Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

akşam 1 tabak dolusu mantı yedimmmmm....
sonra dışarı çıktık 2 saate yakın dolandık kar oynadık.. inşallah 4/1ii yakmışımdır
sabah yürüyüş yapim bari:KK31:

Keten tohumunun;

Kolesterolü düşürdüğü, felç ve kanser için iyi bir destek gıdası olduğu,
Sindirim sisteminde mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlediği ve
Genelde kabızlığa iyi geldiği,
Özellikle de unutkanlık gibi rahatsızlıklara birebir olduğu bilinmektedir.
Yukarıdaki sayılanlardan farklı olarak keten tohumu;

Kan şekerini ayarlamada,
Bazı deri hastalıklarının iyileştirilmesinde
Bazı yaraların daha çabuk iyileşmesi için destekleyici gıda olarak
Kemik ve destek sistemin kuvvetlendirilmesinde
Bazı solunum yolu rahatsızlıklarında
Deri ve organların dış yüzeylerini örten dokuların yenilenmesine yardımcı olmasında uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Keten tohumunun kullanıldığı yerler nerelerdir?

1- Omega–3 içerir hem de yüksek oranda.

Öncelikle ketentohumu yüksek oranda Omega–3 içermektedir. Omega–3 bilindiği üzere daha esnek bir yağ asidi içerir buda hücre zarının daha akışkan olmasını sağlar. Akışkanlığı artan hücre zarında proteinler birbirleriyle daha iyi etkileşime girer. Aslında keten tohumunun hücre zarıyla ilgili rahatsızlıklara iyi gelmesinin esprisi yapısında bulunan Omega–3 yağda yatar. Yukarıda verilenlere dikkat edilirse deri ve iç organların üzerini örten zarlarla ilgili hastalıkların tamamına iyi gelmektedir keten tohumu.

Özellikle balık sevmeyenlerde ve dahası vejetaryenlerde eksikliği önemli olan Omega–3 lerin yerine konulması açısından keten tohumu çok değerlidir.

2. Zayıflatıcıdır.

Keten tohumu ve keten tohumu yağı iki önemli sebepten dolayı zayıflatıcı etkiye sahiptir. Bunlardan birincisi insana tokluk hissi veriri ve yeme dürtüsünü baskılar. İkincisi ise bağırsakların ve sindirim sisteminin daha düzenli ve iyi çalışmasını sağlar.

3- B12 vitamini içermektedir

Yine dışarıdan alınması gereken önemli temel maddelerden birisi de B12 vitaminidir. Bu vitamin açısından oldukça değerli olan keten tohumu yine vejetaryenler için önemli bir besin olmaktadır.

Keten tohumunu nasıl tüketmeliyiz?

Keten tohumunu; yağ şeklinde, taneler halinde veya infüzyon(demlenmiş) şekilde alabilirsiniz.

Öğütülmüş haldeki keten tohumu eğer bir kap içerisinde barındırılmaktaysa yaklaşık 1 ay kadar tazeliğini korumaktadır.

Yok, eğer tohum şeklinde keten tohumu aldıysanız bir bölümünü nemli pamuk arasına alınız ve çimlenmesini bekleyiniz. Eğer keten tohumları çimleniyorsa bilin ki almış olduğunuz keten tohumu tazedir ve rahatlıkla tüketilebilir. (uyarı: Çimlenen keten tohumlarını tüketmeyiniz. Onları atınız )

Diğer yandan yağ halinde tüketilecek olan ürün de güvenilir kanallardan alınmış olmalıdır.

Tane halinde keten tohumu

Bu şekilde alınan keten tohumunun özellikle sindirim sistemini düzenlediği bilinmektedir. Ancak sert tohumlar dişlerle tam öğütülemez ve sindirimi az olur. Genelde 1–1,5 çorba kaşığı sıcak suyla ıslatılarak yoğurt vb yiyecek maddeleriyle karıştırılıp tüketilebilir.

Yağ halinde

Eğer keten tohumu yağı alacaksanız; özellikle küçük şişelerde ve güvenilir yerlerden almalısınız. Aldığınız bu yağı Işık, ısı ve ağır kokulu ortamlardan korumalısınız. Keten tohumu yağı günde 1–1,5 tatlı kaşığı alınabilir. Bazı besinlerle birlikte de alabilirsiniz bu sizin damak zevkinize kalmıştır.

Öğütülmüş halde keten tohumu

Bu konuda dikkatli davranmalısınız. Çünkü almış olduğunuz tozun ne zaman öğütülmüş olduğunu bilemezsiniz. Eğer güvenilir bir yerden almıyorsanız size tavsiyem tohum olarak alın ve çimlendirme tekniğiyle tazeliğini kontrol edin.

Sıvı halinde

Bu şekil keten tohumunun demlenmesi(infüzyon) ile elde edilmektedir. Günlük tüketilebilecek miktarlarda kaynamış suya ketentohumu katılarak yapılır. Fazla beklemeden tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Keten tohumu ekstratı kapsülleri(keten tohumu kapsülleri)

Keten tohumunun etken maddelerinin çıkartılmasıyla oluşturulan ticari kapsüllerdir bunlar şifalı bitkiler satan yerlerde ve eczanelerde bulunabilir.

Uyarılar!

Keten tohumunu küçük yaşındaki çocuklara vermeyiniz. Eğer kullanmak istiyorsanız miktarını az tutunuz.
Keten tohumunu emziren ve hamile olan bayanlar kullanmamalıdır. Bu konuda yeterli bilgi mevcut değildir.
Keten tohumunun çokça kullanılması bayanlarda selülite neden olmaktadır. Kullanımı abartmayınız.
En önemlisi: Bu bitkiler mucizelere neden olmazlar destekleyicidirler asla ilaç yerine geçemezler. Hastalık hallerinde mutlaka doktorunuza başvurunuz

tesekkurler canımmm:KK16:
loxıcım ınanması zor ama ben evlendıgımde 85 kg ıdım bu yuzden gelınlıgım bugun oldu bana.hep bırlıkte cıtır cıtır olucaz cubuk kraker gıbıEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KK

karnıbaharıda pek severım kız loxı hep benım sevdıgım seylerı yıyosun karnıbahar kapuska sızemı gelsem arada yemege bacım:KK52::KK52:
ben de çok sever oldum,karnıbahar,pırasa,lahana....

aslında ıspanagı da çok severım de pek doyurmuyor kerata:KK1:
gel anam gel,kendı sevdıgım şeylerı yapıyom,tek basıma yıyom sonra:KK53:

karnıbaharım kaldı, saklama kaplarına koydum buzluga kaldırdım artık,sıkıldım 2 gundur yemekten,yemegım olmadıgı gunler cıkarır yerım artık:KK52:

akşam 1 tabak dolusu mantı yedimmmmm....
sonra dışarı çıktık 2 saate yakın dolandık kar oynadık.. inşallah 4/1ii yakmışımdır
sabah yürüyüş yapim bari:KK31:

yuhhhh diyorum sana:KK22:

akşama kadar ne guzel gıttın,akşam bir çuval ıncırı berbat ettin:KK22::KK22:

sen ne zaman bu topikteki kızlardan iltifat gelse sapıtıyon zati:KK20:

kendıne gel artıkkkk:KK4::KK4::KK4::KK4:

yarın bızım burda hatta kapımın onunde pazar kurulacak cesıt cesıt sebzeler alcam bende ev halkı benım zorumla azcık yıyo ama ben cok sevıyorum

kızzlarrrrr bıraz once en son 13 sene once gıydıgım gelınlıgımın ıcıne gırdım:21::21::21::21::21:
canan hocadan allah razı olsun ne dıyımEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KK

harikaymışşşşşşşşşşşşşşşşş:KK9::KK9::KK9::KK9:
ben 7 sene önceki gelinliğimin içine sığabilirmiyim acaba:44:hiç sanmıyorum:KK50:

minyatür hayattanazıcık cok cok gecmiş olsun arkadaslar

liste pazartesi yapılacak canım..

yuhhhh diyorum sana:KK22:

akşama kadar ne guzel gıttın,akşam bir çuval ıncırı berbat ettin:KK22::KK22:

sen ne zaman bu topikteki kızlardan iltifat gelse sapıtıyon zati:KK20:

kendıne gel artıkkkk:KK4::KK4::KK4::KK4:

evdeki katmerleri,baklavaları,aşureleri,poğaçaları ve kurabiyeleri görsennnn üzerine de ye yeee diye ısrar edenleriii,karşımda hüpletenleriiiii görsen bu kadar yediğim halimle alnımdan şakkadanak öperdin yani.....
hep annem olacak hamur işi makinesi bağyannnn yüzüden..
2 hafta kalıyo 2 aylık çabamı berbat ediyo yawwww:KK43:

yarın bızım burda hatta kapımın onunde pazar kurulacak cesıt cesıt sebzeler alcam bende ev halkı benım zorumla azcık yıyo ama ben cok sevıyorum
ohhh ne guzelll....

meyve yıyemıyoz ya,kendımızı sebzeye verdik iyice:KK1::KK1::KK1::KK1:

ben 7 sene önceki gelinliğimin içine sığabilirmiyim acaba:44:hiç sanmıyorum:KK50:
sen evlendıgınde kaç kiloydun kız?

yarını iple cekiyorum ayran detoksu işe yaradımı acaba..,
ben 2 saat arayla yapmadım 3 saat arayla ve aksam 7 den sonra yemedim
sorun olurmu ki:26:

bugunku tam menum:

kahvaltım:

2 yumurta
1 dlm kars kaşarı
1 kase yogurt
10 zeytın
4 ceviz

ogle: 1 kase sarımsaklı tavuklu bulgur pilavı( 4 yk vardır)
1 brd ayran içtim:nazar:

akşam:
1 tbk kıymalı karnıbahar
turp ve havuç salatası

spor: 45 dk yuruyus:KK8:

vay beeee süpermiş heee...
utandım bak kendimden şimdii..
sabah ezeniyle yollara düşüp yürüyesim varrrr

evdeki katmerleri,baklavaları,aşureleri,poğaçaları ve kurabiyeleri görsennnn üzerine de ye yeee diye ısrar edenleriii,karşımda hüpletenleriiiii görsen bu kadar yediğim halimle alnımdan şakkadanak öperdin yani.....
hep annem olacak hamur işi makinesi bağyannnn yüzüden..
2 hafta kalıyo 2 aylık çabamı berbat ediyo yawwww:KK43:

öff ya korkunççç:KK19::KK19:

iyi ki gelmemişim kız size,beni de yoldan çıkarırdı kesin:KK76::KK76::KK76:

senın kaynananın katmeri de pek güsel olur heee:KK53::KK53::KK53:

sen kendi sebze yemeklerını pişircen o zaman bu sürede,onlardan bir hayır bekleme:KK28::KK28:

yarın da çıkın gezin dışarılarda,evde yemeye vermeyın kendınızı:KK20::KK20::KK20:

ohhh ne guzelll....

meyve yıyemıyoz ya,kendımızı sebzeye verdik iyice:KK1::KK1::KK1::KK1:

sen evlendıgınde kaç kiloydun kız?

58-59 vardım heralde tam hatırlamıyorumm..
ama bu halde değildim heralde..
evlendiğim zamanki kıyafetlerim olmuyor henüzzz

kahvaltım
1 yumurta
8 zeytin
biraz peynir
2-3 tane ceviz
biber kavurması
2 gün kurusu
2 tane omega 3

akşamda
brokoli çorbası
2 kaşık barbunya
mercimek yemeği
salata

kızlar annem yarın bütün aileyi çağırdı mantı yapacakmış
kardeşler eşler torunlar
yaaa ben ne yapacağım çokta canım istedi
tartıdan önce de hiç iyi olmayacak:44:

sen yarın bı cıkar gelınlıgı meydana bence cokktann sıgmıssındır ıncecıksın famırımmm

loxı sebzeden ıyısımı var canım yaa kavurmada dene sebzelerı uzerınde sarımsaklı ev yogurdu ohhhh mısler gıbı
acıktık tabı bu saat olmus 4 te yedıgım 1 alabalık ve salatayla duruyom

öff ya korkunççç:KK19::KK19:

iyi ki gelmemişim kız size,beni de yoldan çıkarırdı kesin:KK76::KK76::KK76:

senın kaynananın katmeri de pek güsel olur heee:KK53::KK53::KK53:

sen kendi sebze yemeklerını pişircen o zaman bu sürede,onlardan bir hayır bekleme:KK28::KK28:

yarın da çıkın gezin dışarılarda,evde yemeye vermeyın kendınızı:KK20::KK20::KK20:

offfffffffff evet yaawwwww,bi de bir tepsi baklava yollamış benim kız 11 dlm yedi düşün yani,eşimi hiç sölemiyimm yarım tepsi bitti anlayacağın bi de yedikçe bana yessene diyip durmuyo muuu:KK47:
erkek kardeşimde 3 kase aşureyi hüpletti..
mantıyıda yemesem vallahi şişecekti biyerim kızzzz,misss kokular havaya uçuşiyyyyyyyyyy:KK52:
yarın yepyeni bir gün olacak amaaa:KK1:

X