kaynanam beni oğlundan kıskanıyormuş.yardım edin bana lütfen

para birçok sıkıntıyı çözdüğü için evin babası eve para getirdiğinde kadın erkeğin huyuna suyuna gidecek, sorun çıkartmayacak, ekonomik özgürlüğü olmadığı için söz baba'da olacak, geleneksel aile yapısının verdiği bir ikinci planma atmayla kadın iyiden iyiye susacak sinecek içine çekecek, ve uysallaşacaktır, ve bunun sonucunda sorun çıkartmayan tek başlı bu aile yapısı toplum nazarında örnek aile modeli, erkek te bu ailenin KADISI olarak gözükecektir. GİBİ

ben her iki tarafından anlayışlı olması taraftarıyım
evladıyla dertleşen bir anne neden evladı evlendikten sonra dertleşmek istediğinde sorun oluyor anlamıyorum
bizler kocalarımız üstünde bu kadar hak sahibi olduğumuzu iddia ediyoruz ama
unutmayalımki onlara yıllarca emek veren kaynanalarımız bence onların üzerinde daha çok hak sahibidir
tabiki karını bırak benle ilgilen diyen bir kaynananın savunuculuğunu yapmayacağım ama dertleşmek isteyen yada canım sıkıldı hadi beni biraz dolaştır diyen kaynana neden göze batar anlamam
ayrıca bizim annelerimizle olan ilişkilerimizide gözönüne getirin lütfen
annemiz gelip bizle dertleşmek istese kocamız buna kızsa biz ne yaparız
"o benim annem tabiki dertleşicez" diyip ortalığı ayağa kaldırmazmıyız
bakın size bir olay anlatayım oğlum küçükken eşimin ayağına bastı kazara eşimin ayağında nasır vardı müthiş canı yandı kaynanamda oğluma kızdı biraz dikkat et diye, bende yahu ne olacak koca adam canı yansın dedim
ama sonradan baktımki bende oğlumun en küçük acısında yüreğim burkuluyor dedimki demek kaynanam haklıymış evlat bu arkadaşlar hiçbir şeye benzemez sonuçta dediğim gibi iki tarafta anlayışlı olacak, bizler kaynanalar oğullarını kıskanıyorlar diyoruz ama bizde eşlerimizi annelerinden kıskanıyoruz bu gerçeği lütfen gözardı etmeyin
sonuçta karşınızdaki yaşlı bir insan ve saygıyı sonuna kadar hak ediyorlar

Arkadaşım, gerçekten böyle mi anladın?
yani bir erkek evlendikten sonra annesiyle dertleşemez ya da asla annesiyle gezmeye gidemez...Bunu mu anladın canım?
Böyle saçma birşeyi aklı başında hangi insan söyleyebilir sence?..

Yani burda kimse bir erkek annesiyle dertleşemez, annesiyle gezemez demiyor ki?

Eğer benim söylediklerim üzerine yorum yaptıysan açıklayım canım:

Kendi adıma konuşursam benim bahsettiğim, gerçekten EVET KARINLA DEĞİL 1.PLANDA BENİMLE İLGİLENECEKSİN diyen kayınvalideler için konuştum ben..

Yoksa kimse bir erkek, asla annesiyle oturup dertleşemez, annesini gezmeye götüremez diyemez zaten..
Kimsenin de gözüne de batmaz..Ama bir kayınvalide iki gecede bir, eşi evde ,yanında olduğu halde ,uyku tutmadı dıye, rahatsız eder miyim etmezmiyim diye düşünmeden ,gecenin bir vakti , çat kapı geliyorsa (çünkü her saniye oğlunun dizinin dibinde olmasına alışmış),
her hafta sonu, bunlar çalışan insan haftasonları da başbaşa kalsınlar diye düşünmeden her haftasonu (arada tabii ki diycek ama bunu alışkanlık haline getirmişse. çünkü oğlu evlenmeden önce herhaftasonu onla geziyordu)''beni gezmeye götür baban götürmüyor ''diyorsa........................

Anladın mı arkadaşım????
Kimsenin durduk yere kayınvalidelere birşey söylediği, ya da gözümüze batan birşey yok..

Tabii ki oğluyla yeri gelecek gezecek yeri gelecek dertleşip ağlayacak ama burda bahsedilen olayın biraz abartıldığı ve eşlerin hayatlarına müdehale edildiği durumlar..

Ben kayınvalidemle çok iyi anlaşırım..
Benim eşim yorgun olur, ''uğraştırma beni'' der, ben kayınvalidemi, kayınpederimi alır gezdiririm arada akşamları, haftasonları.. Ama onlar da asla ayırmazlar beni kendi kızlarından...

Çok iyi bilirim kayınvalideyle olan ilişkilerin dozunu ayarlamayı..

Ben hep derim; bu konuda da mütevazilik yapamayacağım,,Allah herkese benim gibi gelin, her kadına da benimkisi gibi kayınvalide versin..

Bu arada ''bizler de eşlerimizi annelerinden kıskanıyoruz'' demişsin.Sen belki ama ben asla annesinden kıskanmam..

Burda bahsettiğimiz uçlardaki kayınvalideler.

Son düzenleme:
Canım bu konu ile ilgili olarak sana tavsiyem zararın neresinden dönsen kardır. Yani ayrılabiliyorsan ayrıl. Ama eğer ayrılmak istemiyorsanda mümkün olduğunca uzak bir yerde oturun. Değil altlı üstlü aynı mahallede bile oturmayın. Çünkü tecrübe ile sabittir. Yakın oturursanız, gece gece gelmeler, dişi ağrıdığında başı ağrıdığında yanında kocası varken sizin eve çıkmalar, ışık yanmasa bile gece yarısı eve gelipte içeri buyur etmeden seni iteleyerek girmeler v.b. olayları çokça yaşayacaksın. Allah yar ve yardımcın olsun

Canim şimdi Nişanlin Belki Seni Sevdiği Için Iyi Davraniyor Olabilir Ama şunu Unutma Evlilk çok Farkli Bir şey Bir Yakinim Başina Geldi Annesi çok Huysuzdu Ve Kizla Erkek Birbirini çok Seviyordu Evlendiler Erkek Annesinden Yana Oldu Ve Eşini Yalniz Birakti Ayrilmadilar Ama Kiz çok Zpor Günler Geçirdi Yani şimdi Nişanlin Senden Yana Olabilr Ama Velenince Belki Değişebilir...bence Bi Düşün Kendin Kalabilir Zor Günler Geçilrebilirsin.birde Altli üstlü Oturacaksinmişsiniz çok Zor...

Arkadaşım, gerçekten böyle mi anladın?
yani bir erkek evlendikten sonra annesiyle dertleşemez ya da asla annesiyle gezmeye gidemez...Bunu mu anladın canım?
Böyle saçma birşeyi aklı başında hangi insan söyleyebilir sence?..

Yani burda kimse bir erkek annesiyle dertleşemez, annesiyle gezemez demiyor ki?

Eğer benim söylediklerim üzerine yorum yaptıysan açıklayım canım:

Kendi adıma konuşursam benim bahsettiğim, gerçekten EVET KARINLA DEĞİL 1.PLANDA BENİMLE İLGİLENECEKSİN diyen kayınvalideler için konuştum ben..

Yoksa kimse bir erkek, asla annesiyle oturup dertleşemez, annesini gezmeye götüremez diyemez zaten..
Kimsenin de gözüne de batmaz..Ama bir kayınvalide iki gecede bir, eşi evde ,yanında olduğu halde ,uyku tutmadı dıye, rahatsız eder miyim etmezmiyim diye düşünmeden ,gecenin bir vakti , çat kapı geliyorsa (çünkü her saniye oğlunun dizinin dibinde olmasına alışmış),
her hafta sonu, bunlar çalışan insan haftasonları da başbaşa kalsınlar diye düşünmeden her haftasonu (arada tabii ki diycek ama bunu alışkanlık haline getirmişse. çünkü oğlu evlenmeden önce herhaftasonu onla geziyordu)''beni gezmeye götür baban götürmüyor ''diyorsa........................

Anladın mı arkadaşım????
Kimsenin durduk yere kayınvalidelere birşey söylediği, ya da gözümüze batan birşey yok..

Tabii ki oğluyla yeri gelecek gezecek yeri gelecek dertleşip ağlayacak ama burda bahsedilen olayın biraz abartıldığı ve eşlerin hayatlarına müdehale edildiği durumlar..

Ben kayınvalidemle çok iyi anlaşırım..
Benim eşim yorgun olur, ''uğraştırma beni'' der, ben kayınvalidemi, kayınpederimi alır gezdiririm arada akşamları, haftasonları.. Ama onlar da asla ayırmazlar beni kendi kızlarından...

Çok iyi bilirim kayınvalideyle olan ilişkilerin dozunu ayarlamayı..

Ben hep derim; bu konuda da mütevazilik yapamayacağım,,Allah herkese benim gibi gelin, her kadına da benimkisi gibi kayınvalide versin..

Bu arada ''bizler de eşlerimizi annelerinden kıskanıyoruz'' demişsin.Sen belki ama ben asla annesinden kıskanmam..

Burda bahsettiğimiz uçlardaki kayınvalideler.

güzel arkadaşım senin sözlerin üzerine yazmadım yazımı genelde okuduğum yazılara göre yazdım
ayrıca yazımdada iki kere belirttim öncelikle karşılıklı anlayış dedim sonrada illaki karını bırak benle ilgilen diyen kaynanaların savunuculuğunu yapmayacağımı belirttim.
benim kasdettiğimde tabiki senin söylediğin gibi her iki tarafında özveride bulunduğu durumlardır.
ayrıca ben kaynanamıda eşimide kıskanmam ama çocuğumu gelinimden kıskanırmıyım onuda şimdilik bilemiyorum :))))
kıskanma konusunda genel olarak gördüğüm durumu yazdım o kadar
yanlış ifadeler kullandıysam kusuruma bakmayın ama uçlardaki gelinleride kaynanalarıda sevmiyorum
ama yaşlılara ayrı bir hürmet gösterilmesi taraftarıyım insan yaşlanınca biraz kaprisli olabilir insanız başımıza binbir türlü şeyde gelebilir

canım bende herşeyi gözden geçir yeniden nişanlıyken banada eşim demişti annem seni kıskanıyor bunu hissediyorum diye ve nişanlılık ve sonrası onların yüzünden hep kavga ettik bir kerede kendi yüzümüzden tartışmamız olmadı ve ben birgün yüzlerine gelmediğim halde eşim bunun farkında olduğu halde ailesine birgün dur diyemedi ve hep beni ezdi sonuçmu birbçuk ay önce boşandım lütfen dikkat et ve yazık etme kendine iyice nişanlınla konuş herşeyi ve eğer gerçekten seni ezdirmeyecekse yoluna devam et dilerim herşey güzel olur bizi seve seve ayırdılar dilerim kimsenin yuvası yıkılmaz

canım bende herşeyi gözden geçir yeniden nişanlıyken banada eşim demişti annem seni kıskanıyor bunu hissediyorum diye ve nişanlılık ve sonrası onların yüzünden hep kavga ettik bir kerede kendi yüzümüzden tartışmamız olmadı ve ben birgün yüzlerine gelmediğim halde eşim bunun farkında olduğu halde ailesine birgün dur diyemedi ve hep beni ezdi sonuçmu birbçuk ay önce boşandım lütfen dikkat et ve yazık etme kendine iyice nişanlınla konuş herşeyi ve eğer gerçekten seni ezdirmeyecekse yoluna devam et dilerim herşey güzel olur bizi seve seve ayırdılar dilerim kimsenin yuvası yıkılmaz

sizin hayatınızda dediklerime çok güzel bir örnek.... suç daha ziyade ailesiyle eşlerini birbirine düşüren kişiliği henüz oturmamış eşlerde.... şu bir gerçek ki genç kızlar çoğunlukla 18 yaşında bile olgunlaşabilirken:) delikanlılar 25 yaşına da gelse çoğunlukla olgunlaşmamış olabiliyorlar:KK43:( ve idare etmeyi beceremeyerek iki kadın arasında kalıp, sonunda ikisinden birini tercih etmek zorunda kalabiliyorlar... bu da malesef çoğunlukla anneler oluyor... baştan farklı görünselerde!! aptal şeyler desem bu erkeklere hakaretmi olur sizce:)))

walla evlenmeden önce der idare et falan evlenıncede kendı annesının dıbınden ayrılmaz tabı annesıde sızden çıkmayack ıyı düşün dıyemem çünkü bın kısıde hayır dese o an ınsan bıldıgını yapıyo tıpkı benım yaptıgım gıbıııı

benım eskı erkek arkadasım dırek yuzume solemıstı ,annem evlılıklerınde mutsuz oldugu ıcın bız mutlu oldugumuzda cekemıcek dıye, bızım ıcın mutlu olmaz dıe, o an annesı ıcın bole dıyebılen yarın bıgun bana neler der dıye dusunmustum , zıra kadın harbı yurtdısından nıfak soktu ve su an mutludur sanırım o kadar karanlık bı kalple nası mutlu oluyor bılmıorum , kadın ayrılık donemınde oglunu sureklı fıtleyıp ustume gonderdı, bıde utanmadan bana beddua etmıs , kendısı 15 yıl ogluna bı gun bıle annelık yapmamıs ona ragmen bana beddua edebıldı, ondan once ılerıde esımın annesı ıle anlasayım dıe ısterdım kızları gıbı olayım ısterdım ama su an acayıp sogumus durumdayım, ve bı erkek aılesı hakkında konusuosa korkmak gerek, benımkı guya aslanlar gıbı savunuordu benı ( savunulcak bıseyımde yoktu gercı ama ) sonradan anne anne diye bana yapmadıgını bırakmadı, ama ahımı aldılar, kendılerıne layık bırını bulsunlar ınsallah! canım sende bılmıorum en azından evı ayırmalısın

ben 3 yıllık evlilğm eşim çok iyi.yani iyiydi.mükemmmel bir eşti ev temizliğinden tut da yemek,sevgi,ilgi,butum guzellıkler benm dı.mutluydum.ama kayınvalıdem geldi.bebeğe ve bana bakmaya.7-8 ay önce ben loğusa ıken. farklı sehırlerdeyz ,onu evime sığdırmadığımı düşünerek yapmadığını bırakmadı etmediği hakaret kalmadı.yenı doğum yapmış bır kadına...ve eşim herzamanki gıbı annesını korudu benım yuvamın butun huzurunu bozdu.eşimi üzerime saldı.eşim de bana yapmadığnı bırakmadı.ve aylardır eşimle çooooooooooooook kötüyüz.ve çok faklı kültürlern insanlarıyız .nişanlıyken anlamiştım ama idare ederım,yaparım bu kadınla anlaşırım dıye düşünmüştüm ama çok pişmanım .annesıyle ıyı olmak zorundaymışım yoksa onla mutlu olamıcakmışım dedı eşim.tek şuç eşimde.annesının hatalarını söyleyemedı yada bana itiraf etmedı dürüstçe.delikanlı gıbı yanımda durmadı.benı hep onla muhattap tutttu.ruh hastası kadınla.oğlunu kendıne benzettı.şimdi doktora gıdıyoruz inş düzeliriz ama ya bana yasttıkları bu gurbette.ne olacak?.vs... vs...bunları senın için yazdım lütfen temkınlı ol çok ıyı tart ask sevgı bıtıo bı yerde..anlatabıldım inş pelincım..ya ben ne yapıcam yeter artık çekemiıorum. arkadaşlar benimde yorumlra ıhtıyacım var...

ya gerçekten yoruma ihtıyacın var belkı bastan eşinle sorunların olsaydı bukadar uzulmezdın ama ıyı gıden özellıkle senın anlattıgın gıbı şeylerden sonra yaşadıkların çok zor yalnız şunu merak ettım kaynanan hala sızınle berabermııı??? sızınle beraber degılse gıttıyse durumu kurtarman daha kolay gıbı gelıyooo yavas yavas eskısı gıbı olabılırsınız ama hala sızınleyse gerçekten işin çok zor bende ıkı yıllık evlıyım ve kaynanamla oturuyorum öle kötü degıl ama zorrr Allah kımseyı kımseye muhtac etmeın gerçektennn arkadasım hayat öle tuhafkı çok guzel olabılen evlılık bı anda zından hayatına dönüşebılıyooo bişeyden bişey sorun çıkıyooo ya kaynana ya koca ya para herkesın mutlaka bı derdı var takma dıyemıycem Allah yardım etsın ama bu sorunu yasayan okadar çok ınsan varkııı

benim kaynana bariz belli ediyor kıskandığını; her lafımda bana laf sokacak birşey arıyor,ben kötüymüşüm ona kötü davranıyomuşum gibi lanse etmeye çalışıyor,benim dediklerimi kendi lafıymış gibi sylüyor,yaptıklarımı kendi yapıyormuş gibi gösteriyor.6 yıl boyunca herkesle çok iyiydik ama nikahtan sonra herkesi karşımda hissediyorum :çok üzgünüm: eşiminde pek savunma sahip çıkma yönü yoktur,evliliğimle ilgili çok hayal kırıklığı yaşadım,şu sıralar sinirlerim çok bozuk.herşeyin tam olduğunu hissetmeden,içiniz tam rahat olmadan,içinizde en ufak bir korku endişe bile varsa evlenmeye acele etmeyin arkadaşlar.tabi burda kimseyi caydırmak istemem ama kendinizi herşeye tam hazır hissetmenizi tavsiye ederim,aklınızda soru işaretleri olmadan ! a.s.

ya nedir bu gelinlerin bu kaynanalardan çektiği...bende ne zaman eşimle evliliğimizi yoluna koysak mutlu olsak kokusunu alıyo sanki kadın hemen huzur bozacak bi olay yaratıyo...önce köyden buraya yetişiyodu şimdi bide burda düşünün artık.biz kendimizi savunur savunmasına ama arkamızda duracak koca lazım.şikayet ettiğinde eşim haklı anne dicek koca.benim eşim şimdi çok şükür iyi ama 3 yıl bende çektim hemde dayağa kadar.şimdi eşim benden yana ama yinede insanın canı sıkılıyo huzuru kaçıyo işte.

evlilik demirden lokma kıslar yiyene

ahh ahh genç kızlığımda neler hayal etmiştim ama pembe hayallerim soldu elimde bende kaynnamdan çok çektim ve hala çekiyorum depresyonamı girmedim sinir krizlerimi geçirmedim ama sonuçta yine boşanmadım

bazen düşünüyorumda çekmeye değermi neden çekiyorum nereye kadar çekeceğim yada niçin evlendim birçok soru soruyorum kendime ama cevap yoookkkkkkk

evlilik demirden lokma kıslar yiyene :çok üzgünüm:

ahh ahh genç kızlığımda neler hayal etmiştim ama pembe hayallerim soldu elimde bende kaynnamdan çok çektim ve hala çekiyorum depresyonamı girmedim sinir krizlerimi geçirmedim ama sonuçta yine boşanmadım-tatlicadiarzu-

bazen düşünüyorumda çekmeye değermi neden çekiyorum nereye kadar çekeceğim yada niçin evlendim birçok soru soruyorum kendime ama cevap yoookkkkkkk:uhm:

hala iş işten geçmiş degil bana kalırsa çok iyi düşün çok sevdigin nişanlın evlenince biranda degişir tanıyamazsın bile koca 3 ayın var düşünmek için

benim kaynanam eşimi doldurup üstüme gönderirdi hergün kavga ederdik bu yüzden ben bebeimi bile düşürdm onun için iyi düşün hı buarada biz eşimle birbirimizi severek evlendik 3 yıl flört ettik canım

Allah yardimciniz olsun ne denirkii
ama gönlüne söz geçir yorumlari dikkate all
mutsuzluk çekilmez kiskançlik zor...dua et çözümü vardir muhakkak

canım evlilik konusunda uzun yıllara dayanan bır tecrubem yok..
ama 2 yıl da sunu kısa surede tecrube ettım ve faydasını gordum dıyebılırım..
asla esıne ailesinden herhangı bırını, ozellıkle annesının kusurlarından bahsetme..
kayınvalıdenle asla ve asla bır cekısmeye tartısmaya gırme.. sınırlenıyorsan yada hoslanmıyorsan bunu bellı et ama asla yuzgöz olma..
aradakı saygıyı eger sen ortadan bır kez gaflete dusupte kaldırırsan bır daha pacanı kurtaramazsın..
cunku onlara bu hakkı vermıs olursun bır daha saygı kurmaya calıssanda olmaz..
rahatsız oldugun bır durum varsa esıne kıbarca soyle cekıstırme soyle yaptı boyle yaptı deme..
zaten bır erkek ıkı tarafı ıdare etmeyı bılırse bu tıp seylere gerek kalmaz..
sen mesafe koy ki onlar senı ıstedıklerı gıbı kontrol edemeyeceklerını anlasınlar..
eger bunu yapmazsan hem yenı evlılıgınde cok sıkıntı yasarsın hem ılerde cocugun olur ona karısırlar..
hersey burnun dan gelır.. bazı seylerı de gorme, takma ya da herseyı ıncelersen en cok uzulen sen olursun..
yoksa ınsan uzulmek yada canını sıkmak ısterse emın ol herkes bırsuru sey bulur bırbırınde..
Allah hakkında hayırlısını versın arkadasım.. :1hug:

X