Kedi Anneleri Lütfen Bakar mısınız? ÇOK ACİL

Zaren

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2021
1.279
3.568
Merhaba kızlar, 4 aylık tekir erkek kedi için bir arkadaşım beni aradı. Sahibi sokakta yaralı bulup, tedavi ettirmiş ama yurt dışına çıkması lazımmış sahiplendirmek istiyor, arkadaşıma rica etmiş.

Hayvanları çok seviyoruz, hele oğlum Fanatik derecede. Bana sahiplenilene kadar bakabilir misin? Dedi. Başka kimseye emanet etmek istememişler uygun yer bulunana kadar.

Bahçede sokak kedilerimiz daha doğrusu oğlumun kedileri var. Eve düşündüm ama cesarette edemedim çünkü bu eşya değil, bakamayınca, sıkılınca bırakılmaz. Garibim zaten bir sürü tedaviden geçmiş 😢

Kedi evde nasıl bakılır bilmiyorum, zor mu acaba? Artısı ve eksisi nedir? Misafir olarak gelecek yavrum açıkta kalmış 😔 ama duygularını düşünüyorum gideceği vakit geldiğinde incinirse? Yaa sinirim bozuldu ağlıyorum şu an 😭

Sormak istediğim, hazırlıksız yakalandım. Sıfır bilgi ile ne yapacağımı bilmiyorum. Misafir ederim seve seve ya sonra? Şimdiden içime öküz oturdu.

Kızlar nolur bir şeyler söyleyin vicdanım geri salmamaktan yana 😔

Kediler kopekler kdr yikilmaz diye dusuncem olusmus, simdi iyi olsun sen rahat ol
Tesekkur ediyorum onun adina

Benimki de öyle bir sebepten gelmişti. 11 yıldır en yakın arkadaşım .
Bazen şaşırıyorum, en yakın arkadaşım bir sokak kedisi ! Ağlarken gözümün yaşını yalar, bir gün vedalaşacak olmak bile içimi burkar.
Ah canım benim , iyi ki derim her gün. (-Ki benim ki huylu bir kedidir. Sanırım benden başkası asla bakmazdı 😹)

ben de gecmiste sokak kedilerine çok baktım. doğumundan itibaren baktığım kedilerim vardı. onlar için eski evde (babamın doğup büyüdüğü ama artık kullanılmayan) odalar yapmistim vs. ömrüm kedilerle gecti.

evlenince esim eve kedi almak istedi ama ben istemedim. cünkü Allah korusun basına bir sey gelirse kaldıramazdım. ama esim tüm sorumluluğu alacağını söyleyip aldı. su an 1.5 yasinda. biz 2.5 aylıkken sahiplenmistik. bes dakika peşimden ayrılmaz o kadar seviyorum ki ben doğurdum öyle yani 😂😂

bakımı vs de zor değil. en azından bizim kedimiz bizi zorlamadı hiç. uysal ve temizliğini, bakımını, iğnelerini yapmamıza izin veriyor. bazen yaramazlık da yapıyor ama olur o kadar 🥲🥲

Merhaba kızlar, 4 aylık tekir erkek kedi için bir arkadaşım beni aradı. Sahibi sokakta yaralı bulup, tedavi ettirmiş ama yurt dışına çıkması lazımmış sahiplendirmek istiyor, arkadaşıma rica etmiş.

Hayvanları çok seviyoruz, hele oğlum Fanatik derecede. Bana sahiplenilene kadar bakabilir misin? Dedi. Başka kimseye emanet etmek istememişler uygun yer bulunana kadar.

Bahçede sokak kedilerimiz daha doğrusu oğlumun kedileri var. Eve düşündüm ama cesarette edemedim çünkü bu eşya değil, bakamayınca, sıkılınca bırakılmaz. Garibim zaten bir sürü tedaviden geçmiş 😢

Kedi evde nasıl bakılır bilmiyorum, zor mu acaba? Artısı ve eksisi nedir? Misafir olarak gelecek yavrum açıkta kalmış 😔 ama duygularını düşünüyorum gideceği vakit geldiğinde incinirse? Yaa sinirim bozuldu ağlıyorum şu an 😭

Sormak istediğim, hazırlıksız yakalandım. Sıfır bilgi ile ne yapacağımı bilmiyorum. Misafir ederim seve seve ya sonra? Şimdiden içime öküz oturdu.

canım selam benim köpeğim var aile evinde kedim vardı bekarlığımda kediyle büyüdüm. Şöyle sıralıyım sana eksilerini ve artılarını
+Psikolojik olarak inanılmaz rahatlatıcı ve çocuklar için empati yeteneğini arttırıyor
+Eve neşe oluyor bazen bir bakışı vs yetiyor
-Evdeki eşyaları tırmalayabilir sizi tırmaylayabilir eğitimine göre eğitirseniz bir zararı olmaz
-tatile vs giderken bırakıcak yer bulmak vs zor olabilir
-titiz isen tüy kakası vs sorun olabilir bazen kusmaları da olabiliyor
-aşısı tedavisi düşük gelirli aileler için zorlayıcı olabilir bazı tedaviler yüksek gelirli kişileri bile zorlayabilir

ben sana objektif yazdım bana sorarsan tüm eksilere rağmen paha biçilemez bir sevgi asla ama asla yerleri dolmaz birtanecikler

Sokaktan gelen kediler, evde doğup büyüyenlere göre daha sakin oluyorlar, benim evde doğup büyüyen kedim kafama atlardı sokak kedisi ise zavallı masum ruh halinde oluyorlar.

Mekan değişikliği yapılınca psikolojileri etkileniyor, benimki ilk eve geldiğinde, ilk veterinere gidip döndüğümüzde onu bir daha bırakmayalım diye kuytu karanlık köşelere saklanırdı, gitmeye korkardı.

O zaman kumu kullanmayı öğrenmiştir, ortalığı batırmaz, yemeği dökmez. Henüz bebek sayılır oyun oynar durur.

Ama siz ve bebek ona bağlanınca bırakması zor olur. Bu yüzden bebeğe bence kedinin geçici süre geldiğini, emanet kedi olduğunu mutlaka ara ara hatırlat, üzülmesin sonra.

Eksisi yok bana göre. Hatta eksisi şu diyeyim ona bişe olur diye ödüm kopuyor tek sıkıntı bu. Beraber yatıp beraber kalkıyoruz. Hamileyim karnımdakine abi olacaksın sen diyerek seviyorum kedimi. O derece evin bireyi. Artısı çok fazla🥰 iyiki varlar. Büyük eve geçince 2.yi de alacağım nasipse. Zorluğu yok inanın o kadar kolay ki rutine biniyor zaten bazı şeyler.

Ben geçici bi süreliğine ev olmak istemezdim böyle bi kediye. Tedavi sürecinden geçen kediler ekstra düşkün oluyor sahiplerine. Benim kedim 1 ay klinikte kaldı ölümden döndü, sadece benim elimden mama yedi o dönem sabah akşam gidip mama yedirmeye çalışırdım, şu an hala karanlıkta panik olur, tek kaldığında mutsuz olur markete gidip gelsem koştur koştur kapıya gelip bekler içeri girmemi. Size geldiğinde size bağlanırsa ayrılması biraz üzücü olur onun için. Sizin için de olur tabii :)) kalıcı fikriniz yoksa diye söylüyorum, kalıcı bakarım diyosanız çok daha pozitif konuşucam djgk

Çok sevmek lazım ev kedisi bahçede bakılmaz bahçede bile olsa sığınacak bir yeri olmalı keşke her yer bu kadar betona batmış olmasa.Kediyi evlat gibi sevecekseniz alın koku birakir belli bir miktar tüyleri olabilr sağda solda köpek kadar olmasada evde bir süre yalnız kalabilir köpeği hiç birakamazsin bu artısi.Birazda rahat olmak bunu tirmaladi bunu yırttı kafaya takmamak lazım.Saglik olarak ve sadakat olarak onların üzerinde birşey tanımiyorum psikolojik anlamda şahane hissettirir severseniz.Veteriner masrafı olacak elbet fakat sokaktaki bu kadar sahipsiz canı görünce gercekten insanlardan çektiklerini gördükçe iyi bakacak insanlar bunu dört dörtlük yapamayacak olsada sahiplenmeyi destekliyorum.Sokakta yaşam savaşı vermekten iyidir diye düşünüyorum.

Yavru olduğu için yeniden başka bir yuvaya gittiğinde uyum sağlar diye düşünüyorum. Ama ev sonrası sokak imkansız.
Benim iki kedim var, pek bir zorlukları olduğunu söyleyemem. Kumları var zaten malum.
Tüy döküyorlar onu da robot süpürge vs hallediyoruz bir şekilde.
Eğer siz kalıcı yuva olacaksanız da biraz eliniz kolunuz bağlanıyor açıkçası. Yani sık seyahat ediyorsanız ve seyahatleriniz 3-4 günden fazlaysa sıkıntı olabilir. Bunun haricinde pek bir zorluğu yok.

Özellikle tekir kediler yuva bulamaz. Öyle gelir biraz kalır sonra yuva buluruz diye düşünmeyin. Gelirse sizde kalacak haberiniz olsun :) benim kapıma 5 ay önce tekir kedi geldi eve girdi sahibini aradım bulamadım baskaları da sahiplenmiyor.
Kedi bakmak zor değil ama ev eşyalarına zarar verebiliyorlar. Koltuk tırmalama bitkileri yemek vs gibi...

Geçici yuva olabilirsiniz ne güzel olur. Kedi bakmanın öyle ekstrem bir zorluğu yok ama mobilya tırmalanması, tüy dökülmesi vs gibi şeylere takılmayacaksanız. Mesela benim kedilerim hiç mobilya tırmalamaz ama ev tüy dolu döküyorlar napim.

Mamasını koyuyorsunuz kendi yer, suyunu kendi içer, tuvaleti gelince gider kumuşunu eşeler yapar. Kedilere kurban olayım :)

Haftada birkaç kez malt verirsiniz tüy kusmaz.

Yok kediye yatak yapayım orda uyur vs gibi düşünceniz varsa olmasın çünkü o nereyi seçerse nerede isterse orada uyur.

Cam kapı dikkat etmeniz lazım kaçar, düşer.

Parazit uygulamalarına dikkat ederseniz size bir zararı olmaz.

Benimki de öyle bir sebepten gelmişti. 11 yıldır en yakın arkadaşım .
Bazen şaşırıyorum, en yakın arkadaşım bir sokak kedisi ! Ağlarken gözümün yaşını yalar, bir gün vedalaşacak olmak bile içimi burkar.
Ah canım benim , iyi ki derim her gün. (-Ki benim ki huylu bir kedidir. Sanırım benden başkası asla bakmazdı 😹)
Düşünüyordum ama bakmaya cesaretim yoktu evin içerisinde. O da bir evlat nihayetinde, şartların uyar mı? Bakabilir miyim? Korkusu taşıdım hep. Sizin adınıza çok sevindim 🥰

ben de gecmiste sokak kedilerine çok baktım. doğumundan itibaren baktığım kedilerim vardı. onlar için eski evde (babamın doğup büyüdüğü ama artık kullanılmayan) odalar yapmistim vs. ömrüm kedilerle gecti.

evlenince esim eve kedi almak istedi ama ben istemedim. cünkü Allah korusun basına bir sey gelirse kaldıramazdım. ama esim tüm sorumluluğu alacağını söyleyip aldı. su an 1.5 yasinda. biz 2.5 aylıkken sahiplenmistik. bes dakika peşimden ayrılmaz o kadar seviyorum ki ben doğurdum öyle yani 😂😂

bakımı vs de zor değil. en azından bizim kedimiz bizi zorlamadı hiç. uysal ve temizliğini, bakımını, iğnelerini yapmamıza izin veriyor. bazen yaramazlık da yapıyor ama olur o kadar 🥲🥲
Ne güzel 🥰 işte hazırlıksız yakalandım, onun şokundayım. Zarar görmesi korkuttu beni.

X