Iki ucu atesli değnek

Oncelikle herkese merhaba .. Yazacagim konu kuzenimle alakalı dusuncelerinizi merak ediyorum.

Kuzenimin suan bi sözlüsü var bi kac ay once istenme oldu , sonrasinda kuzenimin ailesi damat tarafiyla alakali bi kac problemleri oldu aralarinda biraz sogukluk oldu..
Aradan cok gecmeden nişana bir ay kala cocuk hastanelere gitti rahatsizliklari olmus ve ogrendi ki kanser:KK43: suanda kendisi kemoterapi göruyor 3 kür gorecekmis , kuzenim onu seviyor ama ailesi bide bunu duyunca iyice sogudular birak diyorlar o da birakmiyor dogal olarak hem sevdigi icin hemde suanda en cok morale ihtiyaci oldugu an icin.. Eylulde dugunleri olucakti kemoterapi aldigi icin sperm dondurmalari gerekiyormus 5 yil cocuk yapmamalari gerekiyormus kemoterapinin etkilerinden oturu , neyse sperm donduracaklari icin hastaneye gittiler bi baktilar ki spermde hucre yokmus herseyin bukadar ust uste gelmesi her iki tarafida cok yipratti bir yanda kuzenim ailesinin derdinde bir yanda sevdiginin derdinde cocuk olayini ailesine anlatmadi bu sefer hic kabul etmezler diye .. Bu sürecte kuzenim hep onun gonlunu yapiyor ne dese o iyi olsun diye hep yaninda duruyor ama damat da kuzenimin uzerine cok gelmeye basladi en ufak birseyde senin ailen boyle şöyle diye onu kiriyor hakli oldugu konular var elbette o da soyluyor ama aileme saygi duymak zorundasin diyor nekadar sevmesende .. Bir tarafta aile bir tarafta sevgili ve hastalik var anlayacaginiz bazi konularda cok zorluyor hasta olmasa birakirdim diyor bilemedik napicak suan icin tek dusundugumuz iyilesmesini beklemek Rabbim tum hastalara şifa versin insallah ..

Kuzeniniz kendi karar vermeli. Sadece hasta diye evlenmesi de doğru değil. Biraz süreci uzatabilir abktı karşı tarafta hastalığın verdiği rahatsızlıkla hırçınlaşıyor, bitirmesi münasip.

Oncelikle herkese merhaba .. Yazacagim konu kuzenimle alakalı dusuncelerinizi merak ediyorum.

Kuzenimin suan bi sözlüsü var bi kac ay once istenme oldu , sonrasinda kuzenimin ailesi damat tarafiyla alakali bi kac problemleri oldu aralarinda biraz sogukluk oldu..
Aradan cok gecmeden nişana bir ay kala cocuk hastanelere gitti rahatsizliklari olmus ve ogrendi ki kanser:KK43: suanda kendisi kemoterapi göruyor 3 kür gorecekmis , kuzenim onu seviyor ama ailesi bide bunu duyunca iyice sogudular birak diyorlar o da birakmiyor dogal olarak hem sevdigi icin hemde suanda en cok morale ihtiyaci oldugu an icin.. Eylulde dugunleri olucakti kemoterapi aldigi icin sperm dondurmalari gerekiyormus 5 yil cocuk yapmamalari gerekiyormus kemoterapinin etkilerinden oturu , neyse sperm donduracaklari icin hastaneye gittiler bi baktilar ki spermde hucre yokmus herseyin bukadar ust uste gelmesi her iki tarafida cok yipratti bir yanda kuzenim ailesinin derdinde bir yanda sevdiginin derdinde cocuk olayini ailesine anlatmadi bu sefer hic kabul etmezler diye .. Bu sürecte kuzenim hep onun gonlunu yapiyor ne dese o iyi olsun diye hep yaninda duruyor ama damat da kuzenimin uzerine cok gelmeye basladi en ufak birseyde senin ailen boyle şöyle diye onu kiriyor hakli oldugu konular var elbette o da soyluyor ama aileme saygi duymak zorundasin diyor nekadar sevmesende .. Bir tarafta aile bir tarafta sevgili ve hastalik var anlayacaginiz bazi konularda cok zorluyor hasta olmasa birakirdim diyor bilemedik napicak suan icin tek dusundugumuz iyilesmesini beklemek Rabbim tum hastalara şifa versin insallah ..
Amin...Damadın iyice psikolojisi bozulmuş çok normal bu şekilde davranması...Kuzeninizin aradaki sürtüşmeleri çocuğun hastalığına verip alttan alması lazım

Kuzeninin ailesi anne baba olarak evlatlarını düşündüğü için haklılar ama anne baba olarak dediğim gibi. Kuzeniniz hasta olduğu için ayrılsa başkasıyla evlense onun hasta olmucağının garantisi var mı yok. Bu arada çevremde böyle 2 kişide oldu kızın annesi istemedi damat hasta diye sonra kızında hastalık çıktı. Nişanlısının sinirlilik halide hastalığından dolayıdır kolay bişey yaşamıyo sonuçta hem kanser olduğunu öğrendi sonra spermlerinde hücre yokmuş bi erkek için kolay bişey olmasa gerek. Allah şifasını versin.
Amin insallah bizde oylemi diye dusunduk iyilesmesini bekliyor saglikli kararlar almak icin

Amin...Damadın iyice psikolojisi bozulmuş çok normal bu şekilde davranması...Kuzeninizin aradaki sürtüşmeleri çocuğun hastalığına verip alttan alması lazım
Oyle yapiyor genelde ama beni dusunen.hic yok diyor bi yanda ailesi bi yanda onun oyle ustune gelmesi ve sevdiginin kanser olmasi onun icin de hic kolay degil

Kuzeniniz kendi karar vermeli. Sadece hasta diye evlenmesi de doğru değil. Biraz süreci uzatabilir abktı karşı tarafta hastalığın verdiği rahatsızlıkla hırçınlaşıyor, bitirmesi münasip.
Zaten tamamen iyilesmeden evlilik dusunmuyor iyilesmese zaten Allah korusun hayatta kalma sansi olmaz

Sanki kuzenin de ayrılmak için bahane arıyor, seven ayrılmak istemeyen bir insan bu iki şık arasında kalmaz, kafası karışmaz. Nişanlısı hasta, o elbise davetiye derdinde. Ayrılmak istiyor da vicdan yapıyormuş gibi geldi.

Çok zor bir durum Allah nerede varsa acil şifalar versin

Sanki kuzenin de ayrılmak için bahane arıyor, seven ayrılmak istemeyen bir insan bu iki şık arasında kalmaz, kafası karışmaz. Nişanlısı hasta, o elbise davetiye derdinde. Ayrılmak istiyor da vicdan yapıyormuş gibi geldi.
Acikcasi daha tanisali 1 yil bile olmamis o şeyden korkuyor onu bu surecte beklicek okey ya sonrasinda emeginin karsiligi gelmezse ona korkuyor biryandanda bekledigiyle kalirsa diye ama bir yani tabi vicdan yapiyor bu sekilde birakamam diyor hasta olmasa birakirdi cunki ailesel problemler etki ediyor ileriyi dusunuyor daha smdiden boyle diye cocuk diyormus evlenirsek sen ailene gider gelirsin ama ben gelmem falan diye

Bazı işlemlerle henüz oluşmamış spermlere de ulaşılabiliyor o tür işlemleri arastirsinlar. Haklarında hayırlısı olsun

daha smdiden boyle diye cocuk diyormus evlenirsek sen ailene gider gelirsin ama ben gelmem falan diye
Ayyy sakın ha evlenmesinler hatta kuzeniniz evlenicem derse lütfen ailecek karşı çıkın çünkü ilerde çoook pişman olur. Hasta diye üzmek istemeyebilir ama bunu diyen biriyle evlenmekte onu hasta eder. Evlenmeden önce kesinlikle bencil davranılması gerektiğini düşünüyorum sizi şimdiden huzursuz eden biriyle evlenip neden kendinizi harcayasınız ki ? Yapmayın yazık size.

Ayyy sakın ha evlenmesinler hatta kuzeniniz evlenicem derse lütfen ailecek karşı çıkın çünkü ilerde çoook pişman olur. Hasta diye üzmek istemeyebilir ama bunu diyen biriyle evlenmekte onu hasta eder. Evlenmeden önce kesinlikle bencil davranılması gerektiğini düşünüyorum sizi şimdiden huzursuz eden biriyle evlenip neden kendinizi harcayasınız ki ? Yapmayın yazık size.
Bende cogu kez ona evli biri olarak anlattim bak dedim zoruna gider bu tur hareketleri tek basina kalirsin 4 duvar arasinda dusun dusun kafayi yersin dedim iyilesmeden bi karar vermek istemiyor bu sekilde birakirsam ona bisey olursa benim yuzumden ben naparim diyor iyilestikten sonra ben kendisini fazlasiyla uyaricam zaten su aile meseleleri konusunda

Hayırlısıyla hastalık sürecini atlattıktan sonra bu detayları düşünmeliler bence...iyileştikten sonra damadın durumuna göre bir yol haritası çizmeli kuzeniniz şu an bunlar düşünülmemeli

Şu an için en mantıklı şey evliliği ertelemek sanki zaten evlenselerde evlilikten bişey anlamayacaklardır. Ama bu zor zamanda destek olmak lazım hastalık olayını atlattıktan sonra düşünsünler evlenmeyi ben olsam ilgi alakayı kesmezdim vicdanen rahatsız olurdum sanırım

zor bir durum...
hastalıktan önce sorunlar başladığı için kuzene sevdiğine sıkı sıkı tutun aman bırakma falan diyemem.
evet hastalık zor bir süreç, hele çocuk sahibi olacak/olamayacak endişesi iyice germiştir, sinirlerinin bozulması normal ama karşısında ona anlayış göstermeye çalışan bir kadın var, bile isteye kırmak, sınırlarını zorlamak doğru değil.
e tedavi sürecinde de sen bana kötü davranıyorsun demek olmaz. ama adam bunu kullanırsa bu da çirkin...

öte yandan bu adam iyileşse, yine ayrılacaklar muhtemelen, e bu iyileşme sürecinde kız kendini 2-3-4 artık kaç yılsa iyice yıpratmış olacak...
ayrılmasalar, evlenseler yine yıpranmış iki insan olarak evliliğe başlayacaklar çok zor...

ayrılsa, allah korusun ama ölse, kuzeniniz vicdan azabından yaşayamaz.

gerçekten dediğiniz gibi. iki ucu b.klu değnek.
kararlar kişiseldir.
ben çok aşıksam, vazgeçemeyecek gibi isem, yanında kalırdım.
yok aklıma zaman zaman ayrılık düşüncesi geliyorsa, usulünce kendine çeki düzen ver derdim, devam ederse de sanırım ayrılırdım.

burada bana göre ayrılık sebebi hastalığı olmazdı. hastalık hepimiz için var.
hastalık sürecinde etrafındaki insanların anlayış göstermesi gerektiği kadar hasta kişinin de belli noktalarda göstermesi gerekiyor.
hastalık kimseye kabalık, dusuncesizlik yada daha ileri gidersek zalimlik hakkı vermez.

Öncelikle vicdan göreceli bir kavramdır, herkesin kendine göre bir vicdanı vardır(vicdansız kelimesi yanlış bir terim gibi geliyor bana).

Böyle bir şeye kuzeniniz karar vermeli. Şu an evliliği rafa kaldırmış olmalılar zaten. Kuzeniniz nişanlısının yanında olmak istiyorsa olsun ancak yapamıyorsa da vicdan diye diye uzatmasının anlamı yok bence. Herkes her duruma göğüs germek zorunda değil. Nişanlısına üzüldüm tabi ancak hastalıkları nedeniyle ve acıma duygularıyla bir kişinin yanında olmak o kişiyi terk etmekten daha az vicdanlı bir davranıştır bence.

X