Kayınvalide ve peşinat

gayet güzel anşatmışım demek ki anladığınıza göre. 1 yıl kaldı dediğim biri eşimin borcunu sormuştu ona istinaden yazdım.
hesap kitap yapamayan bir eşim var evet bitmedi bitmiyor

Yok bence gerçekten umursamıyor o kayın aile desteği ile bu durumdan cikma peşinde gibi geldi
Ama bu adamla hayat zor ztn yapacağını yapmış e kv görümce de keyfinde kızın hayatını yakmışlar

Tahin Helva bu mesajda kendi ailesinin yaptıklarını anlatmıyor mu ? Ben mi yanlış anladım ?
Kendisinin düğün sonrası 100 bin civarı birikimi varmış. O nasıl oluyor o zaman anlamadım. Madem parası vardı, ailesine neden tarla sattıriyor eşya için?
Burası çok oturmadı benim kafamda.

tabii ki
hem ev alınacak
hem eşya tam takım düzülecek -gerekirse tarla satılacak
hem altın takılacak
hem düğün yapılacak-- Çıraganda olmamış tühhh
hem tatile gidilecek --çünkü görümceden neyi eksik

daha dur bir de çocuk yaparsa, k.validem geziyor çocuk bakmıyor diye konu da açılır...

Matematik bilenlerin beynini de yakmasınlar.

Elinize sağlık , kalem kalem yazmışsınız.

gayet güzel anşatmışım demek ki anladığınıza göre. 1 yıl kaldı dediğim biri eşimin borcunu sormuştu ona istinaden yazdım.
hesap kitap yapamayan bir eşim var evet bitmedi bitmiyor
hah işte
haklı olduğunuz tek yer burası

olan bitende 1. suç hesap kitap bilmeyen eşinizin 2. suç da biz tüm bunları bunları yapmaya kalkıyoruz da ödeyebilir miyiz diye güzelce sorgulamayan sizin

k.valideniz evden kovmuş, o fazla olmuş ama belki eşiniz hep böyle borç harç eden biriydi kadın patladı ne oldu ne bitti bilmiyoruz...

burada yüklenmeniz gerekn işi kv değil orası net.

Başkasına güvenip evlenenlerin sonu da hep bu. Güvendiği de kadıncağızın emeklisi. Emekli maaşını yedirmedisini beklemeye ne denir bilemedim.
Evlenir evlenmez ev kredisine girmek zorunda değilsin. Girdiysen de bu kadar ağlamayacaksın. Biz ev kredisine evlenir evlenmez girmedik. Gözümüz yemedi.
İnsan biraz bütçesini planlar başkasının bütçesine göz koymadan.
Göz koyduğu da emeli maaşı ya.

Kıt kanaat geçindiğini idrak edip görümce ve kv nın tatil yapmasına gezmesine kendilerine daha fazla yardımcı olmamalarına laf ediyor. Pek ala paragöz bakış açısı bu.
Kendi ailesi de yapmışsa kızları için yapmış kvde de ev için peşinat vermiş sonuçta herkes kendi evladı için birseyler yapmış. Ama eş kişisi borcu olduğunu herkesten saklamış. Şuan yaşadıkları maddi sorun tamamen eşin yemesi kusura bakmayın

Ben konu sahibinin düğün öncesi ev alınmasinı da birseyler hesaplayarak ses çıkarmadığını düşünüyorum. Kayınvalide öder diye düşündü borçları yada yardım eder diye en azından. Hiç öyle saflık yapıp kabul edecek biri yok karşımızda. Düğün sonrası kayinvalideden istediğini bulamayıp, üstüne eşin ekstra borçları çıkınca hayal kırıklığına uğramış. Eşin borcu konusunda haklı orası ayrı.
Kayinvalide de isteyerek yapmamıştır tabi. Mecbur kalmıştır, yoksa düğün için kim arsa satmak ister?

Çok karmaşık anlattı. Belki art niyeti yoktu ama bence şu an sakin değil. Hırsla yazdığı içinde anlaşılmıyor. Iyice karışıyor.
Ben kimin ne yaptığını net anlamasından ziyade borcu gizleyen eşi savunup bu benim evim diyen adamdan çocuk düşünüp hala kv ye laf etmesine karşıyım. Hırsını çok yanlış yerden çıkarıyor böyle devam ederse büyük kaybeder.

21 yy halaaaaa bizim konu kv oradsn buradan emekli bize yardım etmiiii
Ama bizim hayatımız evlendik
Paranız yoksa neden düğün yapıyorsunuz ev alıyorsunuz anlam veremiyorum sadece nikahla evlenin o zaman
Evlenmeye aklı yetenlerin geçinmeye de aklı yetsin

Diğer türlü sizin hayatınız olmuyor çünkü
Tüm suç kocanızda bu kadar

Çocuk düşünmüyorum hiç ama olursa ve bir gün böyle bir şeyle gelinim ve oğlum karşıma gelirse
Geline bu kadar ağır konuşmam da oğluma neden evlendin dangalak diye sorarım

Bir de eşe kızacağınıza anası ne alaka yahu yalan söyleyen o sizi sürükleyen o

Kendisinin düğün sonrası 100 bin civarı birikimi varmış. O nasıl oluyor o zaman anlamadım. Madem parası vardı, ailesine neden tarla sattıriyor eşya için?

Sordum ancak cevap gelmedi. Evlilik sallantıda , kız ailesi ve kız elinde avucunda ne varsa çeyiz ve gelinliğe , gösterişe harcamış. Şimdi de sinirden hop oturup hop kalkıyorlar.

Bana da eskilerin dediği gibi domuzdan koparabildiğin kadar kıl kopar taktiği için izin verd gibi geliyor.
O sandı ki evi öderler tarlayı da biz yiyelim satsın alsın istedi.
Şimdi istediği ölçüde yardım alamayınca sinirlenmiş. Baştan elaleme güvenmeyecekti.
Ki kayınvalide çok bile verici davranmış. Ben oğlum kendi Toto’na güveniyorsan evlen, yok güvenmiyorsan benimkine güvenme. Tarla da satmam, size ek para da vermem. Ben emekli kadınım. Güvenmiyorsanız evlenmeyin derdim. Kötü bileceklerse öyle bilsinler al yine kötü biliyorlar. İyi olup kötü olacağıma vermem kötü olurum

Size takılan altınlar, insanların gittiği tatiller, kv parası vs baştan sona haksızsınız.
Ama evin düğün öncesi alınması kafa karıştırıcı çünkü boşandığınızda kredileri birlikte ödemenize rağmen hiçbir söz hakkınız olmayacak. Eşinizin evin satılmaması istemesinde bunun etkisinin olabileceğini düşünüyorum. Bir çakallık sezdim. Vadeli hesapları bile dert eden bir adamdan bahsediyoruz.
.

emekli maaşını her ay düzenli geliri var diye yazdım küçümsediğiniz kadar düşük bir para degil emin olun da olay o degıl extra parası var zaten. siz şimdi size vermek zorunda degil diyeceksiniz boş verin o yüzden

tarla satan ailesi değil eşinin ailesi, 1 tarla ev peşinatına 1 tarla içinin eşyasına satılmış.

kendi birikmişini düğünden sonra borcu öğrenince vermiş
hoş ailesi de 70 bin vermiş diye yazmış bir yandan da
bu beyefendi kaç lira borçluysa artık. daha da 1 senesi varmış. üstelik bu borcun olduğu zaman kredi faizleri şimdiki kadar da değildi...şimdiye göre iyice korkunç bir para oluyor!

üstelik de mesela bazı erkekler düğünden önce bilezik yapar, kendi ailesinin takacağı bileziği (ailesi takamayacaktır mesela) anladığım kadarıyla öyle bir şey de yok..öyle olsa düğünden sonra bozdururdu öderdi çoktan...e ne olmuş bu para?

her neyse k.validenin emeklisi görümcenin gezmesi konunun en alakasız kısımları...oraları değil bu borcun ne olduğunu didikleseydin,konu sahibi, evliliğin için çok daha hayırlı bir iş yapmış olurdun bence. eş kişisi ne güzel seytnyağı gibi çıkmış aradan kurtulmuş...

Bu evlilik bugün bitse erkek tarafının maddi bir kaybı yok. Kendilerine ait bir gayrimenkulleri var.

Konu sahibi ve ailesi ise hem tarlalarından hem de nakitlerinden olmuşlar. Tüm bunların üzerine evliliğin ilk gününden başlayarak yeni ortaya çıkan borç sebebiyle tatsız günler yaşamışlar.

Evlenirken konu sahibi kendi birikimi ile yola çıksa , adama da getir sende aynı miktarı bu bütçeden herşeyimizi yapalım dese ; bugün 2 tarafinda tarlaları yerinde duruyor olurdu. Erkek tarafi oğlunun evlilik öncesi borcu için tarla satarsa da bu onların kendi aile meselesi olurdu.

Senin malın , benim malım demeden kendi yağlarıyla kavrulup giderlerdi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…