İlk okul erteleme

nerede oluyor bu kurul?kimler oluyor kurulda?dr oluyor mu?anlatsanız aslında hepimiz faydalansak.
Her il de oluyor.
Kurulda pedagog oluyor,çocuk gelişim uzmanı oluyor.
Mesela konuşma bozukluğu var cocukda doktor raporu alınıyor.
O kuruma gidip dilekçe veriyorsunuz.
Kurula gidiyor o rapor ve dilekçe.
Çocuğa Özel eğitim veriliyor.
Eğer özel durum ortaokulda geçerse tekrar rapor alınıp o rapor iptal ediliyor.

Özellerin ne yaptığı devlet kurumlarını ilgilendirmez.
Niye ilgilendirmesin,sonuçta hepsi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değil mi? Okuldan bahsediyoruz ,herhangi bir özel bir şeyden bahsetmiyoruz.
Ayrıca bunu yapan veliler,okulun da bir suçu yok. Bir kural var ise her yerde aynısı geçerli olmalı.

nerede oluyor bu kurul?kimler oluyor kurulda?dr oluyor mu?anlatsanız aslında hepimiz faydalansak.
Bu kurulda ram müdür yardımcısı, bir rehber öğretmen, ram özel eğitim bölüm başkanı, birimle ilgili şube müdürü, özelmeğitim uygulama okulu müdürü ve yetkili birim şefi bulunur ama bu yerleştirme kararının son aşamasıdır, bunlar çocuğu incelemez.

Çocuk durumuna göre doktor raporu ya da öğretmen yönlendirmesiyle kuruma gelir, kurumda bu işte yetkin bir özel eğitim öğretmeniyle, varsa bedensel engeline göre fizik tedavi uzmanıyla incelemeye girer, öğretmen yönlendirmesiyle geldiyse çocuğa uzman tarafından zeka testi uygulanır, çıkan durma (üstün veya zihinsel yetersiz) göre velinin de talebi dikkate alınarak okulu belirlenir, rehabilitasyona ihtiyacı varsa nelerden ihtiyacı olduğu listelenir.

Kurul üstte anlattığım bilgiler doğrultusunda velinin de talebini göz önünde bulundurarak çocuğun okul onayını yapar. Sisteme işler ve gereken yerlere bilgi verir

anladım çok teşekkürler.sınıfımızda vardı 2 çocuk ama nasıl neden alındığını kırmamak için hiç sormadım annelerine.

Soyut işlemler dönemi 11-12 yaşta başlar ve müfredatta soyut işlemlerin olduğu konular 6. Sınıftan itibaren veriliyor. Yani söylediğin tek kelime doğru değil
Soyut işlemler dediğimiz nedir ki tam olarak? Dini konular falan mı? Ee onları ortaokul sonunda anlasa yeterli ki.

Anneme sordum küçük yaşta gitmenin dezavantajları neydi senin için diye.
Kendisi 5 yaşında ilkokula başlatılmış.
Sınıfta herkes mezun olurken koca buldu (kız öğretmen okulu mezunu kendisi) bir tek ben bulamamıştım dedi. Gülüştük

Yok ama öğretmeni motor gelişimi diğer çocuklara göre zayıf dedi elleri çabuk yoruluyormuş diğerlerine göre
Bence el becerisini geliştir bu yıl kalem tutma becerisi önemli bn 6,5 yaşında verdim birde pandemi patladı çok çok yoruldum ikizlerdi birde.Bence geç yazılmasında fayda var ben 3 yıl anaokuluna yolladığım halde zorlandım yani

soyut matematiği falan kastediyorlar sanırım.benim çocuk sınıfların hep en küçük 2 3 çocuğundan biri oldu.ama hep de en iyi 2 çocuğundan biri oldu.ama şurada farketti daha çocuksuydu hala da öyle sınıf arkadaşlarına göre.onlar sevgili konuşurken bu oyuncak düşünüyor.tek farkı bu.annenizi de reşit olmadığı için koca bulacak yaşa sokmamışlardır arkadaşları.zaten ruhu da uygun değildir sınıf arkadaşları gibi.e ne kaybetti hiç.gene evlenmiş

Senin çocuk normal değil ki zaten kuzum, her çocuk özel okulda burslu okuyacak kapasiteye çıkamaz. Sana yazarken de dedim ya, üstün olma işaretleri olmayan çocuklar için geçerli benim söylediğim. Çocuk kendi kemdine 65 aylıkken okuma yazma öğrendiyse bu onun parlakla üstün arası sınırda olduğu anlamına gelir zaten. Kesin üstündür demiyorum ama fazla parlaktır

peki yaşı büyük çocuklar gördüm sohbet ettim gayet zekalıydılar.ama okuma yazmayı 2 senede zor söktüler öğretmenlerine de kök söktürdüler.bu tür çocuklar da var sınıflarda.sebebi ne ola ki bunun?

Arkadaşları aramış bu aramamış o zamanlar okul birincilerini yüksek öğretmenlik fakültesine gönderiyorlarmış. Bizimki de ona gitmiş işte. Koca ne lazım amaaan der durur hatta eğlenceli bir kadın.

Ne güzel maşallah sizin kuzuya. Yaşla alakalı değil zaten her çocuğun gelişimi farklı, ama küçükler daha avantajlı ve daha başarılı bence. Çok çabuk öğreniyorlar. Soyut meselelere katılmıyorum ben pek. Anlamayan her yaşta da anlayamaz yani.

ram raporu mu alınıyor erteletmek için?o rapor bir sorun teşkil eder mi çocuğun hayatında?bilmediğimden soruyorum bunları.hepimiz öğrenelim diye.ram raporu tam olarak nedir acaba?
Duygu durum bozukluğu gelişim geriliği gibi şeylerde sorun teşkil etmez çünkü bunlar geçici durumlardır. Okul bu raporları görür ramda işlendiğinde ve ona göre tedbir alır, anasınıfına devam gibi. Ama çocuk otistikse ya da zeka geriliği varsa bunlar özel eğitim gerektir kalıcıdır. Ram raporu okulda buna göre eğitim almasını sağlar, aynı zamanda ücretsiz rehabilitasyon hizmetlerine ulaşmayı sağlar.

anladım şimdi.bu konu çok faydalı oldu okulların kayıtları da başlayacak.her veli faydalanır okur.

kaynaştırma öğrencisi dedikleri bu ram raporlu çocuklar oluyor o zaman değil mi?
Evet
Bu velinin insiyatifinde okul ne derse veli ona uyuyor özel okullarda, onlar da genellikle hazır 1e başlasın diyorlar, temel amaçlarını bilemem
anladım çok teşekkürler.sınıfımızda vardı 2 çocuk ama nasıl neden alındığını kırmamak için hiç sormadım annelerine.
Çok farklı sebepleri olabilir,, hiperaktivite de kaynaştırma kapsamında mesela
Büyük ihtimalle özel öğrenme güçlüğüdür (disleksi gibi)

Özellikle erkek çocuklarda 72 ayı erken bulan çok öğretmen dinledim. Bu ay başlamamak için rapora gerek var mıydı, isteğe bağlı diye biliyorum. Sene kaybı olarak düşünmeyin. Fiziksel hazır olması daha önemli. Acele etmeye gerek yok hayat boyu okuyacak zaten

O zaman özellerin yaptığı devleti ilgilendirmez de demeyelim.
özel okul diplomalarına ayrıca denklik alınmıyor ya.hepsi m.eğitime bağlı işte.aynı sınıfta 1.5 2 yaş farkla bile çocuk gördüm devlette de özelde de.bazısı başarılı bazısı değil.yaştan çok çocuk öğretmen aile üçgeni sağlamsa başarı oluyor genelde.

Doktor raporu geçerli değil maalesef. Heyet raporu ile ertlenebiliyor. 12 yıl ilkokulda rehber öğretmenlik yapan biri olarak söyülüyorum; Senenin sonuna doğru doğan çocuklar dezavantajlı olabiliyor.
Çözüm olarak okula hiç göndermeyerek sınıf tekrarı yapmasını sağlayabilirsiniz.
Benimde Ağustos 26 doğumlu bir oğlum var. Bende bu şekilde bir yıl yollamayı düşünmüyorum

sınıfta kalma kalkmadı mı peki?devamsızlıktan oluyor mu?ya da aile kararıyla mı sınıf tekrarı oluyor 1.sınıfa kaydolsa ve hiç gitmese çocuk?

sınıfta kalma kalkmadı mı peki?devamsızlıktan oluyor mu?ya da aile kararıyla mı sınıf tekrarı oluyor 1.sınıfa kaydolsa ve hiç gitmese çocuk?
Hiç gitmediyse devamsızlıktan kalır. Tabii işi sağlama alıp, okulla konuşup, sene tekrarı talep etmek iyi olur.
Ancak sene tekrarında şöyle bir sorun var. Okul çağındaki çocuğu okula yollamamak suç. Ben okula gidip baştan bilgi vereceğim. Gerçi bunca senedir hiçbir ailenin ceza aldığınada şahit olmadım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…