Kayınvalide ve peşinat

Öncelikle merhaba.Uzum süredir takip ediyorum ama şimdi yazıyorum.Kısa kesmeye çalışacagım umarım basarırım.
1 senelik evliyim.Eşim evlenmeden 6 ay önce ev aldı evlenince birlikte oturmak için.(evi isteğimize göre düzdük) Bu evi almak için kayınvalide kişisi satılan tarladan kendi payına düşen 50 bini peşinat olarak verdi.7 yıl çok yuksek meblalı kredi ödeyecektik.Bu arada ne yazık ki kv ve görümcenin oturdugu siteden ev aldık.(çok iyi niyetli olduklarını düşündüğüm için sıkıntı yapmadım yeterki ev alınsındı)Düğünümüzde kv nin parası olmasına rağmen bana benim annemin taktığından daha az bir şey taktı.Neyse dedim gectim.Ama evlenince eşimin yüksek miktarda borcu olduğunu öğrendim.

Kv de öğrendi ve bu konuyu sallamadı diyelim.(Kendisi iyi bir işten emekli ve ciddi iyi para alıyor,eşinden de alıyor eşi ölmüş)

Neyse biz çok sıkışığız bu arada.Görümcem kendi sürekli tatillere gidiyor eşime de siz gitmiyor musunuz diye sürekli soruyormus.Eşim de paramız yok demeyi kendine asla yediremeyen bir insan.Ben bekarken biriktirdiğim para ve düğünde takılanları eşime verdim ve evin borcunu biraz kapatalım dedim.Eve ihtarlar geliyordu krediyi ödeyememekten çünkü.

Bir gün ben instada bir paylaşım yaptım.Aşko kuşko kızlar gibi olamadık minvalinde bir yazı.(hazır yazıydı) üstüne ben de kira ödemek de buna dahil yazdım.Kv kişisi bunu görmüş.Eyvaaah kıyametler koptu.Eşimi arayıp onun agzına edicem mi demeler neler neler.Eşim gidip konuştu önce.O gün gitmedim.Sonraki gün gittik evine konuşmak için.Surat beş karış tabi.Eşime de evi ben aldım sonra cevirip ben aldım sayılır şimdi sıkıyosa alsın (ev fiyatları çok arttığı için böyle diyor) Ben saygımı bozmadan işte siz bana bir şey takmadınız bile vs. dedim bana saçma sapan bahaneler iler sürdü haketmediğin için takmadım gibi(korona sürecinde evde yapılan kınaya 65 yasındaki teyzeyı cagırmadım diye haketmemişim) Bagıra bagıra konuşuyor ama.Tarla satılmasaydı düğün bile yapamıycaktınız diyor (sanki çıraganda evlendim.)Ben de naptınız ki sanki deyince bu evden kovdu bizi tabi bağıra bağıra.Evlilik sürecinde bir pijama takımı bile almayan insan bana ev aldiğim için tesekkür bile etmedin diyor bir de bu nezaket kuralıdır diyor.Neyse bizi evden kovdu bu benim ağrıma gitti çok.İki ay falan oldu bu olay olalı eşim görüşüyor hala aynı sitede oturuyoruz malesef.Eşim bu konuda tarafsız davranıyor sizin aranızdaki bir şeydi ben karışamam banane kafasında.Biz hiç görüşmüyoruz ama ben aşırı üzülüyorum.Eşim de sen onların umrunda bile değilsin kadın emekli geziyor hayatını yasıyor kac ay gecti yeter artık diyor.Biz bu süreçte boşanma aşamasına geldik ama bir şekilde vaz gectik.İleride çocuk olcak belki bu kadın hiçbirinde bulunmayacak.Bunlar çok üzüyor özür dilemek de istemiyorum Ne yapacagım kalakaldım öyle.
Merak etmeyin zamanla herşey durulur biraz akışına bırakın sizde kendi hayatınıza bakın zamanla barisirsiniz herşey daha güzel olur inanın kendinizi üzmeye deymez hele onlar umursamıyormus zaten sizde umursamayin zamanla nasılsa mecburen de olsa görüşür buzları eritirsiniz

Merak etmeyin zamanla herşey durulur biraz akışına bırakın sizde kendi hayatınıza bakın zamanla barisirsiniz herşey daha güzel olur inanın kendinizi üzmeye deymez hele onlar umursamıyormus zaten sizde umursamayin zamanla nasılsa mecburen de olsa görüşür buzları eritirsiniz
kendisi görüşecek bir insan degil ne yazık ki.kendi kayınvalidesiyle de yıllarca görüşmemiş.
benim özür dilememi bekler,ben de beni evden kovan kadının suratını bile görmek istemiyorum aslında ama içten içe çok üzülüyorum,küs kalmak beni aşırı yıpratan bir durum

kendisi görüşecek bir insan degil ne yazık ki.kendi kayınvalidesiyle de yıllarca görüşmemiş.
benim özür dilememi bekler,ben de beni evden kovan kadının suratını bile görmek istemiyorum aslında ama içten içe çok üzülüyorum,küs kalmak beni aşırı yıpratan bir durum
Işte bırakın kendi haline zamanla bir selam verecek konuma gelirsiniz enazindan.ama şimdilik salin gitsin

emekli maaşını her ay düzenli geliri var diye yazdım küçümsediğiniz kadar düşük bir para degil emin olun da olay o degıl extra parası var zaten. siz şimdi size vermek zorunda degil diyeceksiniz boş verin o yüzden

Vermek zorunda mı yani size göre asdfhj
Eğer gerçekseniz çok ilginç bir insansınız.
Para biriktirme, fazla para sahibi olma gibi kavramlarla ilk defa kayınvalidenizde mi tanıştınız?
Ne oluyor fazla paramız olunca, kamuya açık mı oluyor, son kullanma tarihi mi var?
Canı ne zaman, ne şekilde yemek isterse o zaman yer parasını.
Siz 30 sene çalışıp biriktirin de siz saçın oraya buraya. Geline pijama takımı falan alırsınız artık. Ekstra para sonuçta, kenarda boş boş durmasın, kalkıp bi işin ucundan tutsun.

Söylenebilecek her şey söylenmiş, beğendiğim yorumlar oldu. Şunu merak ettim siz çalışıyor musunuz?

Ee siz de kayınvalideniz ile görüşmüyorsunuz şimdiden ve hep kendinizi haklı görüyorsunuz?
O da aynı sizin gibi düşünmüştür o zamanlar kim bilir?
Kendinizi bu kadar her türlü yoruma karşı haklı görecekseniz neden konu açtınız anlamadım.
Aa evet şurda ben de haksız olabilirim diyecek yapınız da yok belli. Eee???
O zaman daha anlatacak çok şey var ama uzatmayayım diyerek kayınvalidenin tee eski küslüklerine kadar anlatarak konuyu uzatmaya devam o zaman:)))))

ne kadar tek tek anlatsam da burada ya tuzu kuru insanlar umursamıyor ya da biz çektik sen de çek kafasında olan insanlar.
Kusura bakmayın bende eleştirenlerden olacağım ama size yorum yapanlar objektif yorumlar yapmışlar.
Kayınvalideniz tarla satmış kendi payına düşen meblağdan ev peşinatı olarak 50 bin vermiş mi? Vermiş.
Ev eşyaları, düğün vb harcamalar için de yine tarla satılmış mı? Satılmış, velhasıl ev kredisi ödemesi dışında hiçbir borcunuz olmasın, kiralarda oturmayın kendi eviniz olsun diye iyi kötü elinden geleni yapmış.

Emekli maaşı, eşinden aldığı dul aylığı ve diğer gelirlerini ister çatır çatır yer, ister her gün balya balya yakıp seyrine bakar, görümcenizin tatilleri konuyla alakasız o kısmı anlamadım.

Burada kızmanız gereken kişi eşiniz, annesinden bile sakladığı borcu varmış, yaşınız 32 gözüküyor, eşinizde 32 yaşında veya sizden biraz daha büyük biri belli ki, koskoca adam annesinden bile sakladığı bir borç yapıyorsa o zaman paşa paşa ödeyecek, hayatı boyunca annesi mi toplasın arkasını?

Sizde durum mesajında laf sokmalı paylaşım yapmakta hatalısınız, zira sitede ev diyorsunuz belli ki iyi bir sitede içinize sinecek bir ev için peşinat verdi kayınvalideniz, kredileri de oğlunun ödeyebileceği gibiydi ki başka yerde ev bakılmamış, evi istediğiniz gibi dayayıp döşeyebileceğiniz kadar bütçe ayırmışlar size, düğün de yapılmış, bunları yapmak için hem kayınvalidenin hem eşinizin tarlası satılmış, siz bunun üzerine kadına ne yaptınız ki demişsiniz.

Daha ne yapılması gerekiyordu? Oğlu gizli saklı borç yaptıysa bunu hem annesinden hem sizden sakladıysa, kadının suçu ne?

“Aşko kuşko kızlar gibi olamadık kredi ödemek de buna dahil” yazan, “siz bana bir şey takmadınız, naptınız ki sanki“ diyen birine ah tabii haklısın, dur ben ev kredisinin tamamıyla, kazık kadar oğlumun gizli yaptığı borcu da ödeyeyim demesini bekliyordunuz sanırım ya da durum mesajını görünce üzülür borçları kapatır diye mi düşündünüz?

Eşinizin sizden önce yaptığı borcun da, ödemelerde yaşadığınız güçlüklerin de suçlusu eşiniz, adam size ev benim demiş, asıl sorununuz kayınvalide değil eşiniz.

burada genelde ben cektim sen de çek kafasında insanlar olduğu için yormayacagım kendimi size de tesekkür ederim.
Gerçekten çok komik söylediğiniz.. kadın size peşinat vermek zorunda değildi. Kadının aldığı emekli maaşı, görümcenin gittiği tatil sizi ilgilendirmez. Bunun dert çekmekle ne ilgisi var😳😳 ayrıca kadın sizinle küs kafası rahat oh ne güzel. Niye devamlı görüşmek istiyorsunuz. Neden içiniz rahat değil?

Öncelikle merhaba.Uzum süredir takip ediyorum ama şimdi yazıyorum.Kısa kesmeye çalışacagım umarım basarırım.
1 senelik evliyim.Eşim evlenmeden 6 ay önce ev aldı evlenince birlikte oturmak için.(evi isteğimize göre düzdük) Bu evi almak için kayınvalide kişisi satılan tarladan kendi payına düşen 50 bini peşinat olarak verdi.7 yıl çok yuksek meblalı kredi ödeyecektik.Bu arada ne yazık ki kv ve görümcenin oturdugu siteden ev aldık.(çok iyi niyetli olduklarını düşündüğüm için sıkıntı yapmadım yeterki ev alınsındı)Düğünümüzde kv nin parası olmasına rağmen bana benim annemin taktığından daha az bir şey taktı.Neyse dedim gectim.Ama evlenince eşimin yüksek miktarda borcu olduğunu öğrendim.

Kv de öğrendi ve bu konuyu sallamadı diyelim.(Kendisi iyi bir işten emekli ve ciddi iyi para alıyor,eşinden de alıyor eşi ölmüş)

Neyse biz çok sıkışığız bu arada.Görümcem kendi sürekli tatillere gidiyor eşime de siz gitmiyor musunuz diye sürekli soruyormus.Eşim de paramız yok demeyi kendine asla yediremeyen bir insan.Ben bekarken biriktirdiğim para ve düğünde takılanları eşime verdim ve evin borcunu biraz kapatalım dedim.Eve ihtarlar geliyordu krediyi ödeyememekten çünkü.

Bir gün ben instada bir paylaşım yaptım.Aşko kuşko kızlar gibi olamadık minvalinde bir yazı.(hazır yazıydı) üstüne ben de kira ödemek de buna dahil yazdım.Kv kişisi bunu görmüş.Eyvaaah kıyametler koptu.Eşimi arayıp onun agzına edicem mi demeler neler neler.Eşim gidip konuştu önce.O gün gitmedim.Sonraki gün gittik evine konuşmak için.Surat beş karış tabi.Eşime de evi ben aldım sonra cevirip ben aldım sayılır şimdi sıkıyosa alsın (ev fiyatları çok arttığı için böyle diyor) Ben saygımı bozmadan işte siz bana bir şey takmadınız bile vs. dedim bana saçma sapan bahaneler iler sürdü haketmediğin için takmadım gibi(korona sürecinde evde yapılan kınaya 65 yasındaki teyzeyı cagırmadım diye haketmemişim) Bagıra bagıra konuşuyor ama.Tarla satılmasaydı düğün bile yapamıycaktınız diyor (sanki çıraganda evlendim.)Ben de naptınız ki sanki deyince bu evden kovdu bizi tabi bağıra bağıra.Evlilik sürecinde bir pijama takımı bile almayan insan bana ev aldiğim için tesekkür bile etmedin diyor bir de bu nezaket kuralıdır diyor.Neyse bizi evden kovdu bu benim ağrıma gitti çok.İki ay falan oldu bu olay olalı eşim görüşüyor hala aynı sitede oturuyoruz malesef.Eşim bu konuda tarafsız davranıyor sizin aranızdaki bir şeydi ben karışamam banane kafasında.Biz hiç görüşmüyoruz ama ben aşırı üzülüyorum.Eşim de sen onların umrunda bile değilsin kadın emekli geziyor hayatını yasıyor kac ay gecti yeter artık diyor.Biz bu süreçte boşanma aşamasına geldik ama bir şekilde vaz gectik.İleride çocuk olcak belki bu kadın hiçbirinde bulunmayacak.Bunlar çok üzüyor özür dilemek de istemiyorum Ne yapacagım kalakaldım öyle.
Kadın zaten yapacağını yapmış daha ne istiyorsun ki?İnanılacak gibi değil ama kb haklı 🙄 Siz bence olan olmuş diyip zamana bırakın bu işi.Zaten torun olunca kıyamaz gelir kadın.Siz de bir şey olmamış gibi davranırsiniz olur biter.(Benimkinin ailesi bana çeyrek bile takmadı😅)

Çekenler sen de çek diye mi yazıyorlar 😂 çok güldüm Allah iyiliginizi versin.
Kendi emeğiyle kazanıp harcamayı çekmek olarak nitelendiren birine , hâlâ eşinin hatalarını görmeyip kv durumu iyiyken vermiyor amaaa diyen birine kendimi anlatmaya çalışamayacağım.
Bende olsam görüşmezdim sizinle. Kadın neden huzurunu bozsun?

Çekenler sen de çek diye mi yazıyorlar 😂 çok güldüm Allah iyiliginizi versin.
Kendi emeğiyle kazanıp harcamayı çekmek olarak nitelendiren birine , hâlâ eşinin hatalarını görmeyip kv durumu iyiyken vermiyor amaaa diyen birine kendimi anlatmaya çalışamayacağım.
Bende olsam görüşmezdim sizinle. Kadın neden huzurunu bozsun?
Hay ağzınıza sağlık ben de konu sahibini eleştirenlerden biriyim ve eş ailesinden bırakın çekmeyi hep iyilik ve destek gördüm.
Forumdaki bazı arkadaşlar bilir hep iyi bahsederim eşimin ailesinden.
Konu sahibinin olaylara bakış açısı gerçekten tek taraflı.

Ay ne biçim kaynanaymış o. Kaynana dediğin bütün mal varlığını gelininin üstüne yapar, maaşını da geline verip çok lazım olursa harçlık alır. Olmamış o kaynana, boşayın kaynanalıktan.

Ay ne biçim kaynanaymış o. Kaynana dediğin bütün mal varlığını gelininin üstüne yapar, maaşını da geline verip çok lazım olursa harçlık alır. Olmamış o kaynana, boşayın kaynanalıktan.
Gelinin maaş kartına göz koyan bütün kaynanaların başına verilesi bir gelin tipi.

Para vereceğinden emin olsanız ayaklarına kapanırsınız da kadın yedirmiyor işte 😂😂😂

Evlenmeden önce alınan ev kimin üstüne???
Kv yardım etmiş kendi hakkını vermiş, çok taki takma mecburiyeti yok. Oturduğunuz ev için sıkıntıya düşmüşsünüz zor anliyorum ama çözüm kv değil. Boyunuzdan büyük yük altına girmişseniz ,ise gireceksiniz,gelir gider hesabı yapacaksınız,ya da evi satıp daha küçük bir yere taşınıp tüm borçları temizleyeceksiniz
Kendisi çalışmayı düşünmek yerine belli ki kayınvalideden bekleyen bir pembiş gelin. Yoksa ona ne ki kayinvalidenin yüksek emekli maaşından. Kadın çalışmış zamanın da emekli olmuş, alıyor parasını. Kendisi de çalışsın parası olsun...
Bir de annemden daha düşük takı taktı yazmış, kadın ev peşinatı vermiş daha takmasa da olurdu.
Bir de ev evlenmeden önce alınsa dahi kredisini evlilik sonrası ödendiği için ortak sadece anneden alınan kısmına ortak olmayabilir isparlanirsa.

Eğer doğru anladıysam ev alınma fikri oluşunca sizde olan 100.000 TL'yi çıkarıp vermemişsiniz, onlar ödesin demişsiniz. Benim çeyiz param dediniz ama sonradan tüm çeyizimi ailem yaptı yazdınız. Yani hem çeyizi ailenize yaptırdınız hem ev peşinatını kayınvalideye ödettiniz. Aklınızca hem paranız duracaktı hem ev sahibi olacaktınız. Keşke kurnazlık yapacağınıza o 100.000 TL'yi peşinat olarak verip tapuda hisse sahibi olsaydınız. Evlendikten sonra da eşiniz kredileri öderdi yine ikinizin olurdu ev. İyi niyetli düşünmediğiniz için o para yine çıktı sizden. Eşinizin borçlarını ödediniz. Bunu da fedakarlık saymıyorum çünkü eve gelen icra ödeme kağıtlarından korktunuz. Ev gider elimizden dediniz.

Hastalık haricinde ailelerden para yardımını asla doğru bulmuyorum. Tamam böyle ev ya da araba alırken peşinat için yardım edilir ama dişinden tırnağından arttırılıp o borç hemen ödenmeli. Bir insan kayınvalidesine nasıl " ne yaptınız ki, sanki Çırağan'da düğün yaptınız, bişey takmadınız" diyebilir benim aklım almıyor.

X