Kayınvalide ve peşinat

10 yıl borcunu ödeyeceğiniz bir evi neden düğünden 6 ay önce alıyorsunuz ki hiç bir hak iddaa edemeyeceksiniz aksi bir durum olırsa
yanlışınız var 6 ay odediği kadarına ortak değil geri kalan 114 aya ortak. 6 ay once tapu almış olabilir ama geride ödenecek 10 sene taksit var. birliktelikte odenen kadarı ortaktır

Kv 50 000 tl vermiş.size takı takmış..kadin daha ne yapsın?siz hala yetmez ,daha daha diyorsunuz.peki zor durumda olduğunuzda aileniz maddi olarak yardım etti mi?yada siz çalışıyor musunuz?insanlar bence aileden maddi anlamda çok şey bekliyor.

Bu laf ne yazık ki talihsiz olmuş çekmek isteyene her yere gider. Kayınvalideniz ile görüşmemek en güzeli neden üzülüyorsunuz eşiniz gitsin boşverin üzülmeye değmez.
orada aslında benim hatam çok. eşim en başından beri ev ikimizin kafasındaydı zaten.ben birçok defa onun üstünde diye ev zaten senin diyordum.limoni oldugumuz dönemler oldu.annesiyle ve görümceyle aynı sitede oturuyoruz evi satalım diyince o da kiraya çıkalım satmıcam sana da pek güvenmiyorum yarın beni boşasan şaşırmam ev benim deyiverdi işte. aramız düzeldikten sonra bu konuyu açtım sen iğneliyordun o yüzden söyledim dedi ama özür falan da dilemedi.iyi niyetli bir indandır eşim o yüzden üstünde durmadım ama çok üzüldüm tabi

hangi kız gelinliğini kendi alıyor ya (orada yanlış yazmışım büyük bir kısmını ben verdim gelinlik parasının ) ama komple onlar almalıydı ooo daha almamam gereken bir sürü seyi ben aldımmmmm. kimse yapması gereken seylerden feragat etmemeli bu süreçte kimse kusura bakmasın
Gelinlik konusunda size katılıyorm

Öncelikle merhaba.Uzum süredir takip ediyorum ama şimdi yazıyorum.Kısa kesmeye çalışacagım umarım basarırım.
1 senelik evliyim.Eşim evlenmeden 6 ay önce ev aldı evlenince birlikte oturmak için.(evi isteğimize göre düzdük) Bu evi almak için kayınvalide kişisi satılan tarladan kendi payına düşen 50 bini peşinat olarak verdi.7 yıl çok yuksek meblalı kredi ödeyecektik.Bu arada ne yazık ki kv ve görümcenin oturdugu siteden ev aldık.(çok iyi niyetli olduklarını düşündüğüm için sıkıntı yapmadım yeterki ev alınsındı)Düğünümüzde kv nin parası olmasına rağmen bana benim annemin taktığından daha az bir şey taktı.Neyse dedim gectim.Ama evlenince eşimin yüksek miktarda borcu olduğunu öğrendim.

Kv de öğrendi ve bu konuyu sallamadı diyelim.(Kendisi iyi bir işten emekli ve ciddi iyi para alıyor,eşinden de alıyor eşi ölmüş)

Neyse biz çok sıkışığız bu arada.Görümcem kendi sürekli tatillere gidiyor eşime de siz gitmiyor musunuz diye sürekli soruyormus.Eşim de paramız yok demeyi kendine asla yediremeyen bir insan.Ben bekarken biriktirdiğim para ve düğünde takılanları eşime verdim ve evin borcunu biraz kapatalım dedim.Eve ihtarlar geliyordu krediyi ödeyememekten çünkü.

Bir gün ben instada bir paylaşım yaptım.Aşko kuşko kızlar gibi olamadık minvalinde bir yazı.(hazır yazıydı) üstüne ben de kira ödemek de buna dahil yazdım.Kv kişisi bunu görmüş.Eyvaaah kıyametler koptu.Eşimi arayıp onun agzına edicem mi demeler neler neler.Eşim gidip konuştu önce.O gün gitmedim.Sonraki gün gittik evine konuşmak için.Surat beş karış tabi.Eşime de evi ben aldım sonra cevirip ben aldım sayılır şimdi sıkıyosa alsın (ev fiyatları çok arttığı için böyle diyor) Ben saygımı bozmadan işte siz bana bir şey takmadınız bile vs. dedim bana saçma sapan bahaneler iler sürdü haketmediğin için takmadım gibi(korona sürecinde evde yapılan kınaya 65 yasındaki teyzeyı cagırmadım diye haketmemişim) Bagıra bagıra konuşuyor ama.Tarla satılmasaydı düğün bile yapamıycaktınız diyor (sanki çıraganda evlendim.)Ben de naptınız ki sanki deyince bu evden kovdu bizi tabi bağıra bağıra.Evlilik sürecinde bir pijama takımı bile almayan insan bana ev aldiğim için tesekkür bile etmedin diyor bir de bu nezaket kuralıdır diyor.Neyse bizi evden kovdu bu benim ağrıma gitti çok.İki ay falan oldu bu olay olalı eşim görüşüyor hala aynı sitede oturuyoruz malesef.Eşim bu konuda tarafsız davranıyor sizin aranızdaki bir şeydi ben karışamam banane kafasında.Biz hiç görüşmüyoruz ama ben aşırı üzülüyorum.Eşim de sen onların umrunda bile değilsin kadın emekli geziyor hayatını yasıyor kac ay gecti yeter artık diyor.Biz bu süreçte boşanma aşamasına geldik ama bir şekilde vaz gectik.İleride çocuk olcak belki bu kadın hiçbirinde bulunmayacak.Bunlar çok üzüyor özür dilemek de istemiyorum Ne yapacagım kalakaldım öyle.
Sahsi fikrim. Eger gelinim bana “dugunde zaten birsey takmadiniz ki” derse ki hem de tarlanin parasini verdikden sonra, o evi sattiririm paraminda geri alirim cunku cidden hak etmiyorsunuz. Bizim insanlarinizin herseyi kendilerinin “hakki” zanetmelerine de aklim almiyor. Evlenen sizsiniz ama masraflari aileler odeyecek oh ne ala. Yarin yazarsiniz siz de kaynanam, annem, dayim, amcam, ablam vs cocuguma bakmak istemiyor diye…🙄

Kredi borcunu evlendikten sonra ödüyorsunuz madem, yarın bir gün eşiniz onlara uyar da bu tatsızlıklardan dolayı boşanmaya karar verirsiniz diye söylüyorum tapuda AİLE KONUTU ŞERHİ koydurun eve. Yoksa satarlar hiç bir hak talep edemezsiniz. Evden değil tabi zaten resmi olarak hakkınız yok ama olur da icra koydurmak isterseniz üzerinde malı olsun diye.(tabi inşallah olmaz böyle bir durum)
görüşmediğiniz için de madem o kadar üzülüyorsunuz bayramda gider elini öpersiniz biraz zaman geçince sular durulur.

Ben seni haksız buldum. O paylaşımı göreceklerini biliyordun, zaten görsünler diye paylaştın herhalde. Kredi ödemek de dahil yazmışsın bir de kendin, bence çok yanlış. Ayrıca kayınvaliden ev almanıza yardım etmiş, düğün yapmış , yani ne demek gidip yok bana takı takmadınız, yok bana pijama takımı almadınız demeler, ben olsam ben de konuşmam. Oğlu konuşuyor nasılsa.

Kayınvalide olsam ve gelinim "bizim için ne yaptınız sanki" "ne taktınız bize sanki" dese "hmm peki madem ver o zaman taktigim takıları da ev için verdiğim parayı da say elime çabuk" derim. :)
Şurada hiç kv savunacağımı düşünmezdim. Ama gelinlerin de car car car takı, para kavgası yapması da çok çirkef bir durum ya. Kimse sizi evlendirmek, evlendirirken yardım etmek, ağırlığınca altın takmak, dugun yapmak zorunda falan değil. Yapılan kadarına teşekkür etmek gerekir. Ailelere sırt dayayarak evlilik yoluna çıkılmaz.

kayinvalide terbiyesizlesmis ama sizin internetten laf sokma gibi paylasim yapmaniz dogru olmamis. benim gelinim yapsa ben de cok uzulurdum, ama tavir koyardim herhalde

X