Kayınvalidede anahtar sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
görmüyolar işte hissettirmeye çalışmak istiyorum işte durumu olan her anne baba çocuğuna ev veriyor ama kimse de böyle yapmıyor görüyorum hep çevremde bakın ev onların üstüne gözüm yok zaten ama ben yaşıyorum şuan o evde evin hanımı benim çekinsinler istiyorum kafalarına göre hareket etmesinler ben işteyken gelmesinler gelse beni rahatlatsı gelinim çalışıyor bi kap yemek yapayım bi süpürleyim ortalığı benim keni öz annem evime gelir gelmez ben izinli olsam da mutfağa giriyor halımı bile kaldırıyor anlıyor yorulduğumu kayınvalidem bi yemek yapmayı bile düşünmüyor size yapılsa rahatsız olmaz mısınız

onu kabul etmez işte eşim küserler diye bu dediğiniz kesinlikle olmaz ben de o şekilde isterim

Ben size hak veriyorum (sadece size yemek veya temizlik yapmak zorunda degil), ama her insan ayni degil iste. Onlar bastan bu mahremiyete saygi duymayacaklarini belli etmis. Siz birsey desem esim üzülür diye düsünüyorsunuz, ama bu zamanla bu evliliginiz icin büyük bir problem olucak cünkü insanin sabri bir yere kadar yetiyor. Yerinizde olsam bu konuyu net esimle konusurum. Öyle zirt pirt gelmelerine gerek yok. Kaldi ki calisan insanlarin evine öyle destursuz girilip durmaz.

Onun verdiği desteği durumu olan herkes veriyor ama hiç çevremde görmedim oğlunu evlendiriken ev verip böyle kendileriymiş gibi kullanan üstelik çalışıyorum çalıştığım parayı eşime veriyorum borçtan dolayı ben çalışmasam anası babası verecek onlara yapışacak bu yaşına kadar böyle durumları iyi çünkü madem öyle ben idare ediyorum durumu onlarda bana yardımcı olacak

Peki,bekle madem :)

Ev kayınvalide ve kayınpederin kendilerine ait dayalı döşeli evi. İnsanlar bazı dönemlerde Şile'deki evlerinde yaşıyor; oğulları da bekarken İstanbul'daki bu evde kalıyormuş. Evlenince eve yerleşmişler; kayınvalide ve kayınpederin rızası yok.

teşekkür ederim emin olun kötü niyetli nbi insan değilim böyle düşündüysem bu duruma getirecek şeyler görmüşümdür ben istemem mi eve çıkmak kira olsun kendi evimde olduğum hissedeyim bu şekilde evin ağırlığı yok fakat kayınvalidem aşırı duygu sömürüsü yapan bir insan bi kere eşim anne biz tatile gidiyoruz sonra gelin deyince bile 1 hafta oğlunu aramadı ağladı aradığında sen şimdiden böyleysen moduna girdiler ben yeni eve çıkma fikrini söylesek hepsi olay çıkarır

Rızası var ki biz oturuyoruz her yeri kırdırıp yaptırdılar geliyorum diye dayalı döşeli derken kendi odaları dışında biz dayadık döşedik

Siz KPSS'ye çalışmak için işten çıkmıştınız en son.

arkadaşınızın durumu ne durumda bu arada hala aynı mı bi gelişmeler var mı

Bir büyüğünüz olarak yazıyorum.Anne baba evladına kira vermeyin evimiz var orada oturun diyebilir.Bu çok karşılaşılan bir şey.Evi size vermekle eviniz hakkında söz söyleme hakkına sahip demek değil.Kabul etmeseydiniz o zaman çıkın doğru bakış değil.Benim bildiğim ana baba evladı mutlu olsun karşılıklı sevgi saygı içinde yürüsün işler diye düşünmeli..Benim düşüncem bu.Evim olsa ve ihtiyacım olmasa seve seve veririm ve onlar kira vermedikleri içinde mutlu olurum.Ama evi verdim diye asla karışma hakkım olduğunu düşünmem.Sağlıklı düşünce tarzı budur.Etrafımda arkadaşlarım var çocuklarına evlerini verdi ve onlarda benim gibi düşünüyor.
Size ev vermişler ayrıca kendileri içinde bir oda ayırmışlar.Bu karşılaştığım bir durum değil aslında.Böyle durumda ne yapılabilir.Aslında baştan bazı şeyleri evin nasıl kullanılacağını konuşmanız iyi olurdu.
Bu oda sizin tamam ama biz yeni evliyiz bu nasıl olacak nasıl kullanılacak diye konuşacaktınız.Burada evet bir odanız var geldiğinizde orada kalırsınız.Ama sizden ricam bu bizim evimiz gelirken bize haber vermeniz.Şayet bu evi kendi eviniz gibi görecekseniz benim mahremiyetime saygı duymayacaksınız o zaman biz başka ev tutalım bunu baştan konuşalım diyecektiniz.Geç kalmış sayılmaz.Bu konuşmayı hala yapabilirsiniz.
Önce eşden başlayın.Ben bu odayı ara ara geldiklerinde kullanmaları için kabul etmiştim.Ama görüyorum ki bu oda nedeni ile bu evin hala onlara ait olduğunu (tapu nedeni ile malik onların ancak kullanım size ait onu belirtin) düşünerek kendilerine ait ev gibi gelip kalıp gidiyorlar.Bunun doğru bir yaşam biçimi olduğunu düşünmüyorum.Yeni evliyim evimin mahremiyeti ortadan kalktı.Buna bir çözüm bulmanı istiyorum.Yok bulamam diyorsan ben bu şekilde devam edemem.O zaman kira için ev bakalım diyeceksin.Eşin karşısında bu şekilde kararlı durursan eş bunu çözmeyi düşünecektir.(Kira veremeyiz nasıl olacak derse vereceğiz başka yolu yok diyeceksin kararlı olacaksın)
Kv eve geldiğinde yemek vb yapmaması konusunda da haklısın.Aklı başında büyükler çocuklarına gittiklerinde hele de çalışıyorsa onlara böyle yemek vb yaparak yardımcı olur.Yapmak zorunda değil gibi cümleler doğru değil.Zorunda değil ama büyük olarak yapabilir.
Geldiğinde sebzeleri hazırla anne mutfakta sebze var.Ben geç geliyorum siz de geç yemek yemeyin.Yemeği gündüz yaparsın değil mi diye söylersin.Atla deve değil bir tencere yemek yapacak.
Burada klavye kahramanlığı yapmadan önce acaba benim başıma gelse nasıl davranırım ben ne yaparım diye düşünmek daha doğru olur.
Kendinizi germeyin sakin olun.Bizim ülkede en yanlış olan şey içine atmak açık açık kırmadan duygu düşünceleri belirtmemek .Hep içten içten kuruluyor sonra geriliyoruz.Konuşmak her zaman doğrusu.Ama tabi ki konuşma dilide önemli.

çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim objektif bir yorum

Rica ederim, ben sizi haklı buluyorum.

Erkek aileleri “sizin eviniz, rahatça oturun” diye gelini eve oturtup sonra da “bizim evimiz” moduna giriyorlar. Bu konuda sizi anlıyorum. Sanırım sizinkiler daha önce o evde oturuyordu, benim eşime aldıkları ev için bile kayınvalidem düğünden sonra hak iddia etmeye başlamıştı, hatta onlara yatak odası yapmamı istedi ama yapmadım ben, kesin dille hayır dedim.

Ki, altını çiziyorum, evi oğlu otursun diye benden çok önce almışlar, ev eşimin yani hediye etmişler ama bahsederken “bizim evimiz, İzmir’deki evimiz” diye bahsediyordu. Ben en son kiraya ya da lojmana çıkmak istedim, olay büyüyünce kayınpederim rahmetli, “o ev onların, çocukları huzursuz etme” diye payladı kayınvalidemi, olay kapandı.

Ben olsam bunu ya açıkça konuşurdum ya da kiraya çıkardım. Kiraya verdiğin evini bile nasıl kiracına gidip kalmıyorsan burası benim diye, oğluna da “otur” diye verdiğin eve anahtar elinde girip çıkamazsın. Haklısınız ama o evden de çıkmalısınız.

Siz KPSS'ye çalışmak için işten çıkmıştınız en son.
evet çalışamadım her hafta gelip uzun uzun kaldıkları için özel sektörde işe girdim bi ara eşim elif kpss çalışmak için işten çıktı her hafta biri geliyor kazanamayacak sınavı deyince kız sınava girecek diye gelmeycek miyiz dediler

Evliliginin huzuru olay cikmasina deger olmali. Esiniz de artik evli bir erkek oldugunu idrak etmeli.

arkadaşınızın durumu ne durumda bu arada hala aynı mı bi gelişmeler var mı

Hala aynı. Hemen çocuk yaptı, çalışamadı doğal olarak. Eşi “babamın evi otururum” diyor, ailesi gelip kalıyor, arkadaşım da ahlanıp vahlanıyor. Ona da aynı şeyi söylüyorum, çünkü o evlenirken ailesi köye taşıdı eşyalarını yani o insanlar kendi evlerini bıraktılar bu yüzden hastane işleri için gelmek istemeleri çok çok normal, oturdukları köyde sağlık ocağı bile çok uzakta. Sinir olup oturuyor

İşe de başlamışken, kendinize bir ev tutabilir ve ev sorununuzu çözebilirsiniz.

Tamamını okuyamadım ama bence sizin eviniz yok. Orası eş ailesinin evi. Birlikte yaşıyor gibisiniz. Onların istanbuldaki evinde oturuyorsunuz. Şile deki ev de emeklilik evi bence.
Bunu kabul edip sinirlenmeden hayatınıza devam edin. Yok istemiyorsanız ev alın çıkın

Birlikte aynı evde yaşayan bir sürü aile var. Sizin ev öyle bir ev.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…