gozunu tv ye dikip izledigini farkediyorum simdi dikkati bi oyunla dagiliyo ama bunun dur duragi yok biliyorum ben bugun tv leri tamamen kaldirdim kutuladim gozunun onunde simdi arada oldugu yere bakip dans hareketi yapiyor radyodan muzik aciyorum o bile bir bosluga dusurdu
oyuncak konusuda ben bile oyuncak magazalarina hirince bir suru oyuncagi olmasina ragmen oradakileri gorunce ay hic oyuncagi yok diyorum kendi kendime cocuklar ne yapsin havada sicak degilki cikarip parkta oynatalim
biz bir iki gundur evde kardan adam yapiyoruz yani ben yapiyorum oda kendince bana yardim ediyo balkondaki karlari ttopluyorum eve getiriyorum
internette falan evde cocuklarla oynanacak guzel oyunlar paylasiyorlar yasakmi bilmiyorum ama ben akademisyen annenin oyunlarini cok begeniyorum belki kizinizla bir kac gun oynarsaniz oda unutur

X