Kızım aşık olmuş

dışarıda milyonlarca sosyal uyaran varken çocukların cinselliği aşk demek sanıp yanlış şeyleri yanlış zamanda yaşama ihtimalleri şu devirde çok daha fazla.
eskiden radyo bile kısıtlıyken çocukların zaten dünyadan haberi yokmuş neredeyse. oysa şimdi bir sürü çevresel faktör zihinlerine işliyor.
henüz bilgisiz ve tecrübesiz oldukları için de bizim gibi değerlendiremiyor, okudukları gibi algılayıp emiyorlar zihinlerine. bu noktada ailenin açık olması, bilgilendirmesi çok önemli.
cinselliğin kötğ yada ayıp değil fakat doğru zamanda ve doğru kişi ile yaşanınca güzel olduğunu bir anne kızına anlatabilmeli.
tabi çoğu anne ne kadar biliyor, ne kadar farkında ? bence çoğu zaten kendisi de yetersiz olduğu için istese bile yakınlaşıp konuşamıyor.

Ben de hep sevgilim olursa okuldan alınmakla tehdit edildim. Sonuç: üniversitede erkek arkadaşımla aynı evde yaşadığım dönemler oldu. Ailemin ruhuu bile duymadı. Böyle zorba insanlar oldukları için söyleyememiştim. O kişi kötü biri çıksa canıma zarar gelebilirdi ve ailem benim tam olarak nerede olduğumu bile bilmiyordu. Konu sahibesi işte çocuğunuzu korkutursanız benim gibi yapar. Ruhunuzzz bile duymaz. Başına bir şey gelse yerini bile bulamazsınız.

Mezun olup işe girince şu anki eşim o zamanki sevgilimle 2 küsür sene birlikte yaşadım. Artık onlara hiç bir şekilde muhtaç olmadığım için yüzlerine söyleye söyleye, gözleriinin içine baka baka yaptım. Çok korktukları elaleme de ifşa ettim yaşadığım hayatı. Ohh içimin yağları eridi.

Çocuğunuzun güvende olması için sizinle rahatça konuşabilmesini sağlayın. Önceliğiniz ya duyulursa değil ya çocuğum mutsuz olursa, başına bir şey gelirse, kalbi kırılırsa olsun lütfen.

Yineleyen depresyon ve epilepsi vardı bende. '' Milletin içinde ayılıp bayılıp durma, adın çürüğe çıkacak. '' dedi annem, sanki çok hoşuma gidiyordu. İnadına önüme gelene hastayımmm bennn dedim. Bekledi okulu bitirem memur goca bulam, o da ne yine hasta oldum okulu bıraktım. Eşimi işçi diye, uzak diye, ailesi dağılmış diye istemedi ; inat ettim bırakmadım. Ya bizim karşımıza çıkan insanlar manyak olaydı? Ha gerçi manyak da çıktı, beni safım diye salak da sanıyorlardı; korkularını boşa çıkardım yem olmadım manyaklara. Ya bi anlık şaşırsaydık?

Benim de 1 yaş küçük kızım var.Bbagirmak kızmak yasaklamak olmuyor yapan yine yapıyor.Benim de tek korkum saf aşk yaşaması değil ama şimdiki çocukların çoğu bel altı Malesef saygı yok eskisi zamanda değiliz.Evet her kez bir değil kizinizla konuşup kendi kısa zamanlarinizdan bahseerseniz size anlatacaktır.Bir de çocuğu tanımaya çalışın ki saz çok niyetini anlarsınız açıkçası. Ben kim olduğunu bilmek isterim.

Kendi gençliğinizle bugünü kıyaslamak en büyük hatanız olur. Toplum her çağda değişti, eskilere göre de sizin çocukların gözü önünde eşinizle canım, cicim konuşmanız büyük ayıp. Her olayı kendi zamanına göre değerlendirmek lazım. 16 yaş bu duyguları hissetmeye, anlamlandırmaya başladığı yaş. Zaten pandemi sebebiyle evde ve gözünüzün önünde. Onu baskılayıp kışkırtmaya kalkmayın. Bu duyguların normal olduğunu, bir anne olarak her zaman yanında olduğunuzu, arkadaş olarak da her zaman dinlemeye hazır olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Cinsellikle ilgili endişelerinizi hemen iletmenize gerek yok. Size önce bir anlatsın buna müsaade edin. Yeri gelir, konusu geçer tamam. Ama sevgilisi olan her kıza hemen öpüşmek, cinsellik üzerinden baskı kurmak gerçekten hoş değil. Belki kızınızın böyle şeylere niyeti bile yok henüz. Benim de lisede sevgilim olduğunda ailem okulumu bırakıp kaçıp evleneceğimi falan sanmıştı. Çok saçma, yersiz endişelerdi ama anlatamadım. Beni o kadar çok takip ettiler ki ben gizlenmeyi öğrendim. Kızınızı buna mecbur etmeyin lütfen.

bazen bazı cocuklar ebeveynlerı yuzunden hata yapar
16 yas ılk ask ıcın cok normal yaslar kızınız gayet normal bır sekılde bır ergen gıbı asık olmus
sız burada bıle oyle tepkıyle yazıyorsunuz kı davranıslarınızın tenkitlerinizin durumunu tahmın edıyorum cocugunuza karsı

ne acı...

arkadastan daha guvenılır ama annelıgın tam ortasından konusmanız gerek
sızınle konusurken arkadas gıbı gormelı ama anne oldugunuzu unutmamalı yanı

hıc arkadasın yok mu erkek arkadasın var mı gıbı sohbetlere hıc mı gırmedınız sız

esınızle tavrınız kızı sızden uzaklara ıtıyor yapmayın en cok sız uzulursunuz

Bende ne yalan söyleyim sizin yazdıklarınızı okuyunca kan beynime sıçradı. Ne kadar kötü bir annesiniz ya siz hiçmi o yaşta olmadınız sizin günlüğünüzü anneniz okusaydı eminim dünyanın en kötü annesi ilan ederdiniz onu. Genç kız aşık olacak hayaller kuracak tabikide. Bunların hiç birini yaşamasını istemiyorsanız en iyisi bi kafese kapatın kızınızı arada bi yemeğini verirsiniz sizden başkasını görmez. Gerçekten şaka gibi. Umarım kızın yüzüne vurmazsınız ve bir daha kızınız dahi olsa bir başkasının günlüğünü okumazsınız.

bu daha çocuk 16 yaşında senin kızın olsa öpüşmesini doğal karşılarmıydın? Başkasına yazmak kolay değilmi?
16 yaşındayken sevgilimle öpüşüyordum. Yani benim kızım olsa doğal karşılamama gibi bir durum olamaz zira ben öpüşürken de doğaldı, hala doğal. Ölmedik öpüştük diye, hayatımız da bitmedi. Güzel güzel okulumuza da gittik, diplomaları da dizdik, işimizi de bulduk, evlendik de.

Benim annem de okumuş kendince çıkarımlar yapmış ve kizzzz diye bağıra çağıra yüzüme vurmuştu. Ona aslaa hiçbirşeyimi anlatmadım babama anlattım 35 yaşımdayım babamla dertlesirim..Ona nasil yaklaşmalısınız herkes yazmış zaten ama bence siz içinizdeki 16 yaşa da bir bakin biteriz kanım dondu ..abartilacak birsey yok sigara içme yaşı 9 uyuşturucu yaşı 11 e inmiş sizin kızınız aşık olmuş ya da öyle sanmış guzel akli basında bir yönlendirme lazim .aşık olmaması için degil herduyguyu bi yaşta yaşamaması için. Mesela ne biliyim canim kızım aşk cok guzel birsey sevmek sevilmek cok kıymetli ama sakın unutma seni seven bir insan seni hiçbirşeye zorlamamalı beni seviyorsan yaparsın diyorsa seni gerçekten seVmiyordur yavrum.bir erkeğin seni sevmesi icin kendinden ödün verme her duygu yasinda guzel gibi gibi..

Sende Çok kötü bir insansın şu yazdıklarına bir bak eleştirininde bir dozu olur belliki nefret dolusun kusacak yer arıyorsun cevap vermeye bile değmezsin

Ben de lise sondayken annem mesajlarımı okumuştu sonra yüzüme vurup kızmıştı sonra kendince nasihat verdi vs vs ama sonra noldu eşimle evlenmeye karar verene kadar bahsetmedim 7 sene sevgiliydik illaki anladı farketti ama ben anlatmadım var biri deyip geçtim. Tam da cinselliği keşfettiğimiz duyguları doruklarda yaşadığımız yaşlar ben manga şarkısına ağlamıştım o zaman ya ayrıca yazılan her şeyi de gerçekleltirmez bi insan aklı başında ise nerde duracağını bilir yazdı dşye yapacak değil. Anneler çocuklarının birey olduğunu unutuyor.

Herkes bu eski zamanlardan konuşuyorda, ne oluyordu bu eski zamanlarda anlamiş değilim. En çok dram dedikodu köylerde oluyordy. Baktiğimiz yeşilçam filmler farklimi?

Nedir bu eskiye duyulan nostalji? Aşk ve cinsellik duygulari her dönemde aynidirlar. En fazla ortaya çikma yöntemi farkli olur fakat aynidir çünkü insan vücüdü ve hormonlar aynidir.

Öpüsmek, cinsellik ayip seyler degildir. 16 yaş bunun içinde uygun yaştir. Ki asil sorun bir 16 yaşindaki kizin bunlari yaşamasi degil, asil sorun annesine bisey anlatamamasi. Bircok üye yazmiş "günlügü okuduğunu çaktirmadan konuya gir" diye. Konuya girildiği an o kiz anlar. Cünkü bu tür konular o ailede doğal değil. Anne halen cocugunu bir birey, bir kadin olarak görmüyor.

Cocuk ile o arkadaslik iliskisine cok daha erkenden baslamali. Ki konu sahibi hatasini bile kabul etmiyor. Evet ben asla kizimin günlügünü okumam cünkü verdiğim eğitime, kizim ile bağima güvenirim. Gereken şeyleri bana anlatir.

Ve evet 16 yaş tam ideal yaş ilk öpüşmesi için, ilk sevgilisi için. Hatta cinsellik icin.Ne güzel bir anne olarak o mutluluğuna şahit olurum. Ilk kalp kirikliğindada yaninda olurum, beraber cikolatamizi dondurmamizi alip, erkeklerin hepsi ne kadar kötü olduğunu konuşup arada onu teselli ederim.

Bence öncelikle kızınıza arkadaşça yaklaşın ve size açılsın. Konuşun anne kız. Samimi ve içten olun ama gerçekten öyle olun ve onu anlayın. Ardından kime aşık olmuş tanışın. Sizi tanıştırsın. İyi biri mi yoksa zararlı olabilecek potansiyelde uygunsuz biri mi görün. Belki sıkıntısız düzgün bir yaşıtı. Böylelikle endişeleriniz geçer. Uygun olmayan biri ise zaten kızınızla o yakınlığı ve güven ilişkisini kurmuşsanız eğer, zaten kızınız sizin düşüncelerinizi önemser ve bırakır.

O nostalji saçmalıkları beni de benden alıyor. Yahu zaten eskiden evlenme yaşı küçük değil miydi? Dolayısıyla o yaşlarda insanlar yine öpüşüyordu, sevişiyordu ve hatta çocuk doğuruyordu. Burada bahsettiğim çocuk gelin vs değil. Yanlış anlaşılmak istemem fakat saf aşktan kasıt cinselliğin olmaması ise bu kusura bakılmasın ama çok ütopik. Tabii ki insanlar yakınlaşıyordu. Aha türkülerimize sorun. Nasıl yazıldı o türküler sizce? Herhalde gökten zembille inmedi. Biraz gerçekçi olsak daha mı kolay olur işimiz?

Bir sakin hanımlar ..henüz bilmiyor günlük meselesini zaten söylemeyeceğim ...birçoğunuzun tabiriyle yüzüne vurmak,devlet meselesi yapmak kısıtlmak yada cezalandırmak gibi bir niyetim yok..sadece nasıl bir yol izlemem konusunda fikir istedim saçma sapan linç yiyorum...
Anlıyorum sizlerde zor şeyler yaşıyorsunuz bunalımdasınız belki ama bunu beni yerin dibine sokmaya çalışarak atlatamazsınız birçoğunuz psikolojik sorunlar yaşıyorsunuz kanımca yada okuduğunuzu anlamamak ,anlamadan eleştirmek gibi saçma huylarınız var ...birde gereksiz özgüven ..dünyanın en akıllısı sizmişsiniz gibi davranmayı bırakın..
Burası dertleşme platformu aşağılama değil önce bunun bilincine varın ..dengesiz yorum yapanlar için söyledim herkes üstüne alınmasın lütfen
Fikirlere açığım ,aşağılamalarınızı kendinize saklayın !
geçin aynanın karşısına bakın bakın aşağılayın bol bol sıfatınızı
Bu ne saçmalık bu nasıl insanlık yada insanlıkmı yaptığınız?
Anlama sorunu olan embesiller için yazıyorum okuduğunuzu anlamadan yorumlamayın terbiyesizliğin alemi yok
Bu arada tecrübe ve görüşelerini saygı çerçevesi içinde yapan arkadaşlara teşekkür ederim
Neyseki aklı başında insanlarda mevcut forumda

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…