iş yerinde zor durumda kalmak

Ema34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2024
89
31
24
Herkese iyi akşamlar,

Ben 26 yaşındayım. 1 ay önce yeni bir işe başladım, tecrübeli eleman olarak. Bu iş hakkında 2 senelik deneyimim var. Geldiğimde 2 yeni müşterinin dosyası verildi bana. Bu iş üzerinde 3 kişiyiz : yönetici, benden 2-3 sene daha tecrübeli biri ve ben. Yöneticim ve diğer kişi izindelerdi. Yöneticim mesajlara yinede cevap veriyordu. Ama herşeyi ona sormamak ve insiyatif kullanmak istedim. Benden 2-3 sene kıdemli olan kişi geri döndü ve işimi baya bir eleştirdi. Sizce deneme sürecimi başaramam ihtimal çok mu büyük? Daha önce ki iş yerimde genelde olumlu dönüşler almıştım işimle alakalı, şimdi kendimi çok kötü hissediyorum. Bu işe ihtiyacım var. Siz benim yerimde olsanız ne düşünürdünüz ve ne yapardınız ?

İlk olumsuz eleştiride bu kadar düşmemelisiniz. Olabilir her iş yerinin düzeni farklı olabiliyor. Hatalarınızı gözden geçireceğinizi söyleyin işinizi yapmaya devam edin. 2 sene tecrübeniz varsa neden böyle en ufak şeyde endişeleniyorsunuz?

Benden 2-3 sene kıdemli olan kişi geri döndü ve işimi baya bir eleştirdi
Yöneticinizin ne düşündüğü önemli şu durumda
Eğer yanlış bir şey yaptığınızı düşünmüyorsanız
İş arkadaşınızın ne dediğini umursamayın,çoğunluğu fesat olur zaten
Ben ciddiye almam
Demorilize olup işinizden soğumayın

Öncelikler cevabınız için teşekkür ederim.
Çünkü kendime güvenmiyorum. Yetersizlik hissi var ve her zaman en kötüsünü düşünüyorum. 10 iş yapsam ve 7'si iyi olsa, benim aklım o olmayan 3 işte takılı kalacak ve kendimi çok berbat hissedeceğim.
Mesela, işimi kontrol eden kişiyi başka birinin odasında fısır fısır konuşurken duydum. Aklıma hemen şu düşünce geldi : "kesin işimi iyi yapmadığımı söylüyor".

Yöneticim ve diğer kişi işimi iyi yapmak için gayret gösterdiğimi gördüler. Ama iş yerinden, iş yerine çalışma şekli değişiyor. Mülakatta onlara yalan söylediğimi düşenecekler diye korkuyorum. Işimi az çok kendim haletmeye çalıştım, gerçekten iyi bir şekilde yapmak istedim. Ama gelin görün ki eksikler vardı ve bu benim canimi sıktı

Herkes tüm işleri tam anlamıyla doğru ya da tam yapmıyor zaten merak etmeyin. O konuşan da bu evreden geçmiştir hala eksik yaptığı vardır laf yiyordur ondan size laf ediyordur. İşe yeni başladınız kendinizi üzmeyin zamanla sisteme alışacaksınız. Mükemmeli istemeyin hata yapın yoksa üstünüze çok iş kalır benden söylemesi

Yani diğer yönetici zaten yanlış bir tavırda, o da 50lik ombudsman falan değil senden 2 yıl fazlası var. Ego pompalamış bana kalırsa. Gerçekten işi profesyonelce yapmak isteseydi de, o zaman bunu yapmanın doğru yolu karşı tarafı yere batırmak değil, gel Emacım üstünden gitmemiz gereken bazı noktalar var diyip düzgünce ve profesyonelce söylemektir. Birine feedback vermek de bir zanaat ve her işin bir parçası, burdkai mesela karşı tarafın ne yapmak istediği gerçekten feedback mi yapmak istiyor yoksa ego pompalama peşinde mi. Bu durumda 2. şekil olduğu fikrindeyim o yüzden canını sıkma, o adı geçen kişiyi de gözünde çok büyütme hem profesyonellikten uzak hem kompleksli biri.

Merhaba, henüz iş hayatının başında sayılırsınız. İş hayatında o kadar çok değişik yapıda insan var ki anlaman mümkün değil. Bu insanların söylediklerine bu kadar takılıp kalma derim. Daha neler neler göreceksin. Çok yıpranırsın. Bilmediklerini öğrenmeye çalışıp, yapıcı eleştirileri kabul edip kendini geliştirebilirsin. Diğerlerinin söylediklerine takılma derim.

Içime su serptiğiniz için teşekkür ederim.
Bazı çalışanların söylediklerine göre, bu yönetici ve benden 2-3 sene daha fazla tecrübesi olan kişi (Elma diyelim) ben işe başlamadan bir kaç ay önce tartışmışlar. Sebebide Elma'nın yöneticiye cok fazla soru sorması ve yeterince insiyatif kullanmamasıymış.
Ama hangisi daha iyi ? Çok soru sorup işi aşağı yukarı düzgün yapmak mı yoksa insiyatif kullanıp biraz daha fazla hata yapmayı göze almak mı? (Not : mesleğim işletme/muhasebe/finans ile alakalı)

İnsiyatifi fazla abartırsanız yöneticinizle ters düşersiniz. Herşeyi kararında yapacaksınız nabza göre şerbet

Cevabınız için teşekkür ederim.
Inşallah dediğiniz gibidir. İşimi düzgün yapman benim için çok önemli

İnsiyatifi fazla abartırsanız yöneticinizle ters düşersiniz. Herşeyi kararında yapacaksınız nabza göre şerbet
Evet, zaten önemli konuları hep yöneticime sordum. Ama diğer küçük şeyleri diğer şirketimde öğrendiklerimden yola çıkarak yaptım. Ama gel görki, yeni işyerimde teknik biraz farklıymış

Insanları kendimden üsttün görüyorum ve bu da belli oluyor. Yapıcı eleştiriye her zaman açığım çünkü kendimi geliştirmemi ve işi öğrenmemi salıyor. Cevabınız için teşekkür ederim

Rica ederim. Hiç kendinden üstün görme, boşver. Kendine güvenip, iş hayatında zaman geçirdikçe daha da rahatlayacaksın

Muhim olan yoneticinizin nasil dusundugu ama daha 1 ay gibi calistiginiz bir yerde insiyatif almak ta cok akillica degil .keske isler orada nasil yuruyor gozlemleyip biraz daha bekledikten sonra kendi usul ve yontemlerinizi uygulasaydiniz .

muhtemelen birlikte çalıştığın iş arkadaşın iyi niyetli değil, senden kıdemli olduğu için senı tehdit olarak görüyor, bugün açtığım konuma bak
İşle ilgili olmasa da benzer seyleri yasıyorum

o arkadaş yani iş arkadaşı sizi tabiki rakip olarak görüyor ve sizi aşağı çekmeye çalışıyor (kötü niyetli işte)
sakın etkisinde kalmayın yöneticinizin tavrı önemli

not: 24 yıldır aktif çalışan biriyim ve inanın kimse işini 4 4 lük yapmıyor :)

Size tavsiyem bilmediğiniz bir konuyu biliyormuş gibi yapmayın yöneticinizden ya da o konuyu bilen kişiden öğrenin. Sonuçta daha yeni başlamışsınız ve eksiklerinizin olması çok normal. Burada arkadaşınızın sizi eleştirmesi kendilerine sormayıp işi yanlış yapmanızdan kaynaklıdır muhtemelen. Yani sizi rakip olarak görmesi filan değildir emin olun.

Muhim olan yoneticinizin nasil dusundugu ama daha 1 ay gibi calistiginiz bir yerde insiyatif almak ta cok akillica degil .keske isler orada nasil yuruyor gozlemleyip biraz daha bekledikten sonra kendi usul ve yontemlerinizi uygulasaydiniz .
Yorumunuz doģru fakat yöneticim izindeydi (sınavlara hazirlaniyordu) ve onu çok meşkul etmek istemedim. Diģer kişide izindeydi, ona birşey soramazdım

Umarım öyle deģildir. Zaten benden kıdemli, neyimi tehdit olarak görebilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…