Mutfak Püf Noktaları Keki çayla yapan varsa yardım bekliyorum

E

EU1

Ziyaretçi
şutarafagittilütfen tarif edermisiniz..bazı yerlerde yiyorum hazır kek gibi çok güzel oluyo sert oluyo bide çayla yapıyoz diyolar..tarif edermisiniz lütfennn

Merhaba arkadaşım. Çaylı kek yaparken yogurt yerine güzelce demlenmiş bir su bardağı çay koyuyorsun mükemmel bir tat. Eğer tarifi bilmiyorsan onu da yazarım sana

canim hiç bir bilgim yok lütfen yazarmisin bekliorum

selam çaylı kek tarifim şu güzel oluyo
3 yumurta
1,5 su bardağı şeker
1 su bardağı zeytin yağ
1 su bardağı çay
3 su bardağı un
1,5 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 çorba kaşığı kakao
hepsini sırayla karıştırıyosun sonra üzerine sos hazırlayıp afiyetle yiyorsun
sos için
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
2 çorba kaşığı mısr nişastası
2 çorba kaşığı toz şeker
2 çorba kaşığı kakao
bunlarıda ateşte bişiriyosun
kek piştikten 5 dakika sonra üzerine gezdiriyosun
afiyet olsun
cokacimcoook

selam çaylı kek tarifim şu güzel oluyo
3 yumurta
1,5 su bardağı şeker
1 su bardağı zeytin yağ
1 su bardağı çay
3 su bardağı un
1,5 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 çorba kaşığı kakao
hepsini sırayla karıştırıyosun sonra üzerine sos hazırlayıp afiyetle yiyorsun
sos için
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
2 çorba kaşığı mısr nişastası
2 çorba kaşığı toz şeker
2 çorba kaşığı kakao
bunlarıda ateşte bişiriyosun
kek piştikten 5 dakika sonra üzerine gezdiriyosun
afiyet olsun
cokacimcoook

çay yani bildiğimiz kuru çay demi demlenmemiş hali

bak şimdi canım;3 yumurta ,2 su bardağı şeker,1 su bardağı demli çay ,1 su bardağı sıvıyağ,3 su bardağı un ,1 paket kabartma tozu ,1 paket vanilya ,1 çorba kaşığı kakao
üzerine 1 çorba kaşığı pudra şekeri

Yumurtaları şekerle iyice kıvama gelene kadar çırpın. Bu çok önemli 5 dk kadar mikser ile
arkasından çay, sıvıyağ ilave et.
yumurtalı karışıma un, kabartma tozu , vanilya, kakaoyu ilave edin. Yavaşça çırpın. Kek kalıbını yagla ve sonra az un serp pişince rahat bırakıyor.
Karışımı fazla bekletmeden herhangi bir kek kalıbına boşaltalım.
Önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlı fırında 40-45 dakika pişirin. SOnra bir kontrol et kürdan ile kürdana kek yapışmıoyrsa sıvı olarak aslında pişmiş ama fırında dinlendir biraz. Ben bu tarife keyfimce ceviz ve hindistancevizi ve çok azda tarçın ekliyorum gerçekten çok güzel. Bak asıl her kek için önemli nokta şu kabartma tozu sıcak ile birlikte karbondioksit gazı açığa çıkarır. Sakın ilk 15-20 dk fırın kapağını açma derler çünkğü açınca içeri oksijen giriyor ve kabartma tozunun etkisini geçiriyor böylece kek kabarmıyor sende sakın ilk 20 dk açma kapagı görüşürüz.

Keki yapınca ikramda üzerine pudra şekerini de unutma. Yazmayı unuttum

Kizlar çok teşekkür ederim ama utanarak soruyorum ben bişeyi anlamadim demlenmiş çay deerken demliğin dibinde kalan çöpü bir bardak dolusu kadarmi koyuyoruz yoksa içmek için bardağa koyduğumuz çayi mu koyuyoruz keke..

bak canım çayı demle 15 dk kadar bekle suyunu alacaksın

sakın ha...sakın!!!!!!!!!!

şutarafagittilütfen tarif edermisiniz..bazı yerlerde yiyorum hazır kek gibi çok güzel oluyo sert oluyo bide çayla yapıyoz diyolar..tarif edermisiniz lütfennn

su cayli kekle bi animi anlatiyim.bu tarifi buldugumda denemistim ve cok hosuma gitmisti hemen hemen her hafta yapardim...artik bi gun esim dedi yeter artik sen baska kek bilmezmisin,midesi bulanmisti artik adamin....simdi desem ona cayli kek yapicam kiyameti koparir heralde:roflol:

ben caylı keki cok yaparım ve mısafırlerım cok sever cokda yumusak ve güzel olur ıns sende yaparsın ben kendı tarifimi vereym özel cay yapmam o gun cay demledıysem atmam onu suyunu süzerim onu koyarım keke 2 yumurta ,1,5 bardak seker iyice cırparım mıkserle sonra 1 bardak cay suyu,yarım su bardagından bıraz fazla sıvıyag,ıkı kabartma tozu ,tarcın,bol cekılmıs cevız yada fındık ve bir paket 25 grmlık kakao,aldıgı kadar un(göz kararı unu koyduugm ıcın bılemıyorm)bıraz koyu yaparm ben kek kıvamını zaten kakao bıraz koyulastırıyor daha sonrasını bılıyorundur canımcım afiyet olsn yapınca sonucu yazarsan sevınırm a.s.

hepinize çok teşekkür ederim ramazan çıksın yapacam yada gündüz yaparım gece yeriz baharistancım hayatım eminim çok güzel oluyordur kekin bide katı yapıyomuşsun ya bayılıyorum işte sert keklere kapkara oluyo bide of off.hemen deniycem size bildiririm ara sıra ziyaret edin beni öptüm sizi

bir paket kakao 'yı koysam kötü olurmu kızlar tamamen kapkara olmasını istiyorum oyüzden bir paket kakaoyu koysam olurmu

bak şimdi canım;3 yumurta ,2 su bardağı şeker,1 su bardağı demli çay ,1 su bardağı sıvıyağ,3 su bardağı un ,1 paket kabartma tozu ,1 paket vanilya ,1 çorba kaşığı kakao
üzerine 1 çorba kaşığı pudra şekeri

Yumurtaları şekerle iyice kıvama gelene kadar çırpın. Bu çok önemli 5 dk kadar mikser ile
arkasından çay, sıvıyağ ilave et.
yumurtalı karışıma un, kabartma tozu , vanilya, kakaoyu ilave edin. Yavaşça çırpın. Kek kalıbını yagla ve sonra az un serp pişince rahat bırakıyor.
Karışımı fazla bekletmeden herhangi bir kek kalıbına boşaltalım.
Önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlı fırında 40-45 dakika pişirin. SOnra bir kontrol et kürdan ile kürdana kek yapışmıoyrsa sıvı olarak aslında pişmiş ama fırında dinlendir biraz. Ben bu tarife keyfimce ceviz ve hindistancevizi ve çok azda tarçın ekliyorum gerçekten çok güzel. Bak asıl her kek için önemli nokta şu kabartma tozu sıcak ile birlikte karbondioksit gazı açığa çıkarır. Sakın ilk 15-20 dk fırın kapağını açma derler çünkğü açınca içeri oksijen giriyor ve kabartma tozunun etkisini geçiriyor böylece kek kabarmıyor sende sakın ilk 20 dk açma kapagı görüşürüz.

bende bu tarifle yapıyorum hattaa yağı(yarım bardak sıvı-yarım bardak erimiş ,yada yumuşak margarin )koyuyorum,içine iri çekilmiş ceviz iilave ediyorumm harika oluyor üzerinede ılınınca süzgeç yardımıyla bol pudra şekeri serpiyorumm..

X