Mutfak Püf Noktaları Kislik sebzeleri nasil kurutuyorsunuz arkadaslar ?

Ben patlıcan,dolmalık biber bamya ve normal biberi kurutuyorum.Önemli bir konuda;bu sebzeleri kuruturken direk güneş ışığına maruz bırakma canım.Balkonunda ama direk güneş almayan bir köşede olsun.
Saklama olarakta;temiz poşetlere koyup ağzını sıkı sıkı bağlıyorum.Eğer nem yoksa ipiyle beraber asabilirsin.Ama dikkat et mutfakta böceklenebilir.Yemek pişerken oluşan buhar etkiliyor.yerimseniben

Kurutulan sebzeler hava alabilen bezlerden dikilmiş torbalara konarak soğuk olan yerde saklanır mesela kömürlükte temiz bir yerinde saklaya bilirsiniz.Mutfak kombinin sıcagı yemek buharı petegin sıcağı derken biraz rutubetli olabilir. Balkonlardaki dolaplar olabilir yagmur almayacak şekilde.Cam kavanozlarda da olabilir. Laylon poşetlerin sağlıklı oldugunu düşünmedigim için ben bu yolla yaparım.
Bende patlıcan oyar ipe dizer kuruturum Dolmalık be sivri biber kuruturum Tarhanamı Annem yapar Yağragımıda Annem yapar çocuklar küçük oldugu için yapamıyorum. Dolaba vişne koyarım Sivri biberleri kızartmadan poşetler koyarım Karnı yarığı kızartırım.Türlüyü pişme sırasına göre poşetler onuda atarım. Fasulye koyarım Bezelye de domatesleride mememenlik yaparım kavanozlara doldururum. Ve kırmızı biber közler onu soyar doğrar sarımsak sirkr sıvı yağ ve tuz koyup kavanozlarım.
Benim hazırlıklarımın bir kısmıda böyle kızlar.

bende anlatayım bari kurutmalıkların ana vatanı antepdir
tabi bende antepli olarak cok ğüzel yapıyorum herkes öyle diyor yani
kurutugun patlıcan biberleri hava ala bilecek bez torba yada kutu gibi bir yerlerde sakla mümkünse serin bir yere koy
yada büyükce kalın bir naylon torbada yağmur deymeyecek sekilde balkona as tabi havalar serinleyince sakın kaloriferli yerde saklama kısın ortasında hepsi kurtlanır tecrübe ettim cünki benimki öyle olmustu pisirirkende önce hafif tırnağın ğececek sekilde pisir ve mümkünse birğün birkac kez suyunu değistirerek acısını cıkar daha lezzetli oluyor ve bol yağlı bol biber salcalı olursa cok ğüzel oluyor ve afiyet olsun simdiden birde hanği lojmanlardasınız merak ettim eski bir binğöllü olarak bizde orda ğörev yapmıstık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…