Popüler Konu Kan Pıhtılaşması nedeniyle düşük yaşayanların paylaşım alanı

Kızlar çalışmaya devam ediyorum...Adet biter bitmez başladım çalışmalara...ınşaallah bu ay bebişim sağlıkla gelir ....Bayram hediyesi olur bana ve babasına inşaallah :)))

Hamilelikte oruç tutmakla ilgili şöyle bilgiler buldum....

Hamilelerin oruç tutmasında bir sakınca var mı?

Oruç, annenin kendi sağlığı ve taşıdıkları bebeğin sağlıklı gelişimi açısında çeşitli riskler taşır. Oruç tutmayı planlayan hamilelerin, bu riskleri göz önünde bulundurarak karar vermelerini tavsiye ediyoruz.

Hamileler oruçtan neden olumsuz etkilenir?

Ramazanda uzun süren açlık saatleri anne adayını olumsuz etkileyebilir. Öncelikle kan şekerinde düşmeye bağlı halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Hangi durumlarda hamilelerin hiç oruç tutmamaları gerekir?

Anne adayında şeker, gebelik şekeri veya yüksek tansiyon gibi sorunları varsa kesinlikle uzun süre aç kalmamalıdır. Bu gebelerin oruç tutması doğru değildir. Ayrıca mide ülseri olanlar, karaciğer hastaları ve ishal şikayeti olanlar kesinlikle oruç tutmamalıdır.

Bebek nasıl etkilenir?

Oruçla ilgili yapılan bir çalışmada; oruç tutan gebelerde çocuğun içinde bulunduğu amniotik sıvının azaldığı, diğer bir araştırmada ise çocuk hareketlerinde azalma olduğu yayınlanmıştır. Yaklaşık 10 yıl önce yapılan bir başka çalışmada da; oruç tutan annelerden doğan bebeklerin kilolarında bir düşüklük saptanmamıştır.

Her şartta oruç tutmak isteyen hamilelere tavsiyeleriniz nelerdir?

"Hamile de olsam oruç tutmaya devam edeceğim" diyorsanız, mutlaka önce doktorunuzla bunu konuşun. Risk taşıyıp taşımadığınızı öğrenin. Eğer bir sorun yoksa, dengeli beslenme prensipleri oruç tutan anne adayları için de geçerlidir. Bu dönemde beslenme mönüsü, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını en iyi miktarda karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Sağlıklı bir gebe diyeti mutlaka; tahıl grubu, meyve, sebze, et ve süt ürünlerini içermelidir.

Canım merhaba , çok sakıncalı olduğunu düşünüyorum ben.Gün boyu bebeği aç bırakmak doğru değil bence.Zeten 4. aydan itibaren biz ne verirsek , ne yersek onu alabiliyor zavallıcıklar.Zaten şu an normal zamandaki gibi değiliz , çabuk acakıyoruz , kan şekerimiz , tansiyonumuz daha hassas. Bizim şekerimizdeki , tansiyonumuzdaki değişikliklerden bebek çok etkileniyor. Bak benim biraz şekerim yüksek çıktı , doktor hemen müdahale etti , bugün diyetisyene gittim , bi liste aldım , liste az az sık sık yemek üstüne ve bebeği hiçbi besin grubundan yoksun bırakmamak üstüne kurulu. Hatta listeyi aldım , ben bu kadar yemiyorum bile , daha az bile yiyebilirim dedim diyetisyene. Bana , kesinlikle tam anlamıyla uymamamı , kendi kafama göre eksiltmememi , bebeğin ihtiyacı olan kaloriye göre bi liste olduğunu söyledi. O yüzden canım , zaten Allahım bizlere farz kılmamış.Bol dua hayır -sadaka ile değerlendirmek daha hayırlı diye düşünüyorum ben. Sevap alayım dermen Allah korusun bebeğin sağlığını tehlikeye atmak daha günah bence. Bebeklerimiz bize Allahın emaneti , daha sonra borçlarını tutabilirsin. Ha bir de almamız gereken bi sürü ilaç var , folik asit , aspirin -iğne . Yani hiç risk alma bence canım. Ben böyle düşünüyorum. Kendine çok iyi bak , sevgiler.
ilgilenip guzelce aciklamissin canim cok saol bendede o var gercekten iki uc saat bisiy yemiyeyim kan sekerimmi dusuyor nedir elim ayagim titriyor kalbim carpiyor sanki hemen yemege saldiriyorum cok saol canim o liste kisiye ozelmi bizim icin paylasabilecgin besinler varmi canim

Konuyu Toplam 10 Kullanıcı okuyor. (7 Kayıtlı kullanıcı ve 3 Misafir)
melek76, esraben, lidya79, LIMBURG1985, PAPATYASUREYYA, sonuyok, umut_sevgim

Kızlaaaarrrr nerdesiniz ? Tek başıma konuşuyorum valla :KK43:

oooooooo maşallah bu ne doluluk herkesler burda selam kızlar

umut sevgim kaç haftalık oldun valla bi söyledin gittin merakta bıraktın bizi

celeeennnn kız seni allah ne etmesin nen genemi hasta ettin yavrumu canım yaa balsuratını yerim ben onun kıza iyi bak celen bozuşcez ha

Evet limburgcum, lidyaya, papatyaya aynen katılıyorum.
Bu konuda lütfen kendine de vicdan azabı yapma, islam dini kolaylıklar ve hoşgörü dini değil mi? Bu konuda da hamileler, hastalar gibi özel durumları olanlara ayrıcalıklar tanınmıştır.
Lütfen kendini üzme ve vicdan da yapma canım, senin önceliğin şu anda bebeğin :)

Yarın akşam beşte randevumuz doktorumuzla, inşallah iyi haberler alırsam önce biraz gezeriz eve gelmeden:)
Bu arada ben de bulantılar son bir haftadır şiddetini azalttı ama gene de devam ediyor. Bulantıların, kusmaların biteceği günü iple çekiyorum valla. Bir yandan bebeğimi hissettiriyor gibi geliyor ama diğer yandan da artık zorluyor. Umarım anneciğime çekmemişimdir, annemin 9 ay kesilmemiş de bulantıları:KK43:

ayy insallah cekmemissindir canimkaydirigubbakcemile3cok saol haklisin dinimiz zorlastima kolaylastir diyor tutmayacagim sonra nasip olursa borclarimi oderim yarin haberlerini bekliorum canim tabi gezin tadini cikarinopuyorumnanaktan

Hamilelikte oruç tutmakla ilgili şöyle bilgiler buldum....

Hamilelerin oruç tutmasında bir sakınca var mı?

Oruç, annenin kendi sağlığı ve taşıdıkları bebeğin sağlıklı gelişimi açısında çeşitli riskler taşır. Oruç tutmayı planlayan hamilelerin, bu riskleri göz önünde bulundurarak karar vermelerini tavsiye ediyoruz.

Hamileler oruçtan neden olumsuz etkilenir?

Ramazanda uzun süren açlık saatleri anne adayını olumsuz etkileyebilir. Öncelikle kan şekerinde düşmeye bağlı halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Hangi durumlarda hamilelerin hiç oruç tutmamaları gerekir?

Anne adayında şeker, gebelik şekeri veya yüksek tansiyon gibi sorunları varsa kesinlikle uzun süre aç kalmamalıdır. Bu gebelerin oruç tutması doğru değildir. Ayrıca mide ülseri olanlar, karaciğer hastaları ve ishal şikayeti olanlar kesinlikle oruç tutmamalıdır.

Bebek nasıl etkilenir?

Oruçla ilgili yapılan bir çalışmada; oruç tutan gebelerde çocuğun içinde bulunduğu amniotik sıvının azaldığı, diğer bir araştırmada ise çocuk hareketlerinde azalma olduğu yayınlanmıştır. Yaklaşık 10 yıl önce yapılan bir başka çalışmada da; oruç tutan annelerden doğan bebeklerin kilolarında bir düşüklük saptanmamıştır.

Her şartta oruç tutmak isteyen hamilelere tavsiyeleriniz nelerdir?

"Hamile de olsam oruç tutmaya devam edeceğim" diyorsanız, mutlaka önce doktorunuzla bunu konuşun. Risk taşıyıp taşımadığınızı öğrenin. Eğer bir sorun yoksa, dengeli beslenme prensipleri oruç tutan anne adayları için de geçerlidir. Bu dönemde beslenme mönüsü, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını en iyi miktarda karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Sağlıklı bir gebe diyeti mutlaka; tahıl grubu, meyve, sebze, et ve süt ürünlerini içermelidir.

ayy canim ya cok guzel bilgilerin tesekkur edrim zaten zor buldum hemde ignelerle destekliyoruz hic riske atmak akil isi degil saol canim.sen calismalri aksatma sakin bayrama guzel haberler vericeksin bize ona gore:eek:klava:

kızzz umutsevgim yazsana çatlatma insanı

Bende umut sevgimi çok merak ediyorum ama çıkmış ...Görmedi heralde bizi , geçmişi okumuştur belkide...

ayy canim ya cok guzel bilgilerin tesekkur edrim zaten zor buldum hemde ignelerle destekliyoruz hic riske atmak akil isi degil saol canim.sen calismalri aksatma sakin bayrama guzel haberler vericeksin bize ona gore:eek:klava:

İçin rahat olsun canım , Bencede hiç riske atma , Allah biliyo nasıl olsa içimizi...İnşaallah güzel haberleri vermekte geçikmem...öptüm canımm...

Çalıkuşu , canım , nasılsın ? Biliyomusun benim de sezeryanım sırasında miyomum alınmıştı...Senin tüplerinin kapanmasına neden olan şey miyom ameliyatındı değil mi? Miyomumnun boyutları kaçtı ? Ve kaç taneydi ki...Benimki 1 tane ve 1 su bardağı büyüklüğündeydi , tabi bu gebelikte büyümüş hali canım ...Önceki boyutu 4 cm idi ... Bilmiyorum ki bu ameliyatı nasıl yapıyorlar , benimde acabalarım var bu konuda ? ınşaallah sana bitkisel kür iyi gelir ve inşaallah bende de tıkanıklık olmamıştır...Allahım yaaa bu doktorlar ameliyat sırasında neden riskleri düşünerek hareket etmezler ki yada uyarmazlar ki...

Lidya gittinmi kiz :sm_confused:.
bende maca daldim kaydirigubbakcemile3 normalde hic sevmem ama bugün bakacagim tuttu şakkıdı, Neyse canim sana tatli rüyalar mirmirmirmir

Çalıkuşu , canım , nasılsın ? Biliyomusun benim de sezeryanım sırasında miyomum alınmıştı...Senin tüplerinin kapanmasına neden olan şey miyom ameliyatındı değil mi? Miyomumnun boyutları kaçtı ? Ve kaç taneydi ki...Benimki 1 tane ve 1 su bardağı büyüklüğündeydi , tabi bu gebelikte büyümüş hali canım ...Önceki boyutu 4 cm idi ... Bilmiyorum ki bu ameliyatı nasıl yapıyorlar , benimde acabalarım var bu konuda ? İnşaallah sana bitkisel kür iyi gelir ve inşaallah bende de tıkanıklık olmamıştır...Allahım yaaa bu doktorlar ameliyat sırasında neden riskleri düşünerek hareket etmezler ki yada uyarmazlar ki...

Ahhhhh Ahhhh Melekcigim sorma. mafoldumben

Benim Miyomum 3. hamileligimden sonra yani kürtajdan sonra tesbit edildi ve 2-3 cm oldugu icin doktor zararsiz eger büyüme yapmassa ellemiyelim dedi.
Bende ona inandim, Kari bana demediki eger hamile kalrsan bu büyüme yapar diye:mymeka:, ne bileyim bende tekrar hamile kaldim 4. bebiste 6 hafta icerisinde miyom oldu 5-6 cm. mafoldumben
Doktorun dedigine göre bebek degil miyom beslenmis ve bebisim gelismedigi icinde aldilar sonrada sezeryan ile miyomu aldilar.kafamçokkarıştı
Cok agrilar cektim canim. Sonrada yaklasik 1 seneden beri hamile kalamayinca ( 4 asilamaya ragmen) ben doktora laparaskopi yapin degince onlarda evet haklisin gercektende yumurta yollari kapali olabilir dediler ve yaptiklarindada gercekten ögle cikti

Ahhhhh Ahhhh Melekcigim sorma. mafoldumben

Benim Miyomum 3. hamileligimden sonra yani kürtajdan sonra tesbit edildi ve 2-3 cm oldugu icin doktor zararsiz eger büyüme yapmassa ellemiyelim dedi.
Bende ona inandim, Kari bana demediki eger hamile kalrsan bu büyüme yapar diye:mymeka:, ne bileyim bende tekrar hamile kaldim 4. bebiste 6 hafta icerisinde miyom oldu 5-6 cm. mafoldumben
Doktorun dedigine göre bebek degil miyom beslenmis ve bebisim gelismedigi icinde aldilar sonrada sezeryan ile miyomu aldilar.kafamçokkarıştı
Cok agrilar cektim canim. Sonrada yaklasik 1 seneden beri hamile kalamayinca ( 4 asilamaya ragmen) ben doktora laparaskopi yapin degince onlarda evet haklisin gercektende yumurta yollari kapali olabilir dediler ve yaptiklarindada gercekten ögle cikti

Canım inşaallah bitkisel kür iyi gelir ...Bende tüplerim için baktırsammı acaba diye düşünüyorum , bu ayda çalışayım da olmazsa sorarım doktoruma , miyom ameliyatından sonra kapanma olur mu diye ? Bu doktorlar bazen çok ruhsuz oluyorlar hakkaten canım ...Tek tek riskleri açıklamalılar ve bizlerde ona göre davranmalıyız ...

İyi geceler canım , hayırlı ramazanlar...Oruç tutacağını yazmışdtn , Allah kabul etsin canım...Bende tutmayı düşünüyorum , hamile kalırsam eğer ( ki sonlarına doğru belli olur) o zaman bırakırım heralde...öpüyorum kocaman...

herkese günaydın tatlişkolar
Allah ramazanınızı mübarek etsin, cümlemizin :Saruboceq:
oruç tutanlarınkini kabul etsin, rabbim hepimizin gönlündeki muradı versin.

kızlar niyet etmiştim önceden, daha doğrusu biri akıl etti de tamam dedim ben bunu yapayım, bugünden başlayarak ramazan boyunca 3 cuma burda bir hacı bayram camiimiz var, oraya gidip niyetimi diyeceğim, evlatlarımızı muradımızı hayırla versin Rabbim diye dua edeceğim.hepinizi dualarımda tek tek düşüneceğim, yavruşlarımızı ve hamişlerimizi de korusun diye dua edeceğim.Allah kabul eder inşallah, cümlemizin gönlünce olur...

X