Deniz Ürünleri Kılçıksız hamsi tava - İnci mısır unu sponsorluğunda

FAZLANAZLI

hak yerini buldu!
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2008
6.547
8.791
ilk tarif benden gelsin öyle woww dedirtecek bir tarif değil ancak hepimizin bildiği bir tarif. Benim kızım çok seviyor kılçıksız olduğu için löp löp götürüyor.

Malzemelerimiz:

800 gr hamsi (iki kişilik 1 kilo çok geliyor bize)
tuz
mısır unu
kızartmak için çiçek yağı

malzemelerin fotoğrafını çekmemişim
bir tek mısır ununu çekmişim niyeyse

Yapılışı:

hamsilerimizin kafaları kopartılarak bol su altında kılçıkları dahil ayıklanır.
20160202_200003-1.jpg

daha sonra iki hamsi iç yüzeyleri birbirine yapıştırılır.
20160202_200038.jpg

daha sonra mısır ununa bulanır.
20160202_200109-1.jpg

ve sıvı yağ koyduğumuz tavada kızartılır bu tavalı kısmında fotosunu çekemedim zira malum incecik balıklar fotoğraf çekecek kimse yoktu balıklar yanmasın diye yapamadım :KK43:

eveeet ve gelelim sunuma ben bu konuda çok becerikli değilim ama yemeyi seviyorum yanına bol yeşillikli bi salata yaptım bol limon ve nar ekşili

20160202_210516(0)-1.jpg

20160202_210722-1.jpg

20160202_210705.jpg

bu arada çatalı yanlış koymuşum :KK70: şimdi fark ettim :))

herkese afiyet olsun.

Hamsi kuşu yapmak için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Öncelikle hamsi seçimi çok önemlidir. Hamsi dönemi daha çok kış aylarındadır. Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat döneminde almak gerekir. Bu dönemde çok daha lezzetli olacaktır. Hamsinin tazeliğini anlamak için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Hamsiyi elinize aldığınızda çok yumuşak olmamasına, gözlerinin parlak olmasına ve kokmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer hamsi donuksa ya da bayatsa ayıklarken hamsi dağılmaya başlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
ilk tarif benden gelsin öyle woww dedirtecek bir tarif değil ancak hepimizin bildiği bir tarif. Benim kızım çok seviyor kılçıksız olduğu için löp löp götürüyor.

Malzemelerimiz:

800 gr hamsi
tuz
mısır unu
kızartmak için çiçek yağı

malzemelerin fotoğrafını çekmemişim
bir tek mısır ununu çekmişim niyeyse

Yapılışı:

hamsilerimizin kafaları kopartılarak bol su altında kılçıkları dahil ayıklanır.
Eki Görüntüle 1762827

daha sonra iki hamsi iç yüzeyleri birbirine yapıştırılır.
Eki Görüntüle 1762828

daha sonra mısır ununa bulanır.
Eki Görüntüle 1762829

ve sıvı yağ koyduğumuz tavada kızartılır bu tavalı kısmında fotosunu çekemedim zira malum incecik balıklar fotoğraf çekecek kimse yoktu balıklar yanmasın diye yapamadım :KK43:

eveeet ve gelelim sunuma ben bu konuda çok becerikli değilim ama yemeyi seviyorum yanına bol yeşillikli bi salata yaptım bol limon ve nar ekşili

Eki Görüntüle 1762832

Eki Görüntüle 1762833

Eki Görüntüle 1762836

bu arada çatalı yanlış koymuşum :KK70: şimdi fark ettim :))

herkese afiyet olsun
Hamsii kuşu buuuu ellerine sağlık çokkkk severimmm...:KK60:

Oleyyyy ilk tarif denizin sultanı hamsinin, ne balık gelirse gelsin ilk oyum senin :KK73::KK73:
teşekkür ederim yemesi güzelde ayıklaması sorun 10 dk da tükettik :))
Hamsii kuşu buuuu ellerine sağlık çokkkk severimmm...:KK60:
ismini bilmiyorum canım sen daha iyi bilirsin tabi orijinal tarifta aslında içine kıyılmıy soğan ve maydonoz koyuluyor diye biliyorum da biz böylesine alışmışız. teşekkür ederim .

bu arada yine siyasettenmi girdin kodese :KK43:
Ellerinize sağlık hamside nasıl yenir çok güzel olmuş yarışmada başarılar dilerim. :KK54:
teşekkür ederim :KK68: çok güzel yeniyor valla böyle lokum gibi löp löp :KK73:

ohh canım çekti elinize sağlık :) bu arada hamsi kuşu bu değil bi arkadaş öyle yazmış da
o daha farklı yapılır içinde yeşillik olur ve de biraz yoğurulur

Ellerinize , emeğinize sağlık .
teşekkür ederim :KK68:
Acıktım yaaa :/ ellerine sağlık :) yarışmada basarilar
:)) Acken bakmamak lazım bu topiğe fena oluyor insan :)) çok teşekkürler:KK37:
Ellerine sağlık çok güzel görünüyor. :kk77:

Keşke soğan salatası yada roka salatası da yapaydin yanına :KK53::KK53:
Teşekkürler salatanın içinde rokada var aslında bizim evde anca böyle karışık salatü olunca yiyoruz tek roka acı geliyor bi de geç olmuştu eşim sabırsızlandı sunum konusunda pek becerikli sayılmam :KK70:

ohh canım çekti elinize sağlık :) bu arada hamsi kuşu bu değil bi arkadaş öyle yazmış da
o daha farklı yapılır içinde yeşillik olur ve de biraz yoğurulur
sanırım hamsi kuşunun içinde soğan ve maydanoz oluyor diye biliyorum bende ama ben böylesini seviyorum zaten :) teşekkür ederim :KK36:
Ellerine sağlık.Başarılar dilerim.
teşekkür ederim adracım :KK74:
Ben daha ne yapayım diye düşüne durayım ilk tarif gelmiş bile.:KK51:Ellerinize sağlık ve de bol şanslarınız olsun.:KK37:

pek sönük geçiyor gibi bu kategori gerçi daha ilk hafta banda öyle gelmiy olabilir.
o akşam mönümüz böyleydi hazır yapmışken fotı çekip eklemesini de aradan çıkarmış oldum
çok teşekkür ederim :KK37:

X