Kayinpeder..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bi on sene daha atanamasa 10 sene daha mi bekar kalacaktı? Zaten yeteri kadar çalışmış bazen insanın kısmetinde olmayınca olmuyor. Sirf kpss yi kazanamıyor diye evlenip yuva kurmasın,mi anne olmasın mi?
Bana ailem atanmadan evlenemezsin şartı koşmuştu. Ve maddi durumu gayet iyi olan erkek arkadaşımla evlenmeme karşı çıktılar. Evlenirsen gerisine biz müdahale edemeyiz. Burada yediğin önünde yemediğin arkanda. Ders çalışıp atanmak için şartların uygun. Sabahtan akşama dersanede, kütüphanede takılabilirsin. Evlensen ev sorumluluğu alsan bir de üstüne hamile kalsan asla atanamazsın o işi unut dedi durdular. İyi ki öyle demişler. Bölümümde 200-300 kişi alıyorlardı hep. Mecburum dedim atandım. Ailede bitiyor iş. 😁

Az maaş veriyorlar diye burun kıvırmışsınız ama yedi yıldır hiç maaş almıyorsunuz, ne anladım bu işten. Aynı hesaba denk gelecek. Sanki memur olunca 80 bin maaş alacaksınız. Bir işin ucundan tutup başlasaydınız yedi senede belki de memur maaşını geçerdiniz. Kamu yönetimi mezunu kuzenim zincir marketlerden birinin bölge sorumlusu. Yine kamu mezunu arkadaşlarım emlakçı, ekspertiz, satış temsilcisi (şef) vs. Bunlar da işe başladıklarında çalışma şartları güllük gülistanlık değildi muhtemelen ama şimdi maaşları gayet tatmin ediyor.
Bundan sonrası en az 4-5 sene çocuğuma kendim bakacağım demekle geçer...
Çalismak istemiyorsa ok ama çalışmak istiyorum diyen bir şekilde hayatını kazanır, evde boş boş durmaz.
Üniversiteye gidemeseydim fabrikaya girip calisacaktim mesela. Annemde ' okumazsan evde boş boş tutmam, fabrikaya girer çeyizini yaparsın ' demişti 😂😂😂

Bundan sonrası en az 4-5 sene çocuğuma kendim bakacağım demekle geçer...
Çalismak istemiyorsa ok ama çalışmak istiyorum diyen bir şekilde hayatını kazanır, evde boş boş durmaz.
Üniversiteye gidemeseydim fabrikaya girip calisacaktim mesela. Annemde ' okumazsan evde boş boş tutmam, fabrikaya girer çeyizini yaparsın ' demişti 😂😂😂
Evet yeter ki istesin, çalışmak isteyen bir şekilde başlardı çoktan. Annen de annem gibiymiş. Tehditle motivasyon. 🤣

Az maaş veriyorlar diye burun kıvırmışsınız ama yedi yıldır hiç maaş almıyorsunuz, ne anladım bu işten. Aynı hesaba denk gelecek. Sanki memur olunca 80 bin maaş alacaksınız. Bir işin ucundan tutup başlasaydınız yedi senede belki de memur maaşını geçerdiniz. Kamu yönetimi mezunu kuzenim zincir marketlerden birinin bölge sorumlusu. Yine kamu mezunu arkadaşlarım emlakçı, ekspertiz, satış temsilcisi (şef) vs. Bunlar da işe başladıklarında çalışma şartları güllük gülistanlık değildi muhtemelen ama şimdi maaşları gayet tatmin ediyor.
Hiç asgari ücretin üzerine çıkmasa bile enflasyon oranıyla hesaplayınca 7 yıl boyunca kaybı yaklaşık 1.5 milyon lira. Enflasyonu katmasak bile 500-600 bin arası bir kayıp var. Bir de asgarinin üzerine çıktığını hesaplarsak bir ev parası içerde konu sahibi 🙄

Bana ailem atanmadan evlenemezsin şartı koşmuştu. Ve maddi durumu gayet iyi olan erkek arkadaşımla evlenmeme karşı çıktılar. Evlenirsen gerisine biz müdahale edemeyiz. Burada yediğin önünde yemediğin arkanda. Ders çalışıp atanmak için şartların uygun. Sabahtan akşama dersanede, kütüphanede takılabilirsin. Evlensen ev sorumluluğu alsan bir de üstüne hamile kalsan asla atanamazsın o işi unut dedi durdular. İyi ki öyle demişler. Bölümümde 200-300 kişi alıyorlardı hep. Mecburum dedim atandım. Ailede bitiyor iş. 😁
Bazen insanın kısmetinde olmayınca olmuyor işte. Allah kısmet etmediyse 20 sene her gün ders çalışıp her sene sınava girsen de boş. Diyelim ki Allah atanmayı kismet etmedi, o zaman ömür boyu atanamadığı için bekar mı kalsin?

Evet yeter ki istesin, çalışmak isteyen bir şekilde başlardı çoktan. Annen de annem gibiymiş. Tehditle motivasyon. 🤣
Ben atanamadan evlendim. Bambaşka bir şehre geldim hele. Bir ay evde oturdum aklımı kaçıracaktım. Ücretli öğretmenlige başvurdum. Güzel tatlı bir okul çıktı. İyi çalıştım bir dönem ama yorgunluktan sınava çalışmıyordum. Sonra istifa edip dershaneye yazılmıştım. Kurssuz hazırlanamayanlardandım. Taze evliyken küçük odaya kapanıp sonraki dönemi çalışarak geçirmiştim. Şükür her şey yolunda gitti ve atandım. Şans faktörü de çok etkili tabii bu işlerde. Hey gidi ya kaç yıl olmuş 🥺

Kardeşim liseden sonra okumayacagim deyince 3 vardiyalı işe verdiler valla 😂 ömür boyu bize mi bakacak insanlar. Benim oğlanda okumazsa bende aynısını yapcam, gitsin hayatı öğrensin.

7 senedir kpss kazanamadıysanız 7 sene boyunca çalışmamışsınızdır. Eşim devlet memuru ilk sene kazandı ve kariyer meslek kpss kurum sınavı ayrı ayrı girdi yani zor bir sınavdı ama başardı. Ben girdim olmadı ben bir kere daha denedim olmadı ve bıraktım. Benim içimde yoktu bu yüzden yalandan iki soru çözmekle sınav kazanılmıyor. Sizde 7 sene boyunca ne okudunuz her sene bir ders çalışsanız iki kere hatim etmiş olurdunuz. Hatta şuan sizin soru yazıp cevaplamanız lazım😂 Yani kp lafını niye taktınız ki adam sizinde bildiğiniz şeyi söylemiş ama siz 3. Kişiden duyunca zorunuza gitmiş. Bence yarın girin öylesine deniyicem çalışmadım yazmışsınız bu yüzden zaten kazanamazsınız 7 sene çalışıp kazanılmadıysa öylesine girince de kazanılmaz😂 Kendinizi kpss başlığı altında kandırmaktan vazgeçin çalışmaya niyetiniz varsa kendinize uygun özelde bir iş bulun.
Kendinizi komik duruma düşürmeyin

Merhaba arkadaşlar. Ben 7 senedir kpssye giriyorum. Bolumumun ataması gerçekten çok zor ama yinede ben ümidimi kaybetmedim hiç. Çok emek verdim. Geçen sene de evlendim şuan hamileyim. Hamile kalmadan önce kpssye calisiyordum ortalama 3 ay falan çalıştım gerisine çalışamadım hamileligim çok zor geçti bulantilar kusmalar hatta bazen yataktan cikamiyordum bile o yüzden bu sene çok boşladım dersi. Sınava yinede girmek istedim bu sene Bi şansımı denemek istedim o yüzden de başvurumu yaptım. Belki biliyorsunuzdur yarın kpss sinavi var. Gel gelelim konuya. Kayinpederim ikidir yüzüme vuruyor. Gireceksin ama boşuna giriyorsun sen yapamazsın sende o potansiyeli görüyorum dedi. Bu sabah da oturuyorduk hepimiz konu açıldı eşim ben yarın izin alacağım calismayacagim sınava goturecgim seni dedi. Baktım tekrar kayinpederim aynı şeyi söyledi giriyorsun da boşa gibi cümleler kullandı. Gerçekten çok kırıldım. O an o kadr üzüldüm ki tüm hevesimi yerle bir etti. Şuan heves falan kalmadı girsem mi girmesem mi kararsizim. Çok sinirlendim kendime bunca sene yapamadın tabi böyle elalemin diline düşersin diye söylendim kendime. Bilmiyorum ne yapsam şuan. Arkadaşlar siz olsanız benim yerime ne yapardınız. Sınava girip ya tekrar olmasa diye çok korkuyorum. Kayinpederi haklı çıkartmak istemiyorum.bir yandan da girmeyi çok istiyorum. Çünkü yarın girmesem 2 sene daha beklemiş olcm 2 senem boşa gidecek. Siz olsanız ne yapardiniz
Tabi ki gir sınava kimseyi başarında başarısızlığında ilgilendirmez ki KPSS 7 senedir bende giriyorum kendi bölümünden olmasa da farklı bölümden atandım ama kendi bölümüm için uğraşıyorum yine belli mi olur alımlar her sene değişiyor pişman olmazsın ki parayı yatırıp başvuru yapmışsın bende 22 haftalık hamileyim vende gireceğim

Benim babam biz okurken hiçbir şeyimizi eksik etmemeye çalıştı. Ha arabayla okula gidip gelen tayfa değildik ama öğrenciyiz diye makarnayla da beslenmedik. Yeri geldi gezmemize, konserimiz de gittik.
Ama okulumuz bittikten sonra senelerce öyle kpssye çalışmakmiş, yüksek lisans yapmakmış evde de bekletmedi.
Atanabilen atandı, atanamayan özel okula, asgari ücretle iş bulan bulduğu işe gitti çalıştı.
Şu anda da çok şükür hepimiz de kendimizi idare edecek parayı kazanıyoruz özel devlet farketmeksizin.
Ablamın eşinin ailesi düğün öncesi artistlik yaptı. Gelinimiz isterse çalışmaz, zaten özel okulda kaç para kazanıyor ki vs dediler. Ailem olmaz öyle şey boşuna mı okudu çalışsın ekmeğini kazansın dediler. Nitekim seneler sonra maddi manevi desteğe ihtiyaçları olduğunda o aile ortada yoktu. Ablamın bebeğine ailem baktı da da ablam işine devam etti, zor günler atlatıldı.

Mihrimah beni yanlış anlama ama 10 yıldan fazladır çok atanamayan insan ya gerçekten çalışmıyordur ya da potansiyel anlamında zayıftır.
10 yıl yahu, o zaman doğan çocuk ortaokullu olmuş oluyor nerdeyse.
İnan çok çalışıyor, bölümü baya zor atanan ve alımı çok az olan bir branş , bir nevi fullemesi gerekiyor kendi alanından ama hep olmadı, kendim şahidim verdiği emeğe, bak ben 2. Senemde atandım ama onun kadar çalışmadım lay lay lom girdim sınava, ama alanım iyiydi benim alandan kurtardım, suanda olsa belki atanamazdım iyice zorlaştı, belki de kapasite ile alakalı bilemiyorum ...

Bi on sene daha atanamasa 10 sene daha mi bekar kalacaktı? Zaten yeteri kadar çalışmış bazen insanın kısmetinde olmayınca olmuyor. Sirf kpss yi kazanamıyor diye evlenip yuva kurmasın,mi anne olmasın mi?
Olmasın demedim önce bir iş bulup çalışmalıydı, maalesef bizim ülkemizde bir kadının işi yoksa herkes eziyor , hamile kalmış hala kpss diyor ben bunu eleştirdim, kpss deli gibi çalışana bile hayal oldu artık...

7 yıl boyunca neden boş durayım. başka yerlerde çalıştığımda oldu. Yeri geldi çay bile dağıttım boş durmadım hiç kendi kitap paramı kendim kazandım aileme yük olmak istemedim ama malesef bu ülkede gerçekten atanmak çok zor
Bölüm ne acaba? Alımlar evet az ama branş dışı farklı ilanlarda oluyor başvurdunuz mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X