kaynanam beni oğlundan kıskanıyormuş.yardım edin bana lütfen

evet canım aynen öyle kı ben kaynıma asla laf söletmezken herseyıyle ılgılenırken ya öyle yanılttıkı benı anlatamam ınan allah sahıt ya tek bır kötu sözum olmamıstr ama onuda böle yapan kaynanam ben bılıyorum ya vazgecıcemde gecemıyorum cok sevıyorum dunyam yıkılır anlıomusun canm suan bıle bole ayrılık cumlelerı yazarken ağlıyorum burda nasıl yasarım onsuz offf

Aman be güzelim onsuz nasıl yaşarım falan diye düşünme, ilk aşkın için de böyle dedin unutma.
Benim ablamda nişanı attı ilk ayrıldığında öyle söylüyordu ama şimdi başka biriyle evlendi ve verilmiş sadakam varmış dedi.
Çok iyi düşün arkadaşım. Aşk gözü kör ediyor ama bir zaman sonra gerçekler acılar suratımaz çarpıyor ve gei dönüşü olmuyor.

Kocasından yeteri kadar ilgi ve alaka görmeyen kadınlar, tüm sevgisini ilgisini kendi çocuklarına verirler. Çocukları onların herşeyi(farklı anlamda herşeyi diyorum),dert ortağı, kimseyle paylaşamayacağı vss olup çıkar.

Bazen bu durum o kadar inanılmaz boyutlara ulaşır ki; evet Kalamış ta olduğu gibi, gelinlerini kendilerine ORTAK olarak görmeye başlayan kayınvalideler ortaya çıkar.

Bu kıskanmak değildir arkadaşım, oğlunun sevgisinin, ilgisinin paylaşılma korkusudur

Bu böyledir.Erkek çocukları onların hem çocukları hem de kocaları gibidir. Her daim yanında olmak zorundadırlar. Bu tarz evlilik yapanlar malesef her zaman sorunlarla karşılaşırlar.

Üzgünüm Kalamış..Senin problemlerin asıl evlendikten sonra başlayacak..

Yapacağın tek şey, kayınvalideni idare etmek ya da sorunlarla boğuşmak.
Çünkü o oğlunu, senin de dediğinin gibi kocasının yerine koymuş, evlendikten sonra da ilgi alaka vs. beklemeleri devam edecek belki de artacak..

Bu söylediklerim farklı algılanmasın.Tabii erkek evlatlar, kız evlatlar her zaman anne babanın yanında olmalı ama bu durum farklı..

kolay gelsin arkadaşım..

yaa okadar olayları bılmeden sadece burada anlatılmakla böle yorum yapmak sıze yakısmamış,benım hakkımda bılgı sahıbı olmussunuz ya sen benm yasadıklarımı kaynanama bana oğlunu anlatırken sureklı yaparsınız anne sız anne oğulsunuz derım ben hep ya sen kımsın bu tarz benle konusabılıyorsun beğenmıyorsan yorum yapmıcaksın ben onun gıbı cahıl değilim nısanlımı onla benm aramda bırakmam terbıyesız lafınıfa ya sen yada baska bır arkadas nısanlıma dedığı ıcın dedım nısanlım annesın esahop cıkıyor dedım kaynanam kıskanclık yapıyır tebıyesız lafı burda kayınvalıdeme yakısır demek ıstedım bılmeden konusma ya hosalanmıyorsan yazmıcaksın ozaman bır kere sen bekarsın benı anlayamazsnkı böle ıslerın ıcınde olan ark..benı anlıyordur umarım dılerım sende yasamazsın bu acı yasananları bunlar topluumun buyuk sorunları cunku şimdi sen selematle

hayatta başarılar diliyorum şakkıdı

nişanlının sana hak vermesi güzel ama yakın oturacak olmanız çok kötü. ne kadar nişanlın sana hak versede altlı üstlü oturmanız bu durumda özellikle çok sorun çıkartacaktır. bunu nişanlınla konuş bence. ve resti çek, daha uzak biryerden ev tutun. hem kaynınla bu tür tatsızlıklarda çıkmışken aranızda tam zamanıdır bunu dile getirmenin. ilerde daha büyük sorunlar yaşamamanız ve daha huzurlu olmanız için uzak bir evde oturmalısınız. annesini yine idare edebileceğini söyle ama bu şekilde yakın oturursanız çok üzülürsün. nişanlında arada kalır.

Canım senin yazdıklarında sanki bir an kendimi gördüm .
Çünkü hemen hemen aynılarını ben yaşadım. Allah kolaylık versin demekten başka birşey diyemiycem sana.

Kocasından yeteri kadar ilgi ve alaka görmeyen kadınlar, tüm sevgisini ilgisini kendi çocuklarına verirler. Çocukları onların herşeyi(farklı anlamda herşeyi diyorum),dert ortağı, kimseyle paylaşamayacağı vss olup çıkar.

Bazen bu durum o kadar inanılmaz boyutlara ulaşır ki; evet Kalamış ta olduğu gibi, gelinlerini kendilerine ORTAK olarak görmeye başlayan kayınvalideler ortaya çıkar.

Bu kıskanmak değildir arkadaşım, oğlunun sevgisinin, ilgisinin paylaşılma korkusudur

Bu böyledir.Erkek çocukları onların hem çocukları hem de kocaları gibidir. Her daim yanında olmak zorundadırlar. Bu tarz evlilik yapanlar malesef her zaman sorunlarla karşılaşırlar.

Üzgünüm Kalamış..Senin problemlerin asıl evlendikten sonra başlayacak..

Yapacağın tek şey, kayınvalideni idare etmek ya da sorunlarla boğuşmak.
Çünkü o oğlunu, senin de dediğinin gibi kocasının yerine koymuş, evlendikten sonra da ilgi alaka vs. beklemeleri devam edecek belki de artacak..

Bu söylediklerim farklı algılanmasın.Tabii erkek evlatlar, kız evlatlar her zaman anne babanın yanında olmalı ama bu durum farklı..

kolay gelsin arkadaşım..

kalamışcım deniz güneş arkadaşımız en doğrusunu söylemiş zaten canım. Asıl işin evlendikten sonra. Arkadaşımın bu yazdıklarını iyi oku canım, bana demişlerdi de ben 'hadi canım daha neler dedim'ama şimdi aynını hemde daha kötülerini yaşıyorum canım....

burada yeniyim ve kaynanalar konusunda yazılan yazılardan ortak bir iki şey çıkardım
1- gelinlerine eziyet eden kaynanalar eşlerinden ilgi görmeyenler
2- eşlerinden ilgi görmeyince bütün her şeyi oğlundan bekleyenler

bilmem yanılıyormuyum amaa ben evli 2 çocuk sahibiyim, buluğ çağına giren bir oğlum ve allah ömür versin bir kaynanam var
yani her iki duyguyuda yaşıyan biriyim
ama bir çocuğun annesi hakkında böyle konuşması asla affedilemez
ne demek annem seni kıskanıyor bu ara kızıştırmaktan öteye gitmez
bir zamanlar bende kaynanamın her bir lafında art niyet arardım
oğlunu benden kıskanır sanırdım
ama ne zaman anne oldum eşeklik ettiğimin o zaman farkına vardım
annelerimizi kaynanalarımızı lütfen üzmeyelim onlar büyüklerimizdir onlar evlendiğimiz erkekleri yetiştirenlerdir tabiki kusurları olur ama bu onlara karşı gelmemizi gerektirmez
çok kötü sözde söylese bence susmak en iyisidir
en son sözüm allah her şeyin hayırlısını versin

Kalamışcım sinirlenme, herkes evlenince diyecek ki söylemişlerdi de gülüp geçmiştim oysaki ne kadar haklılarmış...
Damdan düşenin halini damdan düşen anlar, sen sadece sana yardımcı olacak kişilerin yorumlarını dikkate al.

önce kusura bakma kızım bu yazacaklarım için... ben evli ve henüz kayınvalıde olmamış bir anneyim...gençken benzer şeyler bende yaşadım... eğerki eşimle veya ailesiyle küçük de olsa sorunlar yaşadıysak, aile içerisinde yaşadıkları ve rahatsız oldukları birçok şeyi nışanlıyken ve daha sonra bana bahsetmelerinden kaynaklandığını zaman içerisinde farkettim... onlar anne oğul birbirini yerler yine iyi olurlar{tıpkı annemizle yaşadıklarımız gibi}şu anda gözü senden başkasını görmüyor inan evlenip aradan bir müddet geçtikten sonra annesi hakkında doğruda olsa konuşan insan bu sefer sizinle yaşadığı olumsuzlukları inan annesişyle paylaşacaktır... nereden biliyorsun dersen hayat tecrübesi... sadece diyeceğim nışanlın ne derse desin sakın annesi hakkında yorum yapma... çünkü zaman içerisinde kendi dediklerini unutup, ileride bu konuşmalarınızı size karşı kullanabilecek bir yapıda bir insan gibi görünüyor.lütfen bunu bir hakaret olarak algılama...

burada yeniyim ve kaynanalar konusunda yazılan yazılardan ortak bir iki şey çıkardım
2- eşlerinden ilgi görmeyince bütün her şeyi oğlundan bekleyenler

Bu kesinlikle böyledir canım.İyi bir tespit yapmışsın..

Kocalarından evlilikleri boyunca istedikleri ilgi ve alakayı göremeyen kadınların, erkek evlatları hem kocaları hem çocukları olur.

2 kere 2 =4

Çevremde o kadar çok var ki: kocası 1 kere canım dememiş kadına, oğlu karısına canım deyince kadın krize giriyor..

Ya da aynı apartmanda oturuyorlar, kayınvalidenin gece canı sıkılıyor,uyku tutmuyor, çıkıyor oğlunun evine, ben geldim , uyku tutmadı,canım sıkıldı konuşalım biraz ...

İyi de kocan evde senin, canın sıkıldıysa, uyku tutmadıysa, kocanla konuş, gecenin bir vakti oğlunun evinde ne işin var? Bizzat şahidim bu tarz olaylara..

Aynı arkadaşım için örnekleri çoğaltayım, akşam sıradan birgün evdeler, kayınvalide geliyor yine aynı apartmandalar, çok sıkıldım beni gezmeye götür oğlum(kayınpeder evde).. Bir planın var mı diye sormak yok.Götürmezsen kavga........Bunun gibi bir sürüüüüü örnek.

Sonrası boşanma. 2 sene sonra boşandı arkadaşım.Çünkü ''kocam 2 kadına yetişemiyor hem annesine hem bana, o da yıprandı ben de'' dedi ve boşandılar.

Cevap: evlenmeden önce hep oğluyla dertleşmiş, oğlu dert ortağı herşeyi(kocadan hayır yok çünkü) oğlu evlendikyen sonra da aynen devam etmesini istiyor bu durumun..

Çözüm:Saygıyı elden bırakmayalım arkadaşlar , annedir büyüktür....İdare ediceksiniz, edebildiğiniz yere kadar.

Kalamış canım, umarım evlendikten sonra pişman olmazsın...

Not:Söylediklerimle tüm kayınvalideler için genelleme yapmıyorum asla, yanlış anlaşılmasın, gözlemlerime göre konuştum..

Son düzenleme:
Arkadaşlar babasına ne demişki nişanlısı...
Kocasından ilgi görmediği için benden bekliyor demesi çok mu büyük bir terbiyesizlik... Öyle ilginç yerlerden tutuyorsunuz ki konuları anlayamıyorum bazen...

senin yerinde olsam kesinlikle kira bile olsa uzakta bir ev tutarım.kesinlikle altlı-üstlü oturmayı kabul etmem.daha nişanlıyken böyle problemler yaşarsan evlenince neler olmazki.yani mutlu olmak istiyorsan uzaklaş derim.yinede mutlu olma şansın çok az.bu şekilde davranan bir anne ne yapar eder yine huzurunuzu kaçırır.ama neyseki göz görmeyince yine gönül biraz katlanıyor.

hayır ya burdan anlatılması guc olay söle annesı zaten bas tacıdır ve hıcbırseye hayır demez esınden cok ılgılenır onla diğre kardesı ılgılenmez babası ılgılenmez hep o ılgılenır burdan ne kadar hayırlı bır evlat olduğunu cıkartın..işte oğlu sureklı onla ılgılendığı ıcın hep benm olsun ıstıyor kadın terbıyesız bence..cunku artık oğlu artık onla ılgılenmıcek artık bır sorumluluğu olucak bunları kaldrıamıyor bence evli bayanlar benı anlar..zaten bu olaylarda uzak durdum nısanlım hallettı herseyı ve bana ben sana ara dıyene kadar bızı arama dedı hayır cok mutluyuz bız bırbırımız cok sevıyoruz ya hep kaynanam mahvedıyor ben onsuz o bensız nasıl yasarız ya inanaın moralım okadar kötukı elim ne işe kalkıyor ne guce,işime bile kendımı veremez oldum

Oğlunun onunla ilgilenmeyeceğini nereden çıkarıyorsunuz aynı binada oturacaksınız.Annesine düşkün bir erkek evlendim diye annesini 2. plana atmaz.Sizi zor günler bekliyor.

Oğlunun onunla ilgilenmeyeceğini nereden çıkarıyorsunuz aynı binada oturacaksınız.Annesine düşkün bir erkek evlendim diye annesini 2. plana atmaz.Sizi zor günler bekliyor.

Evlat tabii ki ömür boyu, elinden geldiğince maddi ve manevi anne babanın yanında olmalıdır .Har zaman söylerim..Bu ayrı..

Ama '' çocuklarının artık evlendiğini, onların artık farklı bir hayatları olduğunu, onların artık 1.sırada hayatlarını paylaştıkları kişinin eşleri olduğunu'' her kayınvalide malesef kabul etmiyor..

Evet kabul etmiyor her kayınvalide.Olay budur...

Karşılıklı anlayış...Tek çözüm bu..

Siz kayınvalide değil de anne olarak benimseyeceksiniz, o da sizi kızı gibi benimseyecek..

Tek taraflı asla olmaz..Nereye kadar?

burada anlatmadan geçemiyeceğim:KK43:
kızımın çok kısa bir sözlülük dönemi oldu... Kayınvalidesinin yaptıuklarını buradan anlatsam dudaklarınız uçuklar inanın... ama biz kayınvalideden değil oğlunun yaklaşımından ve annesinin kıskançlık yapmasına neden olan davranışlarından rahatsız olduk ve asla eşiyle annesini idare edemiyeceğine emin olduktan sonra kızımızla konuştuk ve kararı kendisine bırakdık... zaten uzakdı sözlüsü ve zaman içerisinde kızımızda doğruları farketti:) bakın burada annesini tenkit etmiyorum... o emek vermiş bir anneydi. elbette ikinci plana atılmak ona çok ağır gelecektir. önemli olan aneyle eşi birbirine düşürmemektir... mazallah annem seni kıskanıyor demeklede nışanlın evliliğinizin temeline molozları şimdiden doldurmuş:KK43:(( annesine ve eşine nasıl davranılması gerektiğini bilemiyen eş, evliliğe henüz hazır değildir.

Senin halini anliyorum cunku en yakin arkadasim aynen senin durumunda canim.
Kendi kaynanamla bir problemim yok allaha sukur, ama senin yerinde olsaydim ya aninda terk ederdim, yada hic yapamiyosam dugun tarihini erteler, ve sebebininde ne oldugunu oldugu gibi aciklardim hem kayinvalideye hemde ogluna.

Ben anlamiyorum madem daha disindayken mutsuzsun neden icine giriyosun bu sonu mutsuz gørunen olayin? Niye kendine yapiyosun bunu? Cok sevdigindenmi diyorsun eger sevgin agir basiyorsa ve bu gibi sorunlara karsi gelebileceksen devam et ama buraya yazdigina gøre bi care ariyosun, bosuna arama derim..Balik bastan kokar lafi cok dogru.

benimde annem var birde erkek kardesim, ama benim annem dozunda ilgilenir ve ilgi bekler kardesimden, aynen normal bir annenin evladindan bekledigi gibi.. bunlarinki anormal derecede bana gøre, ben olsam ne kimsenin arasina girerdim nede burda bu sitede hakliyken haksiz konumuna dusmeyi gøze alirdim canim

Günümüze kadar, annelerin şimdiki gibi el atabilecekleri, uğraş verebilecekleri, meşgul olabilecekleri şeyler fazla değildi. Belkide o yüzden emek verdikleri(ki emek verilen şey herzaman için çok değerlidir, paylaşması zordur)meşgul oldukları konu belkide sadece evlatlarıydı.Kız evlat, eski düşünceye göre nasılsa birgün yuvadan uçup gelin VERİLECEKTİ. kız veriliyor, gelin alınıyor. Yani erkek evlat daima yanında olacakmış düşüncesi hakim olmuş hep.Haliyle bu düşkünlük normal oluyor.
Bir de yine, şimdilerde pek olmasa da erkek evlat doğuran kadın taçlandırılıyor, kız evlat doğuran o kadar pohpohlanmıyor. Yani erkek çocuk kadına değer kazandırıyor. bu durumda da erkek evlada olan düşkünlük pek bi doğal sanki. erkeklerin tek lafi : '' askim o benim annem ve yasli lutfen alttan al ''
bence bu laf bu iliskiye en cok darbe vuran laf

"erkeğin çok okumuşu kadı, kadının çok okumuşu cadı olurmuş"

bu sözü Zübeyde Hanım, Latife Hanıma söylemiş.O bile kıskanıyormuş..teori geliştirmek lazım pratikte kalmıyor hiçbirşey..

Günümüze kadar, annelerin şimdiki gibi el atabilecekleri, uğraş verebilecekleri, meşgul olabilecekleri şeyler fazla değildi. Belkide o yüzden emek verdikleri(ki emek verilen şey herzaman için çok değerlidir, paylaşması zordur)meşgul oldukları konu belkide sadece evlatlarıydı.Kız evlat, eski düşünceye göre nasılsa birgün yuvadan uçup gelin VERİLECEKTİ. kız veriliyor, gelin alınıyor. Yani erkek evlat daima yanında olacakmış düşüncesi hakim olmuş hep.Haliyle bu düşkünlük normal oluyor.
Bir de yine, şimdilerde pek olmasa da erkek evlat doğuran kadın taçlandırılıyor, kız evlat doğuran o kadar pohpohlanmıyor. Yani erkek çocuk kadına değer kazandırıyor. bu durumda da erkek evlada olan düşkünlük pek bi doğal sanki. erkeklerin tek lafi : '' askim o benim annem ve yasli lutfen alttan al ''
bence bu laf bu iliskiye en cok darbe vuran laf

"erkeğin çok okumuşu kadı, kadının çok okumuşu cadı olurmuş"

bu sözü Zübeyde Hanım, Latife Hanıma söylemiş.O bile kıskanıyormuş..teori geliştirmek lazım pratikte kalmıyor hiçbirşey..

erkeğin çok okumuşu kadı, kadının çok okumuşu cadı olurmuş :))günün sözü:))harikaydın

ben her iki tarafından anlayışlı olması taraftarıyım
evladıyla dertleşen bir anne neden evladı evlendikten sonra dertleşmek istediğinde sorun oluyor anlamıyorum
bizler kocalarımız üstünde bu kadar hak sahibi olduğumuzu iddia ediyoruz ama
unutmayalımki onlara yıllarca emek veren kaynanalarımız bence onların üzerinde daha çok hak sahibidir
tabiki karını bırak benle ilgilen diyen bir kaynananın savunuculuğunu yapmayacağım ama dertleşmek isteyen yada canım sıkıldı hadi beni biraz dolaştır diyen kaynana neden göze batar anlamam
ayrıca bizim annelerimizle olan ilişkilerimizide gözönüne getirin lütfen
annemiz gelip bizle dertleşmek istese kocamız buna kızsa biz ne yaparız
"o benim annem tabiki dertleşicez" diyip ortalığı ayağa kaldırmazmıyız
bakın size bir olay anlatayım oğlum küçükken eşimin ayağına bastı kazara eşimin ayağında nasır vardı müthiş canı yandı kaynanamda oğluma kızdı biraz dikkat et diye, bende yahu ne olacak koca adam canı yansın dedim
ama sonradan baktımki bende oğlumun en küçük acısında yüreğim burkuluyor dedimki demek kaynanam haklıymış evlat bu arkadaşlar hiçbir şeye benzemez sonuçta dediğim gibi iki tarafta anlayışlı olacak, bizler kaynanalar oğullarını kıskanıyorlar diyoruz ama bizde eşlerimizi annelerinden kıskanıyoruz bu gerçeği lütfen gözardı etmeyin
sonuçta karşınızdaki yaşlı bir insan ve saygıyı sonuna kadar hak ediyorlar

X