Kayınvalidem ve genel tavrı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkese merhaba
Akıl almak için geldim arkadaslarım. Kayınvalidem özünde iyi merhametli ve pozitif biridir. Ama inanın cok konusuyor yani şöyle ki biz eşimle kendi aramızda bir konu hakkında konuşuyor olsak bile neee nasıl ne dedi falan tarzında anlatabiliyor muyum :) eşim ve ben defalarca uyardık aslında yani özel konuşabiliriz bu seninle paylaşamayacağımız bir konu olabilir gibisinden oldukça kibar bir dille ama mümkün değil anlamıyor. Ve bu gün içerisinde 100 kez yaşanıyor olabilir. Her konu hakkında bir bilgisi var mutlaka, ortamda bir misafir var ve bana bir şey soruyor diyelim benim adıma cevap veriyor yada alakasız farklı bir konu atıyor tam o an ortaya diyebilirim. Yani 60 yasında kadını değiştirecek halim yok öyle bir ihtimalde yok bilincindeyim ama daha nasıl uyarabilirim bilmiyorum. Çalışıyorum diyelim 30 soruyu aynı anda sorabilecek kapasitede. Yada ben konusayım istiyor eee, napıyorsunuz eee sunun karısı böyle bunun cocuğu böyle ortaya atıyor bir laf bekliyor cevap verelim calısıyoruz anne müsait değiliz diyoruz 2 dk maksimum dayanabiliyor. Suan yazlıkta yanındayız 1 hafta daha. Nasıl gececek bu günler bilmiyorum kendimi odaya atıyorum kafamı dinlemek için hamileyim bir de gerçekten kafam kaldırmıyor. Eşimde sürekli uyarıyor ama nafile. Evdeykende aynı yani 1 saat yan yana olsakta aynı yorgunluğu hissediyoruz
not: evlerimiz ayrı.

. Suan yazlıkta yanındayız 1 hafta daha.

İnanılmaz bir iki kişi gelmiş konuma gerçekten kendi iç dünyalarındaki sorunu atlatamayıp burada yazıp çizip rahatlayan cinslerden :)
Ben kimseye ccocuk baktırıcam demedim yazlık benim yazlığım geldim oda geldi 1 hafta daha nasıl idare edebilirim bunaldım diyorum yani yok fısıldadı yok cocuğa baktıracak arkadaslar siz iyi misiniz hangi kafadasınız mesela?
Empati yapan arkadaslara cok teşekkürler ama diğer polemik seven tipler cok rica ediyorum ayrılsınlar konudan boş boş konusan bir kişi varken yanımda birde yazan türlerini hiç çekemeyeceğim
😂
Yazlık sizin yazlığınız olsa "şu an yazlıkta yanındayız 1 hafta daha" değil de " yazlığa geldik, kayınvalidem de yanımıza geldi; bizimle geldi vb" yazardınız en basitinden.

Yazlığın tapusu kime ait ?

Son düzenleme:
Hayır yazlıkta 2 hafta bir arada kalıyoruz evlerimiz ayrı ama belirttiğim gibi çaya gitsek 1 saatliğine pertim çıkmış bir vaziyette ayrılıyorum oradan
Ya bu nankörlük ama. Gidin çıkın kadının yazlığından o zaman. Hem bedava tatil hem de arkasından dedikodu. Yakıştırıyor musunuz kendinize?

Ya neden konu sahibine bu kadar yüklenilmiş ki , benim kv de çok konuşur ayrıca fısır fısır da konuşmayız aramızda sohbet ederken hemen kafasını uzatıp neee, noldu tarzı atlar , kv ile sohbet halinde değilken eşimle odada yanlızken bile gelip birden dahil olur ne dediniz neye güldünüz diye , konu sahibi kötü niyetli değil ki sadece bu durumdan bunaldığını belirtmiş, açıkçası çok rahatsiz edici kv nin bu şekilde çok konuşması, ben de aşırı rahatsız oluyorum...
İnsanların yanında konuşunca sohbete dahil olmak için lafa katılmak kötü birsey değil ki. Kaldı ki bu insanlar birlikte yaşamıyorlar. Belirli aralıklarla birbirlerini ziyarete gidiyorlar. Ziyarete gittiğin zaman ortalık yerde gizli, kimsenin duymasını istemediğin şeyleri konuşmazsın. Konu sahibi ilk basta böyle söyleyip tepki gelince farklı şeyler eklemeye başladı. 'Oda da gülüşürken niye gülüyorsunuz noldu diye soruyor' gibi. Konuda bu geçseydi suan gelen tepkiler farkli olurdu.

İnsanların yanında konuşunca sohbete dahil olmak için lafa katılmak kötü birsey değil ki. Kaldı ki bu insanlar birlikte yaşamıyorlar. Belirli aralıklarla birbirlerini ziyarete gidiyorlar. Ziyarete gittiğin zaman ortalık yerde gizli, kimsenin duymasını istemediğin şeyleri konuşmazsın. Konu sahibi ilk basta böyle söyleyip tepki gelince farklı şeyler eklemeye başladı. 'Oda da gülüşürken niye gülüyorsunuz noldu diye soruyor' gibi. Konuda bu geçseydi suan gelen tepkiler farkli olurdu.
İnan bana her konuşmana birinin pat diye dahil olup sürekli sorgulaması hiç hoş bişey değil, aşırı rahatsız edici , size göre konu sahibi kendini ifade edememiş olabilir ona bisey diyemem tabi ...

Konu sahibi siz her söyleneni aşırı kafaya takan bir insansınız. Sadece şu konunuzu okusam farklı düşünürdüm ama kısa bir süre önce de sosyal medyada kiracılarla ilgili bir şeyler okuyup niye kiracılara böyle şeyler diyolar diye de uzun uzun üzüldüğünüzü anlatan bir yazı yazmıştınız (ben de kiracıyım).
Mirta,
muhtemelen konu sahibi hamile olduğu için de (Allah tamamına erdirsin 🙏) fazla etkileniyor, ayrıca biraz da mecburiyetler gereği eş ailesiyle isteği dışında da görüşmek zorunda kalıyor zira konu sahibi kiracıymış, bir evleri varmış ama kayınpederinin eviymiş, geliniyle oğlu artık kirada oturmasınlar diye kayınpeder evindeki kiracıyı çıkarmaya çalışıyormuş ama çıkaramıyormuş.

Ben maddi gücüm elverse zaten durmam burada ama
Maalesef.. ev kayınbabamın kendisinden evi satmasını talep etmedik ki konuşmalarından zaten öyle bir niyetinin olmadığını anlıyoruz o yuzden konuyu açmayız.

Davayı kayınbabam açtı oğlum oturacak ev sahibi çıkartıyor ihtiyacımız var diye. Ben söz sahibi değilim nasıl davacı taraf olabilirim.

Hal böyle olunca konu sahibi kendisini sıkışmış gibi hissediyor olabilir. Mecbur olunca istemeseniz de zorunda kalıyorsunuz.

Bir ortamda 3.kişiler varken; 2 kişinin kendi arasında sohbet etmesi ayıp olarak kabul edilir. Kadının olduğu ortamda konuşursanız, sorması da normal.
Her an Yanımızda değil mesela mutfakta diyelim biz dalmışız kendi aramızda biseyler konuşuyoruz eşimle birden bi bakıyoruz kayınvalidem yanıbaşımızda hemen noldu ne dedi vs vs bu tarz şeyler, konu sahibinin kv si benimkine benzediği için örnek vermiştim kendimden , benim kv kötü niyetle yapmıyor bunu , bunu bildiğim için hiç kalbini kırmadım ama bunaldığım zamanlar çok oldu , bir de aşırı konuşuyor yüksek tiz bir sesle , eşim defalarca uyarsa da düzelmedi, konu sahibini çok acımasızca eleştirdiler bence , kv sine kötü bisey yazmadı ki sadece rahatsız olduğu bir konuyu yazıp öneri istedi , konudan uzak alakasız yorumlar yapıldı, kadını kayınvalide düşmanı ilan ettiler 🤷‍♀️

Mirta,
muhtemelen konu sahibi hamile olduğu için de (Allah tamamına erdirsin 🙏) fazla etkileniyor, ayrıca biraz da mecburiyetler gereği eş ailesiyle isteği dışında da görüşmek zorunda kalıyor zira konu sahibi kiracıymış, bir evleri varmış ama kayınpederinin eviymiş, geliniyle oğlu artık kirada oturmasınlar diye kayınpeder evindeki kiracıyı çıkarmaya çalışıyormuş ama çıkaramıyormuş.

Hal böyle olunca konu sahibi kendisini sıkışmış gibi hissediyor olabilir. Mecbur olunca istemeseniz de zorunda kalıyorsunuz.
Mesele sadece kira değil ki mune. Konu sahibi eşinin artniyetli olmayan herhangi bir konudaki sıradan yorumunda bile krizlere girdiğini anlatmış. Kimse kendisine yorum yapmasın, herkes onunla onun istediği sınırlarda konuşsun istiyor. Konularının birkaç tanesini okuyunca bana oldukça takıntılı bir insan izlenimi verdi.

Ben kayınpederinin konu sahibi ve eşine ev vermeye çalıştığını bilmiyordum. Emekli maaşlarının tutarını düşünürsek yaşlı başlı insanların kira gelirlerinden feragat edip onları oturtmak istemesi büyük fedakarlık. Hep yazarım burda eğer kayın aileden ev veya başka maddi manevi çıkarları varsa insanların daha tahammüllü davranması gerek onlara karşı. İnsanların evinde kira vermeden oturacaksa “bana aranızda ne konuşuyorsunuz dedi” gibi şeyleri kafaya takmayı şimdiden bıraksa iyi olur.

Mesele sadece kira değil ki mune. Konu sahibi eşinin artniyetli olmayan herhangi bir konudaki sıradan yorumunda bile krizlere girdiğini anlatmış. Kimse kendisine yorum yapmasın, herkes onunla onun istediği sınırlarda konuşsun istiyor. Konularının birkaç tanesini okuyunca bana oldukça takıntılı bir insan izlenimi verdi.

Ben kayınpederinin konu sahibi ve eşine ev vermeye çalıştığını bilmiyordum. Emekli maaşlarının tutarını düşünürsek yaşlı başlı insanların kira gelirlerinden feragat edip onları oturtmak istemesi büyük fedakarlık. Hep yazarım burda eğer kayın aileden ev veya başka maddi manevi çıkarları varsa insanların daha tahammüllü davranması gerek onlara karşı. İnsanların evinde kira vermeden oturacaksa “bana aranızda ne konuşuyorsunuz dedi” gibi şeyleri kafaya takmayı şimdiden bıraksa iyi olur.
Ya siz nereden biliyorsunuz emekli olduklarını gelirlerini vs insanları boş keseden yargılama konusunda buradaki kadınların bir cocuğunun üzerine gerçekten tanımıyorum ve o kadar eminimki kadının düşmanı yine kadın. Kadının yazlığından çık git diyor kardeşim kredisini ödüyorum ben bu yazlığın sen ne biliyorsunda yorum yapıyorsun? Ev verecekse bana değil oğluna torununa verecek oda kira karsılığı kara kaş kara göz için değil bedavadan oturuyor olsaydımda kimsenin yaptığı terbiyesizliğe sırf bu yüzden boyun eğmek zorunda olmayacaktım. Ha size tanınan bi kaç imkan varken siz yapılan terbiyesizliğe sırf yaranmak için sessiz kalıyorsanız oda sizin tercihiniz 😂

Mirta,

Teşekkürler mune.
konuyu kapatır mısınız gerçekten cok terbiyesiz bir grup var linçlemeye çalışan hamile hamile bunlarla uğrasamayacağım rezillikleri ile başbaşa kalsınlar

Ya siz nereden biliyorsunuz emekli olduklarını gelirlerini vs insanları boş keseden yargılama konusunda buradaki kadınların bir cocuğunun üzerine gerçekten tanımıyorum ve o kadar eminimki kadının düşmanı yine kadın. Kadının yazlığından çık git diyor kardeşim kredisini ödüyorum ben bu yazlığın sen ne biliyorsunda yorum yapıyorsun? Ev verecekse bana değil oğluna torununa verecek oda kira karsılığı kara kaş kara göz için değil bedavadan oturuyor olsaydımda kimsenin yaptığı terbiyesizliğe sırf bu yüzden boyun eğmek zorunda olmayacaktım. Ha size tanınan bi kaç imkan varken siz yapılan terbiyesizliğe sırf yaranmak için sessiz kalıyorsanız oda sizin tercihiniz 😂
Sizin terbiyesizlik anlayışınız bir değişik. Eşiniz ağzını açtığında kafasına tabak fırlatasanız geldiğini kendiniz yazdınız. Size göre terbiyesizlik olmayan bir şey yok. yanınızda herkes sizin istediğiniz şekilde, istediğiniz sınırlarda konuşmalı.

Söylediğiniz şeyler de çok çelişkili. Diğer konuda neden kirada oturuyosunuz diyenlere yakında kayınpederim kiracısını çıkaracak kiradan kurtulacam yazıp burda ben onlara da kira vericem diyosunuz. Yazlığın da tapusu kayın ailenizin üstüne olduğu için onların. Krediyi kim öderse ödesin bu değişmiyor. Miras paylaştırılırken tüm kardeşlere kalacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X