işten atıldım,kendime özgüvenimi kaybettim...YARDIM!!!!!

eftelya

Nirvana
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
172
91
Merhaba, ben 8 yıl boyunca kurumsal bir firmada çalıştım ama yıllar yılı çok zorluklar çektim.Hep mücadele ettim çalışayım ekonomik özgürlüğüm olsun diye ama son yıllar müdürüm resmen mobing yaptı ve yeteri kadar uyanık olmadığım için oyunu kuralına göre oynayamadım,çok çalışmama rağmen reklamımı iyi yapamayıp atıldım..Neyseki tazminatımı verdiler, son dönem eşimle bebek istiyorduk,yıllar yılı ertelemiştim ve çalışırken böyle önemli bir konuyu neden erteledim kendime öyle kızıyorumkiNeyse işten çıkınca eşimle hemen çocuk yapalım dedik, ben çocuğum olunca özelde çekmek istemediğim için ve yaşadığım acılar ve kapının önüne konma acısı yüzünden devlet hedefi koydum hemen kpss kursuna gittim, o kadar çalışmama rağmen yaş gelmiş 37 ye, ve ister istemez matematik vs hızım düşmüş istediğim yuksek puanı alamadım.Atanmayı bekliyorum ama düşük bir umudum var, kpss de işten atılma sonrası ikinci yıkım oldu bebim için... Bebek için sürekli gittiğim dr benim ve eşimin sorunu olmadığını yumurta takibi yapacağını söyledi, ve 2 kez çatlatma iğnesi vurulup 2 ay dr un dediği vakitlerde birlikte olmaya çalıştık ama olmadı....toplamda 6 ay falan dr kontrolünde yumurta takibim yapıldı ve olmadı bebek.... Zaman geçtikçe kendime güvenimi kaybettim, en çokta facebook etkiledi beni, bir baktımki fakülte arkadaşlarım zamanında devlete kapak atmış artık kariyerlerinde iyi bir noktaya gelmişken üzerinede çocuk yapıp büyütmüşken benim ne isşim ne bir bebeğim var!!! öyle garipki eski iş yerimden 1 gün görmesem özleyeceğim arkadaşlarımla bağım gitgide koptu,ama bana en çok koyan üniversiteden en yakın arkadaşlarımla uzaklaşmak idi...Toplu buluşmalarda hepsi müdürüyle vs yaşadıkları olayları anlatırken ben evde oturmanın ezikliğiyle gitgide komplekse girdim......İnsanlara güvenim kalmadı....Hatta en sevdiğim arkadaşım vardı fakülteden, annem hep onun benim güzelliğimi eşimle mutlu evşliliğimi vs kıskandığını söylerdi bende annemi saçmalamakla suçlardım....Nedense ben bu kötü duruma düştükten sonra eski neşemi kaybettikten sonra eskisi kadar arayıp sormamaya başladı, kpss sonrası bana umut vermek yerine sanki çok eminmiş gibi bu sene bakanlığın bütçesi yok alım olmayacak diye müjdeli bir haber veriyormuş edasıyla konuştu....O kadar kırgınım ki....Herkese, herşeye....Bazen isyan edesim geliyor,allahım ne olurdu şu zor anımda bari bebek verseydin diye, ama nafile...İnsan rahat olunca hamile kalırmış, şuan işte çalışır halimden bile daha stresli ve endişeliyim, her ay hamilemiyim diyorum test yapıyorum sonuçta yıkılıyorum...tüp bebeğe başvuralım diyoruz korkuyorum erteliyorum....En ama en kötüsü kabul etmesi zor olsada kendime güvenimi ve neşemi kaybettim....eskiden grubumuzda en esprili olan ben şuan neredeyse en ciddiyim, espri yapma kabili,yetim bile gitti neredeyse, çalışmadığım için para harcamak istemediğimden evden dışarı çok çıkmıyorum, insan yüzü görmemekk ne kötüymüş, eşimde sağolsun cok asosyal biri, pek misafir cagırmayı sevmez eskiden iş yerimde yaşadığım sosyallik bana yeterdi ama şuan yeni arkadaşlar edinmek istiyorum yaşadığım şehirde çok arkadaşım yok, hft da 1 gun resim kursuna yazıldım ama yeterli olmuyor gelen hanımlar hep emekli ve yaşlı tipler, sporamı yazılsam? ne yapsam?nasıl kendime güvenimi kazanabilirim ? eskidende çok girişken değildim ama şuanki gibi de değildim.Psikoloğada para vermek istemiyorum,kitap önerisi olan varmı?birde yeniden sepmatik olup insanları kendime çekmek için neler yapabilirim?okadar sorumum varki, birde gucsuz anlarımda sigaraya başlayıp duruyorum, işten atılınca yeniden başladım sonra bırakmak için nikotin sakızına başladım, ve onu bırakamıyorum, 1 yıldır çok çiğniyorum zaten yaşım 37 yumurtalıklarım kimbilir nasıl zarar gormuştur? vucudumu tum pisliklerden arındırmak istiyorum, sakızı sigarayı bırakmak, ruhuma detox yapmak istiyorum hayatın neşeli yönlerini tekrar görmeye başlayabilmek, işte aramıyorum hamile kalabilmek için ,önce hamile kalıp sonra devlete atanmak en büyük hayalim....Allah daha büyük bir dert vermesin ama sizden özellikle kendine güveni kazanma ve çevreyi arrttırmak ile ilgili öneriler bekliyorum.

B grubunda yaş sınırı yok heralde?

Sporu ilk önceliğiniz yapın bence ciddiyim, kendiniz arınmış/daha sağlıklı hissedeceğinizden sigaradan da, vicdan muhasebelerinizden de daha kolay uzaklaşabilirsiniz. Erteleyip şimdi elinizde olmayan şeyler için üzüleceğinize, yine ertelediğiniz ve şu an rahat rahat yapabildiğiniz şeylere yönelin, eski fakülte arkadaşlarını dert etmek olmasın tabi bu ama resme başlamışsınız ama emekli tipleri de güldürebilirsiniz sonuçta, haftada bir gün olması da bir şeyi değiştirmez, sizin yerinizde olsaydım ama yeni arkadaşlar sanal veya gerçek mutlaka edinmeye çalışırdım veya burada daha fazla takılırdım, internette gülünecek şeyler de çok fazla, onlarla zaman geçirmeyi ve gülmeyi de ihmal etmezdim, yapılmadıkça gerçekten köreliyor :) Umarım hayalleriniz beklediğinizden daha kısa sürede gerçekleşir hatta siz kendinize zaman ayırırken farkına bile varmadan bir de üstüne sürpriz sevinci yaşarsınız.

Şimdiiii.. Ne yapabiliriz bir bakalım.
Öncelikle takma falan demeyeceğim, daha faydalı birşeyler yazmaya çalışacağım kendi tecrübelerime bakarak.
Yaşadığın gibi bir dönemden geçtim ben de yakın zamanda. Tabiri caizse içler acısıydım. Şimdilerde büyük ölçüde aştım.
İlk önce, öyle bir mucize olsun da kurtulayım diye şartlanmamak gerekiyor. Sen mesela içinde bulunduğun durumda bu durumdan kurtulmak için kendini büyük ölçüde "bebeğe" ve "atanmaya" şartlamışsın. Bu yüzden bunlar olmadan hep birşeyler eksikmiş gibi gelecek sana.
O yüzden belli bir noktaya şartlanmayı bırak. İkisi de, olursa pek güzel olur, ama olmazlarsa da sen yine de bi şekilde kotarıcan kendini diye odaklan.
İkincisi, kendine olan özgüvenini geri kazanman için büyük hedefler koymak yerine kendine minik hedefler koy. Bunları başarmak daha kolay olduğundan özgüvenin daha kolay geri gelir. Ne gibi minik hedefler?
Mesela, sırf aktivite olsun diye bir kursa katılacaksan resim kursu yerine daha hareketli bir kursa yazıl. Voleybol kursu / takımı falan oluyor bütün belediyelerin mesela.
Benim tanıdığım bir abla, eşinden boşandıktan sonra geçirdiği depresyon sürecinde psikoloğunun tavsiyesiyle bu dediğimi yapmıştı. Orada, hem her gün deli gibi yorulduğu için kafasındaki negatif düşüncelere ayıracak zamanı kalmıyordu, hem de kendi yaşlarında veya daha genç olan kızlarla "takım çalışması" yaparken ister istemez arkadaş olmuşlardı. Kendisi normalde öyle çok atik, çevik biri olmadığını söylerdi, fakat katıldıktan sonra alışmıştı.
Depresyonunu aşmasına takım arkadaşları ve maçlarda elde ettikleri galbiiyetler falan çok yardımcı oldu.
Üçüncü olarak, inansak da inanmasak da kadın denen olgu, özgüvenini kariyeri yuzunden de kaybetse, kaynanası yüzünden de kaybetse toparlama yolu aynı oluyor: Kendine bakmak.
Kişisel bakımına ağırlık ver bence. Bunun getirisi olarak normal spor salonuna yazıl, vücudun için birşeyler yap. Kozmetiğe, kılık kıyafete para harca biraz. Bunlar, en azından aynaya baktığında daha iyi hissetmeni sağlar.
Hiçbir vasfı olmadığı halde sokaklarda ego patlaması gibi gezen kadınlar bunu neye borçlu sanıyoruz? :)
Kitap önerisi olarak, kişisel gelişimleri falan sttiret, öyle huzurlu şeyler okuma. Aksiyon, macera, gerilim türlerinde romanlar al. Bunlar insanın aklını hem meşgul tutuyor, hem de baş karakterle kendini hikayeye kaptırdığında, oturduğun yerden bile olsa vücudun adrenalin salgıladığından harekete geçme duygunu tetikliyorlar.
Yukarda saydıklarımı yapman için para gerekiyorsa mesela, özel sektörde yeniden bir işe gir. Seni fazla kasmayacak bir işe gir ama. Yani öyle kendini kanıtlaman, aşırı sorumluluk gerektiren bi iş olmasın. İdareten yani. Sırf evden çıkıyor olmak için gir bu işe. Her ay eline geçen parayı da büyük ölçüde spora, kozmetiğe, kendine harca.
Bunların herhangi birine bir yerden başlarsan içinde olduğun döngü kırılıyor. Emin ol.
Umarım kısa zamanda "iyi" olursun.

du bakalim bu kadar stres yapma. Hazir bosluk yaratmissin keyfini cikar is nasilsa bulunur. Gunde 1 saat yurusen, biraz da youtubedan acip pilates yapsan mis olursun. Kocana guzel yemekler yap. Kitap oku. Film dizi izle. Seks hayatiniza renk kat biraz. Ne bileyim iste seni mutlu edecek ne varsa yap. Hayatinin en guzel senesini gecir. Facebooku teli kapat cok mutsuz ediyosa bakma onlara.

Kamuda bikac kurum haric 35 yas degil mi sinir bu arada nasil gireceksin?

Gecenin köründe umut arayışlariyla yazdım ama bu kadar cevap gelmesi beni cok mutlu etti:) spor cidden stres atmak icin cok onemli bunu ilk hedef belirledim teşekkürler :)

Evet yavaş yavaş sorunların uzerine gitmeliyim belki ben hersey biranda olsun istiyorum. Alışveriş konusu zaten beni cok üzen birsey çünkü bende biraz hastalık var, abartı kendine bakan alışveriş yapan biriydim, suan çalışmadığım icin minimumda tutmaya çalışıyorum ,inanın hem ince her giydiği yakışan hemde guzel biriyim tum makyaj hilelerini biliyorum ve o yuzden evden 2 saatte çıkabiliyorum ve iddialiyim. Çevremde de cok goze çarpan biriyim, ama bunlar insanı mutlu etmiyor , ben gülmek eğlenmek hayat dolu olan biri olmak istiyorum. Evde oturunca tv karşısında iyice sinirlerim bozuldu kavga programları icinde , zaten yemek yapmak vs evle ilgili konular hic ilgimi çekmez , oyle bir hobim yok o yuzden sadece butarzbenim programını cok sevmiştim basta, entrikayida oldum olası severim e birde konu moda olunca hergün epey zamanımı ayırmaya basladim , ama bu program beni sanki iyice gerginlestirdi, birde esim eve gelince bu programı izlediğimi görünce ' sen nasıl bu kadar kalitesiz seyler izliyorsun sana ne oldu boyle ' gibi gurur kırıcı seyler söylemeye basladi, oysa eskiden beni başkalarıyla tanistirirken isimden bahsedip övünürdu( evde ne kadar sıkıldığımı anlatamıyor hemen eleştiriyor (( inanın birsey almamak icin alışverişe hic çıkmıyorum ama antiaging kozmetiklerime bile dünya para gidiyor bu konularda ayrı bir takıntım var yaşlanma ve güzelliğini yitirme korkusu , o konulara hic girmeyeyim :))) benim yasimda voleybol takımına bile almazlar gibi geliyor , ama mutlaka sporsal bir faaliyet düşüneceğim. Kitap okuyorum buralar kişisel gelişim okuyorum dediğinizde cok haklısınız gerilim macera okumak daha enerji sağlayacak gibi , hadi bakalım

Canım b grubunda yas siniri yok, kaçtır benim bölümden atama yapıyorlar ama uzman kadrosu old icin puanım yetmesine rağmen 35 yas sınırına takılıyorum anca duz memur olarak girebilirim sonra belki masterim ve ing cem old icin uzman kadrosuna geçerim bilemiyorum , eskiden cok hirsliydim illa mudur olayım sunu olayım falan cok calistim çabaladım Master yaptım ingilizcem cok iyi ama isten atılmak kendimi ise yaramaz gibi hissettirdi , ve artık hırsım falan kalmadı bebegim olsun su hayatı yakalayım istiyorum ben cok duygusal biriyim ve manevi şeylerle mutlu oluyorum bebegi bırak bahçemize gelen kedi icin bile yuva yapıp ozel mama alıyorum , bebeğime yaşlı bir anne olmak istemiyorum en buyuk depresyon sebebim hamile kalamamak ve bu kafayla tup bebek tirmaycagina eminim, vücut nikotin dolu, kaslarım bile gergin relax olamıyorum hep gerginim negatifim ne oldu bana yaa spor mutlaka başlayacağım teşekkürler

Evet yavaş yavaş sorunların uzerine gitmeliyim belki ben hersey biranda olsun istiyorum. Alışveriş konusu zaten beni cok üzen birsey çünkü bende biraz hastalık var, abartı kendine bakan alışveriş yapan biriydim, suan çalışmadığım icin minimumda tutmaya çalışıyorum ,inanın hem ince her giydiği yakışan hemde guzel biriyim tum makyaj hilelerini biliyorum ve o yuzden evden 2 saatte çıkabiliyorum ve iddialiyim. Çevremde de cok goze çarpan biriyim, ama bunlar insanı mutlu etmiyor , ben gülmek eğlenmek hayat dolu olan biri olmak istiyorum. Evde oturunca tv karşısında iyice sinirlerim bozuldu kavga programları icinde , zaten yemek yapmak vs evle ilgili konular hic ilgimi çekmez , oyle bir hobim yok o yuzden sadece butarzbenim programını cok sevmiştim basta, entrikayida oldum olası severim e birde konu moda olunca hergün epey zamanımı ayırmaya basladim , ama bu program beni sanki iyice gerginlestirdi, birde esim eve gelince bu programı izlediğimi görünce ' sen nasıl bu kadar kalitesiz seyler izliyorsun sana ne oldu boyle ' gibi gurur kırıcı seyler söylemeye basladi, oysa eskiden beni başkalarıyla tanistirirken isimden bahsedip övünürdu( evde ne kadar sıkıldığımı anlatamıyor hemen eleştiriyor (( inanın birsey almamak icin alışverişe hic çıkmıyorum ama antiaging kozmetiklerime bile dünya para gidiyor bu konularda ayrı bir takıntım var yaşlanma ve güzelliğini yitirme korkusu , o konulara hic girmeyeyim :))) benim yasimda voleybol takımına bile almazlar gibi geliyor , ama mutlaka sporsal bir faaliyet düşüneceğim. Kitap okuyorum buralar kişisel gelişim okuyorum dediğinizde cok haklısınız gerilim macera okumak daha enerji sağlayacak gibi , hadi bakalım

Voleybola alırlar, benim bahsettiğim ablanın yaşı senden daha fazlaydı. :)
Evet, insanın beklentileri yüksek olunca öyle akyaj yapmak alışveriş yapıp kendine bakmak fazla tatmin etmiyor olabilir görünüşte, ama inan bana aynaya baktığında günbegün özgüvenin artacaktır yine bu işlere zaman ayırmaya başlarsan.
Zaten bakımlı bir ciciymişsin, şimdi o alışverişleri yapamamak sana daha da sıkıntı veriyor olmalı. İşte hem bu yüzden hem de evden çıkıyor olmak için özelde idareten bir iş bulmanı önermiştim. Seni içinde bulunduğun döngüden çıkaracak olan bu gibi duruyor çünkü.
Evet, bir spora başla, ama bu spor salonuna yazılmak olmasın. İçinde takım bulunan, bir takımla çalışıp didinebileceğin bir spor olsun. Voleybol sadece bir örnekti. Başka bir spora da girebilirsin takım içeren. Yetişkinler takımı oluyor onlara giriceksin yaşını dert etme.
Bu sana en büyük faydayı sağlayacak zaten. Oyun da olsa bir başarı elde ettiğinizde iyi hissedeceksin çünkü.
İnsan, ufacık bir bilgisayar oyununda bile, araba yarışı misal, uğraşıp birinci olduğunda, o ekrandaki "WINNER!!" yazısını gördüğünde mutlu olabilen bir yaratık. Bu avantajı sonuna kadar kullanmış olacaksın.
Ve hemen yarın bir macera gerilim kitabı edin.

Ay yatmam gerek ama size cevap vermek istiyorum hemen :) bende evrenden torpilim var diye bir kitap var insanlar okudum hayatım değişti falan diyorlar onu mu alsam diyecektim ama en iyisi dan brown cehennem kitabını alayım ilk etapta o da aklimdaydi :) demek voleybol yetişkinler takımı da oluyor, ben gecmis yıllarda iyice ince olma takıntısıyla Plates yaptım uzun sure, cok faydalı ama bir zaman sonra sıkıyor , zumba vardı aklımda daha eğlenceli olur diye , birde hamile kalmak isteyenler yoga ve nefes derslerine gidiyorlar ama bana hic cazip gelmiyor is konusuna gelince , özelde başlarsam vasıfsiz bir iste kendimi kotu hissederim bu yasa gelip bunca deneyimim var atıyorum kendinden kucuk yasta müdürüm olmasını istemem ust pozisyon is olursa da stresi cok olacak tup bebek tedavisi başlayınca ne olacak? O donem evde yatmayı planlıyorum ve zaten bebegim bunca zaman olmadı hamileyken de ilk doğduktan sonrada devlet olmadıkça calismak istemiyorum 1 yasına gelince atanamazsam mecbur özelde is bakarım. Aslında esim çalışmamamı hic sorun etmiyor maddi olarak onun kazancıyla rahat geçiniyoruz ust bir konumda çalışıyor , aslında dışardan bakarsanız lüks evi arabası olan herseyi gulluk gulistanlik biriyim ama kendi icimde cok depresyona girdim bu aralar , en cokta yakın arkadaslarımın sanki icinde bulunduğum duruma sevinir gibi bir hal takınmasi. Inanın beni en cok üzen sey neredeyse bu. Habire bana evde sıkılmıyor musun? Sen alışkın degilsin? Ne yapacaksın ? Falan boyle inanılmaz negatif seyler söylüyorlar şeytan diyorki size ne koca parası yiyorum hayat standartım da hepinizden iyi şükür de boz hepsini. Icim kınle nefretle doldu, herkese hesap vermekten inanın bıktım , suc isliyormusum gibi hissettiriyorlar, kendi isteğimle evde oturmuyorum bebek hedefimizi ilk sıraya koyduğumuz icin evdeyim maalesef

eftelya moralini bozma her şerde bir hayır vardır mezuniyetin nedir bende yıllarca dıoğru düzgün beni tatmin eden bir iş bulamadım düşük maaşla çalıştım sonra bir sene dişimi sıkıp kpssye hazırlandım.B grubunda yaş sınırı yok 2016ya sıkı birşekilde hazırlan nisan ayında yds var ona çalışırsın şimdilik hem seni meşgul eder hemde girebileceğin kadro sayısı artar. insan evdeyken herşeyi takıyor kafasına.. o arayıp moral bozan arkadaşına hiç aldırma benimde var bu türden bir arkadaşım arada bir arar nabız yoklar mutlumuyum mutsuzmuyum halim nicedir diye ama hiç olumsuz bir şey yansıtma gayet mutlu rahat bir tavır sergile 8 yılın sonunda dinlenmek iyi geliyor dersin Rabbim tez zamandada hayırlı sağlıklı bir evlat verir inş

Canım eğer Tüp bebek denemek istiyorsan çalışmamak daha iyi. Çünkü izin falan almak getçekten çok stres yapıyor. Bide kafanı işe veremiyosun. Bizler sabretmeyi bilmiyorum malesef. Herşeyin bir zamanı var. Bende 12 yıllk işyerimden çıktığımda çok ağlamışıtım. Sanki hayat bitmişti üstelik nişanlıydım bir sürü masrafım vardı. O kadar kızıyorum kendime neden o kadar üzülmüşüm. Şimdi ordan daha iyi bir yerde çalışıyorum. Şimdi tek eksiğim bebek ve biliyorumki onunda zamanı gelecek.

Hayattan geri kalmış olma psikolojisi içinde kıvranıyorsun.
Tabi bir de yaşıtlarının hayatlarıyla kendininkini kıyaslayınca iyice depresif olmuşssun.
Tek tavsiyem var.Hemen bir tüp bebek merkezi ile görüşün.Tedavine hemen başla.
Zaten ilk kontrol sonrası dr. un yasaklar listesinin başında sigara olduğundan sigaradan vazgececeksin.
Dr.un bir tedavi programı belirleyecektir.Zaman kaybetmeden onu uygularsın.
O süreçte de oyalanacak bişeyler bulursun ama ana amacın tedavin olmalı.
Yaşın 37 ve 6 aydan fazla denemişssiniz olmamış.
35 yaş üzeri için deneme süresi 6 aydır zaten.
Böyle boş boş onu mu yapsam bunu mu yapsam diye kıvranmaktansa asıl önceliğin bebek madem ,bu işe odaklan.
boş meselelere kafa yorma:))

AL BENDENDE O KADAR.KAPATTIM FACEBOOK BUGÜN İTİBARİYLE.Herkes mutlu maşallah .Başkalarından gelen haberler sinirlerimiz bozuyor.Bende kendimi labirentte hissediyorum bazen.Bazen çok güçlü oluyorum ,bazen dibe vuruyorum.Bence spor iyi fikir.Hem fit bir vucüd hem sağlıklı yaşamak için iyi başlangıç.

pişttt kendine gel önce yok kendini hemen koyvermek.Önce derin nefes al ve ben neyapıyorum de bir rahatla kendini motive et silkelen ya allah de ardı gelecektir zaten. şimdi bunları yaptıktan sonra günde yarımsaat koşmayı temiz havada yürümeyi sonra eve gelip ev içinde günlük aktivitelerde bulunup akşamada eşine güzel yemekler yapıp görünmeyi dene ertesi gün sabah koştuktan sonra bir duş al güzel bir kahvaltı ısmarla kendine ve kendin için atanma olur veya olmaz başka ne yapabilirim düşüncesine gir internetten gazeteden iş ilanlarına bak kafana yatan varsa git görüşmelerini yap ki zaten 8 yıllık bir tecrüben var görüşmelerin olumlu veya olumsuz dert etme takdir allahın bebek konusu inşallah çözülür allahtan ümit kesilmez ol der oluverir dert etme SADECE DUA ET ONUN için ...Sevgiler....

allah kolaylık versin .İlla devlet kurumunda çalışmanız gerekmiyor ki.Allah büyük .Metaneti elden bırakmayın yeter ki .

Tat
Tatlım cok teşekkürler ama inan 37 yasinda bu sınava hazırlanmak cok zor geldi , kursa giderken cok calistim ve sabır gösterdim ama yuksek alamadım birde tarih soruları hic beklemediğim sekilde çıkmıştı. Yds iyi fikir ama kpss ye artık 40 yasimda girebileceğimi sanmıyorum bir daha aynı Sabri gösteremem ( kendime kızıyorum arkadaslarım zamanında devlete girip iyi yerlere geldiler ben ise sonradan jetonum dustu artık neredeyse emekli olma yasına geldim yaaa (((

Hall
Haklısın , tup bebek olayından cok korkuyorum birde başvurur ama ondada olmazsa iyice umudum kırılır diye cok korkuyorum

Cok
cok dogru söylüyorsun ah bir hazır hissetsem

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…