kadınların adet hallerinde oruç tutması ?

cosmobird

tomorrow will be another day
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2012
788
41
Merhabalar, bu zamana kadar adet gördüğm zamanlarda oruç tutmazdım ama bazı şeyler duydum; adetliykende oruç tutulabilirmiş. Vücuttan çıkan bozmaz, giren bozarmış orucun namazdan ayrılması gerekmiş ve isteyen oruç tutabilirmiş ama bunun kesinliğine dair herhangi bir ayet yok. Bence adet guslü bozuyorsa ve gusulsüzde oruç tutulmuyorsa bu nasıl mümkün olabilir ki çok arada kaldım, var mı regl iken oruç tutan arkadaşlar aramızda bu konu önemli benim için.

tutan arkadaşlarım var adet ken kafam çok karıştı..
Namazda abdest şart, abdest temizlik demek, adetken kirlisin olmaz.
Ama oruç abdest gerektirmiyor temizlikle değil imanla alakalı diyorlar .
Bilemiyorum ..

bende böyle bişey duymadım... bakara suresinde adetin kadınlar için eziyet olduğu yazar.. Allah bize o günlerde kolaylık sağlamış.. hastalık olarak görüldüğü için, hem bedenin hem ruhun, bütün güç aç kalarak yorgun düşmesine izin vermemiş.. ama sonrasında adetliyken tutamadığımız oruçları kaza etmemiz gerek..

Ya ne sacmaliyo bu insanlar.cok kiziyorum heee...heryerin afedersin kan icinde rezil bir haldesin.ne namaz var ne abdest.karnin agrir vucudun sallanir resmen.hic yuce yaratan bu haldeki kuluna oruc tutturur mu?
Bence bu kesin ramazan sonrasi kaza etmeye usenenlerin fikridir.7 sene imam hatip okuluna gittim,babam hafiz.boyle bisey ne gordum ne isittim..tobe tobeeee

kadınlar adet hallerinde bir nevi izinli sayılıyorlar diye biliyorum ben de hani adet halindeyken vücut yorgun bitkin hormonlar dengesizken oruç farz kılınmamış lakin istenirse tutulabilir diye duymuştum.

ama ne kadar doğrudur onu bilemiyorum tabi :44:

O zaman bu mantığa göre cinsel birlikteliktede bulunabilirsin. Bence çok yanlış bi şey eğer doğru olsaydı bir sürü islam alimi var biri çıkıp demezmiydi.

Giren, çıkan durumu deniz için söylendi. Sizin denize girmeniz orucu bozmaz, deniz suyu ağzınıza giriyorsa bozar diye.

Yok böyle birşey reglken oruç mu tutulur, sadece 7 günü geçerse o adet kanaması değil özür olur ki 7 günden sonra tutulur diye biliyorum.

kızlar ben de bunu ablamın eşinin akrabalarından duydum , onlarda adetliyken oruc tutuyormuş ablamla şoka girmiştik resmen ilk defa duydugmuz için...

biz tutmuyoruz..ablamlada gülüştük ne güzel hiç borçları yok diye hatta

regl donemi agrili gecen kadinlar var. ilac almak zorunda kaliyorlar. muafsin niye zorluyorsun illa tutacam diye :)

Bu konu açılmıştı, geçen hafta olabilir.

Diyanet'in söylediği bizim için bağlayıcıdır ve diyanet kadınların adetli iken oruç tutmamasını söylüyor.
Iftara beş dakika kala bile hasta olsak fark ettiğimiz an orucu bozmamız ve o günü de kaza etmemiz gerekiyor.

Allah'ın kadınlara bir ruhsatı, ikramıdır bu izin, ikram geri çevrilir mi?
Hele ki yaratıcıdan geliyorsa.

Bu adetliyken oruç tutma meselesi son yıllarda ortaya çıktı.
Dinde bir hükmün ortaya konulabilmesi için ayet veya hadisle desteklenmesi gerekiyor, bilgi yoksa din bilginlerinin çoğunluğunun dediğine bakılır.
Bu konuda hiçbir dönemde böyle bir çoğunluktan söz edilemez, son yıllarda ortaya çıkan tek tük söylemden söz edilir ve bunlar da bağlayıcı olamaz.

Tavsiyem bu tür konularda diyanet'i baz alın.

Son düzenleme:
Yapmayın Allah aşkına 16.5 saat oruç tutuyor insanlar sıcak susuzluk halsizlik yaparken adetliyken nasıl tutuyor arkadaşlarınız acaba
Ayrıca Rabbim kadınlara kolaylık nasip etmiş niye bulandırıyorsunuz
Adetliyken kadın namaz kılamaz Kur'an okuyamaz oruç tutamaz namazın kazası gerekmezken orucun daha sonra tekrarı gerekir
Ama adetliyken oruç tutamazsın açık ve net
Samimi isen düşüncen de bu kadar açık bişey de yok arkadaşım tutuyor o öyle diyor böyle diyor demezsin Allah ne diyor ona bakacaksın
O da açık

7 değil 10 günden sonrası özür kabul edilir.

arkadaşımın halası diyanet işleri bakanlığına sormuş ordan aldığı bilgiye göre;
regl ilekn oruç tutulur cahil olmayın sizi engelleyen birşey yok cevabı verilmiş..
herşey tamam da cahil olmayın nedir yani ya bunun cahilllikle ne alakası var ayrıcada diyanet işleri b. vermiş bu cevabı ordada aklım takılmadı değil..

Hayır abdestsiz namaz, cinsel münasebet, oruç hiçbiri olmaz.
Hem diyanetten kimse çıkıpta siz cahil misiniz demezler kusura bakma ama sallamış sanırım biraz düşüncesini doğrulamak için
Diyanet oruçlu iken tutulmaz diyor ki tutulmaz da.
Allah'ın kadınlara verdiği izin sonuçta...

Adetli iken oruç tutulur mu?
Hanımlar âdetli günlerinde namaz kılmadıkları gibi oruç da tutmazlar. Bugünlerde kılınamayan namazlar daha sonra kaza edilmezken, tutulamayan oruçların Ramazan sonrası kaza edilmesi gerekir. Bu hükmün kaynağı Peygamber Efendimizdir. Muaz (r.a.) anlatıyor: “Ben Hz. Aişe’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: “Biz Resûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı”. (Buhâri, “Savm”, 14; Müslim, “Sıyam”, 21.) Bu açıdan oruç tutan bir hanım âdet gördüğünü öğrendiği andan itibaren orucu bozulmuş olur. Orucunu akşama kadar sürdürmemesi gerekir. O anda yiyip içebilir.

alıntı

Iyice araştırırsan bulursun ben de ilk defa duydum ne günah ya nasıl tutuyorlar anlam veremedim hatta hz.ayşe annemize gelip soruyorlar oda adet halindeyken ne namaz kılınır ne de oruç tutulur namazin kazasi olmaz ama Allah cc orucun kazasını bize hüküm kılmıştir diyo

Diyanet işleri bile adetliyken oruç tutulmaz diyorlar ayrıca cahil falan diyerek kimseye böyle bir söz söylemezler arkadaşının halası kendi düşüncesini söylemiş olabilir kabul ettirmek amaçlı.

Orucun manası sadece aç kalmak değildir arkadaşlar
Genç bir delikanlı zinadan kaçınmak için oruç tutmalıdır denir. Yani orucun abdest gerektirmediğini savunanlara göre cinsel münasebette olur gibi bir anlam çıkar ki olmaz. İbadetleri yerine getirmek için gusul şart. Adetliykende gusul olmaz.

Hoş ben adetliyken namaz kılanı da okudum bu forumda. Allahla kul arasında diyorlar tamamda Allahta koskoca kitap göndermiş uyalım diye.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…