Iki cocuk mu tek çocuk mu

Yok mu bana bir şeyler söyleyecek olan?

Her türlü fikre ve yoruma açığım, lütfen...

ben hep çevremde siiznki gbi ilk çocuğu zor olanların 2.cocuklarının sakin uyumlu hatta kendi kendine büyüdüğünü söyleyen ailelerle görüşüyorum allahtan der hepsi ilki çok uyumlu sakin olup 2 cileri yaramz olanlarda ben tek çocuk zorluğunu bilen biriiym ben 11 yaşımdayken 2 ci kardeşim oldu benim baskılarımla tek büyüyen çocukların kişilikleirni çokta beğenmiyorum kalabalık ailede büyüyen çocuklar hayata daha hazır büyüyüyorlar bence daha çocukluklarında başlıyorlar kendilerini korumayı savunmayı paylaşmayı öğreniyorlar bu arada bende taze anneyim bende 2.ciyi düşünüyorum ama sanki siz hazır değilsiniz hep olumsuz yönlerini yazmışsınız daha çok birazda sanırım bardağı boş tarafından gören bi yapıya sahpsiniz ekmek bile çiğnemeden yutulmuyor bence o yıpranmaya değermi değer diyorum

Seyade bende 82 dogumluyum ve bende ikinci çocuk konusunda senle ayni seyleri düşünüyorum. Bir yandan cok istiyorum bi yandan da asla olmaz diyorum. Korkularim var ayni senin gibi. Zor bi dogum gecirdim hic emziremedim 1 yil sut sagdim mesela. Uykusuz gazlu bir bebekti. Suanda da yemek yeme konusunda problemlerimiz var. Cok yemek seçiyor. Diğer bir husus maddi yön. Tek olursa koleje gidebilir iki olursa asla gidemez. Bide mesela ben gezmeyi falan çok seviyorum. Ama cocuk bunu engelliyor . Valla buyusun diye gozunun icine bakiyorum. Velhasıl bende kararsizim. Yasim 25-26 olsaydi kesin düşünürdum ama

Kızlar sanırım ben biraz da rahata alıştım artık birde benim doğum sonrası berbattı doğum sonrası depresyonunü çok ağır atlattım şimdi o yüzden de korkuyorum
o zaman ilk cocuktu tecrübesizdin. ikincide tecrübeli olacaksın. bence de kardeş şart. en güzel arkadaş dost kardeş. benim kızım tüp bebek 1 yaşında ilerde tekrar bi cocugum olsun istiyorum. 2 ideal bence

allah öyle kolaylıklar verecekki iyiki diyecesiniz. arkadaşımın cocuguda oyleydı ilki . ikincisi o kdr uysal ki hiç zorlanmadı . bende 85 liyim kızım tüp bebek kanamalı yatarak hamilelik gecırdım dogum sonrası gaz vs bende yasadım cok cok bekleyıp ıstememıze ragmen bızde cok zorlandık. bende istiyorum 3-4 seney 35 de en fazla tabi kısmet olurmu bilmem. ilk cocukdaki tecrubesızlıgımız yok artık. bence hiç zorlanmıcaz kızınızada iyi gelecek bence. bişeyi yapmayıp pişman olacagıma yapıp pişman olurum daha iyi ama bence pişman olmucaz. inşallah allahım 4-5 yıla banada verır ıkıncıyı

Merhabalar merak ettim ikinciyi yaptınız mı ne durumdasınız yaptıysanız nasıl geçti şu an aynı sorulsri bende kendime soruyorum bebeğim 6 aylık 2 sene istedim olması için zor ulaştığım bir bebek herşey guzelken 2.yi istiyorum ama uykusuz yorgunken anjnda vazgeciyorum ama özümü ikilemek istemiyorum korunmuyorum olursa Allah'ın lütfu deyip sevinecegiz ikimizde

Yaş farkı açıldıkça sizin için durum zorlaşacak. 7,5 yaş var kızımla oglum arasında. Ben de kararsız kalmıştım sonra kardeşi olsun dedim. Allah sağlık versin, o da kasımda beş yaşında olacak. Şimdiki aklım olsa 4 yastan fazla ara vermezdim.

Ben kardeşi olsun istedim hatta yaş farkı olmasın diye ara vermedim, bir yaş var aralarında.
Hem kardeş hem arkadaş olsunlar istedim, çünkü bende kardeşimle öyleydim.
İyi ki öyle yapmışım. Şimdi okula birlikte gidip geliyorlar her an beraberler. İkiz gibi büyüdükleri için tek çocuk olsaydı nasıl olurdu hiç düşünemiyorum.

Konu 2016’da açılmış

Kızım 20 aylikken hamile kalmışım meğer karnimda 5 aylik kızım sürpriz yaptı bana
İyi ki olmuş iki çocuk ideal bence evet sorumluluk bir tık fazla artıyor ama beraber büyürler severler birbirini o yüzden 2 bence

İkiz anası olarak tek diyorum

Bu konuda çok haklı. Biz de babamı kaybettiğimiz de aynı duyguya sahip sadece üç kisiydik. İyiki onlar var hayatımda. Bence genel olarak kardeşleriyle iyi bir anne babaysaniz cocuklarinizin da arası iyi olacaktır diye düşünüyorum. Benim de üç çocuğum var. 1. Ve 2.ler arasında (2.gebeligim ikiz oldu) ikiz şu dünyadaki en en en büyük nimet. Birbirlerine dostlar gerçekten çok keyifli olarla olmak, onları büyütmek . Evet tek çocuk gibi ilgilenilmiyor ama birliktelik/kardeşlik nimeti ondan daha büyük.

Niye ya ikiz mükemmel birşey daha güzeli ucuz olabilir ancak.

Evet çooook güzel ama ikisine de yetişirken maalesef biri hep eksik kalıyor. mesela 1 saat önce uyuturken kızım kucağımda uyumak istedi, oğlumda istedi bu defa. İkisini sığdıramadığım için mecburen “haydi herkes kendi yatağına yatsın” diyip yere yattım arkamı döndüm. Ne yalan söyleyeyim gözlerim doldu uyumalarını beklerken. Böyle birçok durum oluyor ve insan çaresiz hissediyor..

Barta kulesi gülme ciddiyim
Ama birbirleri için birlikte olmak çok guzel. O nimetleri görünce harika geliyor. Benim buyukle ikizlerin arası 6 yaş. Büyüğüm öyle yalnız ki. İkizler birbirlerine destek her dönem. Dedikleriniz yaşanıyor illa ki. İki büklüm neler neler yaptk yapıyoruz. Ama bir de tek çocuk buyutseniz aradaki farkın dağlar olduğunu gorurdunuz. Tek olan sadece bize muhtaç kalıyor. Çok zavallılar ya.

Ahh ahhh bu durum benim kanayan yaram yaa oğlum ocakta on yaşına girecek nerdeyse bir tane daha çoçuğum oldun istiyorum ama olmuyo o yüzden arayı çok açmayın kızlar gerçekten bazen oğlum anne kardeşim olsun diyor çevrem baskı yapıyor ama ben çevrem için değil de kendim istediğim için yapmak istiyorum ama olmuyor dua edin de inşallah bir tane daha olsun ya

Yok ya o da büyüyene kadar. Bende tek çocuk olmak isterdim mesela doğumumda bir kardeşim coviddi, diğer küçüğün okulu vardı annem benimle kalamadı bile. Eşim çok memnun halinden tek çocuk, bende kardeşi olsun diye ikiz istedim ama dediğim gibi tek olup maddi manevi bütün her şeyi ona adamayı tercih ederdim

Allah hayırlısını tez zamanda versin inşallah

Tek çocuğum çok memnunum hiç istemedim kardeşim olmasını. Ancak bu biraz ekonomik biraz da aile içinde ki geçime bağlı olarak düşünülmeli bence. Durumumuz ikinci çocuğa bakmaya uygun ve başa çıkabilirim diyorsanız bi kardeş güzel olabilir. Biz de ne çocuğa eğitim verilecek bi ortam vardı ne de ekonomik güç. İyi ki de olmamış :) Bu tamamen size bağlı.

Valla biz 11 kardeşiz, 5 kız 6 erkek her birimizin arasında da pek yaş farkı yok. En büyükten tutta en küçüğüne kadar arkadaş gibiyiz. Hiç sorgulamadık neden bu kadar çok kardeşiz diye, en son 6 ay önce babamın kanser hastası olduğunu öğrendik, birbirimize öyle kol kanat geldik ki, keşke biraz daha kardeş olsaydık dedik. Annemin bizi o hastane de böyle sarmaş dolaş birbirimize destek çıktığını gördüğü zaman babama evlatlarımıza bak ne güzeller demiş.

-Ama arkadaş biz akıllıydık ya 9 ay önce 2. Doğurdum dün aileme sordum hiç mi sevmediniz beni, neden 2. Çocuğun bu kadar zor olduğunu söylemediniz dedim.

Velhasıl kelaaam kardeş candır…

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…