iş hayatında deneyimli olanlardan yardım

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.178
25.547
merhaba hanımlar,

özellikle iş hayatında deneyimi olan hatunlardan yorum bekliyorum diyerek konuya gireyim. sevdiğim işi yapıyorum, 11 aydır bir reklam ajansında çalışıyorum. burada 1 senemi doldurmayı çok istiyorum açıkçası. aylardır sorunsuz bir şekilde çalışırken son iki üç aydır falan devamlı iş yerindeki insanlarla sorun yaşıyorum. ve enteresan biçimde hep erkeklerle yaşıyorum bu sorunu. sırasıyla anlatayım.

işlerimiz yoğunlaşınca benimle aynı pozisyonda, serdar adında bir arkadaşı işe aldılar. serdar benden daha deneyimli, profesyoneldi ancak enerjimiz hiç tutmadı. iş gereği aramızda devamlı bilgi paylaşımı yapılmalı ancak düzgün iletişim kuramadık, ters düştük çoğu zaman. ve işin nasıl yapılması gerektiği konusunda ters düştük. fazla sesimi çıkarmadım, işine fazla karışmadım ve onun istediği gibi yapıldı. 1 ay dolmadan serdar'daki konsantrasyon, sorumluluk ve müşterilerden şikayet gelmesi problemleri yüzünden serdar'ı çıkardılar.

serdar'ın yerine eray adında bir arkadaşı işe aldılar. eray da 6-7 senelik freelance iş deneyimi olan, iş konusunda başarılı biri. ilk 1 hafta iyi gidiyorduk sonrasında eray'la da iletişim sorunu yaşamaya başladık. eray'ın hatası yüzünden patron bana kızdı hem de eray'ın yanında, eray bu esnada hiç sesini çıkarmadı. olay benim üzerime kaldı maalesef. çok büyütülecek bir olay değildi ama rahatsız oldum. devamlı bilgi paylaşmamız gerekirken eray bana bilgi vermiyor, iletişim kuramıyoruz. mailleri yollarken, müşteri görüşmelerinde vs almam gereken bilgileri eray'dan alamıyorum. konuşmaya çalışıyorum, yüzüme bile bakmıyor devamlı başka şeylerle meşgul. en son bugün bir olay oldu, eray yapması gereken bir işi yapmadı, yetkililerimizden birisi şirket grubumuza işin yapılmasıyla alakalı bir hatırlatma mesajı yolladı. baktım yarım saat eray'dan ses çıkmadı, bu kez ben de özelden eray'a hatırlattım, dedim ki "ben de yapabilirdim ama şu an müsait değilim, sen yapar mısın?" (bu işi yapması gereken eray bu arada, ben değilim). ve eray'dan "hatırlatmaya gerek yok" yanıtını aldım, cevap yazmadım.

şimdi sen neden hatırlattın, karıştın? diyebilirsiniz. patron, birbirimizi tamamlamamızı istiyor çünkü. eray'ın yapmadığı işin hesabını bana sorduğunda "eray yapmadı" "eray yapacaktı" gibi bir cevap duymak istemiyor. eray yapmadıysa sen yap gibi bir mantık var adamda. bugün o yüzden ben de yazdım.

sonuç olarak benim yanıma, benimle aynı pozisyonda gelen iki erkekle de anlaşamıyoruz. iyi niyetli ve düzgün yaklaşıyorum ama devamlı hüsrana uğruyorum. acaba sorun bende mi anlamadım. böyle oldukça ben geriliyorum, mutsuz oluyorum ve işime de yansıyor. bu sorunu nasıl aşabilirim? ben her şeyime, üslubuma, tavrıma çok dikkat ediyorum ama neden birebir çalışmam gereken insanlarla bir ekip olamıyorum? ajansta başka kimseyle böyle sorunlar yaşamıyorum. aylarca herkesle uyum içinde çalıştım. aylarca psikolojisi bozuk saçma sapan bir yetkiliye bile tahammül etmiş insanım ancak bunu aşamıyorum. patronum ilk zamanlar bana "sence eray nasıl biri?" dediğinde hiçbir zaman şikayet etmedim, iyi, bilgili olduğunu söyledim. daha ne yapayım ben anlamadım yani.

yetkiliye gidip eray'la olan sorunlarımı anlatıp "eray'la konuşmanızı rica ediyorum. eğer uyumsuz olan bensem ben gideyim, siz eray'la devam edin çünkü bu şekilde çalışamıyorum" desem mi?

Sorun sende de olabilir karşına iki arıza adam da çıkmış olabilir. Freelance çalışanlar grup iletişimini beceremeyebiliyorlar zaman zaman.

Son paragrafında yazdıklarını ben tavsiye olarak verecektim sana. Ama ben gideyim deme ilk etapta, sorunlarını anlat üst yöneticine. Bırak onlar karar versin çözüm bulsun.
Şirket bağlılığı önemli bir artı, ilk sorunda beni gönderin dersen olumsuz bir izlenim yaratırsın. Aksine işimi seviyorum demelisin.

Beni gönderin deme. O zaman "Ha zaten bizimle çalışmak istemiyor" gibi algılanırsın. Daha önceden de benzer şikayetlerle gittiysen yine olumsuz bir imaj çizmen mümkün. Bilemedim, çünkü patronunuz da biriniz savsaklıyorsa diğeriniz tamamlasın kafasındaymış; Eray işini yapmıyor demen ne kadar etkili olur bilemiyorum. Sanırım en mantıklısı kendine düşen işleri yapıp, Eray yüzünden eksik kalan kısımları belirtmen olur.

ilk ajans deneyimi burasıymış, daha önce hep freelance çalışmış. en son raddede psikolojisi bozulmuş freelance'ta devamlı müşteriyle konuşmaktan, muhtemelen kendine göre başka nedenleri de olabilir. şimdi freelance çalışırken sadece müşteri ve siz varsınız ama ajansta durum öyle değil. mail atılırken cc'ye birilerinin konması lazım, bilgileri benimle de paylaşması lazım, uyumlu olması lazım vs. ama bu çocuk az konuşan, diğer arkadaşlarla da ara sıra iletişim kuran biri. şimdi benim yetkili ile konuşurken de tamamen iyi niyetli olduğumu yetkiliye ispatlamam lazım. şikayet eder gibi değil düzelmesi için çabalar gibi davranmak zorundayım. yanlış mıyım?

Aynen öyle, şikayet etmediğini belli etmelisin. Ama kendini katma, o yanlış bir adım olur. Bir de daha çok yeni anladığım kadarıyla uyum sağlaması zaman alabilir. Bunları da belirt yöneticine. Onu da anlıyorum zorlanıyor ama bu şekilde işi yürütemiyoruz, işler aksıyor falan de.

daha önceki arkadaştan yana şikayetlerle gittim evet o yüzden olumsuz imaj çizebilirim. zaten bir öncekiyle de anlaşamıyordu diye düşünürler. benim kendimi ispatlamama gerek yok benim işimi nasıl yaptığım, disiplinim, sorumluluklara sahip çıkışım zaten çoktan idrak edilmiş bir konu. yetkili de beni en çok bu yönde takdir ediyor zaten. "sen disiplinlisin, senin bu yönünü seviyorum" demişliği var.

şöyle yapsam nasıl olur peki: ben her şeye rağmen eray'a iyi yaklaşmaya devam edeyim, yeri geldiğinde bu durumu kullanırım. "ben iş düzgün yürüsün diye eray'a hep iyi yaklaştım, o terslese bile ben kötü yaklaşmadım" derim. sorunun bende olmadığını kanıtlamam lazım onlara.

Evet ben de onu belirtmek istedim yani kendi işlerini yap ama Eray'dan eksik kalan kısımlar şunlar şunlar, o da yaparsa tamamlanmış halini gönderebilirim gibi. Yani işleriniz tam olarak nasıl yürüyor bilmiyorum ama bu şekilde uyarlayabilirsin kendi durumuna. Eray'la da kötü olma evet. İş yerinde kimseyle arkadaşlık, kankalık yapmıyorum ben; kötü de olmuyorum.

Yatay pozisyondaki kişiler iş kültürünü bilmiyor sanirim. Yatay pozisyonda ve ilgili bir yetkili varsa yazışmalarda her zaman onlar cc'ye eklenir. Sözlü ilerlemez bu sürecler.

En son paragrafta yazdiklarinizi ben onerecektim. Ama iki onemlu nokta var, birisi : kesinlikle beni gönderin dememelisin. Ben cozüm üretemedim, tecrübelerinize ve vizyonunuza dayanarak sizden çözüm tavsiyesi almak istiyorum demelisin.
Ikincisi ise şikayet eder gibi degil, sureci iyileştirme konuşması gibi yönetmelisin

Ben birinin bana yaptığı mobbing e bir buçuk yıl katlandim sefimle konuştum olmadı herkes herşeyin fatkindayi bi gün dayanamadım müdüre çıktım kız hakkında da şikayetler de vardı ama bir türlü cozmediler en son gidip ya beni başka bir birime ya da onu başka bir birime yonlendirmelerini istedim artık aynı ekipte onunla çalışmaya gücüm kalmadı demiştim ertesi hafta pazartesi onu başka bi birime gönderdiler inanılmaz rahatladım huzurlu iş hayatım başladı yeniden doğmuş gibi rahatladım . Bir buçuk yıl boyunca sinir hastası oldum ellerim titremeye başlamıştı gece uyku uyuyamiyodum

Simdi Eray tek takilmaya alismis anladigim kadariyla ama genel olarak ne is yaparsan yap iletisim kurmak, hem patrona hem calisma arkadaslarina bilgi vermek onemli. Ben mesela iletisim kurmak gerekmedigi sanilan bir is yapiyorum muhendislik ama alakasi yok. 8 saat yalniz kod yazsan da, 9.saatte takim arkadaslarinla konusmak zorundasin ki her sey hatasiz gitsin.dedigim gibi ilestisim gerektirmeyen is diye bir sey yok.

Simdi yukarda konu sahibesi donsun kendine baksin 2sinin de kotu olacak hali yok demisler ya, oluyor arkadas ofise antika tipler geliyor yani. Ise alinirken kriterlerden biri sirket kulturune uymak ve saglikli profesyonel iletisim becerisi. Serdar vakasinda patron uyumsuz birini ise almis, sonra da isten cikarmis. Eeee sirketin parasina ve zamanina yazik, eleman sacmakta basarisiz olan kisi patron burda, konu sahibesi de yanlis secimlerin sonuclarini cekmekte sorun yasiyor.

Simdi konu sahibesi, asla patrona gidip isterseniz beni atin deme sanki isini istemiyormussun gibi cok kotu bir intiba yaratirsin. Bence biraz bekle. Baska bir oneri de Eray beyle bence guzelce, suclamadan, yakinmadan konus "ben takim calismasi yapmak istiyorum, sizden daha cok sey ogrenmek istiyorum, zamaninizin kisitli oldugunun da farkindayim ama bana birazcik daha zaman ayirirsaniz cok memnun olurum" derim. 10yillik deneyimli biri gayet faydanilacak biri aslinda. Birazcik sinerji:) tutturursaniz her iki taraf da bu is ilsikisinden yararlanir gibime geldi.

Suz daha önce de isyerinizle ilgili benzer sorular acmistiniz. Sorun sizde olabilir mi? Hep kendinizi haklı görüyorsunuz.

Cunku konu sahibesinin isyeri yonetim konusunda beceriksiz. Basbayagi yonetmeyi beceremiyorlar. Yonetici asla patron gibi degil, karsisina gelen bir calisana cozum uretmektense, kafami agritmayin neyse gidin kendiniz cozun diyor. Boyle patronluk olmaz.

Ben teknik bir patronum, yonetimsel bir patron degilim ama takim uyesi biri bana bu sekilde bir problememim var dese Eray konumundaki kisiyi yanima ceker konusurum, davranislarini duzeltmesini soylerim. Basimi agritmayin gidin basimdan demem.

Mailleşmelerde özelden atmak yerine her zaman bir üstünüzü eklemenizi tavsiye ederim. Yani işi hatırlatmak bile olsa üstünüz durumu bilsin. O zaman gelen her kim olursa olsun işi savsaklayamaz olduda yaptı diyelim o zaman üstler maillerden durumun farkında olur ona göre davranır. Bunu gammazlamakla ilgili alabilirler o zaman benim çalışma şeklim bu dersiniz. Üstler zaten herşeyi bilmek isterler bir taşla 2 kuş vurmuş olursunuz.

Eray'a hatırlatma maili gönderirken şefinizi/yöneticinizi cc'ye koyun. Ya da işle ilgili sizden değil Eray'dan doğacak herhangi bir aksaklık ihtimali olan yazışmalarda yöneticileriniz cc'de olsun.

Topun sizden çıktığını görsün. Evet hoş değil ama maalesef bazı insanlar mecbur bırakıyor.

3-4 kere mail attığım halde dönüş alamadığım, en son mailde müdürünü cc'ye koyduktan sonra 5 dakika içinde istediğim dosyaları aldığım çok oldu.

Her sorunun yöneticiye aksettirilmesi bana da doğru gelmiyor.ama soru sahibi de sorun cozmede pek başarılı değil anladigim kadarıyla.

hanımlar, o işyerinden geçen hafta ayrıldım. buraya kadarmış savaşımız, maceramız... beni son zamanlarda çok strese sokan, biraz da umursamaz davranmadığım için, boş yere kendimi üzdüğüm için sonumun kapının önüne konmak olduğu bir iş deneyimi oldu. pek çok şey öğrendim, ilkler unutulmaz derler hani, ben de buraya dair hiçbir şeyi unutmayacağım elbette...

ihbar tazminatını ödeyecek, mart ayı maaşımı ödeyecek. az da olsa teselli param olacak cebimde.

emeklerimin karşılığı bir maaş fazladan almak değil, mutlu mesut şekilde orada hala çalışıyor olmaktı bana göre. gerekçeleri de şu: son zamanlarda çok mutsuzsun, kendi kabuğuna çekildin, seni defalarca uyardık (sanki sorun bende gibi aksettirildi o da ayrı konu) ama değişen bişey olmadı... senden verim alamıyoruz ve mutlu çalışanlar istiyoruz. o nedenle çıkışını veriyoruz... dediler. bir de bana demez mi bence sen bir süre dinlen, biraz kafanı topla ondan sonra diğer işlere başvurursun... inadına gidip en yakın rakiplerine başvuracağım...

yapmam gereken her işi zamanında ve özenli şekilde yaptım. galiba bardağı taşıran son damla, önemli bir müşteriden gelen büyük bir revize, bir de üstüne "işi wurstria haricinde başka biri yapabilir mi?" lafı oldu. o müşteri de gitmeme rağmen bir ay sonra başka bir problem çıkaracak, adım gibi eminim. hatam olmayan konular hatam gibi gösterildi. herkes her şeyi kendi istediği gibi algıladı. diğer iş yerleri çok mu farklı? pek sanmıyorum ama buranın bende yarattığı tahribatı en kısa sürede geride bırakmak ve hayata karışmak, yeni bir işe başlamak istiyorum. belki biraz daha fazla para verirler.

ha, şunu da unutmadan... bundan sonra tüm iş yerlerime sadece iş gözüyle bakacağım ve asla burada yaptığım fedakarlıkları yapmayacağım. çünkü çalışana mobbing uygulayan, ajansın verdiği maaşın haricinde ajans müşterisinden komisyon talep edecek kadar utanmaz çalışanlara daha fazla kıymet veriliyormuş, anladım.

Müşteri mi sizden başka birinn yapmasını istedi?
Evet, müşteri istedi fakat enteresan ötesi bir müşteridir kendisi ve o konuda bana haksızlık edildi. İşin bitmiş halini görmeden böyle bir talepte bulundu. Bakın enteresan deme nedenlerimden biri de şu: Daha 1 ay önce bu müşteri, biz wurstria'nın işlerini seviyoruz diyen ve ajansın da işleri özellikle bana verdiği bir müşteri. Her ay yeni bir revize çıkarırlar, onayladıkları iş için bile revize verirler. Geçen sene çalıştıkları ajansı bırakma gerekçeleri neymiş biliyor musunuz? "yapılan işlerde içimize sinmeyen bişeyler var, ne olduğunu biz de bilmiyoruz"

11 aylık çalışma geçmişimde ilk kez bir müşteriden böyle bir eleştiri aldım zaten. İşleri başkası yapsın gibi... Bilemiyorum tabii, belki de müşteri böyle dememiştir ama ajans bana müşteri böyle dedi gibi aktarmış da olabilir. Son zamanlarda iyi niyetten eser yok çünkü millette.

Kesinlikle konuşmalısın. İş ortamında ispiyonu hak görüyorum ben. Çünkü belli ki eray denen kişi sorumluluklarını tam yerine getiremiyor ve kendini de iyi pazarlamayı biliyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…