İlk okul erteleme

Doktor raporu geçerli değil maalesef. Heyet raporu ile ertlenebiliyor. 12 yıl ilkokulda rehber öğretmenlik yapan biri olarak söyülüyorum; Senenin sonuna doğru doğan çocuklar dezavantajlı olabiliyor.
Çözüm olarak okula hiç göndermeyerek sınıf tekrarı yapmasını sağlayabilirsiniz.
Benimde Ağustos 26 doğumlu bir oğlum var. Bende bu şekilde bir yıl yollamayı düşünmüyorum
Biz geçen yıl tek hekim raporuyla ertelettik . Raporu aldık , kayıt düşen okula da ekte belirtilen raporda da yazıldığı üzere ilkokula başlamasının uygun olmadığını anne ve babası olarak düşünüyoruz diye dilekçe yazdık . Gerçi bir kaç cümle daha vardı . Sonrasında okul RAM’a bildirdi . RAM randevu verdi , hem benimle hem de çocukla konuştu . Ertelendi .
Bu sene tekrar aynı okula kaydı düştü ama ben kendi okuluma alacağım .

Biz geçen yıl tek hekim raporuyla ertelettik . Raporu aldık , kayıt düşen okula da ekte belirtilen raporda da yazıldığı üzere ilkokula başlamasının uygun olmadığını anne ve babası olarak düşünüyoruz diye dilekçe yazdık . Gerçi bir kaç cümle daha vardı . Sonrasında okul RAM’a bildirdi . RAM randevu verdi , hem benimle hem de çocukla konuştu . Ertelendi .
Bu sene tekrar aynı okula kaydı düştü ama ben kendi okuluma alacağım .
Bildiğim kadarıyla bu şekilde olmuyordu. Değişik uygulamalar mı var acaba. Eğer böyle oluyorsa çok iyi. İşimiz daha kolay

Bildiğim kadarıyla bu şekilde olmuyordu. Değişik uygulamalar mı var acaba. Eğer böyle oluyorsa çok iyi. İşimiz daha kolay
Biz İstanbuldayız . Dediğim gibi geçen yıl bu zamanlar aynı şeyi yaşadık . Belki diğer illerde iş biraz daha zorlaştırıyordur .

Soyut işlemler dediğimiz nedir ki tam olarak? Dini konular falan mı? Ee onları ortaokul sonunda anlasa yeterli ki.

Anneme sordum küçük yaşta gitmenin dezavantajları neydi senin için diye.
Kendisi 5 yaşında ilkokula başlatılmış.
Sınıfta herkes mezun olurken koca buldu (kız öğretmen okulu mezunu kendisi) bir tek ben bulamamıştım dedi. Gülüştük 😁
Yok sadece din değil, matematikte, fen ve teknolojide falan da soyut işlem gerektiren konular var.

Bizim zamanımızda bütün öğretmen çocukları erken başlatılırdı okula, şimdi bütün öğretmen çocukları geç başlatılıyor. Moda neyse ona uyuyorlar sanırım. 10 sene sonra yine erken başlatırlar 😂 çocuğu izlemeye gerek yok.

Ay gece uyku tutmadı ama yazamadım da, şu 72 aylık çocuğa 7 yaş deyip duranlara da söyleyeyim 72 ay tam olarak 6 yaştır. Eğitim sisteminde "7den gün alıyor" diye bir şey yoktur. Bu çocuklar 6 yaşında.

72 ay ve altında okula başlayanlar 5.Sınıfta tam 10 yaşında veya daha küçük olur. Bu da ortaokul konularına uyumda sıkıntı yaşayacakları anlamına gelir. 5.Sınıf tamamen somut konulardan oluşmaz. Türkçede kelime ek ve kök bilgisi verilir mesela en basitinden, bu da kolay bir konu değildir.

Ekleme: söylediklerim normal zekaya sahip çocuklar için geçerlidir ve ülkenin çoğunluğunu kapsar.

Doktor raporu geçerli değil maalesef. Heyet raporu ile ertlenebiliyor. 12 yıl ilkokulda rehber öğretmenlik yapan biri olarak söyülüyorum; Senenin sonuna doğru doğan çocuklar dezavantajlı olabiliyor.
Çözüm olarak okula hiç göndermeyerek sınıf tekrarı yapmasını sağlayabilirsiniz.
Benimde Ağustos 26 doğumlu bir oğlum var. Bende bu şekilde bir yıl yollamayı düşünmüyorum
Heyet raporu kalkmış, tek hekim yeterliymiş artık. Devlet geri adım atmaya devam ediyor 😁
sınıfta kalma kalkmadı mı peki?devamsızlıktan oluyor mu?ya da aile kararıyla mı sınıf tekrarı oluyor 1.sınıfa kaydolsa ve hiç gitmese çocuk?
OkuLa hiç göndermez ve okula da sınıf tekrarı istediğinizi söylerseniz "devamsızlık ve veli talebi" gerekçesiyle bırakılıyor.
Her yıl bir şey değişiyor, 3 4 yıl önce sadece özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarınki ertelenebiliyordu, 1 2 yıl önce heyete bağladılar, şimdi tek hekime düşmüş.

Bende oğlumu doktor raporu ile erteledim. 1.sinif çıktı idare ile görüşüp anasinifina yazdırdım bir sene sonra oğlumun ayına göre ertelenemez durumunda idi idare raporu yazdır tekrar yaptıralım anasinifini dedi raporu aldım idareyi arayıp anasinifina kayıt yaptırdım dosyaya sonradan eklediler raporu. İdareciler bu konuda asla sıkıntı çıkarmıyor merak etmeyin tabii erken gitmeniz sizin faydanız anasinifi kontenjanı erken dolabiliyor. Sınıf tekrarı için ise öğretmenin rapor vermesi gerekiyor idareye veli isteğine bağlı durumu bilmiyorum. Öğretmen ile görüşüp veli terarlatabiliyor sınıfı.

69-71 ay arası doktor raporu ile ertelenebiliyor ama 72 ay zorunlu erteleme yapamazsınız diye biliyorum.Doktor raporu falan geçerli olmayabilir iyi araştırmalısınız.
benim kızım da eylülde 69 aylık oluyor.
anaokula yazdirdim bu sene.
ama doktor raporu almaya gerek var miydi? 🙄

Özellerin ne yaptığı devlet kurumlarını ilgilendirmez.

Çocukların 66-72 ay arası okula başlamasına öğretmenler ilk ortaya atıldığı andan beri karşı zaten. Çocuk okuma yazma matematik öğrenebiliyor evet ama orta okul düzeyine çıktığında soyut olgunluğa erişmediğinden başarısız oluyor. Bu da bütün eğitim hayatını etkiliyor. Bilmediğiniz işlere böyle sert yorumlar yapmayın. Veli isterse 81 aya kadar ana sınıfına göndermeyi başarabilir. Hakkı var, çoğu da memnuniyetle kullanıyor.

Ay gece uyku tutmadı ama yazamadım da, şu 72 aylık çocuğa 7 yaş deyip duranlara da söyleyeyim 72 ay tam olarak 6 yaştır. Eğitim sisteminde "7den gün alıyor" diye bir şey yoktur. Bu çocuklar 6 yaşında.

72 ay ve altında okula başlayanlar 5.Sınıfta tam 10 yaşında veya daha küçük olur. Bu da ortaokul konularına uyumda sıkıntı yaşayacakları anlamına gelir. 5.Sınıf tamamen somut konulardan oluşmaz. Türkçede kelime ek ve kök bilgisi verilir mesela en basitinden, bu da kolay bir konu değildir.

Ekleme: söylediklerim normal zekaya sahip çocuklar için geçerlidir ve ülkenin çoğunluğunu kapsar.

Ben de size katılıyorum. Annem sınıf öğretmeniydi emekli oldu bu sene. Hep geç başlaması taraftarı. Şu okul yaşı erkene çekildiği dönemde de çok üzülmüşlerdi. Çocuklara yazık olacak diye.

Bir de doldurulan yaş söylenir o konuda da haklısınız. Mesela benim kızım doğduğunda 1 yaşından gün almaya başladı diye 1 yaşında değildi :p 0 yaşındaydı. 1 aylık da değildi. 0 aylıktı. Ne zaman 1 ay yaşadı o zaman 1 aylık dedik. 72/12= 6 yani 72 aylık çocuk tamı tamına 6 yaşında. Ben de erken başlamanın mantığını çözemiyorum. Zaten bir başladı mı bir daha geçmiş olsun hiç durmadan çalışacak. Benim kızım bu yıl martta doğdu. Okula 6,5 yaşında başlatmayı planlıyorum. Ben 7 yaşında başladım ve hiçbir zararını görmedim. Bol bol anaokuluna gider oynar eğlenir işte hem.

Artı ileri derecede rahatsız üç dört yaşlarında gibi duruyor kemik yaşı da zaten iki yaş geri

Benim ikizlerden biri de geri geliyor. Henüz hormon başlanmadı ama yaşından çok küçük gösteriyor. Ben şimdiden düşünüyorum ilk okulda ne yapacak diye. İkizi olduğu için ertelesem daha büyük sorun olacak. İnşallah okula başlayana kadar toparlar.

ben 67 aylıkken başlattım.bir sorun yaşamadık.çocuğun hazır olması önemli.daha geç yaşa bırakamazdım.

Benimki 69 aylık başlayacak. Aralık 2016.
İlk okuldaki en ufak bizimkiydi biz kayıt yaptırırken, sonra eklendi mi bilmiyorum ama sanmıyorum.
Üstün zekalı falan değil, normal çocuk. Ne bileyim ufak tefek toplama çıkarma yapıyor, okumaya çalışıyor özellikle öğretmiyoruz falan. Anaokuluna gönderirsem kendi kendine okumayı öğrenir ilkokulda sıkılırdı bu sefer.
Beni şey de çok düşündürmüştü. Kızım iri, şişman vs değil ama 5,5 yaş gibi durmuyor. Hem fiziki olarak hem davranış vs olarak. Boyu 120 kilosu 25. Kendinden azıcık minyon birini görse ablalık yapmaya çalışıyor ve kendi hakkından feragat ediyor onu kollamaya başlıyor. (Yapmadım çocuğa kardeş rekabet olayı yok) Muhtemelen yanlarında daha minyon olacakları için akranlarına karşı da yaklaşımı bu olacaktı. Kuzeni var sadece 5 ay küçük, onlar erteleyemecekler gidecek seneye. Bakıyorum yok çok farklılar aynı yaş grubu gibi değiller. Ki kuzen de normal çocuk yani sorun olduğuna değil. Benimki emekli albay :KK70:

Biz psikolog+okul idaresi+öğretmen görüşü ile ilkokula hazır olduğuna karar verdik. Hepsi de yanılmamıştır heralde erteletmemek ayıp ve yanlış gibi algılanıyor forumda ama :KK70:

Bu arada anaokulu idarecisi şey demişti, okula hazır çocuğu ertelemek de sorundur çünkü bu sefer bilinçli haliyle oyuna odaklı olunca bir sonraki sene aynı yerde daha kurallı olması gerektiğini anlamaları daha zor oluyor. Doğru mu bilmiyorum deneyimlemedim.

Benimki 69 aylık başlayacak. Aralık 2016.
İlk okuldaki en ufak bizimkiydi biz kayıt yaptırırken, sonra eklendi mi bilmiyorum ama sanmıyorum.
Üstün zekalı falan değil, normal çocuk. Ne bileyim ufak tefek toplama çıkarma yapıyor, okumaya çalışıyor özellikle öğretmiyoruz falan. Anaokuluna gönderirsem kendi kendine okumayı öğrenir ilkokulda sıkılırdı bu sefer.
Beni şey de çok düşündürmüştü. Kızım iri, şişman vs değil ama 5,5 yaş gibi durmuyor. Hem fiziki olarak hem davranış vs olarak. Boyu 120 kilosu 25. Kendinden azıcık minyon birini görse ablalık yapmaya çalışıyor ve kendi hakkından feragat ediyor onu kollamaya başlıyor. (Yapmadım çocuğa kardeş rekabet olayı yok) Muhtemelen yanlarında daha minyon olacakları için akranlarına karşı da yaklaşımı bu olacaktı. Kuzeni var sadece 5 ay küçük, onlar erteleyemecekler gidecek seneye. Bakıyorum yok çok farklılar aynı yaş grubu gibi değiller. Ki kuzen de normal çocuk yani sorun olduğuna değil. Benimki emekli albay :KK70:

Biz psikolog+okul idaresi+öğretmen görüşü ile ilkokula hazır olduğuna karar verdik. Hepsi de yanılmamıştır heralde erteletmemek ayıp ve yanlış gibi algılanıyor forumda ama :KK70:

Bu arada anaokulu idarecisi şey demişti, okula hazır çocuğu ertelemek de sorundur çünkü bu sefer bilinçli haliyle oyuna odaklı olunca bir sonraki sene aynı yerde daha kurallı olması gerektiğini anlamaları daha zor oluyor. Doğru mu bilmiyorum deneyimlemedim.
zaten psikolog ve öğretmenlere danışıp karar almışsın biz de öyle yapmıştık.çocuk hazır demek ki.hiç bir sorun yaşamadık ay farkı konusunda biz.çocuğun hazır olması önemli olan.hazır olmayan çocuğu da küçücük yaşta okula başlatmak doğru değil.başarılar diliyorum miniğe.heyecanlıdır şimdi.çok başarılı bir eğitim yılı olsun .

X