Kısır tarifi verin nolurrr ..

emelhan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2009
214
0
Arkadaşlar canım acayip bi şekilde kısır istiyor. Çok lezzetli bol malzemeli olsun istiyorum. Çok istiyorum yaa ah annem yanımda olsa keşke .Ben kısır yapmayı bilmiyorum salçalı felan oluyo böye bol limonlu öyle bişey nolur yardımmm

şimdi ince bulguru kaynar suyla ıslat ama üstünü kapatma sonra bi tavada kuru soğan salça bide varsa biber salçası kavur şişen bulgura koy ve kimyon ekle 2 çay kaşığı kadar tuzunuda ekle bu arada ve karıştır iyice yedir salçayı sonra o arada yeşilliklerini yıka maydonoz,yeşil soğan yoksa kuru soğanda olur marul,salatalık,domates yıka hepsini bulgur soğusun baya sonra yeşillikleri doğra koy bulgurun içine 1 limon sık birazda nar ekşisi koy karıştır iyice oldu sana kısır:KK1:

tşk. ederim arkadaşım .Peki bu bulguru ıslatma olayı nasıl olacak kaç saat nasıl sıcak soğuk su felan anlatırmısın..

anlatayım bulguru ben genelde göz kararı koyarım kaseye sıcak su kaynatırım kettle da dökerim bulgura suyu üstünü geçecek kadar ama çok geçmesin aman ha yoksa suyu çekmez kalır ıslak ıslak çabucak çeker suyu zaten bakarsın şöyle nemli görünmüyor kasede o zaman salçasını yağını yaparsın

Ben de bir öneride bulunayım.

Kişi sayısı kadar avuş bulgur koyuyorum ben. Örn; 5 kişi ise 5 avuç bulgur.

Bir de salçalı soğanlı yağ yaparken yağını ne kadar çok koyarsan o kadar güzel oluyor. Soğanları çok pişir ama salçayı çok pişirme tadı bozar.
Afiyet olsun canım çekti diyetteyim :KK37:

Ben de bir öneride bulunayım.

Kişi sayısı kadar avuş bulgur koyuyorum ben. Örn; 5 kişi ise 5 avuç bulgur.

Bir de salçalı soğanlı yağ yaparken yağını ne kadar çok koyarsan o kadar güzel oluyor. Soğanları çok pişir ama salçayı çok pişirme tadı bozar.
Afiyet olsun canım çekti diyetteyim :KK37:

evet bende yağı bol koyuyorum o zaman güzel oluyor ay benimde canım çekti yarın yapcam:KK9:

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Nasıl br sevp işlediniz anlatamam o derece istedim yani saolun öptüm sizi..

rica ederiz canım bakıyorum çoğu kimse kısıra salatalık ve domates koymuyor halbuki koyunca çok daha lezzetli oluyor:KK31:ve çoğalıyorda üstelik

Yine mi sen emelhan:KK1: sonunda kanka olucaz
Kisira bende bayiliyorum
derin bir kaba bulguru koy.kisi basina bir caybardagi hesaplayabilirsin..yada sen simdilik 2 kase yap.
2 kase bulgur. kaynamis suyu bulguru islatip hafif üstüne cikacak kadar koy. o suyu 2-3 dakikada cekiyor.
10-15 dakika bekleyecek.. Bu arada yesil sogan, maydanoz, kücük küp domates, istersen salatalik, hatta incecik marul dograyip kenara koy. istege göre sarmisakta ekleyebilirsin.
Bulgur suyunu cekince 2-3 yemek kasigi salcayla(biber-domates) karistir, salcanin kalitesine göre bulgurun rengini kirmiziya cevirecek. sonra baharatlarini kat. kisira asil tadi veren kimyon. tuzu kimyonu kirmizi biberi, pul biberi ekle. ben gecen yaptigimda sumakta eklemistim. sonra yagini kat, sonra yesillikleri ekle.
Afiyet olsun:KK56:

Arkadaslar siz hangi safhada yagi ekliyorsunuz?

Tamam Parola :) Gel kanka birlikte yeriz karşılıklı bir de dedikodu yaparıs ordan burdan :)

ay canım çekti hiç beceremem suyunu katmayı şimdi başına geççem bakalım yapabilicem mi? parolam geyiğe uğramaz oldun gelde 2 lafın belini kırak:KK34:

ben yağını bulgur şişince ekliyorum soğan salçayla kavuruyorum ya o zaman ekliyorum:KK34:

canım kaç kişilik yapıcaksan çay bardağıyla ölç .kişi başı 1 çay bardağı olarak ölçerim ben.

__bulguru sıcak su ile ıslat.çok fazla su koyma.suyunu çekene kadar bekle.
__tavada soğanı bol yağ ile kavur kavrulmasına yakın salçasını koy.bulgura ekle
__ayrı bir kaba taze soğan,maydonoz,yeşil biber,varsa taze nane doğra ve bulgura ekle.
__tuz,karabiber,kimyon,kuru nane,bol limon suyu ekle,güzelce karıştır.
ben genelde yanına koyarım domates,salatalığı ve özellikle haşlanmış lahana:KK56:çok güzel olur...afiyet olsun:KK56:

X