Kayınvalide ve peşinat

emekli maaşını her ay düzenli geliri var diye yazdım küçümsediğiniz kadar düşük bir para degil emin olun da olay o degıl extra parası var zaten. siz şimdi size vermek zorunda degil diyeceksiniz boş verin o yüzden
Evet vermek zorunda değiller.
Ben 8 senedir evliyim. Kimseden maddi beklentimiz olmadı. Emeklisini bilmem kayınpederimin. Çünkü bana ne.
Ayrıca kadın iyi kazansa da size vermek zorunda değil. Çocukluğuna zaten 25 sene ödeme yaptı: okutmak kolay mı? Şimdi kendi için yaşayacak. Ben öyle yapacağım. 30 sene sonraki gelinim için çalışmıyorum ben. Kendim harcamak için çalışıyorum.

Bu evlilik bugün bitse erkek tarafının maddi bir kaybı yok. Kendilerine ait bir gayrimenkulleri var.

Konu sahibi ve ailesi ise hem tarlalarından hem de nakitlerinden olmuşlar. Tüm bunların üzerine evliliğin ilk gününden başlayarak yeni ortaya çıkan borç sebebiyle tatsız günler yaşamışlar.

Evlenirken konu sahibi kendi birikimi ile yola çıksa , adama da getir sende aynı miktarı bu bütçeden herşeyimizi yapalım dese ; bugün 2 tarafinda tarlaları yerinde duruyor olurdu. Erkek tarafi oğlunun evlilik öncesi borcu için tarla satarsa da bu onların kendi aile meselesi olurdu.

Senin malın , benim malım demeden kendi yağlarıyla kavrulup giderlerdi.
Evet ama herkes kendince yapıyor işte koca tarafı tarla satın şunu bunu yapın dememiş ki.
Hanımefendi küçük değil gayet ölçüp tartıp hareket etmeliydi. Bu konuda kendi hatalı borcu gizlemekte de koca hatalı. Suçu başkasına atıp hırsını yanlış yerlerden çıkarmaya kalkarsa daha da zarara girer. Daha çocuk diyor ondan sonrasını hepimiz tahmin edebiliyoruz :işsiz:

Ben türkiyede bu ailelerin düğün yapma geleneği ne zaman bitecek diye bekliyorum
Eskiden şimdi oğlan ailesiyle kız ailesiyle yaşıyordu e küçük yaşta evleniyorlardı
Erkekler de genelde tarlada hayvanda ailelerine yardım ediyordu
Dolayısıyla tabi düğünü aileler yapıyordu kızın da işi yoktu o da ailesine ev işlerinde hayvanda vs yardım ediyordu

Şuan da 21 yy dayız hala aileler işin içinde ve hala beklentiler var neden?
E kv evime az gelsin bana karışmasın diyorsan hayatını sadece kendin inşa edeceksin

Ki keza sizin ailenizde o kadar yardım etmemeliydi evlenmeye mi karar verdin kızım iyi siz bilirsiniz biriktirin paranızı evlenin sizin kararınız bitti
Ufak tefek yardımlar edilebilir de 3 tarla satılmaz evlenmesin efendim

Ay bu konuda hızımı alamadım bizim büyük ailede de böyle bir konu var ondan alamadım hızımı sanırım

Anne baba çocuğa mı ipotek olacak sürekli
Yetişkinliğinde bir anlamı var

Eder de , bu haklar devam eden evlilik birliği içerisinde alınamıyor. Boşanma durumunda ise süreç çok daha karışık oluyor ; tarafların maaşı ve ev giderlerine katılım paylarının incelenmesi vb gibi.
Tabii. Evlilik birliği içinde zaten konu sahibine hak tanımıyor kocası. Normalde tanımalı derdim ama konu sahibi yazdıkça adamın bir bildiği varmış diyorum.

emekli maaşını her ay düzenli geliri var diye yazdım küçümsediğiniz kadar düşük bir para degil emin olun da olay o degıl extra parası var zaten. siz şimdi size vermek zorunda degil diyeceksiniz boş verin o yüzden
tahminime göre sizin kök ailenizde iyi yerden emekli olmuş, kendine ait güzel emekli maaşı olan kadın profili yok.. (sadece tahmin)

çünkü olsa zamanında 25 30 iyi bir kurumda çalışmış bir kadının ona göre belli bir harcama-gezme-kendine bakma rutini olduğunu ve gelirin göre gideri olacağını düşünmeniz gerekirdi.

ev hanımları para harcayamaz demek istemiyorum ama 25 30 sene çalışmak kolay bir şey değil. üstelik belli alışkanlıklar oluyor. eşinin maaşıyla fatura ödeyip kendi maaşıyla kendine bakıyor olabilir, bu da normal bir şey.

Konu sahibi , konunuzu düzgünce anlatmaya ne dersiniz ?

Sizin aileniz tarla sattı mı satmadı mı ? Kim kaç tarla sattı ve bu paralarla ne yapıldı ?

Ev ne kadara alındı ? Eşinizin ekstra çıkan borcu ne kadardı ?

Sizin şahsi birikimleriniz ne kadardı ,hepsi borca mı gitti ? Annenizden neden ekstra 70 bin tl borç aldınız ?

Sakince anlatın ki ; okuyanlar da anlasın.

tarla satan ailesi değil eşinin ailesi, 1 tarla ev peşinatına 1 tarla içinin eşyasına satılmış.
kendi birikmişini düğünden sonra borcu öğrenince vermiş
hoş ailesi de 70 bin vermiş diye yazmış bir yandan da
bu beyefendi kaç lira borçluysa artık. daha da 1 senesi varmış. üstelik bu borcun olduğu zaman kredi faizleri şimdiki kadar da değildi...şimdiye göre iyice korkunç bir para oluyor!
üstelik de mesela bazı erkekler düğünden önce bilezik yapar, kendi ailesinin takacağı bileziği (ailesi takamayacaktır mesela) anladığım kadarıyla öyle bir şey de yok..öyle olsa düğünden sonra bozdururdu öderdi çoktan...e ne olmuş bu para?
her neyse k.validenin emeklisi görümcenin gezmesi konunun en alakasız kısımları...oraları değil bu borcun ne olduğunu didikleseydin,konu sahibi, evliliğin için çok daha hayırlı bir iş yapmış olurdun bence. eş kişisi ne güzel seytnyağı gibi çıkmış aradan kurtulmuş...
Evet tarlaları satan eş ailesi diye okudum bende, konu sahibinin aileside satmış dendiği için şaşırdım çünkü diğer yorumlarıyla örtüşmüyor eğer öyleyse.

Kendisi kocasının o kadar parayı nereye ne sebeple borç yaptığı ile ilgilenmek yerine kayınvalidenin geliri ile meşgul. Kadının maaşları, gezip tozması rahatsız ediyor.
Asıl rahatsız olması gereken yanında bana destek dediği kocası halbuki.

tahminime göre sizin kök ailenizde iyi yerden emekli olmuş, kendine ait güzel emekli maaşı olan kadın profili yok.. (sadece tahmin)

çünkü olsa zamanında 25 30 iyi bir kurumda çalışmış bir kadının ona göre belli bir harcama-gezme-kendine bakma rutini olduğunu ve gelirin göre gideri olacağını düşünmeniz gerekirdi.

ev hanımları para harcayamaz demek istemiyorum ama 25 30 sene çalışmak kolay bir şey değil. üstelik belli alışkanlıklar oluyor. eşinin maaşıyla fatura ödeyip kendi maaşıyla kendine bakıyor olabilir, bu da normal bir şey.
Bir de neden kendim yaşamayıp gelini yaşatacağım? Ben yiyemedim al sen ye diyeceğim. Kolay mı ya emekli olmak. Kaç sene sabah körde kalkıp eve dönüp zor zar çocuklarına yemek yapmış, son bir çaba çamaşır yıkamış. Sabah uykusuz işe gitmiş bu kadın. Şimdi o günlerin emeklerini keyfince kendine harcamayacak, hayatının son zamanlarında tanıştığı bir kadına harcayacak. Yok ya.
Karı koca siz çalışın siz yiyin. Milletin parasına göz dikmeyin.

Evet ama herkes kendince yapıyor işte koca tarafı tarla satın şunu bunu yapın dememiş ki.
Hanımefendi küçük değil gayet ölçüp tartıp hareket etmeliydi. Bu konuda kendi hatalı borcu gizlemekte de koca hatalı. Suçu başkasına atıp hırsını yanlış yerlerden çıkarmaya kalkarsa daha da zarara girer. Daha çocuk diyor ondan sonrasını hepimiz tahmin edebiliyoruz :işsiz:

Kendisinde de hata var zaten.

Konu sahibine :

Aileniz ve siz en başta hata yapmışsınız. 6 ay önce ev alımı için oğlan tarafı tarla satarken neden itiraz etmediniz ?

Sizin aileniz de çeyiz , gelinlik ve takı için tarla satarken neden itiraz etmediniz ?

diye sormuştum. Ancak kendisi henüz cevap vermedi.

Ben geline ve oğluma bir şartla para veririm ödeyinceye kadar evlerine çöreklenicem her gün ee tek başlarına iş yapamıyorlar gelinden hizmet beklicem gitmicem de verdin parayı istediğimi yaparım

Zaten büyüğe ihtiyaçları var tek başlarına yaşamıyorlar
E ne yapayım mecbur gidip başlarında durucam o zaman emekli maaşımı birlikte yeriz kese bir olur
Gelin bana hizmet eder yemek yapar
Oğlan ds ne istersem yapar

Ee geçinmek için benim parama göz dikmediler mi
Win win olmak zorunda o zaman

Çünkü biz geleneklerine bağlı bir milletiz geline gelenek şokuu keyfisi

Bir de neden kendim yaşamayıp gelini yaşatacağım? Ben yiyemedim al sen ye diyeceğim. Kolay mı ya emekli olmak. Kaç sene sabah körde kalkıp eve dönüp zor zar çocuklarına yemek yapmış, son bir çaba çamaşır yıkamış. Sabah uykusuz işe gitmiş bu kadın. Şimdi o günlerin emeklerini keyfince kendine harcamayacak, hayatının son zamanlarında tanıştığı bir kadına harcayacak. Yok ya.
Karı koca siz çalışın siz yiyin. Milletin parasına göz dikmeyin.
bu dediğiniz tüm çalışanlar tüm emekliler için geçerli :KK70:

konu sahibi diyor bir de iyi yerden emekli...

yani atıyorum belki dernek toplantısı var bu kadının, belki gezi grubu var, belki mezun olduğu lisenin her sene bilmem nerede etkinliği var..
yani şu anda herkes çalışıyor ama 30 sene önce iyi yerde çalışan kadın sayısı azdı, ona göre çevresi var belki...
hamiş: tüm bunlar olmasa bile tabii ki kadının parası kendi parası.

Kendisinde de hata var zaten.

Konu sahibine :

Aileniz ve siz en başta hata yapmışsınız. 6 ay önce ev alımı için oğlan tarafı tarla satarken neden itiraz etmediniz ?

Sizin aileniz de çeyiz , gelinlik ve takı için tarla satarken neden itiraz etmediniz ?

diye sormuştum. Ancak kendisi henüz cevap vermedi.
İşine gelene cevap veriyor gibi geldi bana 🤦‍♀️ yani baktın okuyanlar konuyu kavrayamadı doğru düzgün cevaplar yazarsın demi kadın yazdıkça iyice çorba etti 🤷‍♀️

bu dediğiniz tüm çalışanlar tüm emekliler için geçerli :KK70:

konu sahibi diyor bir de iyi yerden emekli...

yani atıyorum belki dernek toplantısı var bu kadının, belki gezi grubu var, belki mezun olduğu lisenin her sene bilmem nerede etkinliği var..
yani şu anda herkes çalışıyor ama 30 sene önce iyi yerde çalışan kadın sayısı azdı, ona göre çevresi var belki...
hamiş: tüm bunlar olmasa bile tabii ki kadının parası kendi parası.
Benim annem emekli oldu mesela sosyal bir kelebek oldu. Arkadaşlarıyla gün yapıyor restoranda, hobilerine zaman ayıramamış şimdi resim dersi, koro, seramik atölyesine gidiyor. Oh diyoruz gez. Senelerce çalıştın. Sen harcamayacaksın da kim harcayacak.
Yani göz dikenleri asla anlamıyorum ondan. Ne kadar ayıp aslında yazdıkları utanmıyor da

X