İşsizlik ve yalnızlık

Nasıl değiştirmeliyiz anlamadım biraz açıklar misiniz
Mesela bir işe başvurduğunuz zaman neden red ediyorsunuz bunun nedenini öğrenin bu konuda varsa bir eksiğiniz bunu kapatmaya çalışın. bunun dışında başarılı, özgüveni yüksek insanları iyi gözlemleyin nasıl bulundukları noktaya gelmişler araştırın. Ortamlara girin. Pozitif olmaya çalışın her şeyden yakınan somurtan biri olursanız insanlar sizden kaçar.
Belki klişe olucak ama size bir şeyler katıcak kitaplar okuyun. Bir hedefleriniz konusunda kararlı olun

Kendinize ait bir hayatınız, görüşünüz, hobiniz vs olmadığı için her ay sevgili değiştiren kızlar gibi birini bulamıyorsunuz.
Yine bir ben çok iyiyim ama yalnızım konusu… hayır siz iyi biri değilsiniz, aşırı yargılayıcı birisiniz. Evde oturmanız sizi iyi yapmaz. Muhafazakar erkekler bile sadece evde ev işi gören kadınlarla ilgilenmiyorlar. Tespih çekmek üzerine mi sohbet edeceksiniz biriyle çıksanız?

Kendinize ait bir hayatınız, görüşünüz, hobiniz vs olmadığı için her ay sevgili değiştiren kızlar gibi birini bulamıyorsunuz.
Yine bir ben çok iyiyim ama yalnızım konusu… hayır siz iyi biri değilsiniz, aşırı yargılayıcı birisiniz. Evde oturmanız sizi iyi yapmaz. Muhafazakar erkekler bile sadece evde ev işi gören kadınlarla ilgilenmiyorlar. Tespih çekmek üzerine mi sohbet edeceksiniz biriyle çıksanız?
Hayata ait görüşüm hobim var. Sadece babam baskıcı ve işim olmadığı için sokağa çıkma sebebim olmuyor. Zamanında dans kurslarına da katıldım. Fotoğrafçılık kurslarına da eğitimlere de. Gayet de uzun boylu hoş giyinen sohbeti güzel biriyimdir. Belgesel izlerim, genel kültüre önem veririm. Tesbih çektiğimi kimse bilmez bile

Hayata ait görüşüm hobim var. Sadece babam baskıcı ve işim olmadığı için sokağa çıkma sebebim olmuyor. Zamanında dans kurslarına da katıldım. Fotoğrafçılık kurslarına da eğitimlere de. Gayet de uzun boylu hoş giyinen sohbeti güzel biriyimdir. Belgesel izlerim, genel kültüre önem veririm. Tesbih çektiğimi kimse bilmez bile
Canim ne bolumu okudun neden is bulamiyorsun acaba. Olmazsa kasiyerlik falan isine gir annenin size bakmasi olmaz oyle. Baban lada bosansin annen cesareti yok galiba yada konusun ise girsin. Benim babam hasta oldugu icin is bulamadi ona ragmen evde her gun kiyamet kopuyordu.

Canim ne bolumu okudun neden is bulamiyorsun acaba. Olmazsa kasiyerlik falan isine gir annenin size bakmasi olmaz oyle. Baban lada bosansin annen cesareti yok galiba yada konusun ise girsin. Benim babam hasta oldugu icin is bulamadi ona ragmen evde her gun kiyamet kopuyordu.
Birde kpss konusunda pes etme.

Merhaba, 25 yaşındayım. Üniversiteden mezun olalı 2 buçuk sene oldu ama benim iki aylık bir iş dışında bir tecrübem olmadı. O iste mobbing gördüm ve iş hayatından korktum. İstifa edip kpss çalıştım kısa bir süre. Çok da yüksek olmayan bir puan aldım ama yine de basvuruyorum. İlan da az geliyor. Yaklaşık bir yıldır iş arıyorum. Belki ayda 500 yere basvuruyorumdur. Kimseden yardım istemem zaten kimse de etmez kendi kendime iş arıyorum. Bol dua ediyorum. Ama bırakın iş görüşmesini, arayan bile yok. Bir sürü yer cv me bakıp dönmüyor. Her arkadaşım çalışıyor. Eskisi gibi arkadaşlık da yapamıyoruz herkesin kendi düzeni var. Ben ise sürekli evdeyim. Bazen yürüyüşe çıkıyorum ama işte bir sosyal ortamda olmak gibi değil.
Annem çalışıyor babam 10 yıldır işsiz evde oturuyor. Ben tüm gün babamlayım. Evde vakit geçsin diye hem de dışarıya çıkmak için yüzüm olsun diye temizlik yemek yapıyorum. Anneme de yardım olsun diye. Çünkü ben yapmazsam babam anneme iş çıkışı bir sürü iş yaptırıyor.

Babam da evde asosyal biri. Ne kimseyle görüşür ne bizim görüşmemizi ister. Bazen kafası atıyor eve aksam 7 de döndüm diye arkadaşlarımla buluşunca, bana sokağa çıkma yasağı koyuyor. Annemle beni perişan ediyor. Saat kaçta tuvalete girdik kaçta çıktık, ocağı mı yaktık, fazladan evde kahve mi içtik hepsine karışıyor. Hiçbir şeyi rahat yapamıyoruz evde. Hiçbir misafir çağıramiyoruz bir şey ikram etsek kızıyor, gelenlerin hareketlerine kızıyor.
Tüm gün evde siyasetle alakalı söylenip duruyor. Başka muhabbeti yok. Çok bunaliyorum. Dolup anneme taşıyorum annem de bunaliyor. Ettiğin duaları bosa götürüyorsun böyle söylenerek diyor ama ne yapayım ben de insanım bazen dayanamıyorum.

25 yaşındayım ama hiç erkek arkadaşım olmadı. Beni isteyen kimse olmadı. Benim de hayatımda biri olsaydı da omzunda aglasaydim diyorum. Beceriksizsin diye kendime kızıyorum. Benim yaşıtlarımın çocukları bile var. Her ay sevgili buluyorlar. Ben bu yaşıma kadar hep ev kızı oldum, hep doğru dürüst insan oldum hanım oldum ama hanımlik hiç ise yaramıyor diye üzülüyorum.
Hani iyiler kazanırdı? Neden böyle yapayalnız işsiz güçsüz kaldım ben?
Neden hiç erkeklerle gizli buluşmadim diye sokağa çıkma yasağı konan kız oldum ben?
Türlü yalanlarla tatillere giden kızların aileleri ne kadar anlayışlı halbuki. Ama ben? Eve gelen küçük kuzenime kek verdim diye burais benim evim kimseyi benden izinsiz cagirmayacaksiniz deniyor bana.
Parklarda ağlıyorum gündüz yürüyüşe diye çıkıp.
Neden böyle oldu? Neden?
Ben de fena kız değilim. Evet eksiklerim var çirkin yerlerim var ama o kadar da değil.
Sabahtan akşama evde oturup, dua okuyan, tesbih çeken, yemek yapan, müzik dinleyen biriyim.
Sohbetim güzeldir. Zamanında üniversitede de arkadaşlarım oldu. Asosyal de değildim. Ben bunları hak etmedim.
1. Hangi bolum mezunusun bilmiyorum ama 2.5 sene issizlik cok fazla. Kendi mesleginde is bulana kadar, yapabilecegin bir suru baska is var (muhendisim, markette calistim is ararken, incilerim dokulmedi)

2. O kadar basvuruya tek bir donus bile olmuyorsa, belki de kisisel gelisimine onem vermen gerektigi icin olabilir. Mesela yabanci dil bilgin yeterli degilse, internette ücretsiz programlar var.

3. Baba konusunda sok yasiyorum. Hem calismiyor ve 10(!!!) senedir asalak gibi yasiyor, hem hayati zindan ediyor. Ne demek pesimizi birakmaz?!? Yasa var, hukuk var, kanun var. Ozellikle annene, seni genc yasta boyle bir hayata mecbur biraktigi icin hayret ediyorum. Ve Annen calisip, parasini da babana veriyor? Allah biran once tekmeyi basma gucu nasip etsin

4. Tum gun evde olup, yemek temizlik ibadet seni "iyi biri", disarida fildir fildir gezince de "kotu" biri yapmaz.

Siz once ana kiz asalak babanizdan kurtulun oyle ulkedeki şiddet olaylari diyerek bunu kabullenip katlanamazsiniz bosansin anneniz zaten asgari ucretle calisiyormus uzak bir sehirde izinizi kubettirin basinizin caresine bakin

Hangi bölümü okudunuz ?

Alanınız dışında bir iş aramayı düşünmez misiniz ?

Anladığım kadarıyla küçük bir yerde yaşıyorsunuz.

Bu kadar bunaldıysanız gündüz için belediyelerin ücretsiz kursları oluyor
Onlara basvuru yapın
Part time bir iş bulup çalışın
Evden işler var
Onlara bir göz atın
Kovalayın

İş sorununu çözerseniz zaten gerisi de kendiliğinden gelir
İş bulursanız yeni arkadaşlarınız da olur.

Satış danışmanlıklarina falan basvuruyorum hep onlar bile dönmüyor. :KK43: Babama konuşmak yaramaz. Herkes babama hayret ediyor. Babam hep ben böyle mutluyum diyor. Bizim de böyle mutlu olmamızı fazlasını istememizi istiyor

Hangi bölümü okudunuz ?

Alanınız dışında bir iş aramayı düşünmez misiniz ?

Anladığım kadarıyla küçük bir yerde yaşıyorsunuz.

Bu kadar bunaldıysanız gündüz için belediyelerin ücretsiz kursları oluyor
Onlara basvuru yapın
Part time bir iş bulup çalışın
Evden işler var
Onlara bir göz atın
Kovalayın

İş sorununu çözerseniz zaten gerisi de kendiliğinden gelir
İş bulursanız yeni arkadaşlarınız da olur.
Alanım dışında da her işe basvuruyorum aslında. Kursa gitmeyi ben de planlıyorum birkaç kez yemek kursuna gittim belediyenin ama pek verimli değildi herkes bıraktı hoca da bıraktı en son sınıf kapandı. Part time satış danışmanlığı falan basvuruyorum onlar da dönüş yapmıyor. Babam da tezgahtarlik yapmana izin vermem diyor. :KK43:

Tezgahtarlık için çok fazla kriter aramıyorlar, neden size dönülmedi ki? Çok başvuru yaptım diyorsunuz… Yerinizde olsam gidip elden başvuru yaparım gözüme kestirdiğim yerlere. Evden yapılabilecek işler de var, bir laptop ve internet bağlantısına bakıyor. Biliyorum üniversite mezunu insana vasıfsız iş önermek biraz acı ama Türkiye’de yaşadığımız için hepimiz bu yollardan geçtik… Ben de 2 seneden fazla garsonluk yaptım okurken. Aslında herkesin okurken biraz yırtılmak için bir yandan bu tür işleri kısa süreli de olsa yapması gerektiğini düşünüyorum. Hemcinsleriniz konusundaki tavrınızı da yargılayıcı buldum. Sigara, alkol kullanmak veya sosyal çevresi geniş olmak kötü biri olduğunuz anlamına gelmez. Belki de bu kadar yargılayıcı bir kişilikte olduğunuz için yalnız kalmışsınızdır, bunu bir düşünün derim.

Canım yaşlarımız yakın ve hikayenin bir kısmında kendimi gördüm. Yani yalnız değilsin. Böyle bir ekonomide, böyle bir aile ve toplum düzeninde hemen her genç belli sıkıntılar yaşıyor. Bize gül bahçesi vadedilmedi. Her insan kırılır, herkesin hayatta zor dönemleri olur. Ben de seninle benzer süreçleri yaşadım ve bir şekilde baş edebildim. Öncelikle sabırdan ziyade odağımız şükür olmalı çünkü sabır denilince tahammül göstermemiz gereken durumlar göz önünde oluyor ama şükür denilince kendimizi şanslı hissettiğimiz bize bahşedilen güzellikleri odağımıza çekmiş oluyoruz. Gül düşünürsün, gülistan olursun. Bu öyle kolay değil kabul ediyorum. Ben kpss çalıştığımda şartlarım o kadar kötüydü ki 20 tane olumsuz durum vardı. Sahip olduğum tek şey beynim ve kalem tutan ellerimdi. Bu ikisine dayandım ve derece yaptım. O dönem her ağladığımda inşirah suresini okurdum. O zamanlar manevîyata yönelmiş değildim. Aradan zaman geçti ve dert ettiğim her şey düzelmişti açtım tekrar okudum sureyi. Her ayet yerini bulmuştu hayatımda. Son ayette geçen "ve ancak Rabbinden ümit et, hep ona doğrul" kısmına takıldım ve bunu da hayatıma çekmeliyim dedim. Şu an bakınca bazı şeyler geride kaldı ama yine de mükemmel bir hayatım yok dert güncellemesi geliyor mutlaka 😂 sağlıklı olmak, kendi kendine yetebilmek, iç huzuru korumak en büyük nimetler. Rabbi-şrah lî sadrî Rabbim göğsüme genişlik ver bu duayı dilinden düşürme 🌸 yalnızlık konusunda da şu an ben de yalnızım ama öyle ilişkilerim oldu ki bazen bir şeylerin olmaması olmasından çok daha hayırlıdır. Dünya iyi ki yuvarlak bu da demek oluyor ki hiçbir zaman dümdüz bir yolda olmayacağız muhakkak bizi bir dönüş bekliyor. İnşallah bütün dönüşler hayrına olur 🙏🏻

Canım yaşlarımız yakın ve hikayenin bir kısmında kendimi gördüm. Yani yalnız değilsin. Böyle bir ekonomide, böyle bir aile ve toplum düzeninde hemen her genç belli sıkıntılar yaşıyor. Bize gül bahçesi vadedilmedi. Her insan kırılır, herkesin hayatta zor dönemleri olur. Ben de seninle benzer süreçleri yaşadım ve bir şekilde baş edebildim. Öncelikle sabırdan ziyade odağımız şükür olmalı çünkü sabır denilince tahammül göstermemiz gereken durumlar göz önünde oluyor ama şükür denilince kendimizi şanslı hissettiğimiz bize bahşedilen güzellikleri odağımıza çekmiş oluyoruz. Gül düşünürsün, gülistan olursun. Bu öyle kolay değil kabul ediyorum. Ben kpss çalıştığımda şartlarım o kadar kötüydü ki 20 tane olumsuz durum vardı. Sahip olduğum tek şey beynim ve kalem tutan ellerimdi. Bu ikisine dayandım ve derece yaptım. O dönem her ağladığımda inşirah suresini okurdum. O zamanlar manevîyata yönelmiş değildim. Aradan zaman geçti ve dert ettiğim her şey düzelmişti açtım tekrar okudum sureyi. Her ayet yerini bulmuştu hayatımda. Son ayette geçen "ve ancak Rabbinden ümit et, hep ona doğrul" kısmına takıldım ve bunu da hayatıma çekmeliyim dedim. Şu an bakınca bazı şeyler geride kaldı ama yine de mükemmel bir hayatım yok dert güncellemesi geliyor mutlaka 😂 sağlıklı olmak, kendi kendine yetebilmek, iç huzuru korumak en büyük nimetler. Rabbi-şrah lî sadrî Rabbim göğsüme genişlik ver bu duayı dilinden düşürme 🌸 yalnızlık konusunda da şu an ben de yalnızım ama öyle ilişkilerim oldu ki bazen bir şeylerin olmaması olmasından çok daha hayırlıdır. Dünya iyi ki yuvarlak bu da demek oluyor ki hiçbir zaman dümdüz bir yolda olmayacağız muhakkak bizi bir dönüş bekliyor. İnşallah bütün dönüşler hayrına olur 🙏🏻
Ben de son birkaç haftadır inşirah okuyorum ferahlık veriyor bana da :) inşallah ben de feraha çıkarım tez zamanda. Yani biri olsun hayatımda derken dertlesecegim sohbet edeceğim benim keyfimi yerine getirecek biri olsa güzel olurdu olarak diyorum elbet kotu insan olacaksa hiç olmasın :)
Bir de böyle güzel bir yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Kalpsiz, anlayışsız, suçlayıcı yorum yapan çok. Sizin gibi yapıcı yorum yapan az :) iyi ki varsınız 🌸

Kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Konfor alanınızdan çıkın. Dil ekleyin cvnize sertifikalar vs kalifiye olmanız gerek. Kimse hak ettiği hayatı yaşamıyor. Mızmızlanmayın adım atın yeni bir hayata yeni bir ben diyerek

Ben de son birkaç haftadır inşirah okuyorum ferahlık veriyor bana da :) inşallah ben de feraha çıkarım tez zamanda. Yani biri olsun hayatımda derken dertlesecegim sohbet edeceğim benim keyfimi yerine getirecek biri olsa güzel olurdu olarak diyorum elbet kotu insan olacaksa hiç olmasın :)
Bir de böyle güzel bir yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Kalpsiz, anlayışsız, suçlayıcı yorum yapan çok. Sizin gibi yapıcı yorum yapan az :) iyi ki varsınız 🌸
Siz en güzelini istiyorsunuz. İnşallah size hayat arkadaşlığı edecek o kişi yakın zamanda sizi bulur. Siz de iyi ki varsınız 💗 güzellikle kalın

Merhaba, 25 yaşındayım. Üniversiteden mezun olalı 2 buçuk sene oldu ama benim iki aylık bir iş dışında bir tecrübem olmadı. O iste mobbing gördüm ve iş hayatından korktum. İstifa edip kpss çalıştım kısa bir süre. Çok da yüksek olmayan bir puan aldım ama yine de basvuruyorum. İlan da az geliyor. Yaklaşık bir yıldır iş arıyorum. Belki ayda 500 yere basvuruyorumdur. Kimseden yardım istemem zaten kimse de etmez kendi kendime iş arıyorum. Bol dua ediyorum. Ama bırakın iş görüşmesini, arayan bile yok. Bir sürü yer cv me bakıp dönmüyor. Her arkadaşım çalışıyor. Eskisi gibi arkadaşlık da yapamıyoruz herkesin kendi düzeni var. Ben ise sürekli evdeyim. Bazen yürüyüşe çıkıyorum ama işte bir sosyal ortamda olmak gibi değil.
Annem çalışıyor babam 10 yıldır işsiz evde oturuyor. Ben tüm gün babamlayım. Evde vakit geçsin diye hem de dışarıya çıkmak için yüzüm olsun diye temizlik yemek yapıyorum. Anneme de yardım olsun diye. Çünkü ben yapmazsam babam anneme iş çıkışı bir sürü iş yaptırıyor.

Babam da evde asosyal biri. Ne kimseyle görüşür ne bizim görüşmemizi ister. Bazen kafası atıyor eve aksam 7 de döndüm diye arkadaşlarımla buluşunca, bana sokağa çıkma yasağı koyuyor. Annemle beni perişan ediyor. Saat kaçta tuvalete girdik kaçta çıktık, ocağı mı yaktık, fazladan evde kahve mi içtik hepsine karışıyor. Hiçbir şeyi rahat yapamıyoruz evde. Hiçbir misafir çağıramiyoruz bir şey ikram etsek kızıyor, gelenlerin hareketlerine kızıyor.
Tüm gün evde siyasetle alakalı söylenip duruyor. Başka muhabbeti yok. Çok bunaliyorum. Dolup anneme taşıyorum annem de bunaliyor. Ettiğin duaları bosa götürüyorsun böyle söylenerek diyor ama ne yapayım ben de insanım bazen dayanamıyorum.

25 yaşındayım ama hiç erkek arkadaşım olmadı. Beni isteyen kimse olmadı. Benim de hayatımda biri olsaydı da omzunda aglasaydim diyorum. Beceriksizsin diye kendime kızıyorum. Benim yaşıtlarımın çocukları bile var. Her ay sevgili buluyorlar. Ben bu yaşıma kadar hep ev kızı oldum, hep doğru dürüst insan oldum hanım oldum ama hanımlik hiç ise yaramıyor diye üzülüyorum.
Hani iyiler kazanırdı? Neden böyle yapayalnız işsiz güçsüz kaldım ben?
Neden hiç erkeklerle gizli buluşmadim diye sokağa çıkma yasağı konan kız oldum ben?
Türlü yalanlarla tatillere giden kızların aileleri ne kadar anlayışlı halbuki. Ama ben? Eve gelen küçük kuzenime kek verdim diye burais benim evim kimseyi benden izinsiz cagirmayacaksiniz deniyor bana.
Parklarda ağlıyorum gündüz yürüyüşe diye çıkıp.
Neden böyle oldu? Neden?
Ben de fena kız değilim. Evet eksiklerim var çirkin yerlerim var ama o kadar da değil.
Sabahtan akşama evde oturup, dua okuyan, tesbih çeken, yemek yapan, müzik dinleyen biriyim.
Sohbetim güzeldir. Zamanında üniversitede de arkadaşlarım oldu. Asosyal de değildim. Ben bunları hak etmedim.
Beklentini o kadar düşürmüşsün ki sevgilim olsa da omzunda ağlasam diyorsun. Sevgilim olsa, bu güne kadarki sıkıntılarımı unutsam, gülüp eğlensek mutlu olsak desene:) hiç birşey 'söz dinleyen evlat oldum, şimdi hayat bunun karşılığını verecek' diye oturup bekleyerek gelmiyor. Herşey mücadele ile peşine düşmekle geliyor.
Ayda 500 iş başvurusu yapabilmen için rastgele başvuruyor olmalısın. Ayda 10 yere başvur ama senin meziyetlerine uyan yeri zorla. Onların aradıkları özelliklerini ön plana çıkaracak şekilde düzenle cvni her biri için. Az yere başvur ama kapılarına git elden ver gerekirse başvurunu. Ben buraya uygunum burada olmak istiyorum de. Kararlı ve özgüvenli davran başvururken.
Büyük şehirde yaşıyorum diyorsun, mutlaka masrafsız sosyalleşebileceğin yerler vardır. Belediye kursları, ücretsiz seminerler, eğitim düzenleyen topluluklar gibi. Hiçbiri yoksa siyasi görüşüne göre partilerin derneklerin gençlik kollarına, kadın kollarına katılabilirsin. Bir amaç veya ilgi alanı çerçevesinde toplanan insanların arasına düzenli katılıp çevreni genişletirsen hem iş bulmanda hem de hayatını kurmanda kapılar açar. Ya da en azından evden uzaklaşırsın. İnsanlara kendini tanıtırken şikayetlerinden sorunlarından bahsetme güçlü yanlarından bahset. Hayatındaki sorunlarla başedemeyen biri için kimse iş referansı olmaz.
Ne arkadaşlarına, ne sevgiline ağlayacak omuz gözüyle bakma. Kimse kimsenin hayatına ağlanacak omuz pozisyonunu doldurmaya girmez. Birlikte güzel anılar biriktireceğim insanlar diye bak yeni tanıştığın kişilere. Anılar biriktikçe ve sevdiklerine kolay kolay kırılmayan sağlam biri olduğunu gösterdiğinde insanlar zor günlerde de yanında olacaklar. Biraz uyanık olursan hedeflerini netleştirip, gerçekleştirecek kanallar açmaya odaklanırsan herşey düzelir bence.

Alanım dışında da her işe basvuruyorum aslında. Kursa gitmeyi ben de planlıyorum birkaç kez yemek kursuna gittim belediyenin ama pek verimli değildi herkes bıraktı hoca da bıraktı en son sınıf kapandı. Part time satış danışmanlığı falan basvuruyorum onlar da dönüş yapmıyor. Babam da tezgahtarlik yapmana izin vermem diyor. :KK43:
Babam izin vermez kısmını geçin bence
Takmayın onu
Ne yapacak izin vermeyip
Siz iş bulunca mecburen çalışacaksınız

Çağrı merkezleri falan olabilir
Ya da bu tarz işler
Bir yerden başlamak adına iyi olur
Ne okumuştunuz

Babam izin vermez kısmını geçin bence
Takmayın onu
Ne yapacak izin vermeyip
Siz iş bulunca mecburen çalışacaksınız

Çağrı merkezleri falan olabilir
Ya da bu tarz işler
Bir yerden başlamak adına iyi olur
Ne okumuştunuz
İbf mezunuyum. Çağrı merkeziyle iş görüşmeleri yapıyorum. Aylar geçti dönmediler. Herhalde diyorum Allah bir de için bekletiyor. Ofiste çay yapan temizlik yapan kişi işine basvurdum yok dönen eden. Onu da yapamayacak miyim yani. Normal değil bu kadar red.

X