İşten sonra eve gitmeden kahve kaçamağı...

kediseverbiri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
593
675
29
Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Öğrencilerimin yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?

Son düzenleme:
Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Çocuklarımın yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?

Aynen devam et, sana ne iyi geliyorsa onu yap
Ev, çocuklar, iş derken bir kahve içmeyi kendine fazla görme
Maddi olarak zorluyor diyorsan iş çıkışı al minik bir kahve termosu bir parkta otur öyle iç kahveni sigaranı
Koşturmanın kölesi olmamak, yarım saat bile olsa kendine vakit ayırmak çok değerli bunu bırakma hatta sıkı sıkı sarıl

O kadar çalışıyorsunuz, şu kadarcık keyfiniz olmasın mı Allah aşkına?

Size iyi geliyorsa yapmaya devam edin. Çalışan bir insana günde 1 kahve çok da maddi açıdan zarar vermez. Madem öyle mutlusunuz, kendinizi ödüllendirmeye devam edin.

Kızlar ben de bu kafayla hareket ediyorum, kendimi ödüllendirmek hoşuma gidiyor ama kredi kartı borcum da uçtu...

Aynen devam et, sana ne iyi geliyorsa onu yap
Ev, çocuklar, iş derken bir kahve içmeyi kendine fazla görme
Maddi olarak zorluyor diyorsan iş çıkışı al minik bir kahve termosu bir parkta otur öyle iç kahveni sigaranı
Koşturmanın kölesi olmamak, yarım saat bile olsa kendine vakit ayırmak çok değerli bunu bırakma hatta sıkı sıkı sarıl

Öneriniz mantıklı bunu yapabilirim aslında. Teşekkür ederim.

Kahve mekanı dediğiniz Starbucks gibi yerler mi yoksa nezih, Los ortamli,ahşap döşemeli huzurlu yerler mi?
Aslında yaptığınız kötü değil. Ne güzel günün yorgunluğunu böyle cikariyorsunuz. Ben bir sorun göremedim açıkçası.
Ama maddi olarak zorlanıyorsanız kahvenizi kendiniz goturebilirsiniz belki. Yani mesele kahve mi ortam.i yoksa her ikisi birden mi acaba?
Şahsen ben Starbucks gibi yerleri hiç dinlendirici bulmuyorum kahvesini de beğenmiyorum üstelik de çok para.
Bir hafta kahveciye gitmeyip o parayla Güzel kucuk bir Stanley termos hediye edin kendinize.
Eminim yolunuzun üstünde severek vakit geçireceğiniz sevimli yerler vardır. Yani nasıl gidip geliyorsunuz bilmiyorum ama bir katlanır sandalye bile iş görür yani. Şöyle at sandalyeni bı yeşilliğe, aç kahveni. İç sigarani oh mis. Bedava.

Ev hanımıyım ben de istinasız hergün ya cafede ya da eve getirtip kahvemi içiyorum,çünkü beni mutlu ediyor ,seviyorum.size ne iyi geliyorsa yapın ,çalışıyorsunuz,iyi geliyor demek ki.Ben şimdi kahve mak.alacağım sanırım daha ucuza gelecek ama dışarı çıkınca yine giderim seviyorum çünkü,bana iyi geliyor

Eşiniz evde mi oluyor siz kahve molası vermeden eve varınca? Ondan rica etseniz 15 20 dk balkonda oturup kendi yaptığınız türk kahvesini içseniz olur mu? Bir de sigarayı lütfen kendiniz için bırakmaya çalışın, sigaradan belli bir süre ayrı kalmak da stresinize stres katıyordur. Bağımlılıkların hiçbir türlüsü iyi değil. Bu arada azarcı müdürünüzün ebesine de selam göndereyim. Bu kadar yoğun çalışan birini bile yetersiz görüyor haspam.

Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Çocuklarımın yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Yani bunu yapmak iyi geliyorsa ve sizi motive ediyorsa bir sakıncası yok ki ne güzelgunde yarım saat kendinize vakit ayırıyorsunuz. Bu bir bağımlılık diye niye tanımlayıp saplantıymış gibi düşünüyorsunuz? Bu sizin için bir rutin olmuş sadece size etrafınıza bir zarar olmadığı gibi psikolojinizi güçlü tutmak için bir yöntem..

Zamanında aileniz tarafından size çok mu sorumluluk yüklendi bilemedim üç küçük cocugunuz olunca sanki kendinize ayırdığınız zaman ve para için suçluluk duygusu hissettiniz gibi geldi
Şu açıdan düşünün sonuçta onlar için cabaliyorsunuz siz mutlu olun ki mutlulugunuz enerjiniz onlara da yansisin
Bir de çalışma saatleriniz de yoğun üstüne eviniz çocuklarınız tükenmişlik sendromu gibi durumda olabilir
Çocuklarım küçükken ben de benzer durumları yaşadım geçici şeyler bunlar

Yukarıda Attraente’nin dediği gibi yapabilirsiniz. Kazandıklarımızın zevklerimize bile yetmemesi ne üzücü ya. Nefes almak için mi yaşıyoruz anlamadım.

Maalesef memleketin hali içler acısı
En büyük zevkim kitaptır, emekli oldum şimdi istediğim kitaba gömülebilirim hayalim vardı hep, geçen hafta iki kitap sipariş ettim 450 lira ödedim, ufacık şeyler bile insanın burnundan geliyor. Tamamlamayı hedeflediğim kitapların listesi 30 bin civarı tutuyor .... hey güzel memleketim ....

X