Gebeliğe Hazırlık İmdat! Yumurtladığım günü anlayamıyorum :(

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Celin30

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2018
1.581
1.682
Arkadaşlar bir ay düzenli ovulasyon testi kullandım. maalesef adetim 52 gün sonra Dupha...n ile oldu. Zaten adetimin 21.günü kanda progesteronum düşük çıktı ve ben yumurtlamadığımı öğrenmiş oldum. Buradan bunu anlıyoruz. Adetlerim son 2 yıldır düzenli, bir geçen ay uzadı stresten.

Yaptığım ovulasyon testinde o kadar çok koyu kırmızı ve silik kırmızılar oldu ki hop oturup hop kalktım hiç sağlıklı sonuç alamadım. Yumurtalık yapım multifoliküler yani pco benzeri.. Bu ay yine denedim hep silik kırmızı gördüm. Şuan İnofolic Combi kullanıyorum.

Size sormak istediğim şu; hani bazı arkadaşlar
"Ben yumurtladığım zaman sümüksü akışkan vaginal akıntım gelir hemen bundan anlarım yumurtladığımı,kasığımda ağrır" derler ya işte bende bundan hiç olmuyor.

Bu şekilde vaginal akıntısı olmayan, kasığı ağrımayan yani hiç belirtisi olmayıp ULTRASON'da yumrutladığını öğrenen arkadaşlar var mı?

Teorik olarak 30 günde adet gören bir insanın 14-15-16.günler yumurtlaması gerekir. Ben hiç anlayamıyorum. Yoksa ben hiç mi yumurtlamıyorum ne olur yardım edin, çok kafaya taktım bunu. :KK43:

Bana ovulasyon testi, ateş ölçme demeyin ne olur. :KK43:

Arkadaşlar bir ay düzenli ovulasyon testi kullandım. maalesef adetim 52 gün sonra Dupha...n ile oldu. Zaten adetimin 21.günü kanda progesteronum düşük çıktı ve ben yumurtlamadığımı öğrenmiş oldum. Buradan bunu anlıyoruz. Adetlerim son 2 yıldır düzenli, bir geçen ay uzadı stresten.

Yaptığım ovulasyon testinde o kadar çok koyu kırmızı ve silik kırmızılar oldu ki hop oturup hop kalktım hiç sağlıklı sonuç alamadım. Yumurtalık yapım multifoliküler yani pco benzeri.. Bu ay yine denedim hep silik kırmızı gördüm. Şuan İnofolic Combi kullanıyorum.

"Ben yumurtladığım zaman sümüksü akışkan vaginal akıntım gelir hemen bundan anlarım yumurtladığımı,kasığımda ağrır" derler ya işte bende bundan hiç olmuyor.

Bu şekilde vaginal akıntısı olmayan, kasığı ağrımayan yani hiç belirtisi olmayıp ULTRASON'da yumrutladığını öğrenen arkadaşlar var mı?

Teorik olarak 30 günde adet gören bir insanın 14-15-16.günler yumurtlaması gerekir. Ben hiç anlayamıyorum. Yoksa ben hiç mi yumurtlamıyorum ne olur yardım edin, çok kafaya taktım bunu. :KK43:

Bana ovulasyon testi, ateş ölçme demeyin ne olur. :KK43:[/QUOTE?] Emin değilim ama yumurta rezervine baktıkları bi test var doktorların o testi yaptırıp bi baktır istersen yumurta rezervin ne durumda

Al benden de o kadar

Ovulasyon testi yaptım bu ay ama hep silik hiç koyulaşmadı.Adetlerim de gayet düzenli aslında ama adete 1 hafta kala lekelenme başlıyor bu da progrsteron düşüklüğü sebebiyle oluyormuş.daha hiç ölçtürmedim sadece tahmin.

Bu ay yine başladı lekelenme. Bayram zamanı akıntı fazlaydı belki ovulasyon o dönemdeydi ama o ara test yapamadım bilemiyorum.

Kafam çok karışık. Sürekli kendimde sorun aramaya başladım. En kısa zamanda bi doktora gitmeyi düşünüyorum. En iyisi ultrasonla yumurtlama takibi yaptırmak sanırım

Bana ovulasyon testi, ateş ölçme demeyin ne olur. :KK43:
Doktorda takıp yaptir. Ben doktor takibindeyim bazen ben gidiyorum dün yumurtladim diyorum bazen o söylüyor yumurtlamissin diyor ama farketmiyorum

Al benden de o kadar

Ovulasyon testi yaptım bu ay ama hep silik hiç koyulaşmadı.Adetlerim de gayet düzenli aslında ama adete 1 hafta kala lekelenme başlıyor bu da progrsteron düşüklüğü sebebiyle oluyormuş.daha hiç ölçtürmedim sadece tahmin.

Bu ay yine başladı lekelenme. Bayram zamanı akıntı fazlaydı belki ovulasyon o dönemdeydi ama o ara test yapamadım bilemiyorum.

Kafam çok karışık. Sürekli kendimde sorun aramaya başladım. En kısa zamanda bi doktora gitmeyi düşünüyorum. En iyisi ultrasonla yumurtlama takibi yaptırmak sanırım

Bende de oldu bu ay :KK43: adete 5 gün var erken gebelik testi yaptım bir umut yine yok:KK43: en iyisi adetin 21. Günü progesteron kanda baktırmak. Sonuç 10 ve üzeri ise gebelik muhtemel olabiliyor

Bende de oldu bu ay :KK43: adete 5 gün var erken gebelik testi yaptım bir umut yine yok:KK43: en iyisi adetin 21. Günü progesteron kanda baktırmak. Sonuç 10 ve üzeri ise gebelik muhtemel olabiliyor

Bu kanama niye oluyor onu çözemedim. Çok mu kendimizi dinliyoruz ne ya salabilsek keşke biraz.

Bnde pko var var normal insanlarda 11 inde olması gereken 21 de oldu ovulasyon testine göre.. tabii doğruysa

ben bugün birşey öğrendim
sürekli ovulasyon testi yaparım
hep pik yakalarım değerlendiririz ama tutmayınca tutmuyor
iki düşük var sonrasında olmadı olmuyor

ovulasyon testlerinde pik yakalamak yumurtanın çatlayacagı anlamına gelmiyormuş

lh adet döngüsü ortası zaten yükselip inermiş

bu nedenle bugün doğal çatlamadıgı ihtimaline karşı çatlatma iğnesi oldum

Bnde pko var var normal insanlarda 11 inde olması gereken 21 de oldu ovulasyon testine göre.. tabii doğruysa

evet PCO iseniz adet döngü boyunca LH hep zaten iyice yükselip iniyor.. merak ettiğim hiç bir şekilde belirtisi olmayıp USG de ovule olduğunu öğrenen var mı?

ben bugün birşey öğrendim
sürekli ovulasyon testi yaparım
hep pik yakalarım değerlendiririz ama tutmayınca tutmuyor
iki düşük var sonrasında olmadı olmuyor

ovulasyon testlerinde pik yakalamak yumurtanın çatlayacagı anlamına gelmiyormuş

lh adet döngüsü ortası zaten yükselip inermiş

bu nedenle bugün doğal çatlamadıgı ihtimaline karşı çatlatma iğnesi oldum

ben çok sıkıldım ovulasyon testinden olmuyor. bu ay bende USG takibine başlayacağım.

bunu normal utrasondan mı görüyor? Neye göre size yumurtlamışsın diyor?

Evet folikül takibi yapılıyor. folikülü içi su dolu bir balon olarak düşünün. içinde de bir bilye var diyelim. bu bilye yumurta hücresi. balon=folikül.

folikül (içi su dolu balon)17, 18, 19 mm çapa geldiğinde yumurta hücresini terkederek tüpe geçiyor. Bu folikül sıvısı (balonun içindeki su) karın boşluğuna dökülür ve bu bölgede (douglas'ta) sıvı gözlenir. doktor bunu görür ve yumurtanın çatladığını söyler. yumurtalıkta kalan içi boşalmış folikül kesesi (balon) sarı cisim (corpus luteum)a dönüşerek progesteron salgılar. progesteron sayesinde rahim içi kalınlaşır ve döllenmiş yumurtanın yuvalanması için ortam sağlar. bu sebeple adetin 21.günü progesteron tahlili yapılır. yumurtlama var mı diye. mantık budur.

bu görüntüleme işlemi yumurtanın var olup olmadığı ve kalitesi hakkında fikir vermez. çünkü yumurta hücresi sadece mikroskop altında görülebilir.

Evet folikül takibi yapılıyor. folikülü içi su dolu bir balon olarak düşünün. içinde de bir bilye var diyelim. bu bilye yumurta hücresi. balon=folikül.

folikül (içi su dolu balon)17, 18, 19 mm çapa geldiğinde yumurta hücresini terkederek tüpe geçiyor. Bu folikül sıvısı (balonun içindeki su) karın boşluğuna dökülür ve bu bölgede (douglas'ta) sıvı gözlenir. doktor bunu görür ve yumurtanın çatladığını söyler. yumurtalıkta kalan içi boşalmış folikül kesesi (balon) sarı cisim (corpus luteum)a dönüşerek progesteron salgılar. progesteron sayesinde rahim içi kalınlaşır ve döllenmiş yumurtanın yuvalanması için ortam sağlar. bu sebeple adetin 21.günü progesteron tahlili yapılır. yumurtlama var mı diye. mantık budur.

bu görüntüleme işlemi yumurtanın var olup olmadığı ve kalitesi hakkında fikir vermez. çünkü yumurta hücresi sadece mikroskop altında görülebilir.
anladım canım öncelikle teşekkür ederim bilgilendirme için.
Doktor normal ultrasondan karnıma bakıp yumurtan duruyor henüz atılmamış demişti. Hem de 2 kez oldu bu farklı zamanlarda. Karnıma bakıp yumurtamı görmesi mantıklı mı?

Ultrasonda ovulasyon takibinde vaginal yoldan bakılması en sağlıklı sonucu verir. abdominal yani karındanda bakılabilir ama vaginal daha sağlıklıdır. Takip başlancı ilk adetin 2-5. günler arasında başlanır ve antral folikül (öncü kesecikler) belirlenir. bunlar büyümeye hazır foliküllerdir. bunlar herkesin yumurtalık kapasitesine göre değişiklik gösterir. bazı kadınlarda 2, 3, 4 ve daha fazlası bazılarında tek belirir. (pco ve multifoliküler durumlarında farklı bir durum mevcut) bunlardan bazı foliküller veya biri baskın gelerek büyür büyür. bu büyüyenleri ölçer doktor işte. o büyüyen çatlar. İlaçsız doğal yumurta takibinde 1-2 yumurta olgun hale gelir çatlar. ilaç verildiğinde 2-3-4 yapısına göre değişir hastanın

bunu normal utrasondan mı görüyor? Neye göre size yumurtlamışsın diyor?
Ultrasonda bir alan gösterdi orada sıvı olursa yumurtlamissin demekmis. Hatta umutsuz olduğumuz 15mm yumurtam vardı. Onu görmek için tekrar çağırdı gittik,yumurta kaybolmuş rahmim kalinlasmis sıvıyı ölçtü muhtemelen 18-19mm olmuş belki dollenmistir dedi

Yumurtlama gününü hesaplamak bana çok sıkıcı ve stresli geliyor. Onun yerine gün aşırı ilişkiye girin, değerlendirin olası günleri. Ne kadar hesap etsek, plan da yapsak, olmayınca olmuyor.. Ben hiç hesaplamadim.

X