Börekler Ispanakli alt üst böreği

berfinsena

Çalıkuşu&Ömrüm
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2008
1.321
1
500 gr. unu hamur tahtasına eleyiniz.
Bir kaşık yağ, 1 yumurta kırıp, tuz atıp ılık su ile kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapınız.
Yaş bez altında 15 dakika dinlendiriniz.
Yağı bir tavaya koyup hafif eritiniz.
Soğuk bir yere koyup hafif donmağa başlarken kaşıkla karıştıra, karıştıra beyazlatınız.
Dinlenen hamuru 2 eşit parçaya ayırınız.
Bir parçayı 1/2 cm kalınlıkta daireye açıp üzerine dondurulmuş yağın yansını fırça ile sürüp boyuna 3'e katlayınız.
Boyuna katladığınız hamurlara kalan yağı sürerek tekrar 3'e katlayıp hamura kare şekli veriniz, En üstüne yağ sürmeyiniz.
Diğer hamuru da aynı şekilde açıp yağlayıp katlayınız.
Hamurlan 20 dakika dinlendiriniz. Yağı donmuş her yumağı yarım cm. incelikte açınız, yağ artmışsa hafif yağlayıp, kenarlarından içe doğru bükerek bir çubuk yapınız.
Çubuğu kendi etrafında döndürerek yuvarlayıp bir yumak elde ediniz.
ikinci hamurda da aynı şekilde açıp yumak yapınız.
Tekrar 20 dakika dinlendiriniz.
Her parçayı tepsi büyüküğünde 1 cm. kalınlıkta açıp birini alta koyup içine içini koyup diğer yufkayı da üstüne kapatınız.
Kenarlarını hafif bastırıp üzerine yumurta sarısı sürünüz.
Önceden kızdırılmış fırında altı üstü pembe renkte pişiriniz.
Karelere kesip servis yapınız.

Son düzenleme:
pek gzüele benziyorda
ben açmayaı bereremiyorum:))))
ıspanaklı börek her zaman favorimdir.

[/COLOR][/B]
Valla ıspanaklı börekler kategorisinde arnavut böreğinin üstüne börek tanımam,duymuşsunuzdur herhalde hem leziz hemde yapılması cok pratiktir.Tek mesele yufkayı incecik açmaktır,öyle bi ince açılmalı ki altına gazete kondugunda rahat bi şekilde okunmalıdıra.sValla kokusu burnuma geldiii ilgilenenler varsa tarifinide yazayım en kısa zamanda.......
hadi kalınsağlıcakla bayanlarŞeniz
arkadaşım keşke öncelikle bir deneseydin ,ben damak tadına düşkün biriyim ve her yemeğide yapmam ,evime gelen misafirlerim,lokanta açmam konusunda her zaman ısrar ederler,eşim çocuklarım ve bizim neredeyse bütün sülale yemeklerime bayılır ,emeğe saygı diyorum ,yerimseniben

arkadaşlar en kısa zamanda eklicem resim ,yorumlarınız için teşekkürler

Son düzenleme:
X