kız tarafı mı erkek tarafı mı?

A Attonatofoli
ellemeyin yapsınlar.erkek tarafı her zaman daha çok yapmak ister ezilmemek adına.bir nebze haklılar da.farklı şehirlerde olduğunuz için aslında karışık mantıklı ben o detayı atlamışım.şçyle ki beyler eşlerini getirecek ama nereye gidecek daha sonrasında?

organizasyon şirketiyle çok eğlenceli oluyor ben çok memnun kaldım açıkçası.ama oradaki firmalar nasıl bilemiyorum.şöyle bir fikir verebilirim.ayrıca firma araştırmak yerine kına mekanında organizasyon şirketi içerisinde olan paketler var.o paketlerden tercih edebilirsiniz.mekan ayrı şirket ayrı araştırmamış olursunuz hem.

Yok canım benim senin kastettiğin "dışarıdaki kızlar" (artık ne demekse bu) her şeyi yapmıyor. Bilakis evlenecek çiftler imkanları dahilinde beraber yapıyorlar.
Hani evlenecek olan onlar, o evde her haltı onlar yapacak ya ondan.
Hehe kocamı da ben istedim ailesinden. Espriye gel..

Bize de anneler babalar istedikleri için yardım ettiler. Asla her şeyi biz ödedik demem ama evimizdeki çoğu şeyde BİZİM emeğimiz var..
Evlilik anlaşma değildir ki Hatay'a gidip evleneyim her şeyi erkekler alıyor diye düşünülsün. Arkadaş çevrende senin gibi tuhaf demekki. Gözünüzü para ve gösteriş bürümüş sizin. Hayatta daha önemli şeyler de vardır. Omuz omuza mücadele gibi.

Sen dert diye buraya yazmışsın ama derdin falan yok senin "ay bakın bana neler yapılıyor hahay" demeye açmışsın bu konuyu..

Evlen bir kaç ay sonra bir daha konuş bence. Malum şu anda paha biçilmiş alınmışsın. Tepe tepe kullanılacaksın.. :KK66:
ne alaka. para bürümek. zaten yıllardır calısıyorum borcum harcımda yok anca bırıkım yapıyorum. boyle bı durumda nıye para burusun herseyı onlardan bekliyeyimki.suan nısanlım karıstırmıyor benı yoksa aılemde bende orrtak olacak dıye co ksoyledık istemıyor. bende bırıkımımı ıelrıde kendıısyle paylasırım nasılsa bugunlerı telafı ederım .neden bakın bana neler apılyıor dıyeyım zatenaynıları sızlerde yapılmıstır .diyorumkı madem kınayı kız yapar bı oganızasyonlamı anlasayım tum geceyle ılgılenıyolarmı ıkram eglence msafır agırlamak vs. siz çok bılmıssınız ya herkonuda belkı bunun ıcınde bı fıkır alabılırdım.

Bu durum çok itici. Elbiselerini alıp çıkmak ne? Ayrıca tamamen cimrilik.
Kınayı siz yapın bari. Doğru düşünmüşsünüz.

Bu ne biçim zihniyet ya? Başlık parası da veriyolar mı? Ben de o taraflıyım ama burada öyle bir şey yok???? Her iki aile de yapabileceği kadar katkıyı sağlar. Geri kalanı eşler ortak kendi birikiminden halletmeye çalışır. Anne babayı borca sokarar düğün yapmayı, ev kurmayı da hiçbir zaman anlamamışımdır :işsiz:

A Attonatofoli
ellemeyin yapsınlar.erkek tarafı her zaman daha çok yapmak ister ezilmemek adına.bir nebze haklılar da.farklı şehirlerde olduğunuz için aslında karışık mantıklı ben o detayı atlamışım.şçyle ki beyler eşlerini getirecek ama nereye gidecek daha sonrasında?

organizasyon şirketiyle çok eğlenceli oluyor ben çok memnun kaldım açıkçası.ama oradaki firmalar nasıl bilemiyorum.şöyle bir fikir verebilirim.ayrıca firma araştırmak yerine kına mekanında organizasyon şirketi içerisinde olan paketler var.o paketlerden tercih edebilirsiniz.mekan ayrı şirket ayrı araştırmamış olursunuz hem.
aynen sımdı karısmıyorum yapacgını ypasın nasılsa evlennce senn benm dıye kalmaz yardımcı olurm ben taksıtlerınde falan. cokk cok tesekkur ederım valla ınstagramdan falan bakıyorum ıste sureklı

Bu durum çok itici. Elbiselerini alıp çıkmak ne? Ayrıca tamamen cimrilik.
Kınayı siz yapın bari. Doğru düşünmüşsünüz.
yapıcam . zaten odemelerde suan nsıanlım karıstırmıyor ama evlennce ılla bende oderım bı kısmını
Bu ne biçim zihniyet ya? Başlık parası da veriyolar mı? Ben de o taraflıyım ama burada öyle bir şey yok???? Her iki aile de yapabileceği kadar katkıyı sağlar. Geri kalanı eşler ortak kendi birikiminden halletmeye çalışır. Anne babayı borca sokarar düğün yapmayı, ev kurmayı da hiçbir zaman anlamamışımdır :işsiz:
evet malesef hatayda boyle cogu ılcede.anne babaya bırsey yaptırmıyoruz ıkımızınde bırıkımı var yeterınde nısanlım kendısı atlıyor sanırım kendını ezdırmemek ıcın falan herhalde.

Kınayı iç Anadoluda kızlar yapar . Çeyiz yatak odası da kız tarafına aittir. Biz karadenizliyiz iki ayrı düğün olacak haziran sonu inşallah. Mesela bizde iki ayrı düğün olacak . Kınayı evde yapicam düğün salonda olacak ben ödeyeceğim . Düğünü de eşim yapıyor zaten. Yatak odasını ailem ödeyecek bir tek . Onun ailesi de altınları ve salon takımını alalım dediler. Beyaz eşyalar da bize kaldı Birlikt e alacağız. Zaten ikinizde çalışıyorsunuz kimin maddi durumu iyiyse elini taşın altına koyar . Bu muhabbetler insanı çok yoruyor senin nişanlım anlayışlı yine . Sırf bu yüzden kavga eden ayrılan çiftler tanıyorum şu ailelere de gıcık oluyorum yok zaten gelin gideceksin her şeyi onlar yapsın bilmem ne ! Benim ailemde yaptı aynısını zaten benim evde eşya varmış senin nişanlın ne alacak muhabbetine girdiler. Ben de yatak oda mi alacaksınız herhalde hicbir şey yapmadan kız evlendirmeyi düşünüyorsunuz dedim. Herkes elini taşın altına koymalı bence. Bur yuva kurulacak sadece karı koca bunun altından kalkamaz

Oh ne güzel güneyden damat almak lazım o zaman herşeyi onlar yapıyorsa :KK53:
Kına demek kadın demek neden erkek tarafı yapıyormuş :işsiz:

Kınayı iç Anadoluda kızlar yapar . Çeyiz yatak odası da kız tarafına aittir. Biz karadenizliyiz iki ayrı düğün olacak haziran sonu inşallah. Mesela bizde iki ayrı düğün olacak . Kınayı evde yapicam düğün salonda olacak ben ödeyeceğim . Düğünü de eşim yapıyor zaten. Yatak odasını ailem ödeyecek bir tek . Onun ailesi de altınları ve salon takımını alalım dediler. Beyaz eşyalar da bize kaldı Birlikt e alacağız. Zaten ikinizde çalışıyorsunuz kimin maddi durumu iyiyse elini taşın altına koyar . Bu muhabbetler insanı çok yoruyor senin nişanlım anlayışlı yine . Sırf bu yüzden kavga eden ayrılan çiftler tanıyorum şu ailelere de gıcık oluyorum yok zaten gelin gideceksin her şeyi onlar yapsın bilmem ne ! Benim ailemde yaptı aynısını zaten benim evde eşya varmış senin nişanlın ne alacak muhabbetine girdiler. Ben de yatak oda mi alacaksınız herhalde hicbir şey yapmadan kız evlendirmeyi düşünüyorsunuz dedim. Herkes elini taşın altına koymalı bence. Bur yuva kurulacak sadece karı koca bunun altından kalkamaz
Benım aılemde ortak yapın ortak alın dıye co kdırettı nısanlım gorev yaptıgı yerde arastırmıs orda bıcok hatayl ıarkadası var onlar demıs bızde erkekt arafı yapar herseyı yok kıza yaptırmak erkek aıelsınin serefıne yakısmaz vs. nısanlımda bu laflardan sonra bana bısey yaptırmıyor.ya bundan cekınıyor yada bzıe ayak uydurmaya calsıyıor bılmyoum artık ama ben yınede bıkac seyı alıyorum yanı aldırmasa bıle evlennce zaten tum bırıkımı paylasır suankı borcumuz harcımız neyse oderız belkıde sımdılık mıllete mahcup olmamk ıcın boyle yapıyor.evlenınce tum bunları benden cıakrır o :) sızın ıcınde hayırlı olsn ınsallah bı gergınlık olmadan atlatır kavusursunz

Valla bence herkes elinden geleni yapsin. Bir kere oluyor adet tartismasi yapip da su guzel gunlerin tadini cikarmaktan geri kalmayin. Her yerin adeti farkli. Bizde erkek tarafi yapar demeyin, dedirtmeyin. Yanlis anlasiliyor. Kotu gelin olacaginiza ya paraya kiyin ya da evde, kapi onunde bile yapsaniz cok egleneceginiz icin farki kalmayacak. Bogazda da yapsam denize bakmazdim. Harika seyler. Siz iyi bi insanla evleniyor olmanin sukrunu, mutlulugunu dusunun. Ben oyle yaptim hic sorun yasamadim.

Valla bence herkes elinden geleni yapsin. Bir kere oluyor adet tartismasi yapip da su guzel gunlerin tadini cikarmaktan geri kalmayin. Her yerin adeti farkli. Bizde erkek tarafi yapar demeyin, dedirtmeyin. Yanlis anlasiliyor. Kotu gelin olacaginiza ya paraya kiyin ya da evde, kapi onunde bile yapsaniz cok egleneceginiz icin farki kalmayacak. Bogazda da yapsam denize bakmazdim. Harika seyler. Siz iyi bi insanla evleniyor olmanin sukrunu, mutlulugunu dusunun. Ben oyle yaptim hic sorun yasamadim.
AYNEN OYLE nısanlı msımdı muhtemelen arkadalarından ogrenmıs bızım adetlerı onlarda herseyı bız yaaprız kız tarafına bısey yaptırmayız aıle serefımıze yakısmazgıbı seyler soylemısler nısanlımda bu yuzden buyuklere mahcup olmamak ıcın herseyı yapıyor zorunda degıl. ben bısey alıcna kızıyor bende karısmıyorum artık evlennce hepsını telafı ederım var cok sukur bırıkımım ızın verse kıyarım yaparım kınayı konustuk onuda ustlenıyordu bızde genelde erkekler kına amsrafını karsılıyo dıye.bende teklıf sundum zaten cok kısı gelmez ayrı memlektler olacgı ıcın kucu kbı yer tutarım onuda yaparım yanı hayret ona karısmadı. tek sorunum hıc organıze ıslerden anlamam salon tutsam ıkramdı suydu buydu nasıl olur bılmıyorum aılelerede yaptırmak ıstemıyorum onlar cocuklarınn gecesınde eglensınmı hızmetmı etsın.oyzuden organızasyon sırketı tutcam o ısler nasıl oluyor nasıl bıtıyor merak edıyorm allah utandırmaz ınsallah fıyasko olmaz kınam

O ne öyle ya. Çok garip geldi bu adet. Erkek diye bu kadar yükşenmek kötü bence. Kınayıda yapıverin onlar size bi adım atmış sizde onlara atın. Bizde de nişan kına çeyiz yatakodası kız tarafına aittir. Aksi çok başa kakılacak bi durum olur bence.

O ne öyle ya. Çok garip geldi bu adet. Erkek diye bu kadar yükşenmek kötü bence. Kınayıda yapıverin onlar size bi adım atmış sizde onlara atın. Bizde de nişan kına çeyiz yatakodası kız tarafına aittir. Aksi çok başa kakılacak bi durum olur bence.
ben yapıcam zaten o kesın ya. sorun kalmadı :)

Oyle bir sey mi kaldi. Iki tarafta ortak karsilar maasrafi. Iyi ben de ic anadoluluyum guneyli bir erkek bulup biz hiic bir seye karismiyoruz her seyi sen yap diyeyim adina da adet diyeyim. Hey Allahim. Bir de bir zahmet kinanizi da karsiya yuklemeyin.

iyi fikir :) ama onuda bız alsak bısey olmaz herhslde ya
işte buraya gelın geleydın keske :)
çok var dısardan gelın gelen bnmbıcok üniversite (izmirden) arkadsm zaten massrafsız dıye evlendıler buraya.
bazen ne alıcnaksa konusmayada cekınyorum ya zaten herseyı yapmıs bısey teklıf edınce soyle yapalı mortak olsun dıyınce sank ıerkeklıgını zedelıyormusum gııbı cıkısyo ıyı al ozman dıyorum bende :KK70:

yorumları okuduysanız orda ne demek ıstedıgımı anlamıs olrudunuz zatende. dıyorumkı benm ıcın farketmez kız kızada olur. havuz bası salodna olurkı oda dusundgnz gıbı gorkemlı satafatlı bıryer degıl yanı 100*200 kısılık bı mekan kıza rkadslarım oda yaptı gecesı 2bın lıraymıs sorund egıl bende tutarım zaten . kız kzıa olsaydı dıye bı fıkır sundum sadece nısanlıma oda ılla buyuukler gelecek erkeklerde oalcak ıstedı. bende ozaman ona gore o mekanı tutucam dedım. bırde organızasyonla anlasırılır ne dagıtılıyosa falan onlar yaparlar herhalde
bızdede oyle ıste bızde herseyı erkk yapıyor ona ragmen bız ortak olmaya calsıtık nısanlım ılla kendılerı almak ıstedı bende sadece ceyızımı duzuyorum ıste. illa telafı ederm zaten ya var bırıkımım kınayıda yaaprım ama kına nasıl yapılır ne gereklı onu bılmıyorum

akdenızde bazı yerler oyle ya bız hataylıyz burda erkege aıt hersey. ama adanada antalyada burdur vs oralarda kız erkek ortak alıyormus. hatata bızımde ıskenderun ılcesı var ordada ortak alan aıleler varmıs. ama ınanın burda kız tarafı beyaz edsya almaya kalksın erkek aılesı hemen olaycıkarıyor sankı kucumsemıssın asagılamıssın gıbı ne olur ortak alınsa. buranın adetlerı bugunlere kadar suruyor batıya falan gelın gıdıcnede zor oluyor bızım ıcın alısmısız buraya gore davranmaya. bazı kız arkadslarım benm aldıklarım ıgorunce guluyolar erkek tarafı bellıkı herseyı sıze aldıracak dugunude sen yap ee erkekge ne kalıyor falan dıye benmle alay eden bıle odlı. altı ustu elektronı kev esyası almısım kucuk. bırde bulasık makınesı. bunalrda erkege aıtmıs
Bizim burda istediğin şeylere bağlı ekleme çıkarma yapabiliyorsun organizasyon ücretleri 500 tl ile 2 bin tl 2 buçuk arası değişiyor. Şimdi heryerde var bu organizasyon işleri kuaförler gelinlikçiler herkez yapıyor bulunduğun yerde de vardır eminim

Kendimden örnek vereceğim .
Ben İstanbulluyum eşimde Tunceli li nikahtan birkaç gün sonra edım mecburi sebeplerden yurt dışına gitti düğün yapamadık .1,5 sene sonra ben yanına temelli giderken düğün yapmadığım için düğün gibi kına yaptım ,mahallelerinde düğün salonu tuttular sadece mekan için 2 bın lira ödediler ve kına ve kuruyemiş aldılar birde bana elbise satın aldılar ve bindallı kiraladılar onun dışında kuruyemiş ve kurupasta içecek onları biz yaptık davetiye ti amcam bastı kendisi matbaacı orkestra zaten yoktu kayın pederim iki davulcu bir zurnacı arkadaşını getirdi çokta güzel oldu düğün salonu hariç kıyafet,ayakkabı,kuruyemiş,kına,kurupasta,içecek,dağıtılantef,taç,ellerde yazılı dolarlar, ziller total 750 tl ödendi yaz olsaydı eşimin evinin bahçesinde yapacaktık mekan ücreti olmayacaktı kuaför masraflarını da katarsan olaya 1 000 tl net giderin olur tabi araştırıp herseyın ucuzunu ama kalitelisini bulman lazım ben 1 ay aradım buldum not aldım görüştüm

Kendimden örnek vereceğim .
Ben İstanbulluyum eşimde Tunceli li nikahtan birkaç gün sonra edım mecburi sebeplerden yurt dışına gitti düğün yapamadık .1,5 sene sonra ben yanına temelli giderken düğün yapmadığım için düğün gibi kına yaptım ,mahallelerinde düğün salonu tuttular sadece mekan için 2 bın lira ödediler ve kına ve kuruyemiş aldılar birde bana elbise satın aldılar ve bindallı kiraladılar onun dışında kuruyemiş ve kurupasta içecek onları biz yaptık davetiye ti amcam bastı kendisi matbaacı orkestra zaten yoktu kayın pederim iki davulcu bir zurnacı arkadaşını getirdi çokta güzel oldu düğün salonu hariç kıyafet,ayakkabı,kuruyemiş,kına,kurupasta,içecek,dağıtılantef,taç,ellerde yazılı dolarlar, ziller total 750 tl ödendi yaz olsaydı eşimin evinin bahçesinde yapacaktık mekan ücreti olmayacaktı kuaför masraflarını da katarsan olaya 1 000 tl net giderin olur tabi araştırıp herseyın ucuzunu ama kalitelisini bulman lazım ben 1 ay aradım buldum not aldım görüştüm
tesekkur ederımm bakıcam ıste bende sımdıden basladım daha ekımde ama ne bılım ugrasmak vs cok tatlı gelıyor

X