Kayınvalidem iyi mi kötü mü

bikahvebikitap

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2024
27
25
Kızlar kaç yıllık evliliğimde kayınvalidem iyi mi kötü mü çözemedim ben söz nişan döneminden beri evliliğim boyunca etliye sütlüye karışan biri olmadım hiç yani o çirkin diyaloglara girip kayınvalidemle ilişkiyi laçkalaştırmak istemedim. Onun ara ara böyle girişimleri oldu mesela bana gelip eşimi kötülemek yada anneme babama gidip eşimi kötülemek gibi birisi lohusalık dönemine denk gelmişti cevabını vermiştim sert ve net bir dille ama onun haricinde pek fırsat vermedim aranıza girmesine eşimde annesine uyup gelip benimle sorun yaşayacak biri değil o yüzden giremiyor da daha doğrusu. Şöyle biri ki insanlar üzerinde baskı kurmaya çalışan yani baskı dediğim benim dediğim olsun son sözü ben soyliyeyim alışverişi bile benim dediğim yerden yapsınlar gibi kontrol altına almaya çalışıyor bir kaç aya kadar iyi niyetli olduğunu düşünürdüm yani iyiyi ucuza alalım 2 çocuk büyütmüş illaki daha iyi bildiği şeyler vardır çocuk konusunda falan saygı duyar dinlerdim. Şuan hamileyim ve hamilelikten hormonlardan mı neden son zamanlarda artık ona saygısızlık değilde genel olarak kendi bildiğimi yapmaya başladım çocuklar konusunda cevap vermeye başladım mesela ben öyle uygun gördüm gibisinden. Şuan hissettiğim kadarıyla bana sinir oluyor bu ara sürekli eltimi anlatma eğiliminde. O böyle yapar şöyle yapar güzel olur falan çocuklarına şöyle iyi anne böyle iyi anne eltimide çok severim hiç kızın bir sucu yok kayınvalidem bana yapıyor onu anladım mesela onlara gideriz eltimle sohbet eder bişey anlatırsa ona bakarak anlatır fikir alacaksa ondan alır ben dahil kimsenin anneliğini beğenmez eltimi süper anne ilan etti yani artık benide rahatsız etmeye başladı bu durum geçen çocuğumuzun ismine karar verdik yok ben şu ismi istiyorum dedi kesin bir dille. Bende o isim kesinlikle olmaz unut dedim isme özel kıyafet sipariş verdim kızıma çünkü söylediği isimde güzel değil ayrıca koymak zorunda mıyım sonra bozuldu bana surat yaptı. Akşam yine onlardaydık eşim eltimin yaptığı nohuta iyi niyetle çok güzel olmuş abla eline sağlık dedi kayınvalidem bana bir bakış attı hiç anlam veremedim niye neden bana bu tavrı diye eşime de söyledim sen annemi boşver ona öyle ara ara gelirler dedi ama bana bu şekilde yaklaşmaya ne hakkı var anlamadım dün köfte yiyoruz eltime sıcak al şöyle ye kendi tabağındakileri falan verdi bende hamileyim orda yani usulen bana da al dedi ama işte anlatabilmişimdir inşallah. Ben ona nasıl davranayım bilemedim artık ama hareketleri bana inat yani bunu anladım siz yerimde olsanız nasıl davranırdınız?

Direk yüzünüze karşı apaçık bir kötülük yapmıyor gibi onun yerine eltinizi överek ya da onu odak noktası yaparak sizi üzmeye çalışıyor anladığım kadarıyla. Herhangi bir şey alınacağında fikrini beyan ettiğinde kibarca “teşekkür ederim anne ama ben şunu almaya, şuradan almaya karar verdim” de. Birkaç kere zaten kibarca red edince daha fazla yönlendirmeye çalışamaz diye umut ediyorum. Yapacağınız en güzel şey hiç duymamak, cevap vermemek. Hep beraber otururken baktınız yine sadece eltinize yönelik konuşuyor, iltifatlar yağıyor hiç bozulduğunuzu belli etmeden tuvalete gidiyor gibi yapın oradan çıkın balkon varsa geçin hava almaya çıkmış gibi. Ya da “aa filancayı aramam lazımdı” gibi bahaneler ile ortamdan uzaklaşın. Size duyuramamış olacak ve amacına ulaşamayacak. Ayrıca çocuk sizin çocuğunuz, ismini seçecek biri varsa anne ve babasıdır. Anneanne, babaanne değil yani…

Birlikte yaşamıyoruz ben pek evime davet edemiyorum çoluk çocuk falan o çağırdıkça gidiyoruz o da bu ara sık çağırdı yeni de bayram geçtiği için sık görüşmüş olduk şu sıra

Çoluk çocukla misafirliğe gitmek ama çoluk çocukla misafir alamamak🤦🏻‍♀️
Eşim taraf tutmuyor denge sağlıyorsa hiç tınlamam. Gerektiği yerde cevabımı verir otururum.

Çoluk çocukla misafirliğe gitmek ama çoluk çocukla misafir alamamak🤦🏻‍♀️
Eşim taraf tutmuyor denge sağlıyorsa hiç tınlamam. Gerektiği yerde cevabımı verir otururum.
Aynen öyle fazla misafir davet edemiyorum hamileyim ve iki küçük çocuğum var kimseye de bizi davet edin diye yalvarmıyorum gelene kapım açık çağırdığı zamanda davete hürmet edip gidiyorum

İsim konusunda diretmesi hiç hoş değil, koymayacağım demişsiniz kapanmış olay zaten ama diğer yönleri ile tipik bir Türk kaynanası. Buradaki çoğu üyenin kaynanası benzer özellikler taşıyordur tahminimce ama siz durduk yere eltiye niye kuruluyorsunuz onu anlamadım. Kadının ne günahı var?

İsim konusunda diretmesi hiç hoş değil, koymayacağım demişsiniz kapanmış olay zaten ama diğer yönleri ile tipik bir Türk kaynanası. Buradaki çoğu üyenin kaynanası benzer özellikler taşıyordur tahminimce ama siz durduk yere eltiye niye kuruluyorsunuz onu anlamadım. Kadının ne günahı var?
Heralde yazdığımı okumamış yada yanlış anlamışsınız eltimi çok severim hiç bir sucu yok aramızda iyi diye belirtmiştim özellikle yazımda

Ben seni çok iyi anlıyorum nerdeyse çoğumuzun kaynanası böyle ne yazık ki 2 yıldır eltimi bana över de över hala aynı canı sıkıldı mı arkasından konuşur canı isteyince de hep över en çok da ona değer verir her yardımına koşar. Eskiden çok sinir olurdum ama şimdi umursamıyorum amaan övsün bırak sende onayla övdüğünde evet gerçekten çok iyi falan yap rahatsız olduğunu hissettirme o zaman o kadar yapmıyolar dene bi bak. Keşke böyle yapmasalar ya oysa kendileri de zamanında aynı şeyleri yapiyolar. Bu onların kötü olduğu anlamına gelmiyor zamanında eksik kalan duygularını böyle tamamlamaya çalışıyolar kıskançlık. Valla bazen hasta gözüyle bakıyorum yazık

sen annemi boşver ona öyle ara ara gelirler dedi ama bana bu şekilde yaklaşmaya ne hakkı var anlamadım dün köfte yiyoruz eltime sıcak al şöyle ye kendi tabağındakileri falan verdi bende hamileyim orda yani usulen bana da al dedi ama işte anlatabilmişimdir inşallah. Ben ona nasıl davranayım bilemedim artık ama hareketleri bana inat yani bunu anladım siz yerimde olsanız nasıl davranırdınız?
eşiniz zaten sizin yanınızda belliki annesinin tavırlarını biliyor takma demiş ben olsam takmazdım (ilerde kaynanam bana yakın olsa, beni düşünse nolur düşünmese nolur allah aşkına sizde çok takmayın) sizde aynı şekilde samimiyetsiz cevaplar verin sadece onun anlayabileceği şekilde.

Benim elti k.valideye ve kısaca tüm aileye dusman gibidir.cikari varsa yaklaşır çıkarı yoksa yılan gibi sokar..herseyide eşinin kronik hastaligina baglar.k.valide de ona ölüp biter sevmesede her şeyini yutar...
Bana yıllarca onu ovdu kullandırılttı türlü manipulasyonlarla...son 5 yıldır çektim kendimi..eşimde çekti...artık yemiyoruz bu safsatalari...
Geçen yine telefonda ovecek oldu iyi niyetliymis bilmemneymis.ki( öncesinde de bozmuslugum var fazlasıyla)
Bak tatlım dedim k.valideme
Onun yapısı bu değişmez ...çevremdeki birçok kadin gibi (kendisini kastettigimi anlamıştır diye umuyorum)yaşadığım hayatı,evliliğimi,maddi imkamlarimi,evladımı,eşimin bana verdiği değeri kisacasi beni kıskanıyor...eşimde beni destekledi bu arada bizden uzak dursun falan diye annesine kızdı
Son birkaç yildir bu moddayim ovunce lafı agzna tikiveriyorum susuyor
Sizde deneyin

X