kız tarafı mı erkek tarafı mı?

neyse dun gece konusuyorduk dugun salonunu attı burayı tutucam guzelmı dıye bende begendım olabılır dedım kına bızım memlkette ,dugun onun memlektte olcak. kınayı nasıl yapcıaz askm bızım burda havuzlu bır kır salonu var orayı tutalım mı dedım. ama onların tutucagını sanıyorum oda dedıkı zaten onu sız yapıyosunuz ya ıstersen evın onunde yap bosuna salon masrafı cıakrma kendıne dedı zaten evınızın onu çim kır salonu gıbı olur dedı. bende bısey demedım olabılır aıleme soraym dedm ıbzım burda herseyı erkek yapıyo falan da demedım

deseydiniz ya öyle şey mi olur:KK53: aman erkeklik şerefine laf etmesinler:KK17:

Kalabalik olacaksa organizasyon sirketiyle anlasmam en mantiklisi.. Her sey düşünülüyor, guzel de oluyor bence, tek tek ugrasmaya ve daha fazla masraf etmeye gerek kalmiyor..

yapıcam . zaten odemelerde suan nsıanlım karıstırmıyor ama evlennce ılla bende oderım bı kısmını
evet malesef hatayda boyle cogu ılcede.anne babaya bırsey yaptırmıyoruz ıkımızınde bırıkımı var yeterınde nısanlım kendısı atlıyor sanırım kendını ezdırmemek ıcın falan herhalde.

Hatayda böyle, oldu olacak erkeği isteyin diyorlarmış ya. İç Anadolu da da gelin alınır . Yani düğün olur gelin eve girer artık iç Anadolu adetleri devam eder. Yani, "gelini aldık" gözüyle bakarlar. Sanki eşyaymış gibi. İşte o zaman Hatayın adetleri biter ve bir ömür sürecek İç Anadolu adetleri başlar. Hani erkek tarafının da var ya adetleri... Neden böyle söylüyorum, sanki çok normalmiş gibi (erkeğin bütün masrafı karşılaması) bizim buranın adeti böyle diyorsunuz ondan. Allahtan nişanlınız elini cebine atan biriymiş, yoksa adet adet diye herşeyi tek tek söyleyecektiniz belki de.

Kına içinse, tutun bir salon. Eğlenmeyi seven akrabalarınız varsa organizasyona ne gerek. Müzik olsun, kuzenlerinizi organize edin kına yakılır oynarsınız. Kuruyemiş pasta içecek oldu bitti. Şehir dışından gelecek misafiriniz varsa sayıya göre yemekte verirsiniz. Maddiyatınız yoksa evde yaparsınız kınanızı. Ama sizin sorunuz kınayı nasıl yapmaktan ziyade keşke onu da erkek tarafı yapsada kurtulsam misali

Akdeniz de uzun süre yaşamış biri olarak konuşuyorum.
Birçok arkadaşımda evlendi geçmişte kızlarına çeyiz olarak arazi veren aileler dahi varmış.
Kız tarafının yükü hep daha ağır akdenizde.
O yüzden bizim adetimiz böyle değil demeniz bana mantıksız geldi.
Çoğu şeyi erkek tarafı almış zaten sende güzel bir kına yap.
Herşeyi almayıp direten yarı yarıya çeyiz aldıran birçok aile var.

bende akdenizliyim ama öyle bir adet yok. kınayı kız tarafı yapar. ayrıca yatak odası veya oturma odasını kız tarafı alır. ayrıca beyaz eşyalarıda ve çeyizide. eğer durumunuz müsaitse ve istiyorsanız güzel bir kına gecesi yapın. yoksa cok da önemli değil. benim için önemliydi başka sehirden organizasyon getirmiştim ve cok eğlenmiştim. düğünde o kadar eğlenenemiştim.
eşime hala derim bi daha kına düğün yapalım diye:KK54:
Akdenizde adetlere göre kıza baya çeyiz yapmak düşüyor. Ben de doğru biliyormuşum sizin yorumunuzu da görünce kanaat getirdim.

Allah aşkına kız ne demiş de tepki gösteriliyor? Yok sen yapıcaksın mecbur mu demiş damada? Nasıl yaparım diye akıl istiyor.Millet de saldırmış.Sakin yahu.

kızlar selamlar nişanlıyım ekimde düğün olacak inşallah. şimdi biz akdeniz güneyliyiz. nişanlım iç anadolulu. bizim burda kız genelde sadece çeyizini yapar çıkar durumu ıyı bır aıleye gelın gıdıyorsa da sadece giysilerini alıp cıkar. erkek tarafı mobılyalar beyazesyalar dugun kına bunları yapar. ama malesef iç anadolunun adeti biraz farklıymıs sanırım nısanı kınayı yatak odasını vs kız tarafı yapıyomuş . ama tabı bende de yıne bırcok seyımi erkek tarafı yaptı bızıma detlere bıraz ayak uydurdular nişan, mobılya,beyaz esya bunları hep erkk tarafı yaptı aldı. hatta onun aılesı ve benım benim ailem sağ olsunlar tum ceyız hazırlıklarımıda yapıyolar ben calsıtıgım ıcın hıc ugrasmadım bukdar zaman ama bırıkımımı yapmıstım şimdi çeyize dayandım.neyse dun gece konusuyorduk dugun salonunu attı burayı tutucam guzelmı dıye bende begendım olabılır dedım kına bızım memlkette ,dugun onun memlektte olcak. kınayı nasıl yapcıaz askm bızım burda havuzlu bır kır salonu var orayı tutalım mı dedım. ama onların tutucagını sanıyorum oda dedıkı zaten onu sız yapıyosunuz ya ıstersen evın onunde yap bosuna salon masrafı cıakrma kendıne dedı zaten evınızın onu çim kır salonu gıbı olur dedı. bende bısey demedım olabılır aıleme soraym dedm ıbzım burda herseyı erkek yapıyo falan da demedım.çünkü buralarda öyle herseyı erkek yapıyo.ama nebileyim zaten sağolsun onlar herseyı yaptılar kınayıda ben yapayım dıyorum ama nasıl yapılır bılgım yok bır organızasyon sırketıylemı anlasmam gerek ben evde kız kıza olsun istiyordum ama nısanlım aile buyuklerı ve erkeklerde katılsın dedı mecburen buyuk bır kına organızasyonu olcak malıyetı nedır tam olarak.sizlerde nasıl oldu? birde konuyu acacak yer bulamadım dogru yer neresıyse oraya tasınabılır
bütün masrafı erkeğe yükleyin, bir sürüde takı taksın, 2 gündede boşanın, takılarınızı ve tazminatınızıda isteyin, bir ömür de size nafaka ödesin...

Ben de egeliyim canım ve bizimkiler kınayı, nişanı yaptılar ve yatak odasını aldılar. Ben Öğretmenevinin güzel bir verandası vardı kınamı orada yaptım.. Gayet de güzel oldu. 50 kişi flndık samimi bir ortamda eğlendik.. Zaten kına için salonlar pahalı olmuyor, 1500-2000 tl ye halledebilirsin.. Eğer hamam konsepti istersen o da güzel oluyor, çalgılı çengili kızkıza özel gelin hamamı odasını kapatırsın orada bir eğlenirsin, akşamına da damatla mekanda kınalarınız yakılır. sana maliyeti 3000 tl yi geçmez..

Maddi gücünüz varsa bi organizasyon şirketiyle görüş herşeyi tastamam yapıyorlar. Son zamanlarda da çok moda oldu zaten. Ama amacim eğlenmek gece sonunda da kına yakıp ağlamak :) diyorsan evin önü de olur. Bi müzisyen tutarsınız ya da kendin bi müzik listesi yaparsın ,ihtiyacın olan tek şey bi pc ve 2 hoparlör olur, başına da ne kucuk ne buyuk erkek bi kuzenini -varsa tabiki- oturtursun :) oh mis gibi kına.

kızlar selamlar nişanlıyım ekimde düğün olacak inşallah. şimdi biz akdeniz güneyliyiz. nişanlım iç anadolulu. bizim burda kız genelde sadece çeyizini yapar çıkar durumu ıyı bır aıleye gelın gıdıyorsa da sadece giysilerini alıp cıkar. erkek tarafı mobılyalar beyazesyalar dugun kına bunları yapar. ama malesef iç anadolunun adeti biraz farklıymıs sanırım nısanı kınayı yatak odasını vs kız tarafı yapıyomuş . ama tabı bende de yıne bırcok seyımi erkek tarafı yaptı bızıma detlere bıraz ayak uydurdular nişan, mobılya,beyaz esya bunları hep erkk tarafı yaptı aldı. hatta onun aılesı ve benım benim ailem sağ olsunlar tum ceyız hazırlıklarımıda yapıyolar ben calsıtıgım ıcın hıc ugrasmadım bukdar zaman ama bırıkımımı yapmıstım şimdi çeyize dayandım.neyse dun gece konusuyorduk dugun salonunu attı burayı tutucam guzelmı dıye bende begendım olabılır dedım kına bızım memlkette ,dugun onun memlektte olcak. kınayı nasıl yapcıaz askm bızım burda havuzlu bır kır salonu var orayı tutalım mı dedım. ama onların tutucagını sanıyorum oda dedıkı zaten onu sız yapıyosunuz ya ıstersen evın onunde yap bosuna salon masrafı cıakrma kendıne dedı zaten evınızın onu çim kır salonu gıbı olur dedı. bende bısey demedım olabılır aıleme soraym dedm ıbzım burda herseyı erkek yapıyo falan da demedım.çünkü buralarda öyle herseyı erkek yapıyo.ama nebileyim zaten sağolsun onlar herseyı yaptılar kınayıda ben yapayım dıyorum ama nasıl yapılır bılgım yok bır organızasyon sırketıylemı anlasmam gerek ben evde kız kıza olsun istiyordum ama nısanlım aile buyuklerı ve erkeklerde katılsın dedı mecburen buyuk bır kına organızasyonu olcak malıyetı nedır tam olarak.sizlerde nasıl oldu? birde konuyu acacak yer bulamadım dogru yer neresıyse oraya tasınabılır

esimde ben de ic anadoluluyuz
nişanı ve kınayı kız tarafı yapar ama yemeği ve dağıtılacak cerez kina vs erkek tarafi alır
bizim tarafta da herseyi erkek tarafı yapar kız ceyiziyle gider sadece ama devir değişti biz esimle beraber yaptık o yüzden o taraf yaptı bu taraf aldi olmadi pek

unutmadan benim eşimin annesi arabayla beş dk olan kinama gelmedi damatla kaynana gelinin kinasina gitmezmis, kina gecesi esim telefon etti geliyolar kina için diye trip attim o da bindi geldi, ama kaynanam gelmedi, isine gelince adet yapilir isine gelmeyince adet mi kaldi

demem o ki sen bi ogren tam olarak nasil oluyo kim geliyo nasil yapiliyo kim neyi karşılıyo, sonra sıkıntı yaşama uzulme

Evet ic anadoluda nişanı ve kinayi kiz evi yapar. Beyaz esya ve yatak odasi takimini da ceyizle birlikte kiz evi yapar.

Tövbe Allah ım oğlum büyüdüğünde sizin ordan kız istemez inşallah

Valla akdenizliyim
Tüm eşyaları kız tarafı alır
Düğün ve altın erkeğe aittir
Sizde bi yanlışlık oldu sanırım

Ve bence herşey eşit olmalı
Elden geldiğince olmalı herşey

Bi zahmet kinanizi da kendiniz yapin.
Erkek tarafinin kina yaptigini hic duymadim.

Oglum insallah sizin oralardan biriyle evlenmez .

Valla akdenizliyim
Tüm eşyaları kız tarafı alır
Düğün ve altın erkeğe aittir
Sizde bi yanlışlık oldu sanırım

Ve bence herşey eşit olmalı
Elden geldiğince olmalı herşey

Akdeniz de kızın yükü daha ağır oluyor aslında çeyiz konusunda.

Benım aılemde ortak yapın ortak alın dıye co kdırettı nısanlım gorev yaptıgı yerde arastırmıs orda bıcok hatayl ıarkadası var onlar demıs bızde erkekt arafı yapar herseyı yok kıza yaptırmak erkek aıelsınin serefıne yakısmaz vs. nısanlımda bu laflardan sonra bana bısey yaptırmıyor.ya bundan cekınıyor yada bzıe ayak uydurmaya calsıyıor bılmyoum artık ama ben yınede bıkac seyı alıyorum yanı aldırmasa bıle evlennce zaten tum bırıkımı paylasır suankı borcumuz harcımız neyse oderız belkıde sımdılık mıllete mahcup olmamk ıcın boyle yapıyor.evlenınce tum bunları benden cıakrır o :) sızın ıcınde hayırlı olsn ınsallah bı gergınlık olmadan atlatır kavusursunz
Hataylı tanıdıklarım var onlarında düğünlerinde bulundum kız tarafı aynen benim yazdığım gibi olmuştu demek ki şehirde bile fark ediyor adetler.

Akdeniz de uzun süre yaşamış biri olarak konuşuyorum.
Birçok arkadaşımda evlendi geçmişte kızlarına çeyiz olarak arazi veren aileler dahi varmış.
Kız tarafının yükü hep daha ağır akdenizde.
O yüzden bizim adetimiz böyle değil demeniz bana mantıksız geldi.
Çoğu şeyi erkek tarafı almış zaten sende güzel bir kına yap.
Herşeyi almayıp direten yarı yarıya çeyiz aldıran birçok aile var.
Aynen doğru kızın yükü daha ağır oluyor çeyiz olarak ev verenlerde var.

Ohoo siz her şeyi erkeğe yüklemişsiniz olmaz ki ama.. Nişanı da onlar yapmış bir de, bari kınadan kaytarmayın.

X