Kayınvalide ve peşinat

Eğer doğru anladıysam ev alınma fikri oluşunca sizde olan 100.000 TL'yi çıkarıp vermemişsiniz, onlar ödesin demişsiniz. Benim çeyiz param dediniz ama sonradan tüm çeyizimi ailem yaptı yazdınız. Yani hem çeyizi ailenize yaptırdınız hem ev peşinatını kayınvalideye ödettiniz. Aklınızca hem paranız duracaktı hem ev sahibi olacaktınız. Keşke kurnazlık yapacağınıza o 100.000 TL'yi peşinat olarak verip tapuda hisse sahibi olsaydınız. Evlendikten sonra da eşiniz kredileri öderdi yine ikinizin olurdu ev. İyi niyetli düşünmediğiniz için o para yine çıktı sizden. Eşinizin borçlarını ödediniz. Bunu da fedakarlık saymıyorum çünkü eve gelen icra ödeme kağıtlarından korktunuz. Ev gider elimizden dediniz.

Hastalık haricinde ailelerden para yardımını asla doğru bulmuyorum. Tamam böyle ev ya da araba alırken peşinat için yardım edilir ama dişinden tırnağından arttırılıp o borç hemen ödenmeli. Bir insan kayınvalidesine nasıl " ne yaptınız ki, sanki Çırağan'da düğün yaptınız, bişey takmadınız" diyebilir benim aklım almıyor.
içimden söyledim onu. bu arada ceyiz işi devam ediyordu kendi paramı vwremezdim şunu bile alamadılar olacaktı o zaman. he böyle çok mu iyi oldu tabi ki hayır ama pişmanım.bu arada evlilik surecinde ödenen kresi kısmı boşanmada paylaşılıyormus ev onun degıl yanı tamamen

herkese tekrar tesekkür ederim,dediğim gibi bilmediğiniz çok sey var,her sey buraya yazılmıyor malesef tane tane. bana yapılan haksızlıklar çok fazla.iki günde bir onu caya cagırmıyormusuz falan filan.ben yorgun argın eve gelip yemek falan sonra uyku modundayım kadının beklentiye bak. fellik fellik gezecegine kendisi cagırsaydı bizi. onunla aynı siteden av alımdığı için aşırı pişmanım.

İnsan neden öyle bir paylaşım yapar, bunu kv'nin görümcenin görebileceği bir ortamda? Laf mı çarpmak istedin yoksa boş bir anına mı denk geldi? Nedir yani herkes kredi ödüyor herkes hayatı için bişeyler yapıyor neden bunun üzerinden imalı paylaşım yapar ki bir insan?

herkese tekrar tesekkür ederim,dediğim gibi bilmediğiniz çok sey var,her sey buraya yazılmıyor malesef tane tane. bana yapılan haksızlıklar çok fazla.iki günde bir onu caya cagırmıyormusuz falan filan.ben yorgun argın eve gelip yemek falan sonra uyku modundayım kadının beklentiye bak. fellik fellik gezecegine kendisi cagırsaydı bizi. onunla aynı siteden av alımdığı için aşırı pişmanım.

Kadi gezmeyip de ne yapacak. Bütün gün gelip basinizin etini yese daha mi iyidi. Kayinvalidenize esinizden daha cok kiziyorsunuz halbuki herseyin bas sorumlusu o

Ev üzerine aile konutu şerhi koydurabilirsiniz. Her ne kadar ev evlenmeden önce alınsa da borcunu birlikte ödüyorsunuz. Bence çalışsın ya da çalışmasın bir kadına söylenebilecek en ağır sözlerden biri bu ev benim, ben aldım bu evi sözleri. Eşinizin en büyük hatası size bu cümleyi kurmak olmuş.

Sizin para beklentinizden sonra bir kap yemek çok mu?
Kadin ömür boyu çalışmış emekli maaşı derdiniz olmuş sonra bir kap yemek iki muhabbet zor gelsin tabi anlıyoruz...

Borcu saklamış, evlenmeden ev almış, en ufak olayda "ev benim" diye hebele hübele yapıyor, anasıyla karısı birbirine girmiş, ortalığı sakinleştireyim ara yolu bulayım diyeceğine "bana ne" tipi davranıyor bir de.
Koca fena çakal.
Gelin kaynanayı, görümceyi göze almış ancak esas mesele koca.
Koca yuzunden kv ve gorumce gibi gonlunce gezip eglenemiyor. Icine dert olan bu! Ailecek verdikleri borç paranın üstüne bir bardak su içeceği ve evden olacağını bildiği için kocay ses çıkmıyor. Yazık

10 yıl borcunu ödeyeceğiniz bir evi neden düğünden 6 ay önce alıyorsunuz ki hiç bir hak iddaa edemeyeceksiniz aksi bir durum olırsa
Geçenlerde bir avukatın paylaşımında gördüm. Evlenmeden önce alınan malların, eğer kredisi düğün sonrasında ödenmeye devam edecekse eşin hakkı vardır yazıyordu.

Öncelikle merhaba.Uzum süredir takip ediyorum ama şimdi yazıyorum.Kısa kesmeye çalışacagım umarım basarırım.
1 senelik evliyim.Eşim evlenmeden 6 ay önce ev aldı evlenince birlikte oturmak için.(evi isteğimize göre düzdük) Bu evi almak için kayınvalide kişisi satılan tarladan kendi payına düşen 50 bini peşinat olarak verdi.7 yıl çok yuksek meblalı kredi ödeyecektik.Bu arada ne yazık ki kv ve görümcenin oturdugu siteden ev aldık.(çok iyi niyetli olduklarını düşündüğüm için sıkıntı yapmadım yeterki ev alınsındı)Düğünümüzde kv nin parası olmasına rağmen bana benim annemin taktığından daha az bir şey taktı.Neyse dedim gectim.Ama evlenince eşimin yüksek miktarda borcu olduğunu öğrendim.

Kv de öğrendi ve bu konuyu sallamadı diyelim.(Kendisi iyi bir işten emekli ve ciddi iyi para alıyor,eşinden de alıyor eşi ölmüş)

Neyse biz çok sıkışığız bu arada.Görümcem kendi sürekli tatillere gidiyor eşime de siz gitmiyor musunuz diye sürekli soruyormus.Eşim de paramız yok demeyi kendine asla yediremeyen bir insan.Ben bekarken biriktirdiğim para ve düğünde takılanları eşime verdim ve evin borcunu biraz kapatalım dedim.Eve ihtarlar geliyordu krediyi ödeyememekten çünkü.

Bir gün ben instada bir paylaşım yaptım.Aşko kuşko kızlar gibi olamadık minvalinde bir yazı.(hazır yazıydı) üstüne ben de kira ödemek de buna dahil yazdım.Kv kişisi bunu görmüş.Eyvaaah kıyametler koptu.Eşimi arayıp onun agzına edicem mi demeler neler neler.Eşim gidip konuştu önce.O gün gitmedim.Sonraki gün gittik evine konuşmak için.Surat beş karış tabi.Eşime de evi ben aldım sonra cevirip ben aldım sayılır şimdi sıkıyosa alsın (ev fiyatları çok arttığı için böyle diyor) Ben saygımı bozmadan işte siz bana bir şey takmadınız bile vs. dedim bana saçma sapan bahaneler iler sürdü haketmediğin için takmadım gibi(korona sürecinde evde yapılan kınaya 65 yasındaki teyzeyı cagırmadım diye haketmemişim) Bagıra bagıra konuşuyor ama.Tarla satılmasaydı düğün bile yapamıycaktınız diyor (sanki çıraganda evlendim.)Ben de naptınız ki sanki deyince bu evden kovdu bizi tabi bağıra bağıra.Evlilik sürecinde bir pijama takımı bile almayan insan bana ev aldiğim için tesekkür bile etmedin diyor bir de bu nezaket kuralıdır diyor.Neyse bizi evden kovdu bu benim ağrıma gitti çok.İki ay falan oldu bu olay olalı eşim görüşüyor hala aynı sitede oturuyoruz malesef.Eşim bu konuda tarafsız davranıyor sizin aranızdaki bir şeydi ben karışamam banane kafasında.Biz hiç görüşmüyoruz ama ben aşırı üzülüyorum.Eşim de sen onların umrunda bile değilsin kadın emekli geziyor hayatını yasıyor kac ay gecti yeter artık diyor.Biz bu süreçte boşanma aşamasına geldik ama bir şekilde vaz gectik.İleride çocuk olcak belki bu kadın hiçbirinde bulunmayacak.Bunlar çok üzüyor özür dilemek de istemiyorum Ne yapacagım kalakaldım öyle.
Ayy kadın daha napsin,hangi kaynana kolay kolay şu sıralar peşinat veriyor da ev alınsın diye yardım ediyor oğluyla gelinine,peşinat vermiş kadın takisini az takmış bilmem nesini az yapmış kadın peşinat vermiş yetmiyor mu,gerçekten bazı kadınlar verdikçe daha çok istiyor,siz de onlardan birisiniz belli ki...görümce tatile gidiyor size ne,siz de gidin kimse sizin evinizin hesabını yapmak zorunda değil,gerçekten böö artık böyle doyumsuz gelin konularina???

Yazı uzamasın diye cok detaya girmedim.Eşim yaptı düğünü.(eşimin üstündeki tarla satılmiştı)
Kendi ailem ellerinden geleni yaptılar.
Onların da elinden geleni bu demek ki..İstedikleri kadar para kazansinlar isterse holding sahibi olsunlar siz kimsenin parasına göz dikip, ölmüş eşinden alınan maaşı bile ortaya atamazsınız, iğrenç bir zihniyet gerçekten igreeeenc...Sizin gibiler niye evleniyor milletin sınırını ziplatiyorsunuz gerçekten..Allah uzak yazsın sizin gibi gelinlere

Öncelikle merhaba.Uzum süredir takip ediyorum ama şimdi yazıyorum.Kısa kesmeye çalışacagım umarım basarırım.
1 senelik evliyim.Eşim evlenmeden 6 ay önce ev aldı evlenince birlikte oturmak için.(evi isteğimize göre düzdük) Bu evi almak için kayınvalide kişisi satılan tarladan kendi payına düşen 50 bini peşinat olarak verdi.7 yıl çok yuksek meblalı kredi ödeyecektik.Bu arada ne yazık ki kv ve görümcenin oturdugu siteden ev aldık.(çok iyi niyetli olduklarını düşündüğüm için sıkıntı yapmadım yeterki ev alınsındı)Düğünümüzde kv nin parası olmasına rağmen bana benim annemin taktığından daha az bir şey taktı.Neyse dedim gectim.Ama evlenince eşimin yüksek miktarda borcu olduğunu öğrendim.

Kv de öğrendi ve bu konuyu sallamadı diyelim.(Kendisi iyi bir işten emekli ve ciddi iyi para alıyor,eşinden de alıyor eşi ölmüş)

Neyse biz çok sıkışığız bu arada.Görümcem kendi sürekli tatillere gidiyor eşime de siz gitmiyor musunuz diye sürekli soruyormus.Eşim de paramız yok demeyi kendine asla yediremeyen bir insan.Ben bekarken biriktirdiğim para ve düğünde takılanları eşime verdim ve evin borcunu biraz kapatalım dedim.Eve ihtarlar geliyordu krediyi ödeyememekten çünkü.

Bir gün ben instada bir paylaşım yaptım.Aşko kuşko kızlar gibi olamadık minvalinde bir yazı.(hazır yazıydı) üstüne ben de kira ödemek de buna dahil yazdım.Kv kişisi bunu görmüş.Eyvaaah kıyametler koptu.Eşimi arayıp onun agzına edicem mi demeler neler neler.Eşim gidip konuştu önce.O gün gitmedim.Sonraki gün gittik evine konuşmak için.Surat beş karış tabi.Eşime de evi ben aldım sonra cevirip ben aldım sayılır şimdi sıkıyosa alsın (ev fiyatları çok arttığı için böyle diyor) Ben saygımı bozmadan işte siz bana bir şey takmadınız bile vs. dedim bana saçma sapan bahaneler iler sürdü haketmediğin için takmadım gibi(korona sürecinde evde yapılan kınaya 65 yasındaki teyzeyı cagırmadım diye haketmemişim) Bagıra bagıra konuşuyor ama.Tarla satılmasaydı düğün bile yapamıycaktınız diyor (sanki çıraganda evlendim.)Ben de naptınız ki sanki deyince bu evden kovdu bizi tabi bağıra bağıra.Evlilik sürecinde bir pijama takımı bile almayan insan bana ev aldiğim için tesekkür bile etmedin diyor bir de bu nezaket kuralıdır diyor.Neyse bizi evden kovdu bu benim ağrıma gitti çok.İki ay falan oldu bu olay olalı eşim görüşüyor hala aynı sitede oturuyoruz malesef.Eşim bu konuda tarafsız davranıyor sizin aranızdaki bir şeydi ben karışamam banane kafasında.Biz hiç görüşmüyoruz ama ben aşırı üzülüyorum.Eşim de sen onların umrunda bile değilsin kadın emekli geziyor hayatını yasıyor kac ay gecti yeter artık diyor.Biz bu süreçte boşanma aşamasına geldik ama bir şekilde vaz gectik.İleride çocuk olcak belki bu kadın hiçbirinde bulunmayacak.Bunlar çok üzüyor özür dilemek de istemiyorum Ne yapacagım kalakaldım öyle.
İyi niyetinizin kurbanısınız maalesef. Anlattığınız olumsuzluklarda(takılan az altın gibi) sesinizi çıkartıp problem yaratsaydınız iyi gelin olurdunuz. Sesiz kalıp iyiye yorduğunuz için sizi ezmekte bir beis görmemiş kv. Hala küs kalmaktan siz rahatsız oluyorsunuz. Boşverin bence, insta paylaşımlarına devam edin. Sizin hayatınıza devam ettiğinizi görünce o gelecek emin olun.

Burda asıl sorun krediyi birlikte ödüyorken evin eşinizin üstünde olması, eşinizin yüklü borcu olduğu halde bunu söylememiş olması. Kayınvalide yapacağını yapmış zaten. Instagram paylaşımı için de küplere binmesi abartılı olmuş. Sakinleşin. Gerilimli bir ortamda çocuk falan da düşünmeyin.

Okudukça ancak anladım. Eşiniz evlenmeden önce yaptığı borcu söylememiş ve evlendikten sonra matematiği alt üst eden bir tabloyla karşılaşmışsınız. Kayınvalide haklı gibi duruyor. Ama borçsuz evlendirdim diye hava ata ata bu raddeye getirmiş. Ev dışında bir katkısı yok. Eve katkı yapmış görünüyor ama evlenmeden önce alınan ev oğlunun üstüne ve gelin de çalışarak hem bu kredinin ödenmesine hem de bilmediği bir borcun ödenmesine katkıda bulunmak zorunda kalmış. Annesi de iyi niyetli aman huzursuzluk olmasın diye borç 70000 TL vermiş. Gelin hanım aman sıkıntı çıkmasın diye altınlarını vermiş ki dinen evlenme öncesi altın ya da başka bir şey isteme hakkı var. Üstüne bu kadar iyi niyete damat bey " hanım sen de çalışıyorsun, annen 70.000 verdi, altınlarını da verdin ev ortak" diyeceğine "ev benim " diyor. Kayınvalidenizin ve görümcenizin durumları hakkında konuşmakta haksızsınız. Tonla borçla evlenmişken " borçsuz evlendirdim" diye hava atan kayınvalide de millet durumu anlayacak diye küplere binmiş. Evliliginizde ciddi bir sorun var. Eşinizle oturun , annemin katkısını hiç ediyorsun, altınlarımı vermemi hiç ediyorsun, her gün işe gidip çalışıyorum bunu hiç ediyor ev benim diyorsun. Bilmediğim bir borç önümde. Kayınvalidem borçsuz evlendirdim diye hava atıyor. Bu evlilikte benim haklarım savunulmuyor. Ben böyle bir ortamda güvenip çocuk da büyütemem diyin ve bitirin. Çözüm sunmuyorsa da bir çocuk dünyaya getirip, doğumdu lohusalıktı , gece emzirip gündüz borç için işe gitmekti... Cinnet geçirir eşinizi vurursunuz. Elbirliği ile ev geçindirmek gerek tamam. Ama kadın çocuk doğurmak, bakmak , evi işi yapmak, gece on kere kalkıp sabah işe gitmek zorunda kalıyorsa orda dengeler ters dönmeye başlıyor. Sakın bu sorunları çözene kadar hamile kalmayın. Borç yapıp evlendikten sonra söyleyen, ortak ödenen mülke benim diyen adama fazla güvenmeyin. Size çok ciddi zararlar verecek bir durum var ortada. Herşey insanlar için. Boşanırsınız iyi ki kurtuluşum dersiniz. Bu sorunları çözmeden devam ederseniz çocuklar için çocuklar için diye diye bir bakmışsınız hayat bitmiş.

10 yıl borcunu ödeyeceğiniz bir evi neden düğünden 6 ay önce alıyorsunuz ki hiç bir hak iddaa edemeyeceksiniz aksi bir durum olırsa
Ev evlenmeden öncede alınmış olsa borç evliyken ödendiği için eşe de evlilik öncesi ödenen vs çıkılıp diğer eşe de pay düşüyor. Biriyle ev geçindirilip biriyle borç ödendiği için .

Gözünüzü kv nin parasından, görümcenin gezmesinden çekin. Kadın para vermiş zaten ev için, bide maaşını size mi bağlasın. Bu nasıl bir eziklik? Hele görümcenin tatiline göz dikmek… kadın istediği gibi gezer. Size ne?

Rabbim senin yüzüne gülmüş daha ne istiyorsun ya 😅

X