Mezeler - Ordövrler Kiraz Yaprağı Sarması (Sponsor~ İçim Yoğurt)

biz dut yaprağıyla yapıyoruz birde sizlerdede var mı bilmiyorum:KK56:

bunları sararken bol bol la havle çekmşsinizdir sanırım :KK53: yerim ama yapamam sanırım. ellerinize sağlık :KK9:

şu kiraz yaprağı sarmasını da bi yiyemedim gitti ha,tadını bilmiyorum.Aslında memlekette kiraz ağacımız var ama satılır mı kiraz yaprağı kurusu biryerlerde.
Yalnız ben de sanki alıp yapıcakmışım gibi soruyorum ha.:KK1:

Eline sağlık canım çok güzel görünüyor,yaprakları da ne güzel sarmışsın öyle ,ah bir de tadına bakabilseydim keşke.

Ben daha önce Malatya'da bulunduğum zamanlarda yemiştim hakikaten benim diyen hatunun becerebileceği,herşeyden önce çok büyük sabır gerektiren bir yemek gerçekten tebrik hakkeden bir yemektir....

olsada yesek. ben yine makarnaya talim ediyorum şu an:)

Hii kıyamam Oky kirazlar yapraklansın yaparız yada farklı bir sarma ne dersin:KK34:

valla iyi olur. kirazların yapraklanmasını bekliyorum o zaman..

Bizde söz sözdür Oky...:)

Bu tarifi denemeli.
Elinize sağlık.

ellerinize saglık cok güzel olur biliyorum

biz dut yaprağıyla yapıyoruz birde sizlerdede var mı bilmiyorum:KK56:

Bizim yörede dut,kiraz yaprağı,ayva yaprağı ve fasulye yaprağıyla da sarılır:KK56:Çok ilginç belki ama hepsi de şahane olur:KK56:

bunları sararken bol bol la havle çekmşsinizdir sanırım :KK53: yerim ama yapamam sanırım. ellerinize sağlık :KK9:

şu kiraz yaprağı sarmasını da bi yiyemedim gitti ha,tadını bilmiyorum.Aslında memlekette kiraz ağacımız var ama satılır mı kiraz yaprağı kurusu biryerlerde.
Yalnız ben de sanki alıp yapıcakmışım gibi soruyorum ha.:KK1:

Eline sağlık canım çok güzel görünüyor,yaprakları da ne güzel sarmışsın öyle ,ah bir de tadına bakabilseydim keşke.
Hepinizin yüregine sağlık bu güzel yorumlar için gercekten çok teşekur ederim bikaç gündür rahatsızlığımdan ötürü bakmamıştım :KK17:
Gercek çok güzel bu sözleri okumak 1.burdan tekrar tebrik ediyorum bu tadı tanıyanlardanda beni hem yorumlarıyla hemde oylarıyla yanlız bırakmadıkları için çok teşekur ediyorum :KK16:

Son düzenleme:
Hepinizin yüregine sağlık bu güzel yorumlar için gercekten çok teşekur ederim bikaç gündür rahatsızlığımdan ötürü bakmamıştım :KK17:
Gercek çok güzel bu sözleri okumak 1.burdan tekrar tebrik ediyorum bu tadı tanıyanlardanda beni hem yorumlarıyla hemde oylarıyla yanlız bırakmadıkları için çok teşekur ediyorum :KK16:

Şu nezaketlive ince davranşın içinde ben seni tebrik ediyorum tanem:KK71:

Yemeğimiz Kiraz Yaprağı Sarması toplam 5 aşamadan oluşmakta... Yöresel bir lezzettir .(Yöresel bir yemek olduğu için mezemelerin net bir ölçüsü yoktur.Elimden geldiğince açık ölçüler vermeye çalıştım)
MAZEMELER:
Kiraz Yaprağını Haşlamak İçin:
Kurutulmuş kiraz yaprağı
Kaynamış su
Ve tuz
Hamuru İçin:
1 Kase Unlu Köftelik(Malatya Yöresine ait bir bulgur çeşiti)
Tuz ve su
Sarmayı Pişirmek İçin:
2 çorba kaşığı tereyağı
Sıcak su ve tuz
Yoğurt Meyanesi İçin:
1 yumurta
2 çorba kaşığı un
1,5 kg yoğurt
1çorba kaşığı erik eşkisi
Ve tuz
Soğan Sos İçin:
10-15 tane kuru soğan
1 su bardağı sıvı yağ
3-4 çorba kaşığı tereyağı
2-3 çorba kaşığı margarin (bu yağ miktarı size fazla gelmiş olabilir ama soğanı karamelize etmek için lazım oluyor yoksa soğan istediğimiz lezzeti vermez)
Yaprağın Haşlanması:
Eki Görüntüle 620895
Bu yaprak kurutulmuş kiraz yaprağı...
Eki Görüntüle 620901
Kaynamış suyun içine kiraz yaprağı kaynamaya bırakılır az miktarda tuz atılır.
Yapraklar yumuşayınca süzülüp suya bırakılır bunu yapmamızın nedeni yaprağın acısını almaktır.
Yarım gün bekledikten sonra süzülür artık sarılmaya hazırdır.
Hamurun Yapılışı Sarılması:
Eki Görüntüle 620908 Eki Görüntüle 620913
Eki Görüntüle 620917 Eki Görüntüle 620918
Eki Görüntüle 620925 Eki Görüntüle 620922
Eki Görüntüle 620931 Eki Görüntüle 620932
Eki Görüntüle 620935 Eki Görüntüle 620936
Unlu köfteliğimizi kabın içine alıyoruz tuz ve suyla ıslatıyoruz 5 dakika ıslattıktan sonra yoğuruyoruz ne çok sert ne de çok yumuşak hamurumuzun olması gerekiyor . Yaprağımızı resimdeki gibi sarıyoruz .Burada dikkat etmemiz gereken ;
1- çok ince olması (yani serçe parmağının yarısı kadar incelikkte)
2- elimizde biriktirip presliyoruz yani direk tencereye koymuyoruz.Yoksa sarmalarımız dağılır.
Sarmayı Pişirilmesi:
Eki Görüntüle 620977 Eki Görüntüle 620979
Eki Görüntüle 620981 Eki Görüntüle 620984
Eki Görüntüle 620988 Eki Görüntüle 620990
Yağı eritip köpürtüyoruz önce tuzunu sonra yağını ve son olarak suyunu bırakıp dolma taşını üstüne kapatıyoruz (yoksa tabakla da örtülebilir ) bastırıp sıkştırıyoruz 1saat kısık ateşte pişiriyoruz
Yoğurt Meyanisi:
Eki Görüntüle 620992 Eki Görüntüle 620993
Eki Görüntüle 620995 Eki Görüntüle 620993
Eki Görüntüle 620996
Burdan devam ediyorum kusura bakmayın elimde olmayan sepeleden dolayı oldu hızlı cevaplarınız için sağolun
Yoğurt meyanesi yoğurt un ve biraz su ile çırpıp oçaga alıyoruz karıştırarak bişiriyoruz kıvamı meyane gibi olçak çünkü sarmamızı içindede bir miktar su var olacak kıvamı bozmamak adına bunu yapıyoruz
Soğan sosu için
Eki Görüntüle 621052 Eki Görüntüle 621053 Eki Görüntüle 621054
Burdaki dikat edilmesi kereken soğanı çok güzel karemelize etmek maksat soganın şekerini çıkara bilmek yakmadan sürekli karıştırarak
Sevis aşaması Eki Görüntüle 621060 Eki Görüntüle 621062

Eki Görüntüle 621064 Eki Görüntüle 621065
Eki Görüntüle 621066 Eki Görüntüle 621067
Önçelikle meyaneyi sarmayla buluşturuyoruz şöyle bir çok yıpratmadan sarmaları karıtırıp 1 2 dakika kaynatıyoruz sonrada bir miktarmeyaneden ayırıp soğan sosun içine koyuyoruz
Sevris aşamasında ise önçe sarma sonra soğan sosu
Eki Görüntüle 621069 Eki Görüntüle 621070

Hastasıyım bu yemeğin, Acayip lezzetli.. Olsa da yesem şimdi..:KK56:
Annem genelde ayva yaprağıyla yapardı ama artık onu bulmak da pek mümkün olmadığı için, klasik üzüm yaprağıyla yapıyor..
Uzun zamandır da yapmıyor aslında.. Söyleyeyim de yarın yapsın...:KK52:

Hastasıyım bu yemeğin, Acayip lezzetli.. Olsa da yesem şimdi..:KK56:
Annem genelde ayva yaprağıyla yapardı ama artık onu bulmak da pek mümkün olmadığı için, klasik üzüm yaprağıyla yapıyor..
Uzun zamandır da yapmıyor aslında.. Söyleyeyim de yarın yapsın...:KK52:

Şimdiden afiyet olsun o zaman :KK56::KK9:lezzetini bilmen çok güzel canım:KK54:hemşoyuz o zaman :KK52:

Son düzenleme:
X