İnsan görmek istemiyorum

Açık alanda sigara içtim diye pis oldum iyi mi? İsterseniz sigarayı toptan yasaklayalım ülkeye? Tahammülünüz yok diye herkes size göre davranamaz. Bu millet yıllardır böyleydi, hepte böyle devam eder. Yeni mi farkediliyor? Bu sadece kurumlarda mı geçerli sanıyorsunuz? Özel şirketler, marketlerde birkaç saat geçirip izleyin bence. Bir yakınım mağazada müdür, bazen gidiyoruz 1-2 saat oturuyoruz veya az çok gittiğimizde çok iş varsa destek oluyoruz.
Yaşananları insanları görseniz dudağınız uçuklar. Sıra kavgasıymış, video izliyormuş bilmem neymiş. 25 kurul poşet kavgası için kasiyere saldıran insanlar gördüm. Hiçbiri de sizin kadar tahammülsüz değiller.
Beğenmiyorsanız toplum içine çıkmayın, çalışmayın oturun evinizde ne diyelim. Tüm dünya 1 insana göre hareket edeceğiz sanki.

Beğenmiyorsanız toplum içine çıkmayın, çalışmayın oturun
Haklısınız tabii ki o leş kokuya bulanmalıyız. Buna ses çıkarılır mı ayol. Ne haddimize gerçekten.

Şey tipler var ya komşusunun ayılığı yüzünden yakınanlara "beğenmiyorsan müstakil ev tut canım" diyen, yanlışı kendi keyfi için güzelleyen, medeniyete tepki olarak yaşayan bireyler. İslamiyeti yayar gibi dumanını da yayanlar terör örgütü de bunun bir yan kolu. Hatta açık giyindiğin için laf attılar güruhu da bunlarla kuzen.

Kendi halinizde kimseye zararınız olmadan yaşayıp gitmek yetmiyor, bir de böyle tipleri olumlayacaksın, normalleştireceksin, size zararı olan davranışlarını kaderimse çekerim şeklinde üstleneceksin...

Haklısınız tabii ki o leş kokuya bulanmalıyız. Buna ses çıkarılır mı ayol. Ne haddimize gerçekten.

Şey tipler var ya komşusunun ayılığı yüzünden yakınanlara "beğenmiyorsan müstakil ev tut canım" diyen, yanlışı kendi keyfi için güzelleyen, medeniyete tepki olarak yaşayan bireyler. İslamiyeti yayar gibi dumanını da yayanlar terör örgütü de bunun bir yan kolu. Hatta açık giyindiğin için laf attılar güruhu da bunlarla kuzen.

Kendi halinizde kimseye zararınız olmadan yaşayıp gitmek yetmiyor, bir de böyle tipleri olumlayacaksın, normalleştireceksin, size zararı olan davranışlarını kaderimse çekerim şeklinde üstleneceksin...
Farkındaysanız parkta içeriz, durakta içerim herkes solusun demedim. Ancak hanımefendi açık havada dahi içenlerle bir sorun yaşıyor. Kalkıp çocuk parkında durakta içmiyorum. Bir köşeye dikilip içiyorum. Sırf sokakta sigara içiyorum diye de kimse de diyemez ki onlara kapalı alan yapılsın kendileri zehirlensin.
Cafe vs tarzı yerler hakkında yorum gelmiş. Sigara içen insanlarda bilir ki bağımlılık bu neticede. Bırakan bırakıyor mu evet bırakıyor istemeyen içiyor. Açık alanlarına küllük bırakmaları, bizim suçumuz mu oluyor tam olarak? Sigara içmeyene hak veririm hiç kimse o kokuyu almak zorunda değil ancak şuanda 10 insanın 6-7 tanesi sigara içerken de tüm sigara içenler için kendilerini zehirlesinler ölsünler bilmem ne tarzı bi tutum mu doğru?
Her ne kadar içmeyenlerin hakkı varsa içenlerinde var. Kimse de kusura bakmasın yani.
Dozajını kaçıran yok mu? Var. Onlar sigara içenleri bile rahatsız eden tipler. Otobüse binmeden son kez çekip binen, kalabalığın ortasında içen. Bunlar bizi de rahatsız ediyor. Evet o sigarayı içiyoruz dumanı çekiyoruz ancak başkasının dumanı bizimde hoşumuza gitmiyor. Yapılan genelleme hiç hoş değil.
Laflarımın arkasındayım, nasıl o sigarayı alıp aldığım bir paketin 18 adeti vergi adı altında geçiyorsa, halka açık alanda, sigara içilebilir alanlarda, yasak olmayan yerlerde kendi halimde sigara içebilmek en doğal hakkım.

Saygı lazım üslup bozmadan saygı bir nedemek istedi diye kulak vermek lazım şimdi otur evinde çıkma demekle sorun çözülüyor mu.Sigara içmek kişisel tercih elbette hiçbir işe yaramayan ciğeri kömür eden bin türlü kanser çubuğu.İc bı yere otur iç mesela.Yolda vapur gibi duman salarak gezmekle zaten ictiginin yarısı havaya gidiyor mantığı yok.Neyse.Aslinda bence insanlar birbirini dinleyip ortak nokta bulmalı hemen saldırmak neye yarıyor madem elimize bı dikenli tel alıp sınır çizelim.İnsan olan insanca çözüm önerir saldirganlasip evden çıkma demekle sinir atılmaz bu da işe yaramaz.Uygar topluluklarda insanlar kurallara severek uyar zorla değil Sigara içen pis değildir lakin cigerlerinden salgılanan madde ile kendini her gün zehirleyen bir bağımlıdır.Ölümcül şeylerin zevki olmaz.Bunuda artık dünya biliyor sigara çoğu zaman tercih değil insanlar başladığına bin pişman

İlave olarak, sanırım sadece sigara konusunda şikayetiniz olduğundan o kısma alınmışsınız. Ancak ben sigara konusunun peşine değil, insanlara olan tahammülsüzlüğü yüzünden topluma karışıp daha çok kaos yaratmamasını belirttim.

Saygı lazım üslup bozmadan saygı bir nedemek istedi diye kulak vermek lazım şimdi otur evinde çıkma demekle sorun çözülüyor mu.Sigara içmek kişisel tercih elbette hiçbir işe yaramayan ciğeri kömür eden bin türlü kanser çubuğu.İc bı yere otur iç mesela.Yolda vapur gibi duman salarak gezmekle zaten ictiginin yarısı havaya gidiyor mantığı yok.Neyse.Aslinda bence insanlar birbirini dinleyip ortak nokta bulmalı hemen saldırmak neye yarıyor madem elimize bı dikenli tel alıp sınır çizelim.İnsan olan insanca çözüm önerir saldirganlasip evden çıkma demekle sinir atılmaz bu da işe yaramaz.Uygar topluluklarda insanlar kurallara severek uyar zorla değil Sigara içen pis değildir lakin cigerlerinden salgılanan madde ile kendini her gün zehirleyen bir bağımlıdır.Ölümcül şeylerin zevki olmaz.Bunuda artık dünya biliyor sigara çoğu zaman tercih değil insanlar başladığına bin pişman
Basliktaki sigara icmeyip medeniyet satan arkadaslarin benim yazdigim yorum uzerine (ilk sayfalarda 3 - 4 tane yorumum var) nasil saldirganlastigi ortada.

Daha hala baslik sahibi ilk yorumumdan bu yana bana karsi saldirgan tutumunu devam ettiriyor mesela. Ben sigara icmedigim halde sigara icenlerinde haklarini savundugum icin medeniyetsiz, egitilmesi gereken bir bireyim, benim gibilerden cocuklari korumalilarmis.

Su hadsizlik degil de nedir Allah askina?

Sigara icmiyorum, cunku 3 yildir cocuk emziriyorum, 4 yil once ilk gebeligimle birlikte sigarayi biraktim ki ben sadece kahve yani icicisiydim. Ama bu demek degil ki ben medeniyetsizim.

Medeniyet herseyden once birbirinin sinirina saygi duymaktir. Baslik sahibi dahil konu icinde bircok kiside baskasinin sinirina saygi duyma mefhumu sinifta kalmis durumda.

Sigara icmiyor diye kendini medeni sananlarla, alkol tuketiyor diye kendini solcu/modern sanip diger herkesi kor cahil ilan edenlerin arasinda sıkışıp kaldik resmen.

Kimse kusura bakmasin, toplum sozlesmesi bu degil, birbirine herseye ragmen tahammul edebilmek toplumu yukseltir. Ben icmiyorum, icen herkes gebersin bakis acisi kördür ve yok olmaya mahkumdur.

Laflarımın arkasındayım, nasıl o sigarayı alıp aldığım bir paketin 18 adeti vergi adı altında geçiyorsa, halka açık alanda, sigara içilebilir alanlarda, yasak olmayan yerlerde kendi halimde sigara içebilmek en doğal hakkım.
Vergisiylen değil mi :KK70:

Ben ankarada ve antepte yaşayıp iç Anadolu ve güneydoğu Anadolu'daki ve akdenizde çok fazla küçük şehir dolaştım. Sonra İstanbula taşındım. Istanbulda insanlar delirmiş. Geçen otobüs şoförü trafikte arabayı durdurdu trafik akmadığı için bütün yolcular inip yürüdük. Motorlar insanın uzerine sürüp sen korkunca gülüyor. Distopya gibi. Doğup büyüdüğüm şehre 10 sene sonra geri geldim ve şehir mehir kalmamış ortalıkta. Havuza gidiyorum kalabalik olunca ayni kulvarda 2 kisi yuzuyor herkes, kibarlik olsun diye adama/ kadina kenarda dururken ve beni yuzde yuz duyduguna eminken kulvarin su kenarinda ben yuzebilir miyim diye soruyorum duymazdan geliyor kafasini çeviriyor. Inanilmaz. Diğer şehirlerde insanlar çok daha medeni bence. Tabi diger sehirler de asiri pahali insanlar bitik halde. Orasini inkar etmiyorum kiralar filan artik her yerde korkunc. Ama en azindan otobüste bakkalda takside restoranda sohbet edersin, guleryuz gösterirsin ama istanbulda insanların hepten yaşamaya hali kalmamış. Cok yazık.

işlek bi caddede çalışıyorum her sabah belediye işçileri kaldırımlardan sigara izmariti süpürüyor.
İçenler saygı çerçevesinde düzgünce içse en basitinden o işçiler, içmeyenler, çocuğuyla yürüyen aileler, astımı olanlar herkes rahat eder. Ama kime neyi anlatıyoruz şurda
Arkadasim sen niye surekli konuyu carpitiyorsun?

Kime neyi anlatiyoruz diyerek verdigin,

"Izmariti sokaga atma"

Ornegini kim savundu ya da savunabilir?

Ya da icenlerin hayvan gibi yuzunuze uflemesini savunan mi var?

Bu insanlarin sigara icecegi yasak olmayan tek yer kaldirimlar, bahceler, birakin oralarda da rahatlarina baksinlar diyoruz yahu, koca bahcede kaldirimda sigaradan da rahatsiz oluyorsunuz diye insanlar icine mi uflesin? Rahatsiz olabilirsin buna kimse laf etmiyor ama ACIK ALAN yahu??? Iki adim kenara kayiverin.

Hayir konuyu oyle bir ajite edip carpitiyorsun ki, sanirsin sigara icenler topluca senin hanene tecavuz edip, salonunun ortasinda yuzune sigara ufleme ayini yapilmis gibisin.

Abartmayin yani.

Yine bir anımı anlatmak istiyorum. Köyden indim şehire tarzı tüm çocukluk ve gençliğimin geçtiği İstanbula 10 sene sonra yeni taşındım kaldı ki büyük şehirden geldim buraya antepteydim. Neyse geçen işten çıktım ve kaldirimdayim durağa yürüyeceğim bende dehb tanisi var yer yön duygusu yok yollar karışık ise yeni başlamışım kaldırımda hiçkimse yok gerçekten kimsenin geçmediği bir ara sokak yalan söylemiyorum. Bir an durup Google haritaları açtım ne yönden gidecegim ona bakıyorum. Ona bakarken kaldırımı tikamisim ama dediğim gibi etrafta insan yok. Arkamdan bir kadın geldi ve gerizekali diye bağırdı ben de refleks olarak PARDON diyerek çekildim ama bağırarak söylenmeye devam etti malak misin yolda durup telefona bakıyorlar bu ne gerizekalilik filan. Kadın da hani 50 kusur yaşındadır. Pardon bakar mısınız diye arkasindan seslendim. Dedim tamam kaldırımda durmamam lazım da neden hakaret ediyorsunuz gerizekali demek de terbiyesizlik değil midir yani ne demek geri zekalı? Ben böyle sakin sakin hesap sorunca ve terbiyesiz diyince kadın afalladi ve şey dedi ben yolda duranlara çok kızıyorum dedim evet haklısınız kizin da neden hakaret ediyorsunuz malak gerizekali filan ayıp değil mi? Kadın böyle durdu yok hakaret etmedim çocuğum filan dedi (36 yasindayim bana çocuğum dedi 🤣🤣) sonra gitti. İnsanlar gerçekten bıkmış bu sehirde yaşamaktan.

Yine bir anımı anlatmak istiyorum. Köyden indim şehire tarzı tüm çocukluk ve gençliğimin geçtiği İstanbula 10 sene sonra yeni taşındım kaldı ki büyük şehirden geldim buraya antepteydim. Neyse geçen işten çıktım ve kaldirimdayim durağa yürüyeceğim bende dehb tanisi var yer yön duygusu yok yollar karışık ise yeni başlamışım kaldırımda hiçkimse yok gerçekten kimsenin geçmediği bir ara sokak yalan söylemiyorum. Bir an durup Google haritaları açtım ne yönden gidecegim ona bakıyorum. Ona bakarken kaldırımı tikamisim ama dediğim gibi etrafta insan yok. Arkamdan bir kadın geldi ve gerizekali diye bağırdı ben de refleks olarak PARDON diyerek çekildim ama bağırarak söylenmeye devam etti malak misin yolda durup telefona bakıyorlar bu ne gerizekalilik filan. Kadın da hani 50 kusur yaşındadır. Pardon bakar mısınız diye arkasindan seslendim. Dedim tamam kaldırımda durmamam lazım da neden hakaret ediyorsunuz gerizekali demek de terbiyesizlik değil midir yani ne demek geri zekalı? Ben böyle sakin sakin hesap sorunca ve terbiyesiz diyince kadın afalladi ve şey dedi ben yolda duranlara çok kızıyorum dedim evet haklısınız kizin da neden hakaret ediyorsunuz malak gerizekali filan ayıp değil mi? Kadın böyle durdu yok hakaret etmedim çocuğum filan dedi (36 yasindayim bana çocuğum dedi 🤣🤣) sonra gitti. İnsanlar gerçekten bıkmış bu sehirde yaşamaktan.
SIze hakaret eden kisi cok sevgili konu sahibi olabilir.

sigara konusu ve dumanı bence çok haklı.
insanların yüzüne doğru hapşırmak doğru değil mesela.
Yol ortasına tükürmekle eşdeğer bana göre.
Arkada bebek olur, yaşlı olur, astımı olan olur. Sigara hassas bir konu.
gayet kalabalığız ve artık insanlar kaldırımlarda bile yürürken (sağlık vs dışında) hızlı olmalı ve yer işgal etmemeli.
Karmaşa burdan çıkıyor. Durmuşlar kaldırım üstünde, bir grup okeye dönecekler neredeyse :ukala::ukala::ukala:
Yürüyüş sakin saatlerde, sakin yerlerde yapılır.

Özgürlük var evet ama herkese...

SIze hakaret eden kisi cok sevgili konu sahibi olabilir.

Konu sahibi baya dolmus aslında onu da anlıyorum bana bağıran kadını da anlıyorum aslında bir yerden sonra gerçekten çok sinirleri bozuluyor insanın hepimizin acelesi var kaldırımda öylece duranlar insanlara ben de kızmaya başladım çok çünkü gerçekten geçemiyoruz ise yetisicez bilmem ne ama orda durup dururken bir anda malak denmesi hoş olmadı 😅 yani aslında soruna çözüm bulmuyorlar aksine ortamdaki gerginliği artıyor böyle çikismalar.

Sen de abimin sendromunu gördüm. En sonunda orman köyüne ev yaptı.
Biz arsa almak istesek dağ başında yerler öneriyor 😅😅
Abim de öğretmen. Memurların handikapları sanırım .
Yani çevreye çok takılırsanız hayat çekilmez olur.
Burcunuz ne bilmiyorum ama Akrep olabilir mi akrep😃

sigara konusu ve dumanı bence çok haklı.
insanların yüzüne doğru hapşırmak doğru değil mesela.
Yol ortasına tükürmekle eşdeğer bana göre.
Arkada bebek olur, yaşlı olur, astımı olan olur. Sigara hassas bir konu.
gayet kalabalığız ve artık insanlar kaldırımlarda bile yürürken (sağlık vs dışında) hızlı olmalı ve yer işgal etmemeli.
Karmaşa burdan çıkıyor. Durmuşlar kaldırım üstünde, bir grup okeye dönecekler neredeyse :ukala::ukala::ukala:
Yürüyüş sakin saatlerde, sakin yerlerde yapılır.

Özgürlük var evet ama herkese...

Kaldırımda durmayalım tabi ki zaten ben her zaman dikkat ederim ama ben ciddi mental engeli olan bir insanım dehb hastasıyım ve bu konuda tanım var ilaç kullanıyorum ve tamamen hastaligimdan kaynaklanan bir yer yön bulamamak ve etrafının farkında olmamak sebebiyle durduğum için gerizekali ve malak oldum. Ben zaten bu engelim yüzünden cocuklugimdan beri gerizekali malak salak gibi lafları duyuyorum ve 11 ve 12 yaşlarında bu zorbalık yüzünden intihara kalkısmış bir çocuktum, yoldan gecen bir kadının da engelli bir bireyi bu şekilde tekrar asagilamasi ne kadar doğru sizce üstelik ben ilk hakareti duyduktan sonra bile özür dilemisken hakaret etmeye devam etmesi ne kadar doğru? Lafa gelince engelli bireyleri savunmayı biliyorlar. Herkesin engeli disardan görünmez ama bunun farkında değiller.

İş yerinde mutsuz olabilir misiniz? Yaptığınız işi sevmiyorsunuz bence cunku bahsettiğiniz problemler sorun bile değil. Tekstil sektöründe tasarımcı olarak calısıyorum size gün içinde bir modelle ilgili yaptığım 100 telefon görüşmesinde insanlara aynı lafı anlatmak konusunda nasıl sıkıntılar cektiğimi anlatamam. ama bunun için tüm insanlığa ya da sokaktaki yürüyen insanlara sinirlenmiyorum. Kusura bakmayın ama kamu çalışanları özel sektörde yaşananları görse bir günde koşarak kaçar. Nispeten toplumun rahat olarak gördüğü kısımda çalışıyorsunuz aslında bence iş yerinde yeterince aksiyon olmadıgı için kurumdaki video izleyen adama sinirlenmişsiniz. Kendinize yazık, gercekten bos nedenler bunlar sinirlenmek için

Yani yani Türkiye ziyaretim çok uzarsa ve toplum içine çokça çıkarsam bana da böyle oluyor. İnsanlarımız ne ara bu kadar kaba, zerafetten uzak ve saygısız oldu :110: Gerçekten anlayamıyorum, temel eğitime koskoca 12 yıl , devletin milyon dolarları , öğretmenlerin zamanları, öğrencilerin zamanları yani devasa bir emek, zaman ve para konuyor ama sonuç 0. Bildiğiniz koskoca bir 0. Düzgün, adaplı davranmayı bilen insan sayısı çok az, o da aileden geliyor geliyorsa.

ah o kadar haklısın ki..
Eski filmlerde köyden inmiş kadına (konu meclisten dışarı), kafasının üstüne kitap koyup yürüttükleri sahneler vardı.
Yemek yeme, sofrada oturma. Etek giyme, kılık kıyafete uygun oturma vs..
Şimdi geldiğimiz noktaya bakalım ya da bakmayalım valla yazdım da sildim inanır mısınız.

Konu sahibi çok çook haklı.
Empati yoksunu, kaba ve zerafetten yoksun bir nesil yetişiyor.
İsterse Harvard okumuş olsun, önce adab-ı muaşeret okunmalı.
Bence eğitimde insanı kölelik ve hızlı yaşama adapte şekilde ilerliyor.
Çağın eğitimi de yine çağa ayak uydurman için tasarlanmış sanki. :işsiz:

Kaldırımda durmayalım tabi ki zaten ben her zaman dikkat ederim ama ben ciddi mental engeli olan bir insanım dehb hastasıyım ve bu konuda tanım var ilaç kullanıyorum ve tamamen hastaligimdan kaynaklanan bir yer yön bulamamak ve etrafının farkında olmamak sebebiyle durduğum için gerizekali ve malak oldum. Ben zaten bu engelim yüzünden cocuklugimdan beri gerizekali malak salak gibi lafları duyuyorum ve 11 ve 12 yaşlarında bu zorbalık yüzünden intihara kalkısmış bir çocuktum, yoldan gecen bir kadının da engelli bir bireyi bu şekilde tekrar asagilamasi ne kadar doğru sizce üstelik ben ilk hakareti duyduktan sonra bile özür dilemisken hakaret etmeye devam etmesi ne kadar doğru? Lafa gelince engelli bireyleri savunmayı biliyorlar. Herkesin engeli disardan görünmez ama bunun farkında değiller.

sözlerim özel durumlu kişilerden tamamen bağımsız.
Sizi anlıyorum, inanın size hakaret eden insanın sorunu, sizinle değil kendisiyledir.
Ve gerçekten nezaketli davrandığınızda (ki, öyle yapmışsınız) karşınızdaki sudan çıkmış balığa dönmüş.
Doğru olanı siz yapmışsınız. yoksa esip gürleyip, siz de hakaret edebilirdiniz.
Bence kibarlık; insanı hep üstün tutar. Bazıları bunu görmez, göremez.

X