Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Haaa bak bu süper bi bilgi , çok sağol.Yoğurdu zaten çok severim , naneyi de aynı şekilde.Mutlaka yicem hergün.
Anneciğine de çok geçmiş olsun , şifa bulur kısa zamanda inşallah.
:KK16::KK16::KK16:
Ben de yaptım benzer bi uygulama (daha ileri bi versiyon) , aynen , inanılmaz halsiz kaldım yaaa.Yaşam sevincim bitti valla.
ben de bitti diye seviniyom zaten:KK52::KK52:
Yaaaa kızım ölüyorum ben sana.Bak şimdi bu olayı benim kocama anlattım.Erkek işte , diyo ki "adam iyi etmiş öğütülmüşünü almakla.O haliyle daha sağlıklı" :)
-Yaaa mevzu bu diil ki
diyorum
- ama daha iyi olmuş öğütülmüşü
diyo hala , te'allaam yaa :KK1:
Al birini vur ötekine :KK60::KK60::KK60:

İyi geceler Sersumcum.
:KK16::KK16::KK16:
Hah o iş öyledir hep.Günlerce her yolu denersin , çalışmaz.Sonra usta gelir , anlatırsın "şunu yaptım da , bunu yaptım da , çalışmadı da , vıdı-vıdı da" diye , bi ton laf anlatırsın.Adam basar düğmeye , şakır şakır çalışır.Sonra usta döner , boş gözlerle sana bakar.Sen de kendini gerizekalı gibi hissedersin ve acaba ben günlerdir halisünasyon mu görüyodum deyip kendi aklından şüpheye düşersin.Lakin kazın ayağı öyle değildir.Ustayı gören bozuk cihaz anında imana gelmiştir ve seni rezil etmek için var gücüyle çalışmıştır.Bu hep böyledir...
:KK60::KK60::KK60:
günaydın kızlar geçmişi okumaya çok dalmadan hem dünkü menümü bildrieyim hem de sizinle güzel bir tarif paylaşayım.
dün oruçluydum dolayısıyla 2 öğün oldu (büyük değişiklik 6 öğünden 2 öğüne düşmek:KK52:)

Sahur: 1 haşlanmış yumurta
5 badem
1 minik tr. hurması
yarım dilim karışık tahıllı ekmek
1 dal karnabahar haşlama
1 dilim eski kaşar

İftar: bol tavuk göğüs+baharat çeşitleri özellikle isot
6-7 dal taze kıvırcık marul +üstüne limon
ayran
1 çay kaşığı çörek otu

......
Kızlar malumunuz diyetle alakalı bazı kitaplar aldım. ilginç gördüğüm bilgileri sizlerle paylaşırım demiştim.
Açıkcası süper bir tarif öğrendim , şimdiye kadar bunu neden akıl edemedim ki dedim, iftarı iple çektim

Adı : Çiğ köfte usulü tavuk göğüs (yaşasın zayıflıyorum kitabı-dyt.berrin yiğit)

200 gram tavuk göğüs etini kıyma olarak çektirin veya ince ince doğrayın, yağsız veya çok az yağ ile tavada pişirin.
ayrı olarak başka bir tavada ince kipler haline doğranmış 1 kırmzı biberi, 3 dal taze soğanı mantarı da pişirin.en son tavuk, maydanoz ve dereotunu karıştırın. karabiber tuz ve sonrasında pul biber eklleyin .
Göbek marulu yapraklarına ayırın, tavuğu yapraklara doldurarak yiyin
*sos olarak acı hardal da yakışır, baharat olarak hardal tohumu kullanılabilir.

gelelim benim yaptığıma , yukarıdaki malzemelerden hepsi elimde bulunmadığı için domates ve biber kullanarak tavuğun bir kısmını tavuk soteye çevirdim bir kısmını da sade olarak bi tabağa ayırdım. bu küp küp doğranmış tavuk göğüs etlerini tabağıma aldıktan sonra üstüne karabiber, kimyon ve isot kattım. marulun içine dürdüm üstüne limon sıktım sıktım yedim. Allahımmmmmm o ne lezzet, o kuru tavuk göğüs eti bu kadar mı lezzetli olur, sankim çiğ köfte yedim doyana kadar. yanında da ayran olunca ımmmmm...kesinlikle deneyin derim
güzel tarif canım..güzel ve pratik..teşekkürler:KK16::KK16:

sadece benim koca böyle zannederdim meğer bütün kocalar böyleymiş:p
açık büfe kahvaltıda vaka 1: çocuk su içecek su soğuk ve suyun üstüne semevarden sıcak su eklenecek. kocama tabi sağda çay sol da sıcak su var soldan sıcak su koy dersem sağını solunu karıştırıp suyu çaya bulayıp getirir o yüzden hiç laf kalabalığı yapmadan ' suyun üstüne sıcak su eklenecek yalnız bardağı altına tutmadan kontrol et, çay dökme ' diyorum ve benim ki 2 dakika sonra çaylu su ile geliyor.
Aynı gün vaka 2: (ikizler durmuyor acele çıkış)ben çocuklarla çıkıyorum, ben biliyorum seni biberonu masada unututursun, unutma, çantaya al gel diyorum...sonuç biberon masada unutulmuş

günaydın kızlardünkü protein gününden ve o kaaa açlıktan sonra sabah tartıda 1 kg verdiğimi görünce pek bi sevindirik oldum:KK1::KK1:
kahvaltım

2 yumurtadan salçalı omlet
peynir
zeytin
salatalık
maydonoz-tere
küçük bi parça börek
:26:
omega 3

:

tebrik canım..:KK9::KK9:

beni de bu sabah bir hasta sinirlendirdi
türk kahvesi içtim şekersiz
sinirimi alsın diye
sadece birisi mi benimkilerin hepisi hepisi..:KK60::KK60::KK60: ben 1 galon içsem anca geçerdi heralde:KK1::KK1:
45 dk yürüdüm:KK8::KK8::KK8:
:KK9::KK9::KK9::nazar:
topikte kimse yok yine:KK30::KK30::KK30:

ben de yokum sıkılıyonuss değil mii:KK5::KK5:

Merhaba kızlar ,

İşteyim. 1. Öğünüm de yanıma aldıklarım :
karisik kuru yemiş
biraz peynir
kahve
omega 3

ogle molasında :
1 minik elma
hazir çabuk çorba ( bitmedi )
acikcasi mola yaptığıma pişman oldum..

aksamictigim yoğurt duyuda ise yaramadı cok kötü sis kaldı göbeğim sinir oldum .. Tuvalete çıkmalıyım .. :KK14: Herseyi denedim ise yaramadı bekledikcr kilo olarak geri geliyor .. Piskolojim bozuldu :KK5:

benim protein günleri de beni mahfetti yaww..ben de çıkamıyom wc ye..form çaya devam :18::18:

Kızlar bugün problem çözme tekniklerini anlattım güzel de geçti.. Yarın da stres yönetimi var ben:KK55::KK55::KK55::KK16::KK16::KK16:
:KK9::KK9::KK16::KK16: iyiniyetlim bebeeemm özletiyon kendini yaww:KK19::KK19:

selam kızlar 1 saat yurudum geldım:KK8::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8:
:KK9::KK9::KK9::KK9:
arkadaşlar ben dukan grubunda callenetics diye bir egzersiz duydum
dnr a baktım cd yok
dukancılara sordum
onlar da sen kuruyemiş yiyorsun dukancı değilsin dediler
siz de var mı link

Allahım yareppim:KK53::KK53:..kovdularmı seni kıss dukancı değilsin diye..:KK1::KK1::KK1:
Sabah:

5 zeytim, domates, roka, salatalık, maydonoz, kavurmalı , 1 avuç kuruyemiş.

Öğlen:

1 tabak türlü, 1 avuç kuruyemiş.

40 dakika yürüyüş.
2 litre su.
:KK9::KK9::KK9::KK9::nazar::nazar:
fincanlarını güle güle kullan bacım:KK19::KK16:
Afiyet olsun canım bu işi dietisyenler değil doktorlar bilir hoca da en güzel örneği
taş devri dieti yazarı olan Ahmet hocanın da fakülteden öğrencisiyim

ben Ahmet hocanın da kitabını almayı düşünüyorum ..canan hocayla paralel düşünceler zaten:KK34::KK34:

:KK19::KK19: fincanlarını güle güle kullan datlum:21::21:

bence de...karatay gibisi yok.farklı bişey yaptığımda anında diyet psikolojisine girip 2 katı fazla acıkıyorum:KK9::KK9:
bence de bence de :KK52::KK52:

merhaba kızlar bu ara biraz yoğunum gelemiyorum bayyaaa bi sosyal oldumgeziyorum

sabah karatay kahvaltısı
aksam köfte kereviz salatası biraz yeşillik
leslie 4 mil
tartı sabah 71 çıkardı beni bi mutlu oldum hem de adetliyim

tebrikler canım..:KK9::KK9: :nazar:

bugün çok halsizdim yine..ve yine kaçamak yaptım:KK17::KK17:

sabah
:KK56::KK56:

kıymalı yumurta
peynir
zeytin
ceviz kırmayı unuttum:26:

öğlen

3 parça alabalık
tarhana çorbası
mevsim salata
1 kibrit kutusu tahin helvası
:KK56::KK56::KK56:

akşam

2 lahmacun
5 çiğköfte
ayran

kaçamağım 2 eti puffff :18::18: regl beni mahfetti yaww:KK5::KK5:

sersumcuğum geçen televizyonda bi hastane kabızlık şikayetiyle gelen hastalarına lavman yapmak yerine ananas suyu içiriyormuş porçöz gibiymiş çok etkili diye anlattı hemde haberlerde izlemiştim

sabah

kıymalı yumurta
peynir
zeytin

öğlen

3 parça alabalık
tarhana çorbası
mevsim salata

akşam

2 lahmacun
5 çiğköfte
ayran

afiyet olsun canım 2 eti puf azıcık bişi kız bende yediklerinin içinde dönüp durdum hangisi kaçamak diye

arkadaşlar ben dukan grubunda callenetics diye bir egzersiz duydum
dnr a baktım cd yok
dukancılara sordum
onlar da sen kuruyemiş yiyorsun dukancı değilsin dediler
siz de var mı link
ıstedım vermedıler sen söförsün dedıler:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:(sener sen ıle ılyas salmanın atısmasından):KK9::KK9::KK9::KK9:

sabah

kıymalı yumurta
peynir
zeytin

öğlen

3 parça alabalık
tarhana çorbası
mevsim salata

akşam

2 lahmacun
5 çiğköfte
ayran

yok bacım o kadarcıktan heç bişeycik olmas regl donemınde hepımız aynıyız doymak bılmıyoruz:KK34::KK34:

kolaysa zayıfla:KK53: birkaç günde mi aldın o kiloları ki birkaçgünde vereceksin:KK53::KK53:
çok kötüyüm yafff:KK9::KK9:
İBN-İ SİNA'DAN KISA VE ÖZ YEME FORMÜLÜ

Mustafa Ulusoy
03/06/2011

Yeme içme dünyanın en güzel nimetlerinden biri olsa gerek ki, cennet nimetlerinden de biri olduğu söylenir. Bedenimiz için elzem olan yiyeceklerin peşine düşerken, bir yandan da dünyayla ilişki haline geçeriz ister istemez.

Yemeğe içmeye ihtiyaç duymayan bir yaradılışımız olsaydı eğer, kâinatla kurduğumuz ilişki de sekteye uğrardı muhakkak. Ne toprakla, ne ağaçlarla, bağ bahçeyle ilişkimiz kalırdı. Ne de hayvanlarla ve denizlerle...

Hem bedenin idamesi hem de -öncelikle- O'nun nimetlerini "tatmak" amaçlı yeme içme, sadece haz almaya kaydığında ise büyük bir külfeti bedenimize yükleriz. Bir de bakmışız anlık hazlar uğruna yağ küpüne dönüşmüşüz.

Kilo, hem sağlık açısından hem bedenin zarafeti açısından bir sorundur. Modern hayatın dış görünüşe verdiği önem sosyal bir baskı da uygulayarak, "kilolarımla nasıl görünüyorum" kaygısına sürükler kişiyi.

Aynanın karşısına geçilir. Karşılaşılan görüntü hiç de iç açıcı değildir. Hemen zayıflama kararı alınır. Bilen bilir, bu, dünyanın en zor işlerinden birinin kararıdır. Öyle olmasaydı kilo sorunu yaşayan kimse olmazdı değil mi yeryüzünde? Çünkü "ben fazla kilolarımla çok mutlu ve mesudum" diyen insana az rastlanır.

Modern hayatta kilo vermek deyince hemen akla "diyet" gelir. Terapistlik hayatımda birçok diyet öyküsü dinledim. Çoğunun özelliği ise büyük kararlar alınarak başlanan bu diyetlerin yarıda bırakılmasıydı. Önce büyük bir istekle diyetisyenin verdiği listeye uyulur, birkaç kilo verilir. Ve ardından, mükellef bir sofrayla zafer kutlamasına gelir sıra!

Zaten diyet yapmaktan, sınırlanmaktan, kotalardan kim hoşlanır ki? Ben de, her şeyi ölçüp biçmede, gram gram yapılan kalori hesaplarında bir "hesapçılık" sezinlemişimdir hep. Yemek yemenin nimetten zahmete dönüştüğü noktadır bu. Mutlak Varlığın nimetlerini "tatma" eylemi bir hesap kitaba dönüşünce işin tadı tuzu kaçar.

Ana öğünler, ara öğünler derken sürekli bir yeme telaşı içinde geçer gün. Önümüzdeki kâğıda bakarak ne yiyeceğimize karar vermek yemek yemedeki kutsallığı da bozar gibi gelir bana. Bu hesapçılık pişmiş aşa su katar adeta.

Hele hele ara öğünlere de yayılmış bir diyet programı insanı aç kalma hissinden mahrum bırakır. Sanki açlık hissi bizim ezeli düşmanımızdır, sanki bastırılması gereken bir ayaklanmadır. Bir an önce ara öğünlerle görüldüğü yerde bastırılmalıdır..

Yiyerek kilo verme isteğinde bir işgüzarlık da vardır sanki. Hem yemeden içmeden mahrum bırakmayacağız nefsimizi, hem kilo vereceğiz, ne ala değil mi?

Hele bir de bilmem neyin ve bilmem kimin diyeti meselesi yok mu? Birinin ak dediğine diğeri kara der. Her yıl bir diyet moda olur, diğerleri çöpe atılır. Şok diyetlerle verilmiş kilolar iki katıyla geri alınır.

Asıl vahim olanı da, meselenin hayatı yaşama ve yiyeceklerle bir ilişki kurma biçiminden uzaklaşıp, sadece kilo vermeye indirgenmesi ve bunun da bir takıntılı ve saplantılı bir hal almasıdır. Terbiye edilmemiş nefisleri taşıdıktan sonra zayıf olmakla kilolu olmak arasındaki fark artık sadece bir fiziksel ağırlık-hafiflik meselesidir.

Bu meselenin kısa ve öz formülü ne olabilir, diye düşünürken karşıma İbn-i Sina'nın sözleri çıktı. Zamanın Bedii'nin aktardığına göre, tıbbın bu dâhisi "Yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz." (A'raf: 31) ayetinin tefsirini şöyle yapar:

"İlm-i Tıbb'ı iki satırla topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındandır," diyerek birinci formülünden sonra yeme içmeyle ilgili formülünü açıklar (maddeleştirerek yazıyorum):

"Yediğin vakit az ye."

Son derece yalın, net ve kısa bir öneri değil mi? Bir o kadar da arzu çağının insanları olan bizler için zor.

"Yedikten sonra dört-beş saat kadar daha yeme."
"Şifa, hazımdadır. Yani, kolayca hazmedeceğin miktarı ye. Nefse ve mideye en ağır ve yorucu hal, taam (yemek) taam üstüne yemektir."

Zamanın Bedii, "taam taam üstüne yemek" ifadesinin anlamını "vücuda en muzır (zararlı), dört beş saat fasıla vermeden yemek yemek veyahut telezzüz için mütenevvi (çeşit çeşit) yemekleri birbiri üstüne mideye doldurmaktır," olarak izah eder. Yani İbn-i Sina, bir öğünde çeşit çeşit yemeği önermez ve en az dört beş saat yememeyi öğütler.

Bunların içinde özellikle "az yemek", "doymadan kalkmak" ruhsal dünyamız için oldukça önemli geliyor bana. Çünkü mide fesadına yol açacak kadar yemek sadece mideyi bozmuyor, tüm zihinsel süreçleri de baltalıyor. Mesela, aşırı yemek yedikten sonra doğru dürüst, dikkatini vererek ders çalıştığını ya da kendini vererek kitap okuduğunu söyleyebilen çıkar mı? Çıkacağını sanmıyorum çünkü tokluk hissi insanın zihnini midesiyle meşgul eder, bu meşguliyet zihinsel ve duygusal olarak bir karmaşa doğurur, insanın kalp ve ruh dünyasıyla olan iletişim kanallarını tıkamakla kalmaz, beş duyumuzun keskinliğini de köreltir.

İbni Sina'nın öğüdü nefsimizin pek de hoşlanmayacağı bir öneri gibi görünmüyor. Çünkü nefis "tatmanın" değil "doymanın" peşindedir. Hâlbuki yapısı gereği o doymaz. Onu doyurmaya çalışmak nafile bir çabadır. Hakkı sadece tatmak olduğu halde fazlasını ona vermenin zahmetine yine o değil biz katlanıyoruz
çok güzel paylaşım canım:KK16::KK16:

afiyet olsun canım 2 eti puf azıcık bişi kız bende yediklerinin içinde dönüp durdum hangisi kaçamak diye

azcık ama geçen hafta hiç kaçamak yapmayınca çok suçluluk duyuyorum şimdi:26::26:

sersumcuğum geçen televizyonda bi hastane kabızlık şikayetiyle gelen hastalarına lavman yapmak yerine ananas suyu içiriyormuş porçöz gibiymiş çok etkili diye anlattı hemde haberlerde izlemiştim
çok güzel yaa porçöz gibi..denemek lazım:KK1::KK1::KK16::KK16:
sersum çok tatlısın ya
:KK16::KK16::KK19::KK19::KK16:

leylakcım oraya bi ara bende taklıldım
yorumlarda cok aly edenler oluyor cok sinir oldum
bazıları yalanmıs gibi geldi
ama hakıkaten insanın içini bayıyor yahu:KK37::KK37:

aynen,kimisi dalga geçiyo kimisi de çok gaddar.gerçekten sorunu olan insanlara yardım eden çok az:KK50::KK50:en iyisi hiç okumamak:KK1::KK1:
ben de yokum sıkılıyonuss değil mii:KK5::KK5:

valla sıkılıyorum bebeğem,öğle saatlerinde kimse olmuyo burda:KK19::KK19:baykuş gibi bir tek ben oluyorum bazen:KK60::KK60::KK60::KK60:

evet ananas çok etkili gerçekten:KK34::KK34:
ıstedım vermedıler sen söförsün dedıler:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:(sener sen ıle ılyas salmanın atısmasından):KK9::KK9::KK9::KK9:

:KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:

aynen,kimisi dalga geçiyo kimisi de çok gaddar.gerçekten sorunu olan insanlara yardım eden çok az:KK50::KK50:en iyisi hiç okumamak:KK1::KK1:

valla sıkılıyorum bebeğem,öğle saatlerinde kimse olmuyo burda:KK19::KK19:baykuş gibi bir tek ben oluyorum bazen:KK60::KK60::KK60::KK60:

evet ananas çok etkili gerçekten:KK34::KK34:

:KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:
:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

ben yapamadım neyse plates cd si ile devam ederim

dukancıların lanetı uzerınde gezınıyo sanursam:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

X