Kayınvalidem ve Görümcemin Bana ve Aileme tavrı

Sina-Mru

Gebiş
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2015
129
32
33
Merhabalar arkadaşlar,

Nasıl başlayacağımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kayınvalidemle bir türlü anlaşamıyoruz. Eşimin yanında aman kızım yorma kendini dikkat et kendine diyor, eşim yokken ya da ailemin yanında "ee bizde hamileydik,hep oturarakta olmaz diyor.

Gelelim asıl meseleye. Arkadaşlar yaklaşık iki senedir evliyim. Kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz. Evlendiğim ilk zamanlar çalışıyordum haftanın 6 günü ve ben istemediğim halde illa mevlut vereceğiz diye tutturup hiç tanımadığım insanlarla doldurdu evimin içini. Pazar günü mevlut verdiğimde görümcem evde olmasına rağmen evimde kahvaltı yapıp o kahvaltı sofrasını bile toplattırmadan aşağı indirdi kayınvalidem görümcemi. İnanın tek bir şeye bile ellerini sürmediler ve bütün hizmeti Anneannem ve annem yaptı. Hiç utanmadılar. Sonra kaynanamın eşimi doldurup doldurup bana göndermesi yüzünden sürekli kavga eder olduk,neymiş ben ona yardım etmiyormuşum. Görümcem daha tezgah silmeyi bilmez benden iki yaş küçük, o kadar ki kıyamaz kızına ama ben daha evlendiğimin ilk haftası bütün evi mutfağı mutfak dolaplarını herşeyini temizledim lakin buna rağmen yaranamadım. Yine bir gün eşimi böyle doldurup gönderdi. O gün gidip buzdolabını ve sonraki günde koltuklarını kaldırıp silip evini temizledim. Bilin bakalım ne oldu. Bacağımın ağrısından sendelemeye başladım ve bir gün sonra leke şeklinde kanamam oldu. Neden mi? Hamileymişim ve tüm doktorların söylediği hormonlarında vs bi sıkıntı yok, ağır mı kaldırdın?-EVET ve 3 doktorunda cevabı o kadar ağır kaldırmaya tabi ki düşük yaparsın oldu. Merak ediyorsunuz değil mi sonra ne oldu diye. Kayınvalidemin hiç umurunda olmadı düşük yapmam. Eşimi dedesine bakmak zorunda bıraktı ve ben eşime en ihtiyaç duyduğum dönemde doğru düzgün eşimi göremedim. Üstelik bana bakmadıkları için 10 gün belki düşük durur umuduyla annemin evinde istirahat ettim doktor tavsiyesi üzerine. Kaynanam bir kez oldun gelmedi. Görümcelerimde. Eşim beni hastaneye götürecek fırsatı zor buluyordu ve ya kardeşim ya komşumuz götürüyordu. Afedersiniz sanki gayrimeşru bir çocuğu düşürüyordum. Bu dönemde eşimle aramızdaki uçurum iyice açıldı. 10 gün sonra eve döndüm ev darma duman. Bir kez çıkıp bakmamışlar eşime sadece yemeğini vermişler. Allah razı olsun yine annem geldi ve eşimin tüm kıyafetlerini ütüledi evi temizleyip yemeğimi yaptı yine kadın. Geçen sene eşimle tatile gitmemize bile türlü bahaneler bulup engel oldu.

Şu an 36 haftalık hamileyim evdeki aklına gelebilecek her işi yine kendim yapıyorum. O kadar yüzsüzler ki eşim saflığından bunları iftara çağırıyor, iftara ya yarım saat kala ya 10 dakika kala geliyorlar.Bi sofraya bardak çanak koyuyorlar. Geçen gün kaynanam eteğinde biriken bütün ekmekleri yere silkeledi. Anne neden yere silkeledin yazık üstüne basılır kapı ağzı dedim,ee nereye silkeleyecektim dedi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Hiç ne görümcem ne kaynanam orayı toplamaya yanaşmadan kaçtılar, ben hep ekmeğin mübarek olduğu bilinciyle büyüdüm. Hemen elektrikli süpürgeyi getirip çekmek istedim ve kendi babam geldi halime baktı aldı elimden süpürgeyi 50 yaşındaki adam kaynanamın döktüğünü süpürdü. Daha burdalarken babam "kızım otur bak son ayın çok ayakta kaldın" dedi. Kaynanam yine "ee bizde hamileydik, hep oturmakta olmaz" dedi ve patladım artık. Dedim ki anne ne zaman oturduğumu gördün? Karnım burnumda ama her işimi kendim yapıyorum kim yardım ediyor ki bana,camlarımı bile kendim siliyorum dedim. Hemen lafı eşime çevirdi" ee söyle o silsin niye sen siliyorsun " diye. Ama kadar art niyetli bi insan ki eşime de bana söylediğinin aksini söylüyor,bizde işimizi kendimiz yapıyorduk hamileyken gibisinden. Dün ekmek döktüğü yeri babamın temizlediğini söyledim kaynanama ve görümcemden aldığım cevapla yıkıldım. Dedi ki" bencil olacaksın yenge sen hamilesin bırak yapsınlar". yüzsüz terbiyesiz. Mevlütte yardım etmediler, düşük yaptım kapımı açmadılar, bu hamileliğimde düşük tehlikem vardı yine bakmadılar, çok ağır grip geçirdim yine bakmadılar. Hep kendi ailem baktı bana ve evimin işini yaptı. Birde kalkmış bana aileme karşı bencil olmamı söylüyor. Ama bi iş olsun bi misafir olsun görümcem hemen girecek delik bulur ve bütün işler yine bana kalır ama kayınvalidemle görümcem kendimi geçtim karnımdaki bebeğe bile acımıyorlar. Daha ne laflar ettilerde anlatmıyorum artık. Çok uzun oldu ne olur kusura bakmayın ama artık tahammülüm kaldı. Doğumuma 3+4 kaldı hala onların benle uğraşmasına dayanmaya çalışıyorum. Ne olur bana bi akıl verin ne yapayım????

Kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz.
Cidden çok merak ediyorum neden???
Hiç mi duymadınız dünyanın en büyük hatasının bu olduğunu acaba?
Hiç kimse mi uyarmadı sizi?
Nasıl sevmiyormuş sizi çevrenizdeki hiç kimse.

ben istemediğim halde illa mevlut vereceğiz diye tutturup hiç tanımadığım insanlarla doldurdu evimin içini.
Yuıkarıdakine evet dediğiniz için bunun kızılacak tarafı yok,tabi ki yapacak,daha da yapacak.
Siz de susmaya devam edin,aman diyim,

hamilelik için aceleniz neydi? kocanıza çok mu güveniyosunuz?
Canım eşim çok iyi bir insan Allah ondan razı olsun. Hep kayınvalidemin şişirmeleri yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. O da sağolsun kayınbabam geldi benle herşeyi konuştu ve eşimle bu konu hakkında özellikle görüştü. Adamcağız bana ve eşime çok destek oldu. Şimdi kayınvalidem öyle istediği gibi şişiremiyor eşimi. Bu yüzden bana başka eşime başka oynuyor bizi birbirimize düşürme çabasından. Ama pabuç bırakmıyorum. Çok şükür eşimle aramız iyi şu an ama annesi ve kız kardeşi çok üstüme geliyor, o da bir kaç kez sinirlendi bu yüzden ama kayınvalidem yüzsüz ötesi.

hamilelik için aceleniz neydi? kocanıza çok mu güveniyosunuz?
Canım eşim çok iyi bir insan Allah ondan razı olsun. Hep kayınvalidemin şişirmeleri yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. O da sağolsun kayınbabam geldi benle herşeyi konuştu ve eşimle bu konu hakkında özellikle görüştü. Adamcağız bana ve eşime çok destek oldu. Şimdi kayınvalidem öyle istediği gibi şişiremiyor eşimi. Bu yüzden bana başka eşime başka oynuyor bizi birbirimize düşürme çabasından. Ama pabuç bırakmıyorum. Çok şükür eşimle aramız iyi şu an ama annesi ve kız kardeşi çok üstüme geliyor, o da bir kaç kez sinirlendi bu yüzden ama kayınvalidem yüzsüz ötesi. Bu arada bu ikinci gebeliğim. Neredeyse iki yıl oldu evleneli. İlk gebeliğim düşükle sonuçlandı.

Onların seni mutsuz etmesine izin verme..Bebeğini dusun.Yalnız onlardan herhangi bir beklenti içine girme artık öğrendin tarzlarını.cok merhametsiz insanlarmış.gelin köle mantığında bir kv var.zamanla onlar sana sen onlara alisacaksin.cok fazla susma ama yuzgozde olma.mesafeni koru.Allah güç kuvvet versin hayırlı dogumlar

birçok kaynana bu şekilde ama senin eşinde iş yok okuduğumdan anladığım kadarıyla.. ama sen eşine değil kaynanana kızıyorsun sürekli neden yapmıyor neden yardım etmiyor diye tabiki sizi düşünmez çünkü siz onun kızı değilsiniz. en büyük şuçlu eşin ailesiyle senin aranda denge kurması lazım. kaynananları çağırmayacaksın sen de onlara haftada bir gideceksin baştan alıştırırsan sonra hep aynı olur. ben de yaklaşık sizin kadar hamileyim bu zamana kadar işte çalıştım kv yardıma gelmek isterdi evlendiğimden beri, ben ondan hiçbir yardım istemiyorum her işimi kendim yaparım ama onun da ev işlerini yapmam. kimse sana zorla onun ev işlerini yaptıramaz yapmayacaksınız...

Ben okurken şiştim nasıl insanlarla uğraşıyorsunuz Allah sabır versin hamile halinle. Eşinin tutumu nasıl?
Eşim hep yanımda olmaya çalışıyor canım. Ama kayınbabam şehir dışında çalıştığı için bütün babalık görevi onda gibi birşey. Kaynanamın nazını niyazını çekmekten bıktı herkes ama işte öyle güzel acındırıyor ki kendini sanırsınız o hamile. Eşimde ne annesi işte tav oluyor. Ama bena yardım etmeye çalışıyor her zaman.

yapmayın

kv nin evinde düşükten sonra yere burnum düşse almam

eşim ben karnım burnumda hamile iken eve iftara hem de misafir çağıramaz

hem de üst kattan

anası pişirsin de siz yiyin bunu demeyip onları iftara çağırırsanız sonu bu olur

ezdirmeyin kendinizi

ayrıca da eşin nerede idi ekmek döküldüğünde

görümcene diyemedi isen eşine deseydin süpür diye

getir diye götür diye vs vs

Merhabalar arkadaşlar,

Nasıl başlayacağımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kayınvalidemle bir türlü anlaşamıyoruz. Eşimin yanında aman kızım yorma kendini dikkat et kendine diyor, eşim yokken ya da ailemin yanında "ee bizde hamileydik,hep oturarakta olmaz diyor.

Gelelim asıl meseleye. Arkadaşlar yaklaşık iki senedir evliyim. Kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz. Evlendiğim ilk zamanlar çalışıyordum haftanın 6 günü ve ben istemediğim halde illa mevlut vereceğiz diye tutturup hiç tanımadığım insanlarla doldurdu evimin içini. Pazar günü mevlut verdiğimde görümcem evde olmasına rağmen evimde kahvaltı yapıp o kahvaltı sofrasını bile toplattırmadan aşağı indirdi kayınvalidem görümcemi. İnanın tek bir şeye bile ellerini sürmediler ve bütün hizmeti Anneannem ve annem yaptı. Hiç utanmadılar. Sonra kaynanamın eşimi doldurup doldurup bana göndermesi yüzünden sürekli kavga eder olduk,neymiş ben ona yardım etmiyormuşum. Görümcem daha tezgah silmeyi bilmez benden iki yaş küçük, o kadar ki kıyamaz kızına ama ben daha evlendiğimin ilk haftası bütün evi mutfağı mutfak dolaplarını herşeyini temizledim lakin buna rağmen yaranamadım. Yine bir gün eşimi böyle doldurup gönderdi. O gün gidip buzdolabını ve sonraki günde koltuklarını kaldırıp silip evini temizledim. Bilin bakalım ne oldu. Bacağımın ağrısından sendelemeye başladım ve bir gün sonra leke şeklinde kanamam oldu. Neden mi? Hamileymişim ve tüm doktorların söylediği hormonlarında vs bi sıkıntı yok, ağır mı kaldırdın?-EVET ve 3 doktorunda cevabı o kadar ağır kaldırmaya tabi ki düşük yaparsın oldu. Merak ediyorsunuz değil mi sonra ne oldu diye. Kayınvalidemin hiç umurunda olmadı düşük yapmam. Eşimi dedesine bakmak zorunda bıraktı ve ben eşime en ihtiyaç duyduğum dönemde doğru düzgün eşimi göremedim. Üstelik bana bakmadıkları için 10 gün belki düşük durur umuduyla annemin evinde istirahat ettim doktor tavsiyesi üzerine. Kaynanam bir kez oldun gelmedi. Görümcelerimde. Eşim beni hastaneye götürecek fırsatı zor buluyordu ve ya kardeşim ya komşumuz götürüyordu. Afedersiniz sanki gayrimeşru bir çocuğu düşürüyordum. Bu dönemde eşimle aramızdaki uçurum iyice açıldı. 10 gün sonra eve döndüm ev darma duman. Bir kez çıkıp bakmamışlar eşime sadece yemeğini vermişler. Allah razı olsun yine annem geldi ve eşimin tüm kıyafetlerini ütüledi evi temizleyip yemeğimi yaptı yine kadın. Geçen sene eşimle tatile gitmemize bile türlü bahaneler bulup engel oldu.

Şu an 36 haftalık hamileyim evdeki aklına gelebilecek her işi yine kendim yapıyorum. O kadar yüzsüzler ki eşim saflığından bunları iftara çağırıyor, iftara ya yarım saat kala ya 10 dakika kala geliyorlar.Bi sofraya bardak çanak koyuyorlar. Geçen gün kaynanam eteğinde biriken bütün ekmekleri yere silkeledi. Anne neden yere silkeledin yazık üstüne basılır kapı ağzı dedim,ee nereye silkeleyecektim dedi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Hiç ne görümcem ne kaynanam orayı toplamaya yanaşmadan kaçtılar, ben hep ekmeğin mübarek olduğu bilinciyle büyüdüm. Hemen elektrikli süpürgeyi getirip çekmek istedim ve kendi babam geldi halime baktı aldı elimden süpürgeyi 50 yaşındaki adam kaynanamın döktüğünü süpürdü. Daha burdalarken babam "kızım otur bak son ayın çok ayakta kaldın" dedi. Kaynanam yine "ee bizde hamileydik, hep oturmakta olmaz" dedi ve patladım artık. Dedim ki anne ne zaman oturduğumu gördün? Karnım burnumda ama her işimi kendim yapıyorum kim yardım ediyor ki bana,camlarımı bile kendim siliyorum dedim. Hemen lafı eşime çevirdi" ee söyle o silsin niye sen siliyorsun " diye. Ama kadar art niyetli bi insan ki eşime de bana söylediğinin aksini söylüyor,bizde işimizi kendimiz yapıyorduk hamileyken gibisinden. Dün ekmek döktüğü yeri babamın temizlediğini söyledim kaynanama ve görümcemden aldığım cevapla yıkıldım. Dedi ki" bencil olacaksın yenge sen hamilesin bırak yapsınlar". yüzsüz terbiyesiz. Mevlütte yardım etmediler, düşük yaptım kapımı açmadılar, bu hamileliğimde düşük tehlikem vardı yine bakmadılar, çok ağır grip geçirdim yine bakmadılar. Hep kendi ailem baktı bana ve evimin işini yaptı. Birde kalkmış bana aileme karşı bencil olmamı söylüyor. Ama bi iş olsun bi misafir olsun görümcem hemen girecek delik bulur ve bütün işler yine bana kalır ama kayınvalidemle görümcem kendimi geçtim karnımdaki bebeğe bile acımıyorlar. Daha ne laflar ettilerde anlatmıyorum artık. Çok uzun oldu ne olur kusura bakmayın ama artık tahammülüm kaldı. Doğumuma 3+4 kaldı hala onların benle uğraşmasına dayanmaya çalışıyorum. Ne olur bana bi akıl verin ne yapayım????
kimseden birşey beklemeyin bu bir, kendi ailenizi de o kadar yıpratmayın aneniz eşinizin ütüsünü yapmak zorunda değil, tutun bir temizlikçi gelsin yapsın, kv denizin hiçbir işine el sürmeyin, çağırırsa işim var yarı öbür gün doğum yapacaksınız loğusayım bebek var durmuyor vs vs bahaneler üretin ama yanyana geldiğinizde de saygıda kusur etmeyın gülün geçin ama yine söylüyorum iş yapmayın ..!!!!!

el kızının canı olmaz canım karşı taraftan bişey bekleme, mesafe koy diyeceğim ama altlı üstlü oturuyosunuz ne desem bilemedim, bir şey olduğunda tepkini koy lafını söyle bugün hamilesin yarın lohusa hiç değilse için bi nebze rahatlar...

Karnın burnunda, canın sıkkkın biliyorum ama sormadan edemiyorum. Neden ısrarla çocuk sahibi olmak istedin? Çocuk doğduktan sonra bu konular artacak. Farkında mısın?
Canım ilk düşükten sonra çok yıprandım. Eşimin çocuk sevgisini biliyorum ve bende evlat sahibi olmayı çok istiyorum. Aksine bizim aramızdaki bağı kuvvetlendirdi bebeğimiz. Eşim şimdi bana söylediklerinde ya da kayınvalidemin bana tavırlarında daha dikkatli. Eşimden yana öyle bir sıkıntım yok yani. Benim problemim kaynanam. Nasıl başedicem onunla bilmiyorum. eşime nasıl anlatayım ne diyeyim şaşıp kaldım.

Eee iyi işte siz de kocanıza bunları anlatın ben bundan böyle bencil olacağım deyin. Kaynananızın evinde hamile olsanız da olmasanız da gram iş yapmayın. Bişey dediklerinde de "siz dediniz ya bencil olcakmışım" diyin.

Anlamıyorum yani niye kendinizi paralıyosunuz. Kaynananız eşinizi dolduruyorsa siz de doldurun anlatın her şeyi abartarak anlatın madem "annen böyle yaptı çok üzüldüm niye böyle dedi" diye moraliniz bozulsun mesela. Sinirli anlatmayın şikayet etmeyin üzgün bi şekilde anlatın kendinizi. Çünkü şikayet edince anasını kötülemiş olursunuz adamın gözünde

Taşının . Kocana da şöyle adam olsun annesinin lafıyla hamile kadına eziyet etmesin.

Eşim hep yanımda olmaya çalışıyor canım. Ama kayınbabam şehir dışında çalıştığı için bütün babalık görevi onda gibi birşey. Kaynanamın nazını niyazını çekmekten bıktı herkes ama işte öyle güzel acındırıyor ki kendini sanırsınız o hamile. Eşimde ne annesi işte tav oluyor. Ama bena yardım etmeye çalışıyor her zaman.

babalık görevi vs yok ki eşinin

kv kaynana olacak kdar yetişkin bir kadın

görümcen de evlenecek çağa gelmiş kız

herkes kendine bakabilir

hastalık olur şu bu olur ayrı da

altlı üstlü otururken günlük eşine ne ihtiyaç duyabilir ki kv

eşinde hatanın büyüğü ayrı ev olduğu bilinci yok

bebek geliyor bak canını sıkmak istemeyiz

ama bebek doğunca annemin bir bildiği vardır cüeleleri artacak

o nedenle kv nin ilk müdahalesinde resti çek

X