Kadınlar araba kullanmayı hep böylemi öğreniyor?

en güzeli yalnız kullanmak. eşle falan olmuyor. bir de ehliyeti aldıktan sonra otomatik arabaya geçin mümkünse manueli hamallık gibi geliyor bana.

aslında baya kararlıyım markete gıtmeye .
şöyle ki market pazar sokagında cmartesı pazar ertesı henuz kımse aracını sokaga almamıs oluyor hadı park edemedım yolun ortasında bırakırım aracı . sıtelerde oturuyorum ben acıkcası. yanı ne bılım olmadı esımı dostumu cagıracagım ama sankı bana bı cesaret lazım . fakat ben gerı gerı gıdemem nereden donebılırsem oraya kadar duz surerım . demem lazım . ınsallah basıma kotu bısey gelmez.

iyi bir sürücü olmak istiyorsanız sürekli kullanmanızı öneririm.
belki tuhaf gelebilir ama, temel kuralları öğrendiyseniz eğer; yalnız kullanmanız sizin için daha iyi olabilir.
mesela bir güzergah belirleyin her gün orayı gidip gelin.
aracınızı tanıyın, iyice alışın.
her geçen gün kendinizdeki farkı ve rahatlığı göreceksiniz.
acele de etmeyin ama az da olsa trafiğe girmeden sürekli dur kalk size bir şey katmaz.
biraz üstüne düşerseniz iyi bir sürücü olabilirsiniz.
zira, milyonlarca insan araba kullanıyor.
her birinin doğuştan yetenekli olduğunu düşünemeyiz, öyle değil mi?

kocadan hoca olmazzz öğreneceğiniz varsada öğrenemezsiniz.bu iş pratik işi ne kadar çok ekmek okadar çok köfte.yarım debriyaj motorun sesini dinle tam debriyaj vites geçişi... bunlar teorik tamam bil ama pratikte bunları duymuyorsun bile.annemin bir arkadaşı var yıllar önce köyden geldi şehre okumuşluğu yok o derece rabbim yürü ya kulum dedi zengin oldular kadının altında son model jip bildiğin canavar.ama nasıl oldu altında araba hep pratik

Kesinlikle otomatik vites,heryere sığabilecek bir araç almalısın.Yoğun trafikte mükemmel..ve inan ki sende arabayı çok iyi kullanacaksın bende senin gibiydim ve şuan bütün işlerimi hallediyorum,hamallıktan kurtuldum oh be

O olur bak, ben de ilk arabaya bindim; ana bir yoldayım baktım oradan dönemem; bir sokağa girdim bir alan bulup oradan dönüp öyle gittim; geri gitmek daha zor

Ben eşimle asla öğrenemezdim.. Sürekli sanki kendisi anne karnında öğrenmiş gibi hadi, çabuk, bi arabayı kaldıramadın, çok sağdan gidiyorsun..Vs vs.. Gına geldi artık gittim direksiyon dersi aldım 10 saat o kadar iyi anlattı ki hoca.. Ders bitti biraz güven geldi kendime. Eşim isteyken aldım arabayı önce evin çevresinde dolandım bi kaç tur. 2-3 denemeden sonra otoyola bile çıktım :)
Öğrenemem diyordum ama şimdi bana göre eşimden bile güzel sürüyorum :)
Korkma yakın çevrede bi kaç tur at, alışırsın kendine güvenin gelir..

ayy çok tatlı ifade etmişsiniz güldürdünüz beni:)) bilirim onu da ne duruyor ne çalışıyor, o da gaza tam yeterince basmayınca oluyor sanırım. hiiç dert etmeyin, hepsi oturacak zamanla, arada pratik yapın kendi kendinize ama trafiğe çıkmadan boş alanda. sonra yavaş yavaş çıktıkça trafiğe oturacak zaten:)

Sadece kadınlar değil, erkekler de böyle öğreniyor araba kullanmayı.

Ben ilk öğrenirken sol bacağım et kesmişti, debriyaja basarken nasıl kasmışsam kendimi. Bir de dudaklarımın üstü terlerdi, sanki çok ağır birşey taşıyorum.

1 hafta özel ders aldım, sonra yavaş yavaş "yapanların benden ne fazlası var" diye kendime moral vererek bugüne geldim.
Şu anda iki araba arasına tek hamlede kaldırıma sıfır park edebilirim.

Siz de moralinizi bozmayın, yapanlardan neyiniz eksik???

Yalnız babayla kocadan hoca olmaz sözüne katılıyorum. Özel ders alma şansınız varsa mutlaka değerlendirin.

Eşinin yanında çalışma..insanın bildiği herşey bi an yok oluyor saçmalıyorsun..

Vede kullandıkca artık dusunmeden otomatık olarak refleks halıne dönecek herşey..

Haa bende kullanamıyorum..benımde yaya fobim var..ya bi insana zarar verirsem
.ya onume ansızın biri çıkarsa..

10 yasinda arabayi babamdan calarak ogrenen bir kiz cocugu ve araba hastasi oldugum icin bi kac oneri sunaym sana canm. Dizel araba benzin ve gazliya gore daha rahattir. Stop etmesi zordur. Devire gore araba kullanmak senin icin en kolayidir gaz debriyaj ayarina gelince her arabanin model ve bakimina gore degisir. Fakar hareket etmeden once arabaya otur koltuk ayarini kendine en rahatini yap. Bos bir yere cek sadece debriyaj gaz ayarina ayagini alistir bikmadan surekli tekrarla. Zaten kavrama sesini dizel motorda rahat anlarsin /rahat ol bos alanda geri, dur kalk, ve bayirda kalkma denemeleri yap. Oyle aman heycanlaniorm beceremiorm.dersen bu is olmaz. Emek vermek lazim ve arabayi esya gibi gorme. Ona bindigin an o senin bir uzvun el ayak goz dikkat basarilar dilerim ..

alıyorum canım alıyorum ama adamda dıyor bana kadar sana bıraz pratık yaptırsınlar, hafta sonu derse kadar en azında kalkamadakı sorunu cozeyım dıyorum :)

baurada bende nasıl terledım ay normalde hıc terlemem okadar berbat terledım yanı . sankı arabayı surmuyorumda cekıyorum omuzlarımda

Az önceki arkadasın yazdıgına ıstınaden araba stop etmıyor yaptıgım hata ne onuda anlamıyorum
hatta suanda acaba ben 1 takamıyormuyum ondanmı kalkmıyor suphesıne dustum
yarım debrıyaj kalkıyorum , gaza hafıf dokunuyorum , debrıyajı bırakmaya calısırkende gaza basmaya devam etmem gerek ıste orada ısler karısıyor sanrıım gaza yeterınce basmıyorum arana ne gıdıyor ne duruyor gıtcek gıdemıyor tıtreyıp duruyor
emınım kullananlar bu sekılde formul hesabı yapmıyordur bu ısı kı dedıgım gıbı ben once gerı gerı gıderken olan sıkıntıdan once gayet sınyal verıp caddeye cıkabılırken sonrasında emnıyet serıdınde bıle kalkmaya korkar oldum cunku
yapamadıkca yapamadım batırdıkca dahada batırdım
buarada sızı tebrık ederım cok tatlısınız
bende arabalara cok meraklıyım hatta ılgınctır ama arabadan anlarım ama kullanım harıcı hangı araba alınsın hangısı alınmasın gıbı :) esımın hevesımı kırmasına karsın bu zaman kadar ogrenemedım.
hatta 5 yasındakı oglum bıle sen araba suremezsın carparsın dıyor , ben bınmem senle dıyor.
dusun nasıl esım ıstemıyor hıc kullanmamı, kayınpederım olmasa ne araba ne ehlıyet hıc bısey olmazdı valla habersızce yaptı hepsını.

çoğumuz senin gibiyiz emin ol.
hatta benim en son konum bununla ilgiliydi 2 senedir ara ara kullanıyorum ama hala hatalarım var.
çok sık kullanmadığım ve yanımda hep eşim olduğu için istediğim kıvama gelmem uzun sürdü ne yazıkki.

Bence hata su sen neden yarim debriyaja aliosn gerek yokki yarim.debriyaj bayirda kaydirmamak icin titreme noktasinda gaz asilarak kalkilmasi icin. Normal.duz yolda yarim debriyaja ihtiyacin yok ters orantili debriyajdan ayagini cekerken gaza hafif yukleniceksin araba zaten dizel kalkar o. Geri gelme meselerine gelince bunu bos alanda yaninda hevesini kirmayacak biriyle.olmali. keske ayni sehirde olsak :) 1 haftada usta olursun :) gorumcem anneme ben ogrettm.erkekler bu konuda agrasif ve kensini bisey zannedior

Sadece kurs hocan ve kurs arabası ile devam et ehliyeti alana dek.
Eşinin yanında paniklemişsin.
Ve evet vites değiştirirken gaza basmaman gerekir.

Zamana ihtiyacın var. Kendini kasma.

ehliyetimi alalı 1 yıl oldu ilk girişte direksiyon sınavını geçtim kimse geçebileceğime inanmadı sakar ve heycanlı bi yapım vardır ve hayatım da ilk kez araba sürüyordum sadece kursda 1 ay eğitim aldım o kadar. ehliyeti alınca sabahları eşimle birlikte iş yerine kadar arabayı sürmeye başladım heycanımı tam yeniyordumki bi gün talihsiz bişey oldu. sağdan sağdan gidiyordum çift yönlü bi yoldu önümde bi kamyon vardı eşim solla geç dedi tamam dedim tabi heycanlandım tam sola geçecektim eşim dur dur dedi kamyon sinyal vermeden önüme geçti kıl payı çarpmaktan kurtuldum ve kamyon sola dönüş yaptı.. ben ne yaptım o heycanla biliyomusun çift yönlü yolda sağ şeritten bi anda sola geçtim hem de karşıdan araba geliyodu burun buruna durduk.. sonunu tahmin edersin eşimle bağrışmalar kapıyı çarpmalar ve aylarca araba kullanamamak. daha şimdi 2 aydır kontolu elime aldım en iyi anladığım şey ben yalnızken daha rahatım. şimdi oğlumu da alıp canım nereye isterse oraya sürüyorum çok şükür hiç bi sıkıntı yaşamadım..

bazen kırmızı ışıkta arkadaki hödükler kornaya basınca heycanlanıp arabayı kaldıramıyorum ondada bende kornaya basıp kafamı çıkarıp az beklesen ölürmüsün deyip bağırmışlığımda vardır

Sakin olun.
Alışacaksınız.
Erkekler şöyle öğreniyor da kadınlar böyle öğreniyor diye bir şey yok
Sadece eşinizin ya da çoğu erkeğin belki de 18 yaşında başladığı bir şeye siz daha geç başlıyorsunuz.
Kalkmaya durmaya zamanla alışacaksınız . Başka bir şekli yok bunun. Yılların şoförü de olsa birkaç ay araba kullanmadıktan sonra bir iki tökezleyebilir debriyajda, ya da kullanmadığı başka bir arabaya geçtiğinde. Ama hemen alışır. Siz de zamanla alışacaksınız.
Tavsiyem eşi dostu bırakıp, kızmıyor dahi olsalar, ehliyetinizi aldıktan sonra bir hocayla çalışmanız. Böylece teknik bir şekilde öğrenirsiniz. Trafik gerçekten çok ciddi bir alan çünkü:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…