Kaynvalidem ve Dileri - Anlayszl - Akl verin ltfen.

benkibele

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2008
4.925
43
43
arkadaslar ben bir konuda ikilemde kaldim, degisik fikirlere ihtiyacim var. atis serbest yani.

biraz detayli yazacagim cunku sonradan cok soru soruluyor. herseyi yazayim da olayi tum acisiyla gorun.

benim esim dogulu. babasi iki evli. esim ikinci hanimin en buyugu. ailenin tek okumus cocugu. 3 kiz 2 erkek kardesi var. kizlar zaten evde 20li yaslardalar. erkek kardeslerden birisi issiz guccuz. borc takar, cep telefonu kulagindan dusmez, facebook ve bilimum chat sitelerinde gezer. kac defa milyarlarca borcunu kapattik.

son kaynim da universitede ogrenci. ayda 400 lira gonderiyoruz. beyefendi her sene yaz okuluna gittigi halde 4. sinifa gecerken 9 zayifla geldi. okulu uzayacak en az 1 sene.

Esim yuksek duzeyli memur.

ailesi biz evlenirken hicbirsey takmadiklari gibi dugunde giyeceklerine, takacaklarina kadar esim aldi, borcunu beraber odedik. memleketlerine giderken benzin paralarini biz verdik.

2 sene icin gecici olarak ABD ye gidecegimiz icin de evlenirken esya almadik. esimin bekarlik esyalari. esimle gelince alalim diye konustuk.

2 sene sonunda geldik ve sifir araba aldik. esime dedim ki ben esyalardan 3-4 ay fedakarlik edebilirim. sen istedigin gibi bir araba al. esyalari borc bitince aliriz.

ABD de calisip para biriktirdim. 700 dolar kadar. cok degil ama begendigim bir sey vardi esim de bir o kadar daha koyup alacakti Tr ye gelince.

bunlari neden mi yaziyorum, bunlar benim ve evimin ihtiyaclari, dusundukleimiz gerceklestirmek istediklerimiz.

ama hic oyle olmadi. biz ABD deyken millet siraya girmis bile.

kayinvalidemin ust ve alt disleri tamamen sorunlu. ust disleri ortadan sonra sol taraf tamaman yok. diger taraf ise kaplama. ama o dislerin de alti bosalmis. 3 tane dis saglam kalmis o tarafta.

alt damakta da durum oyle.

kayinvalidem biz ABD deyken dis icin para istedi. 850 milyon. gonderdik ama kaynim sagolsun o parayi yemis. cunku kayinvalidem protez yani takma dis yerine nerden duydu ise vidali yani implant dis yaptirmaya karar vermis. bizim gelmemizi beklerken de kaynim ic etmis parayi.

neyse geldik. kadini o disciye bu disciye goturuyoruz 11 milyar dediler. tek ust sol tarafi yaptirsak 5 milyar. ki o tarafi yaptirmakla da bitmeyecek. yarin sag taraf da dokulecek. ici bos cunku. e orayida mi yaptiracagiz? altlar dokulecek yarin orayida mi?

esim de arada kaldi. evimde esyam yok. kucucuk 3.5 aylik bebegim var. borcumuz var. surekli sonraki ayki maasin icine giriyoruz.bir suru borcumuz var. bana da sozu var ki ben fedakarlik edip bekliyorum basina asla kakmiyorum. ben fedakarlik ettikce millet sirada.

tam 3 disciye goturduk kadin laftan anlamiyor. takma dis soyle boyle. bir de oradan gelirken herkese ben Istanbul da daha guzelini daha ucuza yaptiracam vs diye hava atmis. simdi gururu kirilacak yaptirmazsa. millet soz edermis. gorumcem oyle soyluyor.

evet hakli. implant super takma dis yaninda. ama benim teyzem 35 yasinda takma dis kullanmaya basladi, cani yok mu? gorumceme boyle soyledim, herkesin arzusu farkli dedi. ben de herkes iyisini biliyor ama bu arzu meselesi degil para meselesi dedim.

ama implant genelde genc insanlar icin genellikle. cunku cok pahali. yaptirince uzun yillar kullanmak icin.

kayinvalidem 60 yasinda. kemik erimesi var. yasli sayilmaz ama bu anlayissizligina anlam veremiyorum ve sinirden deliye donuyorum. kendimi zor tutuyorum.

asla bir terbiyesizlik yapmam. diyorum ki annesi. ne olacak. onu bu yasa getirmis. ama arkadaslar esim kendi okumus, kendi evlendi. annesinin mutlaka hakki var ama her aile yaptigi herseyi cocugunun basina kakabilir mi?

ne yapsam? ben mi cok anlayiisizm? cok mu abartiyorum? bana akil verin, beni ya teskin edin ya da ne yapmam konusunda yardim edin. cunku sinirden ne ders calisbiliyorum ne baska sey yapabiliyorum. yuzune soylemek istiyorum. anne neden anlayissizsin, bak benim evimde bir copum yok, bebegim var gelecegini dusunmek zorundayim, calismiyorum, borclarimiz var. herkesin cani var herkes takma dis yaptiriyor ne var bu kadar buyutecek abartacak? ama diyemiyorum cunku annesi biraz cabbar. gider esime soyler karin boyle dedi diye. esim de bana kizar. neden karisiyorsun diye.

yardiiimmmmmmmmmmmm...........

Son düzenleme:
Başka çoluğu çocuğu yok mu?Siz zaten elinizden geleni yapmışsınız,biraz da diğerleri yapsın.Varsın takma diş kullansın çaresi varken implanta ne gerek var? Çok kötü gördüm kendimi.:jeyyar:

11 milyar :1shok:
yani araba alma git ananın dişlerini yaptır o zaman de kocana
kocası yok mu bu kadının
yada görümcende cok biliyorsa o yaptırsın annesinin dişlerini
kötü bi hastalık olsa can feda ama
ben olsam aslaaaaaaaaaaaaa :1no2:
herkes ayağını yorganına göre uzatsın

bence eşinle konuş bu meseleyi eşin annesini ikna etsin .Sen konuşursan anlayışsız olan gelin yani kötü gelin olursun.

Öff.....sistim....benneyaptımki

Kusura bakma canim ama esin tabiri caizse tam bir enayi.... kendini maddi yönden cok kullandiriyor ailesine....alismislar resmen....yok kayinlara para, yok kaynanaya para ....ohooooo ölme essegim ölme....:eek:lmaz:

Kayinlarin, Görümcelerin niye calismiyor? Essek kadarlar.....Ayip degilmi yahu yüklenmisler size gel keyfim gel....hicmi acima merhamet anlayis kalmadi insanlarda anlamiyorum ya....kendi ailen sana böyle yapiyorsa eller ne yapmaz??:nazar:

Sen onca fedakarliklar yapiyorsun....evine esya alamiyorsun, borcu harci düsünüyorsun kadin dis derdine düstü!
Hey Allahim ya rabbim...:hulya:

Al esini karsina konus....Annesine iylikle izah etsin...bunca parayi ödeyemem ben Anne, simdilik takma dis alalim, daha sonra bakariz....borc harc icindeyim, evimde esyam yok desin.....korkmasin Annesi evladliktan red etmez onu....ne ödlek oluyor bu erkekler kendi ailelerine karsi....senin Annen olsa bir lafta susurturdu seni ama.:kızgın:

Son düzenleme:
takma diş taksın implant da neyine lazımmış. parası varsa isterse yaptırsın ama onun masraflarını bu kadarda yüklenmeyin. siz bir an önce ev eşyaalrınıza bakın taksidemi girilecek ne olursa olsun. yoksa açıkta kalıcaksınız siz onları kayırırken.

canlar sagolun yorumlariniz icin. malesef kizlar ev kizi. okumamis. oglanlar desen kendilerine hayri yok. babasi zaten artik elini etegini cekmis. en kucuge diyor ki oglum ne zamn paraya sikissan abinden isteyeceksin. utanmayacaksin. demiyor ki oglum idareli harca, onlar da ev gecindiriyor.

esim benim dis konusundaki dusuncelerimi biliyor. o da ayni fikirde. protez bile 1.250. annesi ile her gun bu konuda kavga ediyorlar. kadin laftan anlamiyor. surekli takma disin kotuluklerini sayiyor. yok kiz kardesi ekmek yerken her isirdiginda disi ekmekte kaliyormus vs vs vs.

esimle bu aksam tekrar konustum. dedim annen protezi kabul etmiyor, implant mi yaptiracaksin?
o zaman implant yaptiracagiz dedi. peki dedim nasil odeyecegiz? borca girecez dedi. iyi dedim. 1 sene 2 sene o borcu oderiz artik.

e tek tarafi 5 milyara yaptirdik dedim. bir sonraki sene oteki taraf da duserse ne olacak? sonraki sene altlar da duserse ne olacak? onlari da mi yaptiracagiz? bilmiyorum dedi.

cmt gunu son bir implant yapan disciye gidecekler. bakalim o kac para diyecek? ne olursa olsun 2 mil;yara olacak degil ya? en az 4-5 milyar ki. o da sadece bir taraf. diger yerler de bize patlayacak.

eger annesi implant yaptirirsa inanin bende hic kredisi kalmaz.

Son düzenleme:
İyi tahammül etmişsiniz şimdiye kadar. Kayınvalideniz takma dişle idare ediversin. Zaten yeterince anlayış göstermişsiniz. Başka çocukları var onlarda elini cebine soksun dicem ama sanırım çalışmıyorlar.
Valla güzelim bu artık sineye çekilecek şey değil. İmplant gibi bir lükse verecek paramız yok dersiniz olur biter.
Hep siz fedakarlık yapacak değilsiniz birazda karşı taraf yapsın o fedakarlığını.

Ay sinir olunmayacak gibi değil ama, ben yiyemedim sen ye 11bin TLlik diş yaptır :bbo:
Ciddi sağlık sorunu olsa ameliyat gibi birşey denmez ama keyfi masrafa bakar mısınız. Benim ananem bir eli yağda bir eli balda 2 maaşıyla takma dişli, parasını da kuruşuna kadar çocuklarına torunlarına harcar. Ben böyle insanları anlayamıyorum, ananemi gidip öpesim geldi.
Şimdi karşı çıksan kötü gelin olacaksın ama bu durum karşısında sessiz de kalınmaz için içini yer hasta bile olursun, ben olsam olurdum yani.. Çok zor bi durum inşallah çözümünü bulursunuz.

canlar sagolun yorumlariniz icin. malesef kizlar ev kizi. okumamis. oglanlar desen kendilerine hayri yok. babasi zaten artik elini etegini cekmis. en kucuge diyor ki oglum ne zamn paraya sikissan abinden isteyeceksin. utanmayacaksin. demiyor ki oglum idareli harca, onlar da ev gecindiriyor.

esim benim dis konusundaki dusuncelerimi biliyor. o da ayni fikirde. protez bile 1.250. annesi ile her gun bu konuda kavga ediyorlar. kadin laftan anlamiyor. surekli takma disin kotuluklerini sayiyor. yok kiz kardesi ekmek yerken her isirdiginda disi ekmekte kaliyormus vs vs vs.

esimle bu aksam tekrar konustum. dedim annen protezi kabul etmiyor, implant mi yaptiracaksin?
o zaman implant yaptiracagiz dedi. peki dedim nasil odeyecegiz? borca girecez dedi. iyi dedim. 1 sene 2 sene o borcu oderiz artik.

e tek tarafi 5 milyara yaptirdik dedim. bir sonraki sene oteki taraf da duserse ne olacak? sonraki sene altlar da duserse ne olacak? onlari da mi yaptiracagiz? bilmiyorum dedi.

cmt gunu son bir implant yapan disciye gidecekler. bakalim o kac para diyecek? ne olursa olsun 2 mil;yara olacak degil ya? en az 4-5 milyar ki. o da sadece bir taraf. diger yerler de bize patlayacak.

eger annesi implant yaptirirsa inanin bende hic kredisi kalmaz ve kotu gelin olurum bundan sonra.

Su lafa ne kadar sinir oldum anlatamam.:kızgın:...hep abindan isteyeceksin, utanmayacaksin...demiyor kazik kadar adamsin git calis kendi parani kendin kazan...iste burdan anla ne kadar size güveniyorlar....:nazar:

Vallaha canim sen cok iyi sabretmissin....ben coktan piskopati oynardim....kötükedihüso

Madem esin Annesine laf anlatamiyor sen konusacaksin....geceksin karsisina Anne durum böyle böyle...tekrar borca harca girecek gücümüz yok...senin dislerin yüzünden biz belki yuvamizdan olacagiz bunumu istiyorsunuz...lüften artik sizde anlayis gösterin....diye konusacaksin.....:kahve:

arkadaslar esime simdi bir mail attim. yarin ise gidince okur. kk'da konunun linkini verdim.

dedim ki durumu kk da konu olarak actim. acaba ben mi yanlis dusunuyorum diye de sordum. gelen cevaplari birlikte okuyalim. yani tarafsiz insanlardan yorum alalim.

bakalim ne diyecek?

Beni anlayissiz olarak goruyor bazen. ama goruyorum ki herkes benim gibi dusunuyor.

inanin o kadar sinirim bozuluyor ki sutum gidecek diye aklim cikiyor.

ayrica da diyelim ki tek tarafi yaptiracagiz. 5 milyar. biz inanin yilda kenara para atsak 5 milyari ancak biriktiririrz.yani bu bizim bir yillik birikimimiz.

ewet aileye yardima karsi degilim ama bunlar abartmis ve saygisizlik yapmislar size.esinle konusman en dogrusu..bebeginiz var.esyaniz yok esin bunlari gormuyor mu?

canim esim goruyor da karsidaki laf anlamiyor. dur bakalim cumartesi gunun bekliyorum. o disci de boyle bir fiyat verirse ne diyecek?

ben de aileye yardima karsi degilim sonucta esimi de uvey abisi- ilk hanimdan olan abisi- bir miktar para gondererek desteklemis okurken. yani simdi esim de kaynima ve eve ufak tefek ihtiyaclari oldugunda tabiki yardim edecek ama gercekten bunu cok keyfi buluyorum.

pes doğrusu..

aylak aylak gezen oğlum ne olacak demiyor dişlerini düşünüyor..kayınvalidenin dişten daha ciddi ailevi mevzuları var bence...
çok zor güzelim işin...

eşini karşına al bebeğini göster,restini çek.. onun rızkını,nafakasını dişe mi yediriceksin?bu mudur babalık diye sor...
anneler başımızın tacı,başka bir sağlık sorunu olsa tamam ama sahneye mi çıkacak kayınvaliden bu yaştan sonra? dişin iyisini ne yapacak..
işini inada bindirmiş bence o.

bence kayınvalideye bulaşma,sen onla başedemezsin gibi geldi bana..

Son düzenleme:
guya ders calisacaktim, calisamiyorum.

ben yatiyorum. cok tesekkurler yorumlariniz icin. sabah ilk isim yeni yorumlara bakmak olacak. opuldunuz.

arkadaslar esime simdi bir mail attim. yarin ise gidince okur. kk'da konunun linkini verdim.

dedim ki durumu kk da konu olarak actim. acaba ben mi yanlis dusunuyorum diye de sordum. gelen cevaplari birlikte okuyalim. yani tarafsiz insanlardan yorum alalim.

bakalim ne diyecek?

Beni anlayissiz olarak goruyor bazen. ama goruyorum ki herkes benim gibi dusunuyor.

ne diyecek "kadın dayanışması" yapmışsınız,sayılmaz diyecek...

canım bu ne anlayışsızlık yaaa,hayatım biz kadınlarda da suç var,hep kendimizden fedakarlık yapıyoruz,bak mesela sen evimde eşyam yok diyorsun,erteliyorsun almayı,kocan araba alıyor,eskilerlede idare ederim diyorsun,kaynana implant diş istiyor(bu yaştan sonra o dişle ne yiyecekse),sen en baştan ayak diretseydin,bunu söylemeye eşin bile cesaret edemezdi,haksızmıyım,biz onlara kıyamıyoruz,üzülmesinler,ailesiyle sorun yaşamasınlar diyoruz,onlarda anasını babasını asalak kardeşini tepemize çıkarıyorlar,(kusura bakma biraz ağır oldu ama birtanede bnm başımda var,çok doluyum bu konuda)bence kesinlikle kayınvalidenle sen muhatap olma,bırak sorunu eşin halletsin,sonra onlar ii olur sen kötü gelin olursun canım,anlayışsız insanla uğraşmak zor güzelim allah yardımcın olsun

ben şunu çok ii öğrendim ne kadar verirsen okadar isterler ve o verdiklerin hep hiçe giderr :nazar:
o yuzzden herşeye izin verme.. arada kötu gelin ,kötu arkadaş,kötu insan olmak ta işe yarıor..

X