İmam hatiplere Arapça zil geliyor

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.870
40.715
imam-hatiplere-arapca-zil-geliyor-99851-5.jpg

İmam hatiplerde "Arapça" eğitimin gelişmesi için yapılan toplantılarda "Arapça okul zili"nden öğle aralarında Arapça şarkı çalınması gibi çeşitli öneriler gündemde.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, yurdun çeşitli illerinde din öğretimi yöneticileri, imam hatip lisesi ve ortaokulu müdürleri ve öğretmenleri ile çok sayıda toplantı yapıyor. Toplantılarda, imam hatip liselerinin ve ortaokullarının kalitesinin arttırılması için öneriler dile getiriliyor, kararlar alınıyor.

Sunumda, “Okul yönetimlerinden haftanın belli günlerinde okul zillerinin Arapça olarak çalmasını talep etmek, öğle aralarında Arapça şarkı/ezgi yayını konusunda okul yöneticilerini teşvik etmek” önerisinin yapıldığı belirtiliyor.

Okul yönetecileri için önerilerin yer aldığı sunumda, “Okul yönetimlerinden; öğretmenlerini Arapça klavye konusunda sıkı takip etmelerini istemek”, “Okul yönetimlerinden, okulun web sitesi, tanıtım materyallerinin sene sonuna kadar Arapça olarak hazırlanmasını istemek” ifadeleri kullanılıyor.

Sunumda, “Okul yöneticilerinden okul içi derslik ve diğer mekânlarının levhalarının 3 dilli olarak hazırlanmasını talep etmek, bu şekilde olan okulların teşvik ve tebrik etmek” önerisi bile yer alıyor. Sunumda, imam hatip okul müdürlerinden talep edilen dil yeterlilikleri de sıralanıyor. Buna göre ilahiyat kökenli bir okul müdüründen, “Kendisini, okulunu ve genel olarak imam hatip okullarını, ilini, yaptığı temel etkinlikleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nı, ülkesini tanıtacak metinleri ezberlemesi” talep ediliyor.

'TÜRKÇE YASAKLANSIN' ÖNERİSİ GETİRMİŞTİ
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Ankara Kızılcahamam’da, illerdeki söz konusu toplantılara benzer bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya imam hatip ortaokulları ve liselerinin kadın yöneticileri katıldı. “Arapça Eğitimini Geliştirmenin Yol Haritası” sunumu bu çalıştayda da yapıldı. Çalıştaya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ile birlikte Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da katıldı.

Yılmaz, daha önce, “Arapça öğretilirken ikinci bir dil kullanılmaması gerekir. Temel ilke olarak ilk dersten itibaren Arapça konuşulması benimsenir. Türkçe konuşmanın yasak olmasıyla öğrenciler mecbur kaldıkları için ister istemez Arapça konuşmaya başladılar” ifadelerini içeren bir bildiri kaleme almıştı.

Geçenlerde okulda bi kızla tanıştım babası Suriyeli annesi Türkmüş ben hayatımda ilk kez bu okulda Türkçe kitap okuyorum ve bütün eğitimimi de Istanbulda aldım dedi. Arap okulları varmış Istanbulda yeni duydum. Çok istiyorlarsa Türkçe olmayan bir okulda okumayı gidebilirler imkan varmış. Normal devlet okulları Türkçe eğitim vermeli bence, başka dilde eğitim almak isteyenler için nitelikleri farklı okullar zaten var.

Abartmayın kızlar yaa..sanki robert kolejinde çalacaklar arapça zili :confused:
İmam hatibin kökü arapçaya çıkıyor zaten...istemeyen göndermez çocuğunu...
(Aa bi de şimdi "çocuğa seçme şansı vermiyor ki aileler"ciler gelir şimdi...selam olsun)

Yıllarca aldığım zorunlu ingilizce eğitiminden sonra bana garip gelmedi
Cok haklisin canim, bende yillarca zorunlu matematik, kimya, bioloji gibi sacma sapan dersler gördüm. Dedigin gibi en zoruma gidenide inigilizceydi. Hatta zorunlu alfabeyi ögrendim, 6 yasimdan beri zorunlu okula gönderdiler beni.

Cok haklisin canim, bende yillarca zorunlu matematik, kimya, bioloji gibi sacma sapan dersler gördüm. Dedigin gibi en zoruma gidenide inigilizceydi. Hatta zorunlu alfabeyi ögrendim, 6 yasimdan beri zorunlu okula gönderdiler beni.
:KK70::KK70::KK70:
Yalnız şu noktada haklı buldum ben dil tamamen o dili konuşurken öğrenilir başka şansı yok pek. E Türkiye'de ingilizceyi de türkçe konuşarak öğretmeye çalışıyorlar. Tüm diller için güzel bi sistem oturtulacaksa ve seçim aileye bırakılacaksa tamam. Ama imam hatip gibi sistemin kendi kendine öğrenci atayabildiği lise türlerini tutup Arapça yapmak bana mantıklı gelmiyor. Dediğim gibi bunun için özel liseler ilkokullar varmış zaten, çok isteyen gidebilir.

Benim gittiğim okulda da Türkçe yasaktı.. Kantinde bile ingilizce kullanma zorunluluğumu vardı. Yıllarca böyleydi, hala bu şekilde.
Bunun yanında zorunlu olan bir çok ders vardı. Mesela "milli güvenlik dersi" amaç belliydi, hedef belliydi.
Dayatılan diller , onlarca dersler var. Bir arapça ara zili bu kadar uzun haber edilebiliyor. Yine hedef belli amaç belli..
Komik.

Arapça da bir dil ve ve Arapça çıkışlı bir okulda elbette bunu öğretmek için farklı yollar deneyecekler.

ingilizce eğitim veren okullara neden İngilizler bile ingilizceye bu kadar hayran değil demiyorsunuz ? İmam Hatip Lisesinin yabancı dili Arapça ve bunu pekiştirmek için yapıalacak bişeyse gayet normal . Ayrıca şunu hala anlamayanlar var kimse arapların kara kaşı kara gözü için öğrenmiyor arapçayı Kuran-ı Kerim arapça bunun için arapçaya verilen önem.. Arapça öğrenmek istemeyen zaten gitmez imam hatipe doğal olarak ihl dışındakileride ilgilendirmiyor bence bu haber .. Dil eğitimi için yapılan bir öneri sadece bu..

Benim gittiğim okulda da Türkçe yasaktı.. Kantinde bile ingilizce kullanma zorunluluğumu vardı. Yıllarca böyleydi, hala bu şekilde.
Bunun yanında zorunlu olan bir çok ders vardı. Mesela "milli güvenlik dersi" amaç belliydi, hedef belliydi.
Dayatılan diller , onlarca dersler var. Bir arapça ara zili bu kadar uzun haber edilebiliyor. Yine hedef belli amaç belli..
Komik.

Arapça da bir dil ve ve Arapça çıkışlı bir okulda elbette bunu öğretmek için farklı yollar deneyecekler.
milli güvenlik dersi İmam Hatipler için derin bir yara ona neden ilgi duysunlar ki ??Sonuçta İmam hatip bu ülkenin üvey çocuğuydu 12 -13 yıl öncesine kadar ..

Ingilizce bir dünya dilidir. Herkes ilk etapda yabanci dil olarak ingilizce ögrenir.
Ingilizce bilmeyince mesela, ne doktorani yapabilirsin, nede yurtdisi seyahatlerinde degisik ülkelerle konusabilirsin. Dünyanin ortak dili ingilizce.
Hhaaa, niye dünyanin ortak dili arapca degil diyorsaniz, onuda zamaninda dünya ilerlerken hala tas devrine yönelik yasamayi secen araplara sormaniz lazim.

Evet ingilizce dünya dili...ama arapça ahiret dili...
Eskilere ama çookkk eskilere demişler ki;
İleride insanlar 70-80 senelik ömürler için 70-80 katlı,göz göz odalı evler yapacaklar...
Eskiler şaşırmış "çıldırmış mı onlar? Biz 300 senelik dünya hayatı için,bir çukur kazıp içinde yatıyoruz...300 sene dediğin ağacın altında dinlenme molası "
Anlayana.....

çocuğunu ,ailesinin bir bireyini imamhatip okuluna gönderen veliler bundan rahatsız değildir
SİZ NEDEN RAHATSIZSINIZ ?

X