kavonoz ve hazır mamalarr

valla kronik inanki bende memnun ola ola yedirmiyorummm
v tereddütte oldugum için bu topiği açtıım ama akşam hiç sütüm gelmedi çocuk bütün gece agladı aslında ben ona çorba yapmıştım yyogurt çorbası ama ya ben yapamadım yada begenmedii içmeddiii
çok üzülüyorum hergün tarhana cici bebe muz yedi,rmekte olmaz
bu günde ne yapçam die düşünüyorumm tuz koymuyorum ama unun tadı geliyooo
kafayıı yicem sabahta mecbur hazır milupanın çorbasını içirdim bende istemiyorum ama tad veremiyoryum ne yapçagımı şaşırdımmm
çok üzülüyorummmm

canım bu firmaların ekmeğini yiyen insanların verdiği bilgiye ne kadar güvenilir bilmem ama tut ki hakikaten ani sıcaklık değişimi sayesinde mamaların bozulmaması sağlanıyor.buda çok iyi bir şey değil ki.bu şekildede kavanozların içinde bakteriler üreyebilir.yani yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal hesabı
ayrıca gayretinden dolayı seni tebrik ediyorum.mamanın içine pekmez katmayı denemeseydin şu anda o paket gıdalarla besleniyor olacaktı bebeğin.

canım yüksek sıcaklıkta bakteriler üremez aksine ölürler.yapılan araştırmalar sonucu 100 derecenin üzerinde yaşayan bakterilerde bilim adamları tarafından fark edilmiştir fakat bunların insan sağlığına yönelik olumsuz etki yaratacağı ispat edilmiş değil.bence sen bu konuda biraz gereksiz takıntı içindesin.unutmaki vücudumuzda bedenimizde yediğimiz içtiğimiz yani canlı cansız herşeyde bizim göremediğimiz canlılar yaşıyor.bunların çoğu sanıldığı gibi zararlı değil yararlı.. prebiyotikler gibi..daha ayrıntılı öğrenmen için senin adına üşenmeyip aşagıdaki yazıyı buldum ve kopiliyorum.umarım faydalı olur..

Meyve ve sebzelerin bir kısmında su oranı % 97’ye kadar çıkmaktadır. Bu ise, basitçe mikrop dediğimiz bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortamdır. Bunlar 20 ile 40°C arasında neme ve bazı şartlara bağlı olarak çok çabuk ürerler. Gıdaları meydana getiren ana maddelerden karbonhidratları, protein ve yağları parçalıyan bu mikroplar, gıdaların renk, koku, tat ve yapılarını bozduğu için beslenme değerleri de kalmaz. Bu, mikrop dediğimiz bakterilerin yüksek ısı uygulayarak yok edilmeleri, konservenin esasıdır. Mikropların faaliyetleri 65°C’den yukarı sıcaklıkta azalır. Mayalar kaynama sıcaklığında, bakteriler ise 100°C sıcaklığın üzerinde ölürler. Konserve yapılacak meyve ve sebzeler 100°C’de çeşitli cinste ve hava geçirmeyecek şekilde yapılmış kaplarda muayyen zaman bekletilirler. Böylece sebze ve meyveyi bozan bakteriler ölmüş olur.

yazdıklarım benim takıntılarım değil,tıp dünyası tarafından kabul görmüş,ama mama firmaları tarafından tersi ıspatlanmaya çalışılan bilgiler.
ayrıca yazımı dikkatli okuduysan yüksek sıcaklıkta mikroplar ürer demedim.ısıtılıp birden soğutmayla yani ani sıcaklık değişimleriyle bakteriler üreyebilir dedim.
ocaktan indirdiğimiz yemeği bile sıcacıkken dolaba koymayız dimi.önce ılınsın diye bekleriz.hem çabuk bozulur yemek hemde bu şekilde besin değeri kaybolabilir diye.
yani ben fikirlerimin arkasındayım.
hiç kimse takıntı yapmadan bebeğine istediğini yedirsin.ama hiç kimse hazır satılan paket mamaların,pürelerin evde yaptığımızdan bir farkı olmadığını iddia etmesin.
bu kendini rahatlatma çabasından başka bir şey değil...(bence...)
ayrıca lütfen polemik yaratılmaya çalışılmasın.çocuğuna tüm gayretine rağmen mecbur kaldığı için mama verenler yazdıklarıma alınmasın:1rolleyes:

kronick kesinlikle katılıyorum arkadaşım ya. başka bi yerde de okudum galiba senin bu konuyla ilgili görüşlerini.
ben de bugün bizim kızlara söledim aynı şeyi nedir bu ya hayatımızı sardılar yok sabah kahvaltısı yok ikindi maması yok çorbası yok bilmem nesi
hele ki kavanoz mamaları kesinlikle katkı maddesi var. adam "benim malım kötü" der mi ya. ısıtıp soğutup yapıyolarmış. hiçbirinden o içinde var olduğu sölenen meyvelerin sebzelerin tafdını alamadım ben. benim tat alma duyum mu öldü.
benim oğlum asla yemiyor evde hazırlananları seviyor.
sürekli deneme yanılma yoluyla damak tadını oluşturmaya çalışıyorum doğrusu da bu. bizler kavanoz mamalrıyla veya kaşık mamalarıyla beslenmedik.

bu topiği açtıgım benim için iyi oldu çünkü ne yaptım ettimmm
kızımın yediği bi çorba yapabildim
eşimede dedimki alışverişe gittiğimizde eşim mama reyonuna geldiğinde
almıyomusun dedi kolundan tutup sebze reyonuna götürdüm ve işte bun ları yicek dedim
bu günde buldugum bi mama çeşidi ile tadlandırdımmm
isterseniz tarifi yazıyımmm
irmikte oldugunu bilseydim maharetin bu kadar geç kalmazdım

bu gün kızıma yedirdiklerimi yazıyorumm

anne sütü+ bıldırcın yumurtasıı(hafif haşladımm ve sadece sarısını yedirdim ama tam bi bilğim yok beyazı konusunda) anne sütü
bu arada sütüm yoktu olsun die damacanayı içecektyim az kaldıı
öglen anne sütü+sebze çorbası(kabak,brokoli,havuç,patates,kereviz,sogan,irmik)anne süttü ile uyuttum
az önce gittim tekrar emzirdim
akşamda muhallebi yapıcamcokacimcoook
ve bu arada 6-12 ay aarası bebekler için sütler vardı muz aromalı ondan da yogurt mayaladım gamyoncuiremsu
yaptıgım yogurtları ekşi buluyo bide böle denemek istedim inşallah yer :Saruboceq:
pekmez işinide daha denemedimmm
ama onuda denicem yarında itibaren pekmez katıcam yemediği şeylere pekmezde aldımm ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederiimmmmm:teytey:

üff bend eokuyunca canım sıkılıyor ne yedirecez bu bebeklere allah aşkına o hormonlu bu mevsimi değil..o katkılı bu bilmem nee....valla babam hep bana derki sen kırk günlükken 40 tane bisküvi yedinn....oylum bisküvileri varmış ozman...bende gerçektenmi diyorumm..valla çok yemişim bizküvi..annemi fazla emmeişim..40 günlükken çaya batıırıp yediriyorlarmışş..şimdi allahıma bin şükürr evlendi m evleneli nadir hastalanmışımdırr...eşim görmediği için hastalandığımı hasta olunca yawww sen hastalanmazdın noldu diyorr sanki ben insan değilimm...

oyüzden takmayalım diyeceğim ama ister sitemez insan çocuğu için herşey iyi olsun isityor allah yardımcımız olsunn..

acıkcası burda yazılan hiç bişeyi okumuyorum bu yüzden yorumda yapmıyorum herkez bebegini bilir neyin saglıklı olup olmıycagını araştırır dogrusunu bulur bu topik cok tartışma yaratır bazıları hazırlar saglıklı der bazılarıda normal yapılanları, en iyisi kendi bildiginiz doktorunuzun önerdigidir kızlar bende hazır mamalar kulanıyorum ama normalde yapıyorum eger normal sebzelere güvendiysem yapıyorum nerde yetişti ne hormon verildi mevsimi olmayanları kulanmıyorum hazırlara güveniyorum kavanoz dışardayken işimi görüyor evdeyken kutulu toz halinde olanlar tercihim bence fazla büyütülmesin konu yok o saglıklı bu degil diye doktor tavsiyesi ve güvenle verebiliceginiz şeyleri siz karar verin burdaki yorumlara aldırmadan...

hipp burdada var canımm ve diğerrt arkadaşıma diorumm evet biz öle büyğdk ama şuan para için herşey yapabiliyolar o yüzden g üvendiğimiz birileri olmalıı marka dan bahsediyorummm

herşeyi çok bilmeyin demek ne demek?
biraz daha saygılı olun lütfen.yurt dışında işler farklı yürüyebilir ama burası Türkiye...ayrıca konu sahibi siz değilsiniz.kimseyi üstü kapalı ihtar etmeye hakkınız yok.
kaç gündür mama veren anneleri kırmamak için kırk takla atıyorum burda.söylediklerime dikkat ediyorum.yoksa emin olun "yemek yapmaya,yedirmeye üşenenler hazır mamalara saldırıyor" diyede yazardım.
bu tarzınız tipik kendini tam rahat hissetmeyen anne psikolojisi...

tebrik ederim seni...inşallah iştahı böyle gider.
fakat şu balkabağı çorbasınıda denemeni şiddetle tavsiye ederim:1hug:

arkadaşlar yumurtayı çok iyi pişirmek gerekiyormuş beyazı 1 yaşından önce verilmiyor bal da alerji yapacağı için vermekte yarar varmış bizim bu aylar da pekmez verebilirmişiz soğan gaz yapıyor,paylaşmak istedim bu arada ben gün de 600 cc emziriyorum kendi sütümü sağıp içine tatlı kaşığı pekmez kibrit kutusunun yarısı kadar (10gr)peynir,üç bebe büsküvisi,1 tatlı kaşığı tereyağı,yumurtanın sarısı nohut büyüklüğünde kahvaltısını veriyorum,arada meyve suyunu veriyorum püresini vermedim henüz,öğlen çorba yapıyorum ne ararsanız katıyorum 5 gr et suyu katıyorum havuç suyunu ayrıcada veriyorum çok sewiyor bronkoli lahana kereviz ben enginar koymuştum mevsimin de alıp dolaba,pirinç bazen bulgur da katıyorum bulgur kan yapıo, ondanda katıyorum irmik sindirim sistemini güçlendirdiğinden pişirdikten sonra katıp 2 dk daha pişiriyorum en son esas zeytinyağı katıyorum 1 damla yanında ıhlamur bazen su bazen defne çayı elma suyu da yanın da veriyorum veriyorum,sonra anne sütü,ikindide yoğut bazen çok az muz bebe büsküvisi katıyorum muzun fazlası kabızlık yapıo.saat 18 00 anne sütü saat 20 00 21 00 arası muhallebi veriyorum onun dışında anne sütü et suyu yaptım bu hafta kemikli etin yanına havuç maydonoz patates ne bulursam attım sonra dondu küçük küçük kestim poşetledim buzluğa attım çorba yapınca içine katıyorum bebişim ayda 1 kilo altına inmedi çok şükür

süpersin....
bende et suyunu minik buzluk poşetlerine koyup buzluğa atar,her çorbada içine karıştırırdım...
bal ve yumurta beyazını bende 1 yaşına kadar vermedim.

komik oluyosun !

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım bende temmuz annesiyim.6 aylık oldu oğlum.forumu oldukça başarılı ve öğretici buldum.bende doğumdan beri mama takviyesi yapıyorum ve mamalara güveniyorum. Eşimde mamayla büyümüş bu konuda doktorumuzda destekliyor. gelişimi aylara göre iyi gitti 75 persantilde seyrediyor.ek gıdalara sütüm yetmediği halde erken başlatmadı doktorumuz beşinci ayında başladım bir ayıdr hergün yeni bi besin ekleyerek devam ediyorum.bizim doktorumuzun dediğine göre yumurtanın beyazı, bal ,şeker,tuz, domates, çilek bir yaşına kadar yasak. yumurtanın sarısı içinse 1/4 birinci haftada, 2. hafta 3/4 3. hafta bir ay sonunda tam sarıya geçilmiş olacak.Kavanoz mamalarını henüz sadece kayısı olanı verdim kabız olduğu için onuda yemedi.Muhallebiyi de sevmedi. muhallebinin içindeki dextroz beni tedirgin etmişti eşimde o kadarının sorun olmayacağını bebekler hastalanınca dextrozlu serumun verildiğini söyledi. ki hepimiz sanırım şekerli muhallebiyle büyüdük.şu an meyvelerini sebze çorbasıni ve yoğurdunu ve kahvaltısını veriyorum. geceleri iki yada üç sefer mama gündüzde iki sefer anne sütü veriyorum..kahvaltıda pekmezizni yumurtasını peynirini tahılını anne sütüne karıştırıp veriyorum.bu haftada kıymaya başlayacağım(sebze çorbasına). benimde başlarda kafam çok karışıktı çok tedirgindim hem mama hemde ek gıdalar konusunda sora sora okuya okuya en güzelide verdikçe allerjik bir sorun çıkmayıp bebeğimde iştahla yiyince içim rahatladı. herkes bebeği için en güzelini yapmak istiyor.
hepinize tekrar merhaba... sevgiler.

offff o kadar sıkıldımki birşeyler paylaşmak için yazıyorsun saçma sapan cevaplar alıyorsun.
ne yemek yapmaya ne yedirmeye üşeniyoruz.evet burası Türkiye herşey düşüncesinde özgür.herkez bebeğini düşünür sende lütfen biraz saygılı olmayı dene.kaç gündür hazır mama yedirenlerin ne üşengeçliği kaldı nede lütfedip süt verdiği.

askito ben biliyorum hipp çok iyi marka ablamda hep yiğenime yediriyordu ondan.banada gelirken onun çayını getirdi bende tunaya ondan içiriyorum.

bende oylum bisküvileriyle büyümüşümm...tosuncuk gibiyim şimdii..bira z dikkatlee herşey düzene girerr...dünyada sadece kavonoz mamalarında katkı maddesi yoktur ve onaylanmıştırr..elimizden gelse bizde yesekk..ama yinede ben mevsimind etaze taza hazırlanmasından yanayım tabii...herkes kendince bişeyler vermeyi bilir tabi..hepimize kolay gelsinn...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…