Kadınlar araba kullanmayı hep böylemi öğreniyor?

duz yolda freen gerek yokki
yokus asagi yada yukaruiysa araba kaçmasin diye anlatigin sekilde yuruyecekisin zaten yada el freniyle kalkacaksin baska yol yok

benim dedigim yokus yoksa kullnailan tek yontem
düz yoldada bahsettıgım teknıkle araba kalkıyor yanı dızel butun araclar bu sekılde de calısıyormus. gaza bassanda sorun olmaz ama bus ekılde yap dıyor hocam . ama benım kocam sen bırak onu boyle yap dıyor
her ıkısınıdede hakım olamadan ortaya corba yapıyorum bende

Eşiniz şunu solla,gaza bas dediği için kaldıramiyorsunuz arabayı. Teknik çok ama şu an kafa karıştırmak olur,yinede söyleyeyim,debriyaj ve frene basarken,debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken bir yerde araba titremeye başlıyor atlayacak gibi oluyor işte tam o anda freni bırakıp gaza basarsanız kalkar araba kesinlikle,debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken gaza frenden çektiğiniz gibi (çabucak)basarsaniz stop etmez. Teknik çok dedim ya,el frenini indirmeden bunları yapıp gaza basmaya başladiğıniz an el frenini indirirseniz yine kalkar araba,ama bu kursta kullanabileceğiniz birsey değil sanıyorum daha doğrusu sınavda. Ben ilk zamanlar yokuşta kalkarken kullanıyordum el frenini.
Size tavsiyem kurstan ne alabiliyorsanız alın ders olarak 2 ders,3 ders imkan dahilinde ne varsa daha rahat kullanıyorsunuz kurs arabasinı çünkü hocanız güven veriyor,araba hafif (Fort ağır ve saglam bir araç) ters davrananda yok.
Zira sinavdada o kurs arabasıyla çıkacaksınız. Sınava kadar ona alişsanız kafanız karişmaz.

biz evlendigimizde esimin ehliyeti yokdu , ben ondan bes yil once aldim ehlietimi
ilk gunden beri boyle valla :)))

araba tabiki kalkar iki sekildede ,sonuçta araaba da bi mekanizmadan olsuyor
duz yolda frene basmanin sebebi neymis bi sorsana hocana :)
esin hakli ama sen sinav geçeceksin hocani dinle simdilik kopruyu geçene kadar
ehliyetini alinca esinin dedigi gibi yaparsin :)

4 senedır trafıkte aktıf arac kullanıyorum ama ne zaman esımle arabaya bınsem bı muddet sonra sağa cekıp dıreksıyonu esıme verıyorum...esle olmuyor maleseff ama banada esım araba surmeyı ogrettı ben hocadan ders almadım kendı aracımda ogrendım belkı o yuzden karısmadı kafam hemen cıktım trafıge boyle bı durumda var tabıkıııı...

evet bır ucuncu yontemde bu

bunuda yapıyorum ıstem dısı fakat bır kere kalkarken ıkıncıde gaza sanırım yeterlı basamıyorum araba gıtmıyor kalkmıyor sılkelenıp duruyor :)
onu demek ıstedınız sanırım frenden cekerken cabucak bas dedıgın bu sebebten sanırım dımı?

buarada maral arkadasım , duz yolda neden frene basıyorum hıc bılmıyorum acıkcası herhalde araba kacmasın dıye yarım debrıyajla bılemedım

kızlar benım gıbı ogrendınız dımı sızde yanı mutlaka yapacagım bunları degıl mı?

merhaba:)

bir kere erkekle araba kullanmak ne olursa olsun sizi panikletecektir, eşimle kullanırken ayrı, abimle kullanırken ayrı stres olurdum... sağolsun babam daha anlayışlıydı hep ama gene de çok rahat edemiyordum yanlarında.

yolların ustası da olursunuz profesyoneli de:) hiçç stres yapmayın. ben ilk zamanlarda panikten gaza basa basa gidiyodum hemen yol bitsin de kurtulayım arabadan diye (büyük bir hata). hiçbir zaman kendi başıma kullanamicam, rahat kullanamicam, sanırım hiç kullanamicam gibi korkularla geçti bi sürem:) ama zamanla gerçekten hiç öyle olmadığını anladım. pratik yapa yapa öğreniceksiniz.

ben araba kullanmayı erken öğrendim, ama tabi dur kalk. ona rağmen ehliyet aldıktan sonra kaç kere arabayı stop ettirdiğimi bilirim. hep yanımdaki erkekler yüzünden

sonra dura kalka, stop ettire çalıştıra öğrendim... şimdi şehirlerarası da gidip geliyorum, tek başıma da kullanıyorum hem de misler gibi:)

tekniğe gelince.. debriyaja tam basılıyken arabayı çalıştırdınız, sonra debiryajdan hafif ayağınızı çekerken gaza basmaya başlayacaksınız... ani değil dikkat edin, dengeli şekilde. zaten araçtan ses gelir gaza çok yüklenirseniz, ya da debriyajdan hızlı çekerseniz stop eder...

farklı araba konusuna gelince.. her arabanın çalışması farklıdır tabii. ama yöntemi bildikten sonra en fazla bikaç dk acemiliğiniz olur sonrasında kullanırsınız her arabayı...

kafanızda büyütmeyin, eşinizi de boşverin surat falan yapar kızarsa:) sanki onlar anne karnında öğrendi şoförlüğü

sevgiler:)

Ayni seyleri yazacaktim
Cok haklisiniz
Sinav oncesi farkli araclarla calismak buyuk hata
Bende gecen yil aldim ehliyetimi
Araca cok hakim bi arkadas sinavdan iki uc gun once baska aracla calisti ve ilk sinavdan kaldi
Kafa karisiyor sanirim

bu dediğini yokuşta yap, yani arabanın kayma olasılığı olduğu yerlerde.
diğer durumda yarım debriyaj, gaz.
bir de aracı durdururken fren ve debriyaja aynı anda basma. debriyaj aracına fren yaptırmaz. önce fren durmaya yakın debriyaj ve fren beraber.

5 yıldır faal olarak araba kullanıyorum ve babam uyurken ben sabahları arabayı kaçırır fırına falan giderdim sırf öğreneyim diye. onun bana inanılmaz faydası oldu. Babam bile erkek gibi kullanıyorsun der 2 araba arasına çok rahat girerim ki babamın jeep i olduğu halde koca hantal araba..
Gel gelelim ki eşimin yanında araba kullanamıyorum. Sanki acemi şoför gibiyim aynı şekilde beni de bakışları rahatsız ediyor. Her şeyime karışıyor.
Şunu da söyleyeyim, manuel arabayı değştirin bir kadın için işkenceden başkka bir şey değil.
Bunu da atlatacakasınız trafikte görüşmek üzere :))

Evet ayağınızı frenden kaldirip debriyaja o anda basarsanız kalkar,bu yarım debriyaj. En kolay kalkma şekli manuel arabayı öğrenirken,zamanla debriyajdan ne kadar çekince ayağınızı kalkacağını pratik yapılinca arabayı dinlemedende yapabiliyor hale geliyorsunuz ama ilk etapta en pratik ve garanti hali bu. Düz yolda frene basmanıza gerek yok zaten 5e takip gitmiyorsunuzdur diye düşünüyorum araba zaten fazla hızlanmaz 2-3 vitesle,fazla gaz verince bağırır. En kötü ihtimalle duramayacağıniz yerde el frenini çekmek bile durdurur aracınızı korkmayın.
Seri olan debriyaj fren gaz üçlüsünde zaten sorun kalmaz diye düşünüyorum. Zamanla ayagıniz alışır. Hepimiz gectik bu yollardan,zamanla öğrendik,aracımızi tanıdıkça pratiklestik emin olun. Siz sinavi gecmeye bakin,sonra imkanlar dahilinde pratiğe devam edersiniz.

Konuyu cok okumadım ama lütfen ne yaparsanız yapın aynalara bakın. Cok sinir oluyorum ayna sinyal vb kullanmayan insanlara.erkekler daha cok yapıyor gercide. Umarım gecersiniz sınavı :)

gaza cok yuklenıp debrıyajı bırakmadıgım ıcın araba stopta edemıyor boyle sallanıp duruyor bilir misiniz , rezil bişey. hele hele o şaşkınlıkla yandakıne bakıuyorum oda sallanıyor utanıyorum sonra herseyı bırakıyorum yanı tam olarak sorunum stop ettırmek bıle olmayabılır.

cok tesekkurler :)

ya ınanmıyorum harıkasın . zaten durmalarada kasıyorumda henuz bı krız olusmadı . yanı once frenle yavaslıyorum anlayıyorumkı duracak debrıyaj ve frene basıp duruyorum.
aay cok sagolun

trafıkte koltugu dımdık bırı gorursenız bılın kı o benım , camı fılanda acmıyorm ruzgardan sacım onume gelır dıye.
radyoda kapalı
tanırsınız benı .

bende hafta sonu cıkacagım erkenden umarım sokak koselerınde arabalara takmam . coluk cocukta olmuyor cok erken saatte .

Konuyu cok okumadım ama lütfen ne yaparsanız yapın aynalara bakın. Cok sinir oluyorum ayna sinyal vb kullanmayan insanlara.erkekler daha cok yapıyor gercide. Umarım gecersiniz sınavı :)
aynalara bakıyorum sınyalde verıyorum yol bos sınyalle serıt degıtırıyorum ama yola hakımım ama ah o traktor bı kalksa

ben ehliyet sinavina yazildigimda. Arabanin A sini bilmiyordum. Daha önce kimse ögretmedi. Bende kimseden ögrenmek istemedim. Iyikide öyle yapmisim. Ehliyet kursunda ögrendim herseyi. Banada baskasi ögretmeye calissaydi, paniklerdim kesin ehliyetimi bile alamazdim...

öyle insanlar birsey ögretemez size..Benim babamda öyledir :) Bassana, hadi, ne duruyorsun, korkma, cesaretli ol falan filan :)

her şeyi yap ama eşin ile çıkma

Bir de benimnki tarif özürlü

Geri gidiyorum manevra yaparak

bana çevir diyor ben de direksiyomnu öbür tarafa çevirdim

Terse gidiyorsun diyor; sen çevir dedin diyorum; ben hızlı çevir anlamında dedim diyor

eşim az kelime ile konuşur o nednle onunla araba çalışmak ölüm

Her arabanın gaz debriyaj ayarı farklıdır

Sizinki ile kurstaki farklıdır

kurstaki yumuşak olabilir

Alışırsın; bizim bir arabamız vardı; usta şoförler bile onunla kalkamazdı; debriyajın kavrama noktası yukarda idi; ben ilk bindiğimde kalktım; herkes şok oldu; zira benim iki ayak koordinasyonum iyidir; iki elimi de iyi kullanırım vs vs

Alışırsın yani; arabaya göre kavrama noktasına da ama özellikle markete gitmeye acele etme

Hem park sıkıntısı hem de çoluk çocuk oluyor

Bir de mesela ben bizim orası tenha diye pazar günü çıkıyordum; neyse önümde bir araba durdu; ben de arkasında ama bayağı mesafe de var

Meğerse öndeki de acemi imiş; arabayı geri bir hoplattı; nasıl geri vitese alıp yanından kaçtığımı bilemedim valla

Biz sanki karşıdaki iyi şoför sanıyoruz ama iki acemi karşılaşınca çok kötü oluyorrr

Bizim direksiyon hocamız kesinlikle eş veya başka biri ile çalışmamıza izin vermiyordu.gerçektende eş ile olmuyor.

Geri geri giderken hiç arkama dönüp bakmam aynaları kullanırım, Bencede şöför için en saçma bedensel anlamda hareket bu. aynalar aynı hatta daha fazlasınız size veriyor zaten, tekere kadar görüyosunuz aynadan geri gidince aynayı indirince.
Sizin ki gibi değişiklikler olur çok normal ben de ilk öğreneceğim zamanlarda kendi arabam dışındaki kursun eski bir arabası vardı onda o kadar rahattım ki kendi arabamda kasıyordum kendimi. Nasıl bir psikoloji bilmiycem ama oluyor öyle. arabayı en iyi ne zaman öğreneceksiniz biliyor musunuz, mecbur kaldığınız zaman, o araba dışında bir çareniz kalmadığı zaman kuzu gini öğreneceksiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…