İş kurmak

Hanımlar çevremdeki insanlardan arkadaşlarımdan fikir aldım. Sizlerden de almak istiyorum. Kriz var biliyorsunuz. Birileri her gün kepenk kapatıyor. Biz kalkışabilir miyiz bilmiyorum. Eşim aşçı biz küçük bir ilçede yaşıyoruz. O da bir catering firmasında çalışıyor. Ve mutfakta şartlar çok çetin. Hakettiğini kazanamıyor. Çalışma saatleri abartılı fazla. Başka şehirlerde daha güzel paralar kazanabilir ama benim işim bir süre burada. Ama çalışma saatleri başka yerlerde de hep çok yoğun. İleride öğretmenlik gibi düşünceleri de var. Yeniden kpss ye hazırlanıp atanmak da istiyor ama puanlar çok yükseldi. 80+ puan alması gerekli. Yapabilir mi şimdilik emin değiliz. Aklımızda iş kurmak gibi düşünceler var. Bu eşimin işiyle, mutfakla ilgili de olabir. E ticaret gibi bağımsız bir sektör de olabilir. Şu an sadece düşünce aşamasındayız. Sizce para biriktirip ya da kredi çekip böyle bir şeye kalkışmak ne kadar mantıklı ya da altından kalkılabilir mi? Ya da sizin iş açısında farklı önerileriniz var mı? Ya da hiç riske girmeyin otursun kpss çalışsın mı dersiniz?
Kredi cekmeniz bu siralar pek uygun degil. Mevcut isleriniz devam ederken ne dusunuyorsaniz siparis alin. Asci demissiniz, ilce ve koylerde dugun yemegi icin asci getirilir bazi bolgelerde. Parasini alir gider. Lokanta gibi bir yer mi dusunuyorsunuz?Bulundugunuz yerde en guzel a yemegini yapin. Insanlar bilsinler dukkan acildiginda ne yiyeceklerini. Instagramda sarma,manti,eriste,yoresel tatli vb yapip satanlar var. Bunu bir deneyin. Tatli isi bayramlarda ozel gunlerde tutulur. Ama ne olursa olsun kaliteli ve hesapli olmali. Iste maliyeti nasil dusurursunuz onu dusunun derim.

Kredi cekmeniz bu siralar pek uygun degil. Mevcut isleriniz devam ederken ne dusunuyorsaniz siparis alin. Asci demissiniz, ilce ve koylerde dugun yemegi icin asci getirilir bazi bolgelerde. Parasini alir gider. Lokanta gibi bir yer mi dusunuyorsunuz?Bulundugunuz yerde en guzel a yemegini yapin. Insanlar bilsinler dukkan acildiginda ne yiyeceklerini. Instagramda sarma,manti,eriste,yoresel tatli vb yapip satanlar var. Bunu bir deneyin. Tatli isi bayramlarda ozel gunlerde tutulur. Ama ne olursa olsun kaliteli ve hesapli olmali. Iste maliyeti nasil dusurursunuz onu dusunun derim.
Küçük ve kırsal bir yerde yaşadığımız için köy yumurtası, sütü falan bulmak kolay oluyor. Belki doğal gıdalar üzerinden gidebiliriz. Kargolanabilir kuru gıdalar üretebiliriz. Makarna, erişte vb. Ama instagram satışını da faturalandırmadıkça yasa dışı oluyor sanırım.

Aslında eşim kpss hazırlığı ya da farklı bir iş kurmak vs. İçin işten ayrılmayı düşünüyor. Zaten günde 10 saat çalışıyor şu an herhangi bir şey yapacak düşünecek hali de vakti de yok maalesef. Biz de bu süreçte hem o sınava hazırlansın hem de internetten satış yapan gitti gidiyor vb. Mağazalardan ya da sosyal medya vb. satış yapabilir miyiz diye düşündük. Çünkü kpss hazırlık atanma vs. Artık 2 seneye kadar uzuyor. Biraz araştırdık tabi onların da riski, problemleri var. Fatura falan kesebilmek, şirket kurmak flan gerekiyor. Bu hazırlık bekleme sürecini ne şekilde değerlendirmek mantıklı olur diye düşünüyoruz. Benimde çalışma saatlerim çok rahat eşime bol bol yardım etme imkanım var.
Dogu cikarsa esinize gidecek misiniz?Eger neresi olursa giderim diyebiliyorsaniz kafasini ayni anda iki konuya dagitmasin ders calissin.

Küçük ve kırsal bir yerde yaşadığımız için köy yumurtası, sütü falan bulmak kolay oluyor. Belki doğal gıdalar üzerinden gidebiliriz. Kargolanabilir kuru gıdalar üretebiliriz. Makarna, erişte vb. Ama instagram satışını da faturalandırmadıkça yasa dışı oluyor sanırım.
Uretmek zor degil,satmaktir onemli olan denirdi. Simdi uretim de zor ve maliyetli oldu. Dogru usulde yurumek icin hangi tur sirket kurulusu,nasil vergilendirilecek konularini musavir arkadaslarla konusmanizda fayda var.

Yardımcı olan herkese teşekkürler. Ben yeniden kpss ye çalışması için eşimi desteklemeye karar verdim. Değişik maceralar aramaya gerek yok.

X