İşten nasıl ayrılsam sizce

Bir işvereni, habersiz, aniden tabiî bırabilirsiniz ; herkes yetişkin bir insan gibi davranabilmeyi becerebilecek ve ortalama bir iş ahlâkına sahip olmayı kavrayabilecek diye bir şey yok.

Yalnız; SGK girişiniz de yapılmış, artık bir işçinin, işverene haber vermeksinizin işten ayrılmasına ilişkin esaslara tâbi olursunuz, değil bir haftalık ücret almak, üstüne borçlu çıkabilirsiniz.
Pazartesi gidip konuştum diyelim bu bana süre verecek şu kadar idare et diye ama ben 1 gün bile devam etmek istemiyorum

İş hukukunda istifa etmenin şekli belirlenmiştir. Gidip dilekçenizi masasına bırakın. Durumu garanti altına almak için de dilekçenin fotoğrafını WhatsApp aracılığyla kendisine iletin
Ve lütfen ileride daha profesyonel davranmak için haklarınızı öğrenin
Direkt dilekçeyi bırakıp çıksam konuşmak bile istemiyorum

Daha önce konusunu açmıştım. İş için görüşmeye gittim ofise. 53 yaşında evli, iki çocuğu var adamın. Tam 2 saate yakın benimle konuştu. İş dışında özel hayatını bile anlattı. Çocuklarıma çok bağlıyım. Eşimi çok seviyorum. Eşim benim için çok özel biri vs. Ben açıkçası başta tedirgin oldum ama başladım işe. 1 hafta gittim. Bu süreçte bana öyle bir yakın hareketi olmadı. Beni soğutan durum yol evime uzak. Bana baştan sordu ama yol sıkıntı olur mu vs. Diye. Onun dışında ben iç mimarlık mezunuyum ama bunlar daha çok müteahhitlik gibi işler yapıyor kentsel dönüşüm vs. Hatta beni eski çalışanına tanıtırken “mimarım de iç mimar detayı verme” dedi. O kişide “ senin iç mimarla ne işin var vs” dedi güldü. Sürekli zaten hastam var diyip ofisi bana bırakıp gidiyor. O kadar yol çekiyorum ayrı olay o da. Bende dün hiç bir şey demeden pazartesi gidecek gibi çıktım eşyalarımı alıp. Ofisin anahtarını da masanın altındaki çekmeceye bıraktım. Yüz yüze konuşursam beni ikna eder diye düşündüm. Zaten çok geveze biri. Şimdi bugün haber vermeyi düşünüyorum sizce ne yapsam. Mesaj mı atsam. Anahtarı bıraktığım yüz yüze konuşmadığım için çok tepki verip bunu bahane edip 1 haftalık paramı vermeyecekmiş gibi geliyor. Benim sigortamı başlattı ama banka hesabı vs açmamıştı
Ah gülüm ben sana dedim gitme boşuna zamanını harcadın oraya , sanırım hamal gibi bişey arıyordu kendine sende o işe denk geldin biriyle beraber gidip konuşsan iyi olur parandan dolayı

Ah gülüm ben sana dedim gitme boşuna zamanını harcadın oraya , sanırım hamal gibi bişey arıyordu kendine sende o işe denk geldin biriyle beraber gidip konuşsan iyi olur parandan dolayı
Ayrılmak istediğimi arayarak konuşsam. Para olayında da ben sıkıntı çıkartacağını düşünüyorum

Daha önce konusunu açmıştım. İş için görüşmeye gittim ofise. 53 yaşında evli, iki çocuğu var adamın. Tam 2 saate yakın benimle konuştu. İş dışında özel hayatını bile anlattı. Çocuklarıma çok bağlıyım. Eşimi çok seviyorum. Eşim benim için çok özel biri vs. Ben açıkçası başta tedirgin oldum ama başladım işe. 1 hafta gittim. Bu süreçte bana öyle bir yakın hareketi olmadı. Beni soğutan durum yol evime uzak. Bana baştan sordu ama yol sıkıntı olur mu vs. Diye. Onun dışında ben iç mimarlık mezunuyum ama bunlar daha çok müteahhitlik gibi işler yapıyor kentsel dönüşüm vs. Hatta beni eski çalışanına tanıtırken “mimarım de iç mimar detayı verme” dedi. O kişide “ senin iç mimarla ne işin var vs” dedi güldü. Sürekli zaten hastam var diyip ofisi bana bırakıp gidiyor. O kadar yol çekiyorum ayrı olay o da. Bende dün hiç bir şey demeden pazartesi gidecek gibi çıktım eşyalarımı alıp. Ofisin anahtarını da masanın altındaki çekmeceye bıraktım. Yüz yüze konuşursam beni ikna eder diye düşündüm. Zaten çok geveze biri. Şimdi bugün haber vermeyi düşünüyorum sizce ne yapsam. Mesaj mı atsam. Anahtarı bıraktığım yüz yüze konuşmadığım için çok tepki verip bunu bahane edip 1 haftalık paramı vermeyecekmiş gibi geliyor. Benim sigortamı başlattı ama banka hesabı vs açmamıştı

Öyle sizin yaptığınız gibi olmaz. Etik değil.

Ayrılmak istediğimi arayarak konuşsam. Para olayında da ben sıkıntı çıkartacağını düşünüyorum
Yani iş konusunda ben telefon veya mesaj yoluyla karşıyım bu konularda çünkü algı farklı oluyor yanlış anlaşılmalara kadar gidiyor , mutlaka yüz yüze konuşmalısın istemediğin hiç bir şeyi de kabul etme ne sunarsa sunsun.
1 hafta çalışmışsın deneme olmadı mı sadece ?

yani yapabilirsin telefonla ama ben olsam yapmam ciddiye almaz seni beni biri telefonla watsapla işten ayrıldığını söylese ben hiç sallamam kapatırım telefonu çok net.

Ben olsam, durumu anlatır. Maaş günüm dolana dek çalışır, sonra sen sağ ben selamet. Doğru olan budur. O da kendine göre birini bulur bu süreçte. Ne paranız yanar ne de başınız ağrır. Öyle kocaya kaçan kızlar gibi göçünü alıp anahtarı bırakman saçma olmuş.

Yanlis yapiyorsun ama sana ne desek cekincelerin simdi burada iki mesaj okumayla gecmeyecek. O yuzden sen en iyisi pzt adami ara. Gecen aydan basvurdugum, evime de yakin bi is vardi, oradan aradilar, orayla devam edecegim, bugun de gelip isten cikis belgelerimi imzalayacagim de. Net ol. Yeni mezunsun, duzgun bir isveren boyle bir durumda senin icin en iyisi neyse onu yap der zaten. Peki sen bu ise biraz da annenin zoruyla girmemis miydin, ona ne diyeceksin bence bu kisim daha zor olabilir.

Sırf ısrar edip kalmanı sağlayacak diye ise devam edicek değilsin. Çok net şekilde devam etmeyeceğini söyleyeceksin. Hala daha ısrarcı olursa dilekçem budur iyi günler diyip cikacaksin. İleride farklı iş ortamlarina girdiğinde daha zor insan ve durumlarla karşılacaksin. Bunlara hazırlıklı ol ve yüzleşmeyi öğren.

Okumuş etmişsin mimarsın ve iş ahlakı nedir bilmiyorsun anahtarı bırakmış gitmişsin ama bir haftalık maaşını da bekliyorsun…

İş hayatında başarılar ama seninle çalışan insanlara başarılar.

*iç mimar
aradaki farkı sorarlar bazen, anlaşılmıştır umarım.

Sana gitme dedik dinlemedin. Neyse, madem seni ikna eder diyorsun (o da ayrı saçmalık), adamın masasına dilekçeni bırak arkadaşların dediği gibi. Aslında patronla tencere kapaksınız sıfır profesyonellik...

Senin yaptığında pek doğru değil. Sonuçta adam iş şartlarını söylemiş. O zaman adamdan deneme süreci isteseydin uyarsa devam ederim diye. Bari yeni birini bulana kadar devam et. Ama ne olursa olsun yüz yüze konuş kendini ifade et.

Hangi para ? İşveren sigorta nedeniyle alacaklı dahi çıkabilir.
Olabilir ben Türkiye şartlarını bilmiyorum , ama kendisine bunun iyi bi iş olmadığını söylemiştim. Eğer hakkı varsa alır yoksa zaten kurtulmuş olucak istemiyor belli ki.. hakkında hayırlı olsun kızcağızın.

Dilekçeyi bırakıp çıkın ama masasına bırakınca bir fotoğrafını çekin. WhatsApp'tan fotoğrafı yollayın ve "istifa dilekçemi masanıza bıraktım" yazın. Kendinizi güvence altına bu şekilde
Ya evet de daha 1 hafta olmuş dilekçeye falan gerek var mı ki zaten deneme süreci bu

X