İş durumum karıştı

Justalittlebityourheart

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2020
1.875
2.999
Herkese merhaba

Ben sınava hazırlanıyorum şu aralar 5 aydır da işsizim…
Geçenlerde eski bir iş verenimden telefon aldım bana bir iş teklifi sundular ve eski patron referans oldu daha çok yönetici pozisyonunda bir iş, başka bir kurum için, yani farklı bir patronla çalışacağım. Görüşmeyi de , eski patron ve yeni patronla yaptık neyse maaşı da iyi olunca ben de balıklama atladım. Düşünmeden akılsız kafammmm. Ama inanın bilemezdim ya sonradan olacakları. Çünkü sınav için özel ders almam gerekiyordu malum özel ders fiyatları çok pahalı, kitaplar da öyle. Ne biliyim maaş iyi gelince atladım tamam dedim.

Ama ofise gidince durum pek iç açıcı gelmedi, herkes şikayet halinde kadro yeniliyorlar ve en büyük sorun ofiste gerçekten hijyen sorunu var., tuvaletlerle ilgili. Temizlik personeli part geliyormuş, 2 tuvalet var ofis çalışanı hariç
100-150 kişi kullanıyormuş. Orada çalışan birisi çok kirli olduğunu bazen eve gelene kadar tuttuklarını söyledi öh dedim. Çok tadım kaçtı. Ve patronu da gün içinde 2 kere inanın zar zor gördüm 2 defa aradım öyle geldi ofise ne selam sabah bir şey… her şey çok kaotik geldi. Çalışan kız o kadar şeyden şikayet etti ki hadi onlar önemli değil ama tuvalet sorunu beni aştı çünkü full alalım demişler önceden cevap hayır olmuş. Böyle bir yerde çalışmak istemem yani. Ofis koşulları da çok önemli.
Ben de daha önceden söylemiştim ertesi gün tatile gideceğimi, çünkü iş teklifi ani oldu önceden plan yapmıştım dedim o da tabi gidebilirsin dedi.
Neyse ben o gün yaşadıklarımı ailemle paylaşınca, özellikle hijyen problemini mümkünatı yok olmaz dedi onlar da, bir de sınava çalışıyorsun odağın şaşar falan dediler.

Şimdi sıkıntım şu, ben şu an tatildeyim. Ama işe devam etmek de istemiyorum yani kendimi oraya ait hissetmedim uyum sağlayamayacağımı hissediyorum. Kibarca nasıl açıklarım devam edemeyeceğimi. Patron dün aradı ne zaman geleceksin diye pazartesi dedim ama bir şey görüşecektim sizinle aslında dedim sormadı bile nedir diye sormayınca peki gelince konuşalım dedim o da tamam dedi kapattı. Ve şundan da çekiniyorum ee bir gün geldin sonra tatile gittin geldin 1 hafta oyaladın bizi derlerse, nasıl konuşsam uygun olur bilmiyorum? Çünkü bahane gibi görünmeden net bir şeyler söylemek daha iyi diye düşündüm. Sizce nasıl yapayım? Telefonda söylenmez, diyorum ki pazartesi de gidip çalışayım gün sonunda bana uygun gelmedi mi diyeyim napsam kafam çok karışık

Tatilini güzelce yap bunları düşünme. Dönünce de sınava çalışmalıyım de ve bırak.

Boşaltımı tutmak ya da pis yerde yapmak hiç sağlıklı değil aldığın parayı doktora verirsin Allah korusun.

Zaten iyi koşullarda bi iş olsa emin olun kendi yakınlarını sokarlardı size gelene kadar.

Bu tamamen sizinle alakalı yani eğer işsizliği kaldıracak durum varsa yeni iş bulana kadar idare edin sonuçta tuvalet bu Allah korusun her türlü mikrop olabilir ve çok can sıkıcı. Ama imkan yoksa iş aramaya devam edip çalışmaya da devam edebilirsiniz. Ve belki siz çıktıktan sonra temizlik personeli alacaklar. Ne sınavına hazırlanıyorsunuz?

hiçbir açıklama yapmak zorunda değilsiniz. yazılı şekilde istifanızı verin ve ayrılın. mazeret belirtmeye gerek yok.

Sizce eski patrona mahcup olur muyum peki? Seni önerdik o kadar övdük ref olduk kabul ettin neden hemen caydın falan diye bilmiyorum kendimi çok kötü hissettim

İşsizlikte zor ama kursa gidiyorum zaten, vaktimin çoğu öyle gidiyor.
Bu iş olmasaydı zaten iş aramıyordum. Onu da sordum daha önce çok söylemişler ama olmamış. Almamışlar

Sizce eski patrona mahcup olur muyum peki? Seni önerdik o kadar övdük ref olduk kabul ettin neden hemen caydın falan diye bilmiyorum kendimi çok kötü hissettim
Onlar sana kötülük yapar gibi korkunç bir yere seni kandırıp sokarken utanmış mı?

İşsizlikte zor ama kursa gidiyorum zaten, vaktimin çoğu öyle gidiyor.
Bu iş olmasaydı zaten iş aramıyordum. Onu da sordum daha önce çok söylemişler ama olmamış. Almamışlar
Sınava az süre kaldıysa sınava odaklanırdım ben. Ki zamanında öyle yapmıştım.

Ama zaten bence şartları biliyorlardı.

evet şartları biliyorlardı ve size bu şartları uygun gördüler.
eski ya da yeni patronlarınıza bu denli minnet ederseniz sonucu ezilmektir. siz potansiyelinizden ötürü işi aldınız ve her ay ortaya koyduğunuz performansın karşılığından maaşınızı alıyorsunuz. size lütuf olarak para veriyorlarmış gibi davranmayın.
işin şartları uymuyor mu? yazılı olarak istifanızı verip aynı gün ayrılabilirsiniz. ihbar süreniz yok. patronlara açıklama yapmak gibi bir zorunluluğunuz da yok.

Evet zaten çok haklısınız. Pasifliğimden kaynaklanıyor benim. Aslında ilk çalışmaya ofise gittiğim gün söylemeliydim. O kadar da heveslenmiştim yaparız ederiz diye ama ofis koşulları çok fena gerçekten havasız, çok sıcak. Tuvalet mevzusu vs. Daha bir çok şey var da neyse. İlk görüşmeye gittiğimde bu kadar göze batmadı ama 10 saat ofiste kalınca dank etti yani. Akılsızlığım da orda.
Ama benim bahsettiğim şu, ben şu an tatildeyim ptesi döneceğim dedim adamlar da ekip kurmaya uğraşıyor madem öyle neden beklettin bu kadar derler diye çekiniyorum.
Telefonda söylemeye çalıştım pek oralı olmadı.
Gittiğim pazartesi günü direkt mi söylesem yoksa gün sonu mu söylesem
Bu arada işe resmi anlamda girişim bile yok ki istifa vereyim öyle bir durum yani

Eski patrona mahcup olmamak adına bir telefon edip açıklayabilirsnz durumu kararınız netse. Tek sıkıntı tuvalletse aslında calışanlarla birlik olup halledilebilir gibi duruyor. Ve 1 gün gitmiissiniz henüz nasıl ait hissedip alışacaksınız ki.

Bilmiyorum ben yapım gereği böyle hissetsemde 1 hafta 10 gün denerim hiç yoksa ani karar vermezdim. Gönlünüze göre olsun herşey. Bu arada bırakmayı kafaya koyduysanız şimdiden söyleyin ekip kuruluyor referansınızı etkilemesin bu durum adamlar önüne baksn. Adınız oyaladıya çıkmasın

desinler? paşa gönlün öyle istedi.
canımın için, iş bu ve bu iş bir tane elemanın projeden eksilmesi ile yürümeyecekse zaten bu, senin değil; onların hatası. eksilen çalışanı kompanse edecek şekilde şemayı kurmaları gerekirdi. senin gidişinle bir proje çökecekse sevinmen gerekiyor ki korkunç bir iş yükünden de kurtuluyorsun.
resmi girişini de yapmadılarsa geçmiş olsun onlara. mesajla onlarla çalışmayacağını söyleyip ghostla gitsin. hiç kimseye hesap verme.

lütfen böyle şeyler tavsiye etmeyin insanlara. görev tanımı, tuvalet temizlemek değilse tuvalet ile uğraşmamaları lazım.

Ben de çalışan arkadaşa sordum önce, neden söylemediniz personellerle konuşup temizlik görevlisini full time alalım diye dedim. Ooo çok konuştuk,yapmadı dedi. Ben de içimden e o kadar pisse siz nasıl çalıştınız falan diyordum ki kız da zaten işi bırakıyormuş. Bir de temizlik görevlisini önceden tanıyordum başka bir kurumda çalışırken bir gün destek olmak için gelmişti ve kadının geldiği gün düşünün en yoğun gündü. Ona rağmen kadın dedi o kurum bana tatil gibi geldi o gün falan dedi üf üf dedim.

Tabi çalışan çalışmış ama beni stres eden şu , şu anda kadro yenileniyor ya bana her şeyi benden bekleyecekler izlenimi verdi. Çünkü ofise geldi selam sabah vermeden bana diyor ki ee sistemi öğrendin mi? Ben de dedim ki her şey muallakta şu an sordum ama bir şey öğrenemedim dedim. Yani aslında şans vermek içimden gelmiyor buranın toparlanması min 4/5 ay benim sınavımı yakar yani. Beni günde 10 saat oradan oraya koşturacaklar izlenimi verdi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…