İnsan görmek istemiyorum

Ben pislik içinde, bağıran kavga eden, birbirine saygısızca davranan kişilerle yaşamayı dert ediyorum. Sakin stressiz yaşamayı hak ediyoruz.

20 kadın birleştik medeniyeti, saygıyı, sigaranın nasıl içilmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Burda yasamayı ölmemek sanıyor insanlar.

Çocukların okulu benim okulum ve ev, hepsi birbirine çok yakın, araçla 2 3 dk mesafede. Bu arada bile beni çileden çıkaran asalaklarla karşı karşıya geliyorum ve inanın 2 3 senedir yetişkin insan sevmiyorum ben sadece kedi ve çocuklarla yaşamak istiyorum diyorum.. mecbur kalmadıkça çarşı pazar gitmiyorum gezmeye gitmiyorum aşırı yakın değilse düğün nişan gitmiyorum.. trafikte ayrı saygısız, yaya ayrı saygısız marketi AVM si ayrı.. ne ara böyle olduk bilmiyorum.

Sizin yaşamanız gereken yer Japonya. Havalimanında bavul alırken çizginin arkasında kaç kişi duruyor diye bakarak medeniyet testi yapıyorum. Bir kere hac dönüşüne denk gelmiştim bavul alırken, uçağımız farklı bantlar farklı. Hacdan gelen teyzeler amcalar beni şeytan taşlar gibi ezecekti az daha. Çevrelerine verdikleri rahatsızlıkla kazandıkları sevabın yarısı daha havalimanından çıkamadan bitti Diyorum bak burda uçağın adı yazıyor, bu seninki değil, buradan senin valizin gelmeyecek beklemen lazım. Yok. A1 Türkçe bile anlamıyorlar.
Metrodan, otobüsten inenlere öncelik verme, yürüyen merdivende yürümeyeceksen solu tıkamama, kasada sıra beklerken koala gibi yapışmama falan en takıldığım şeylerdir benim de. Ya daha az hassasiyet göstereceksiniz ya da medeniyetin değer gördüğü bir ülkeye taşınacaksınız. Yoksa böyle çok üzülürsünüz.

Bizim ülkemizde maalesef ki medeniyet eksikliği var. Kibarsan, duyarlıysan daha da öpülmek isteniyorsun. (Banlanmaya okeyim.)

Beğenmediğiniz insanlardan farkınız kalmamış. Saldırgan ve kavgacı tavrınız var. Agresif ruh hali cümlelerinize yansımış resmen.
Yapacak bir şey yok, durum ortada, bunlar iyi günlerimiz. Herkesi ülkeden kovup sizi tek başınıza bırakamacaklarına göre.. ya hiç evden çıkmayacaksınız, işi bırakacaksınız ya da umursamamak için bir şeyler yapacaksınız. Sakinleşmek için ilaç olur, terapi olur artık her ne isterseniz.

Aynı şekilde geçenlerde kurumda önümde bi bey var pardon geçebilir miyim dedim bekliyorum. O sırada bir teyze “çekil geçicem” diye dirseğiyle ittirerek resmen sürtünüp geçti
Arkasından n’apıyorsun filan dedim ama hiç oralı değil. Kadınla kavga etsem neden dokunuyorsun bana diye ben suçlu olurdum kesin.

roma hava limanında görevli bi tek bizim sırayı düzeltmeye çalışıyordu o aklıma geldi bunu okuyunca.
20 30 tane aynı ırktan insan 3 lü 4 lü sıra olmuşlardı en önce işlem yaptırabilmek için kadın resmen bizi sıraya soktu bağıra bağıra

Market sırası beklerken deyince siz aklıma geldi anlatcam valla 3 harfli bir markette sıradayım ve arkam boştu baktığımda, eşime şakalı çok foto atarım elime aldığım ürünü alıp hemen anlık foto çekip atacaktım ki bi de ne göreyim dibime bir genç kız girmiş kameraya bakıyor. Fotoyu açtım ki arkamda biri var bastım kahkahayı kıza da döndüm dedim beraber çıkmışız selfi de.. sildim için rahat etsin dedim ama gülmekten ne kadar anlaşıldı bilmiyorum bunun erkek versiyonu da var :/ o zaman sıradan kenara çekilmek zorunda kalıyorum dibime kadar giriyor bazıları :/ gülerken yine sinir oldum iyi mi

Aslında bunlar hayatın akışında olan şeyler değil, bizim ülkemizde böyle. Hep böyle gördüğümüzden kabullenmişiz

Pandemi varken gene iyiydi, hastalık falan bir nebze çekinen oluyordu. Şimdi artık o da yok.

Benim de aklıma bu geldi siz selfie diyince
Sanırım böyle saadet zinciri gibi gidicez

Bu arada tecavüz vakalarının cezasız kalacağını bilinmesinden ötürü polise bildirilme oranının en düşük olduğu ülkelerden birisi de Japonya'dır. Bazen medeniyet sandığımız tam da öyle olmayabilir.

Şurada yolda yürürken sigara icmeyi normalleştirenlere hiç şaşırmayın. Ben yolda 2 yaşındaki bebeğimle yürürken önümde sigara içen birinin savurduğu kül çocuğumun gözüne geldi diye yazmıştım burada ne laflar yedim. Ne işim varmış çocukla sokakta, ben de yürümeseymişim sigara içen kişinin yanından. Adam kaldirim işgal eden bir kafede yola dogru oturuyordu. Ben de cocugumu cadde tarafindan degil, duvar tarafindan yürütüyorum. Ne biçim anneymişim çocuğumun sağında solunda kim var bakmiyormuşum. Ayrıca henüz küçük bir çocukken babamın bana yeni aldığı mont da izmariti savuran bir adam yüzünden delinmişti çok üzülmüştüm. 3 sene o montu yamalı giydim her giyişimde üzülerek. Herneyse. Açık hava gördüğünde milleti de kendi gibi zehirlenmeyi vazife sayanlara dert anlatmak zor. Halbuki japonya gibi ülkelerde değil kafenin açık alanında, sokakta sigara içmek bile yasak. Sadece belirli alanda içebiliyorlar. Bizde de öyle olsa sokağından geçmeyiz. Ama yakında zehir savunucuları yüzünden komple sokağa çıkarmayacağız zaten.
Çözümü böyle bulunacak bir konu değil bu. Umarım ekonomik tefah ve sosyal refaha ulaşabiliriz de ciddi ciddi şu konuların tartışıldığı bir meclisimiz olur.

Sadece japonya değil belli başlı avrupa ülkelerinde de var bu durum. Yani tecavüzü bildirmiyorlar bile yaptırımı düşük olduğu için. Zaten her yönü ile 4/4lük bir ülke yoktur elbet. Ama haklıya hakkını verip doğru yaptıkları şeyleri de örnek almamız lazım.

Diğer ülkelerdeki gibi bir durumdan bahsetmiyorum burada. Kadınların yüksek oranda tecavüze uğradığı ve şikayetin artık cezasız kalması yüzünden bildirilmediği, böylelikle kabullenilip normalleştirildiği bir yapıdan bahsettim. Japon kültürü çok taksik bir kültürdür. Kadın kurgusu, bizim toplumumuzdakinden dahi zehirlidir.
Japon polis ajansının Ekim 2023 verilerine göre yıllık 3000 ila 4000 arası vaka bildirilmiştir ki bu sayı asla gerçeği yansıtmayacak kadar küçüktür.
Ayrıca geleneksel cinsiyet rollerine öyle sıkı sıkıya bağlıdırlar ki, evlenip aile kuran bir kadının kariyeri her ne olursa olsun bırakıp ev hanımı olması yönünde yaygın bir beklenti vardır.
Kendisi gibi başarılı bir sporcu ile evlenen Japon kadın milli voleybol takımından bir oyuncu, bu yıl düzenlenen olimpiyatta jübilesini açıklayarak son maçına çıktı. artık aile kurduğu için toplumun kendisinden beklentisi bu yönde idi. İlgili haberleri ve videoları bulabilirsiniz.
Japonya kültürel olarak hiç örnek alınacak bir toplum değil maalesef

Çok üzücü ya. Bide sözde sigarayı savunanlar sözde sigara İÇMEYENLER. Asla eğitilebileceklerini düşünmüyorum artık onlar gibi olmasınlar diye çoluğu çocuğu eğiteceğiz.

Okullara belli başlı eğitimler konmalı madem herkes evinde ogrenemiyor mesela hijyen mesela görgü adap evet öğretilmeli.Birinin özgürlüğü başladığı yerde bir digerinki biter öğretilmeli ihtiyaç var işin açığı bu.Sadece matematik Türkçe İngilizce olmuyor demekki

Evet ben de Japon kültürünü merak edip araştırdım. Japonyada yaşayıp Japon bir erkekle evlenip çocuk yaptıktan sonra boşanan 3 farklı kadını takip ediyorum sosyal medyadan. Çok serzenişte bulunuyorlar. Ama sigara konusunda ben örnek verdim. Bu bir kültür değil. Yani 1000 yıldır böyle bir düzenleme yok yani. Ama adamlar sokaklarını, kafelerin sigara içmeyen ve seconder bir sekilde maruz kalmak istemeyenlere göre dizayn etmişler. Ben bunu takdir edip örnek almakta bir beis göremiyorum. Ülkelerindeki tecavüz oranı bunu takdir etmeme engel değil. Bizim herhangi bir konuda avrupa örnek gösterilince onlar önce taharet almayı öğrensin, avrupaya tuvaleti biz ogrendik diye konuyu geliştirmemiz gibi bir şey bu.

Ek olarak çocuksuluğun seksilik olarak görüldüğü bir ülke. Koca koca kadınlar lise eteği, diz altı ayıcıklı çorap, kurdeleli saçlarla, masum bakışlarla fotolar atıyor ve bu normalleştirilmiş. Kimse de bunlar ne yapıyor demiyor. Bu benim için gerçekten dehşet verici. Tamam her ülkede pedofili meyilli bir kitle vardır ama onlar bu işi abartmışlar. Örneğin Türkiye de aleyna tilki seksi çocuk temalı klipler, fotolar çekti. Bir yerden sonra artık tepki gördü ve devam edemedi. Kendisi Japonya'da olsa süperstar olurdu muhtemelen.

Gerçekten biz nasıl bu hale geldik, insanlar çok değişti kalitesizleşti. Tek tek sayarsam bitmez bu ülkede insana hayvana doğaya hiç bi şeye saygı yok.

Hergün bugün yine olmuş diye korkuyla haberlere bakmaktan yoruldum. Her yıl yurt dışında kaldığım süre daha da çok artmış. Beynim dinleniyor arınıp geliyorum.

Mülteciler çok rahatsız etmeye başladı artık. Bulunduğum semtte yoklar sadece çarşıya gidersem görüyorum ama bu multeci sorunumuz olduğunu değiştirmiyor.

Zihniyet değişmedikçe bu ülkeden hiç birsey olmaz. Benim bu ülkenin düzeleceğine dair bir umudum kalmadı.

Bence bu yozlaşmanın parayla alakasıda yok, ülkede herkes Ali kıran baş kesen. Yolda yürümeye, insanlara bişey söylemeye korkar oldum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…