Kayınvalide ve peşinat

Hala evli gorumcesinin tatili kayinvalidenin emekli maaşı dert olmuş yapmayın
Ne hakla hangi hakla?
Gayet güzel tarla paraları ile duzen kurmuş yardım almış ama planladığı gibi gitmeyince işler degismis.
O paylaşım ne alaka?
Burda eşi için konu açsa yorumlar bambaşka olur
Hala eşine laf söylenmiyor olay kv

Adamla en ufak bir konuşmada belli ki adam , "ev benim" diyerek resti çekmiş.

Konu sahibinin ailesi çeyiz ve gelinlik için 2-3 tarla satmış. Konu sahibi de evlenmeden önceki tüm birikimini harcamış. Adamın eski borçları da ortaya çıkınca , kıt kanaat geçinmeye başlamışlar.

Kayınvalidesinin konuşmalarını da duyunca sinirini çıkarmak için sosyal medyada paylaşım yapmış , sonuçta da öfkeyle kalkıp zararla oturmuş.

Eve ve borçlara verdiği tutarların üzerine 1 bardak soğuk su içmemek için oturup hesap yapmalı şimdi ; parasının karşılığını o günkü kurdan altın olarak mı hesaplayacak , karar vermeli.

Evlilik birliğini temelden sarsacak kadar büyük bir sorunla karşı karşıyalar.

Konu sahibinin ailesi çeyiz ve gelinlik için 2-3 tarla satmış. Konu sahibi de evlenmeden önceki tüm birikimini harcamış. Adamın eski borçları da ortaya çıkınca , kıt kanaat geçinmeye başlamışlar.

Kayınvalidesinin konuşmalarını da duyunca sinirini çıkarmak için sosyal medyada paylaşım yapmış , sonuçta da öfkeyle kalkıp zararla oturmuş.

Eve ve borçlara verdiği tutarların üzerine 1 bardak soğuk su içmemek için oturup hesap yapmalı şimdi ; parasının karşılığını o günkü kurdan altın olarak mı hesaplayacak , karar vermeli.

Tarlaları satan eş ve kayınvalide diye anladım ben.

Birde yapılan değil yapılmayan görülüyor anacım.
Ne diye emeklilikte de kendimizi zor sokacağız?
Zaten öyle satacak tarla falan olmaz bizde, emeklilerimize de dokundurmayız. 😂
Çok üzülüyorum şimdiden duygusalım zaten bu aralar 😪 bebeği 9 ay taşımak bile nasıl büyük emek.
Gelinim karşıma geçip " sanki çırağan da düğün yaptınız " diyecek .
Hayat bazen çok acımasız ya :KK43:
Değer bilmeyen birine vermek istemem. Bilecekse ve elimde imkan varsa feda olsun.

Evet iş mahkemeye giderse tl değerini alır ayrıca kredi hesabı da farklı oluyor
Yani eşini güzel ikna edip evin satılmasindan başka çaresi yok
O lafı eden adam bilmiyorum en başından nasıl fark etmez nasil o kdr para ekler eşi ses çıkarmaz

gercekten komiksiniz :) düğün için satılmadı tabi ki düğün cüzi bir miktarla yapıldı rahat olun siz. evin içi hangi parayla düzülecekti. ben üzerime düşeni sıfır borçla aldım. onlar da alabilmek için sattı bu kadar basit.
Z zxshermine bu yorumda tarlayı satan taraf kayinvalide ve eş gibi duruyor. Eş de ne kadar katkı sağlamıştır bilemiyorum.

Öncelikle merhaba.Uzum süredir takip ediyorum ama şimdi yazıyorum.Kısa kesmeye çalışacagım umarım basarırım.
1 senelik evliyim.Eşim evlenmeden 6 ay önce ev aldı evlenince birlikte oturmak için.(evi isteğimize göre düzdük) Bu evi almak için kayınvalide kişisi satılan tarladan kendi payına düşen 50 bini peşinat olarak verdi.7 yıl çok yuksek meblalı kredi ödeyecektik.Bu arada ne yazık ki kv ve görümcenin oturdugu siteden ev aldık.(çok iyi niyetli olduklarını düşündüğüm için sıkıntı yapmadım yeterki ev alınsındı)Düğünümüzde kv nin parası olmasına rağmen bana benim annemin taktığından daha az bir şey taktı.Neyse dedim gectim.Ama evlenince eşimin yüksek miktarda borcu olduğunu öğrendim.

Kv de öğrendi ve bu konuyu sallamadı diyelim.(Kendisi iyi bir işten emekli ve ciddi iyi para alıyor,eşinden de alıyor eşi ölmüş)

Neyse biz çok sıkışığız bu arada.Görümcem kendi sürekli tatillere gidiyor eşime de siz gitmiyor musunuz diye sürekli soruyormus.Eşim de paramız yok demeyi kendine asla yediremeyen bir insan.Ben bekarken biriktirdiğim para ve düğünde takılanları eşime verdim ve evin borcunu biraz kapatalım dedim.Eve ihtarlar geliyordu krediyi ödeyememekten çünkü.

Bir gün ben instada bir paylaşım yaptım.Aşko kuşko kızlar gibi olamadık minvalinde bir yazı.(hazır yazıydı) üstüne ben de kira ödemek de buna dahil yazdım.Kv kişisi bunu görmüş.Eyvaaah kıyametler koptu.Eşimi arayıp onun agzına edicem mi demeler neler neler.Eşim gidip konuştu önce.O gün gitmedim.Sonraki gün gittik evine konuşmak için.Surat beş karış tabi.Eşime de evi ben aldım sonra cevirip ben aldım sayılır şimdi sıkıyosa alsın (ev fiyatları çok arttığı için böyle diyor) Ben saygımı bozmadan işte siz bana bir şey takmadınız bile vs. dedim bana saçma sapan bahaneler iler sürdü haketmediğin için takmadım gibi(korona sürecinde evde yapılan kınaya 65 yasındaki teyzeyı cagırmadım diye haketmemişim) Bagıra bagıra konuşuyor ama.Tarla satılmasaydı düğün bile yapamıycaktınız diyor (sanki çıraganda evlendim.)Ben de naptınız ki sanki deyince bu evden kovdu bizi tabi bağıra bağıra.Evlilik sürecinde bir pijama takımı bile almayan insan bana ev aldiğim için tesekkür bile etmedin diyor bir de bu nezaket kuralıdır diyor.Neyse bizi evden kovdu bu benim ağrıma gitti çok.İki ay falan oldu bu olay olalı eşim görüşüyor hala aynı sitede oturuyoruz malesef.Eşim bu konuda tarafsız davranıyor sizin aranızdaki bir şeydi ben karışamam banane kafasında.Biz hiç görüşmüyoruz ama ben aşırı üzülüyorum.Eşim de sen onların umrunda bile değilsin kadın emekli geziyor hayatını yasıyor kac ay gecti yeter artık diyor.Biz bu süreçte boşanma aşamasına geldik ama bir şekilde vaz gectik.İleride çocuk olcak belki bu kadın hiçbirinde bulunmayacak.Bunlar çok üzüyor özür dilemek de istemiyorum Ne yapacagım kalakaldım öyle.
50 bin peşinat verince evi nasıl kaynana kişisi almış oluyor ya. Hâlâ borç öderken neyin artistliğini yapıyor yani size. Boşverin mesafeli olun. Ki düğünde bi şeyler takmis takmamış değil yani az takmış olmasını sorun etmeniz de ayrı saçmalık. Ortada bi olay da yok aslında. Sizin onlara bir kin ve öfkeniz var gibi sezdim. Bu yüzden her hareketiniz birbirinize batıyor

Kesinlikle. O yüzden konu karışıyor. Sonra her işine gelmeyen yoruma okumuyorsunuz diyor. Okuyoruz da tutarsız şeyler yazıyorsun konu sahibi.
Ben sana sert yazmadım ama yaptığın tek şey savunmaya geçmek oldu. Asıl gözünü ac ve eşine bak diyoruz sana. Keşke görebilsen gerçek sorununu.
Yine güzelce yazayım bizde evlenmeden önce ev mi alsak diye düşündük çünkü kiralık ev bulamadık uzunca bir süre. Nikaha az kalmıştı ve ev alsak dedik ancak eşimde 50 bin vardı sadece. Bende 200 bin. Bu sebeple ben eşime dedim ki " evlenmeden önce almış olacağız ve ev benim üzerime olacak bu senin için sorun mu?" Çünkü eşime göre oldukça büyük katkı sağlamış oluyordum. Geri kalanı da kredi olarak ödeyecektik. Emek vereceksin sende ama evin tapusu bende olacak diye içime tam sinmiyor dedim.
Eşimde "O ne demek ben senin adaletine güveniyorum hiç şüphem yok hiç sorun değil " demişti. Sonra biz vazgeçtik kiralık ev bulduk ev almadık. Ama unutamam esimin o halini hiç.
Biz ev alsaydık ve kavga etseydik eşime " ev benim" diyecektim öyle mi?
Sizde eşiniz için benzer fedakarlıkta bulunmuşsunuz. Her ne kadar tamamen sizi suçladik sansanız da aslında bu konuda hakli olduğunuzu yazmıştım. Eşiniz gerçekten kendisine bu kadar güvenen ve fedakarlık eden eşine büyük nankörlük yapmış o sözüyle.
Bence gerçekten sorununuz bu. Ama siz kv haksız bulmamızı istiyorsunuz.
En suçsuzu ise o.
Görümceye hiç girmiyorum olayla en ufak bağlantısı bile yok.
Bir dediği bir dediğini tutmuyor suçlu biz oluyoruz 🙄

arkadaslar laf falan çevirmiyorum. bazı yerlerde bazı seylerin açıklamasını yaptım . okumayıp bana giydiriyorsunuz hos degil.
okumaya okuyoruz da herşeyi o kadar dağınık ve saplıksız anlatıyorsunuz ki! iyi gelmişsiniz bu yaşa bu anlatımla --ya da belki olan biten her şey sizin bu kafa yapınızdan da olabilir

şimdi benim anladığım
siz evlenmeden 6 ay önce bir tarla satılmış. 7 senelik de kredi çekilmiş. 1.5 sene geçmiş bu kredide 5.5 sene var.
bir tarla daha satılmış evin içinin mobilyası beyaz eşyası yapılmış galiba.
kız tarafının ailesi de kendi alacaklarını almışlar.

sonra meğersem koca kişisi bir kredi çekmişmiş --bu kredi niçin? bilmiyoruz
onunla altın almış bozdurmuş ve kredi devam eidyormuş
annesinin bundan haberi yokmuş. öğrenince şok olmuş

--acaba bu kredinin mi 1 senesi kalmış? 1 sene kaldı dediği bu bu mudur?

şimdi bu 2 kişi eşya + düğün vs. borçları yok ama ev kredisi ve bu eski kredi olunca zorlanmışlar
kızın ailesi 70 bin lira borç vermiş

yahu daha 1 senedir evlisin 70 bin %12 ay 6 bin lira yapıyor
yani evlendiğinizden beri her ay 6 bin liralık krediyi kendi ailen ödemiş gibi luyor
kaç liralık kredi bunlar ki daha hala birmedi de asşo kuşkolu paylaşımlar yapıyorsun?

insan 20 bin kazanıyor olsa toplamda, ev kredisini maksimum 10 bin çeker ki o bile fazla
kalan parayla da evi çevirir
siz kaç lira maaşa kaç lira ev kredisi çektiniz ki diğer kredi 70 bin borç aldınız daha hala kapanmıyor?

KAMU SPOTU: MATEMATİK BİLMEYEN EVLENMESİN!

Z zxshermine bu yorumda tarlayı satan taraf kayinvalide ve eş gibi duruyor. Eş de ne kadar katkı sağlamıştır bilemiyorum.
Kayınvalidenin durduk yere satacağını sanmam. Belli ki oğlu sorumsuz bir tip. Cebinde parası yok ama isteye isteye sattırdı.
Ne olursa olsun, krediyle kendine eşya alamayacak durumdaysan ev almaya çalışmazsın.
Çift olarak hiç bir şeyden kusur kalmak istemiyorlar. Hem ev düzülecek hem düğün olacak hem kendi evleri olacak ama bu arada kendi paraları yok kadının durumu iyi diye ona yüklenmişler çok belli.

okumaya okuyoruz da herşeyi o kadar dağınık ve saplıksız anlatıyorsunuz ki! iyi gelmişsiniz bu yaşa bu anlatımla --ya da belki olan biten her şey sizin bu kafa yapınızdan da olabilir

şimdi benim anladığım
siz evlenmeden 6 ay önce bir tarla satılmış. 7 senelik de kredi çekilmiş. 1.5 sene geçmiş bu kredide 5.5 sene var.
bir tarla daha satılmış evin içinin mobilyası beyaz eşyası yapılmış galiba.
kız tarafının ailesi de kendi alacaklarını almışlar.

sonra meğersem koca kişisi bir kredi çekmişmiş --bu kredi niçin? bilmiyoruz
onunla altın almış bozdurmuş ve kredi devam eidyormuş
annesinin bundan haberi yokmuş. öğrenince şok olmuş

--acaba bu kredinin mi 1 senesi kalmış? 1 sene kaldı dediği bu bu mudur?

şimdi bu 2 kişi eşya + düğün vs. borçları yok ama ev kredisi ve bu eski kredi olunca zorlanmışlar
kızın ailesi 70 bin lira borç vermiş

yahu daha 1 senedir evlisin 70 bin %12 ay 6 bin lira yapıyor
yani evlendiğinizden beri her ay 6 bin liralık krediyi kendi ailen ödemiş gibi luyor
kaç liralık kredi bunlar ki daha hala birmedi de asşo kuşkolu paylaşımlar yapıyorsun?

insan 20 bin kazanıyor olsa toplamda, ev kredisini maksimum 10 bin çeker ki o bile fazla
kalan parayla da evi çevirir
siz kaç lira maaşa kaç lira ev kredisi çektiniz ki diğer kredi 70 bin borç aldınız daha hala kapanmıyor?

KAMU SPOTU: MATEMATİK BİLMEYEN EVLENMESİN!
Tarlanin turevini alip kocanin borcunun kotanjantina koyunca asko gorumcenin tatil parasi cikiyor 🤣🤪

İki üç tarla satıldı bu süreçte.Tam takım çeyizim alındı benim almamam gereken şeyleri bile aldılar.Takı daha fazla takıldı.(gelinliğim dahil)

Kendi niye satıyor tarla, birikimim var demiş, eşine vermiş hatta. Ben denk gelmedim tarla sattığına dair yorumuna konu sahibinin. Ben sıfır borçla üzerime düşeni yaptım, onlarda tarla satarak aldı demiş. Farkli bir yorumu varsa atlamış olabilirim.

Yukardaki yorumu kendi ailesinin ne yaptigi soruldugunda yazmisti

Evet iş mahkemeye giderse tl değerini alır ayrıca kredi hesabı da farklı oluyor
Yani eşini güzel ikna edip evin satılmasindan başka çaresi yok
O lafı eden adam bilmiyorum en başından nasıl fark etmez nasil o kdr para ekler eşi ses çıkarmaz

Benzer bir durumda evden pay alamayanlar olduğunu gördüm. O yüzden bu konu ,okuyan kadın erkek herkese ders olsun.

Konuyu anlatırken , kayınvalidesinin maaşını , görümcesinin tatilini anlatmak yerine; kalem kalem kendi ailesi ile kendisinin ve eşi ile eş tarafının bu evlilik sürecine katılım payını yazsa ; insanlar yol gösterici yorumlar yapıyor olurdu.

Konu sahibi kendini yanlış ifade ediyor gibi geliyor bana.

Son düzenleme:
X